ثبت درخواست تعمیرات

علت خاموش نشدن ماشین لباسشویی

بازدید: 352 بازدید
علت خاموش نشدن ماشین لباسشویی
 • خاموش نشدن ماشین لباسشویی یکی از مشکلات رایجی می باشد که ممکن است برای هر مدل و برند ماشین لباسشویی ایجاد شود. این مشکل ممکن است که بنا به علت های مختلفی ایجاد شده باشد، برای این که بفهمیم دقیقا مشکل از کجا نشات گرفته است، باید مواردی که با فرآیند خاموش نشدن در ارتباط هستند را مورد بررسی قرار دهیم. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مهم ترین و اصلی ترین علل خاموش نشدن ماشین لباسشویی بپردازیم. اگر دستگاه شما خاموش نمی شود و یا به دنبال یافتن علت جلو نرفتن برنامه شستشو هستید، باید دستگاه را از نظر مکانیکی بررسی کنید، همچنین اگر در این وضعیت کد خطایی روی صفحه دیسپلی دستگاه شما نمایش داده می شود، باید کد های خطا را نیز بر طرف کنید، تا مشکل رفع گردد. بنابراین اگر دستگاه شما نیز دچار چنین مشکلی شده، ما خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

  نحوه ی کارکردن ماشین لباسشویی

  نحوه ی کارکردن ماشین لباسشویی

  برای این که بدانید دستگاه چه موقع باید خاموش شود، بهتر است تا با نحوه ی عملکرد دستگاه آشنا شوید. فرآیند به این صورت می باشد که ابتدا شما باید برنامه ی شستشو را از طریق تنظیمات روی پنل مشخص و انتخاب کنید و دکمه ی استارت را فشار دهید. سپس آب وارد دستگاه می شود، میزان آب توسط هیدروستات اندازه گیری می شود و ورود آب متوقف می شود و سپس آب وارد جا پودری می شود و مواد شوینده در آب حل می شوند و وارد مخزن لباس ها می شوند. المنت آب را گرم می کند و بعد آبکش دستگاه، شروع به چرخیدن می کند تا لباس ها به خوبی تمیز شوند و سپس عمل تخلیه انجام می شود تا آب کثیف از دستگاه خارج شود، و مجدد آبگیری انجام می شود تا آبکشی لباس ها انجام شود و نهایتا عمل تخلیه آب انجام می شود و سیستم خشک کن برای خشک کردن لباس ها وارد عمل می شود و نهایتا دستگاه کارش تمام می شود و خاموش می شود. حال اگر دستگاه خاموش نشود یعنی یک جای کار می لنگد و ما در ادامه به شما می گوییم که مشکل از کجاست و علت خاموش نشدن ماشین لباسشویی چیست و شما چه مواردی را باید بررسی کنید و چگونه می توان از بروز چنین مشکلی جلوگیری کرد؟

  علل خاموش نشدن ماشین لباسشویی

  علت خاموش نشدن ماشین لباسشویی

  • خرابی برد
  • خرابی موتور
  • خرابی تایمر
  • خرابی پمپ تخلیه
  • نوسانات برق یا مشکلات مربوط به برق
  • خرابی میکروسویچ درب
  • خرابی هیدروستات
  • خرابی ولوم
  • انسداد فیلتر شیر ورودی آب
  • نچرخیدن آبکش دستگاه

  خرابی برد

  در ماشین لباسشویی های جدید، تمامی مراحل در فرآیند شستشو که پیش تر به آن اشاره کردیم، همگی توسط برد کنترل می شوند. یعنی زمان وارد شدن آب، چرخش آبکش، گرم شدن آب، تخلیه آب، اتمام مراحل شستشو و… ، همگی بر اساس دستورات برد انجام می شوند. بنابراین اگر هر یک از این موارد با مشکل مواجه شوند، یکی از مقصر های اصلی، برد می باشد. بنابراین اگر در فرآیند شستشو برد خراب باشد، باعث ایجاد خلل در عملکرد قسمت های مختلف دستگاه می شود و ممکن است که دستگاه خاموش نشود و در این صورت لازم است تا برد توسط یک تکنسین متخصص و با تجربه در زمینه تعمیرات لباسشویی بررسی و تعمیر شود و در صورت خرابی برد، ممکن است که لازم باشد تا برد تعویض گردد. معمولا تعمیرات برد کار پیچیده و دشواری می باشد و عموما هزینه ی بالایی نیز دارد و در بسیاری مواقع تعویض برد با ارزش تر از تعمیر برد می باشد، که البته تصمیم گیری در این زمینه به تشخیص و صلاحدید متخصص این حوزه بستگی دارد. در صورتی که مشکوک هستید مشکل از برد دستگاه است، بهتر است تا قبل از تماس با تکنسین، دستگاه را به مدت 5 دقیقه از برق بکشید و سپس دستگاه را مجدد روشن کنید، اگر باز هم به همین مشکل برخوردید آنگاه با مرکز تعمیرات ماشین لباسشویی تماس بگیرید و درخواست تکنسین بدهید.

  خرابی موتور

  یکی دیگر از علت های خاموش نشدن لباسشویی، خرابی موتور می باشد. موتور ماشین لباسشویی، دارای سیم پیچ ها، خازن راه انداز، ذغال و قطعات مختلف می باشد، بنابراین اگر یکی از این قطعات خراب شوند و نتواند کار خود را به درستی انجام دهد، برد در همان وضعیت گیر می کند و دستگاه متوقف می شود و به عبارتی دستگاه خاموش نمی شود. در واقع زمانی که در فرآیند شستشو، نوبت به کارکرد موتور می رسد، از آنجایی که موتور خراب است ( معمولا موتور نیم سوز می شود و سپس کاملا خراب می شود )، موتور قفل می شود. در این صورت باید موتور توسط متخصص بررسی شود و در صورت نیاز موتور تعویض گردد.

  خرابی تایمر

  این مشکل بیشتر در مورد ماشین لباسشویی های قدیمی تر صدق می کند، زیرا امروزه به جای برد تایمر، از برد الکترونیکی استفاده می شود. تایمر در واقع یک جعبه کنترل می باشد که مدت زمان هر فرآیند را کنترل می کند. در واقع تایمر زمان بندی انجام فرآیند ها را مدیریت می کند. خرابی برد تایمر باعث می شود تا دستگاه در یک تایم ثابت بماند. به هر حال اگر ماشین لباسشویی شما قدیمی است و دستگاه شما در یک مرحله ی خاص متوقف شد و خاموش نیز نمی شود، باید برد تایمر یا تایمر مورد بررسی قرار بگیرند.

  خرابی پمپ تخلیه

  پمپ تخلیه در هر بار فرایند شستشو دو بار وارد عمل می شود، یعنی یک بار آب کثیف از دستگاه خارج می شود و دستگاه مجدد آب گیری می کند و یک بار دیگر که جز مراحل پایان کار نیز است، آب از دستگاه تخلیه می شود و سیستم خشک کن لباس ها را خشک می کند. اگر بنا به هر دلیلی پمپ تخلیه نتواند کار خود را انجام دهد، دستگاه نمی تواند به مرحله ی بعد برود و در همان مرحله متوقف می شود و گیر می کند و مرحله ی بعد انجام نمی شود ( جلو نمی رود ) و دستگاه نیز خاموش نمی شود، زیرا هنوز درون مخزن پر آب است. مشکلات مربوط به پمپ تخلیه، ممکن است که با کد خطا ( ارور ) نیز همراه باشد. همچنین در صورت وجود مشکلی در پمپ تخلیه یا خرابی پمپ تخلیه، صدای نا خوشایندی نیز ایجاد می شود و این بدین معناست که احتمالا سیستم تخلیه دچار انسداد و گرفتگی شده است. در این صورت اول از همه باید انسداد یا خمیدگی مسیر خروجی آب و سپس خرابی خود پمپ تخلیه بررسی شود و در صورت گرفتگی، مشکل بر طرف شود، یا تعمیرات پمپ تخلیه انجام شود. اما اگر امکان تعمیر وجود نداشته باشد، باید پمپ تخلیه تعویض گردد.

  نوسانات برق یا مشکلات مربوط به برق

  علاوه بر مواردی که گفته شد، نوسانات برق نیزمی تواند بر روی دستگاه شما تاثیر بگذارد و باعث بروز چنین مشکلی شود. نوسانات برق باعث می شود تا در یک مرحله ی خاص دستگاه متوقف شود و در این صورت امکان خاموش شدن برنامه وجود نخواهد داشت. تنها راه حل، کشیدن دستگاه از برق و شروع برنامه ی شستشو از اول می باشد. اما توصیه می کنیم که نسبت به رفع مشکلات مربوط به نوسانات برق اقدامات لازم را انجام دهید. همچنین لازم است که جعبه فیوز نیز بررسی شود. همچنین در صورت خرابی کابل برق، لازم است تا کابل نیز تعویض گردد.

  خرابی میکروسویچ درب

  میکروسوئیچ درب نیز یکی دیگر از مواردی می باشد که می تواند باعث توقف در ماشین لباسشویی و جلو نرفتن مراحل شستشو در دستگاه شود. زمانی که درب بسته می شود، میکروسویچ درب فعال می شود و به برد یا به تایمر اطلاع داده می شود و مراحل بعدی انجام می شوند، بنابراین اگر میکروسوئیچ درب خراب باشد، برق در آن جریان پیدا نمی کند و دستگاه در همان حالت متوقف می شود. همچنین توجه داشته باشید که گاهی ممکن است که میکروسویچ درب سالم باشد، ولی سیم های متصل به آن معیوب باشند، در نتیجه لازم است تا مشکل اتصالات سیم ها را رفع کنید.

  خرابی هیدروستات

  هیدروستات قطعه ای در ماشین لباسشویی می باشد که با باز یا بسته شدن شیر ورودی، سطح آب در مخزن را کنترل می کند. در صورت خرابی هیدروستات، اطلاعات درست به برد منتقل نمی شود و در نتیجه شیر برقی مدام آبگیری می کند و دستگاه به مرحله بعد نمی رود. در این صورت باید هیدروستات و سیم های متصل به هیدروستات بررسی شوند و در صورت نیاز باید هیدروستات تعویض گردد.

  خرابی ولوم

  شما با استفاده از ولومی که بر روی پنل قرار دارد، می توانید تنظیمات مد نظرتان را اعمال کنید و سپس دکمه ی استارت را بزنید، تا دستگاه شروع به کار کند. حال اگر ولوم خراب باشد، تاثیر مستقیم بر روی تایمر می گذارد و ارتباط آن با تایمر قطع می شود و باعث می شود تا دستگاه به مرحله بعد نرود. در نتیجه لازم است تا ولوم بررسی و تعمیر شود.

  انسداد فیلتر شیر ورودی آب

  گاهی ممکن است که فیلتر شیر ورودی آب کثیف باشد، یا فشار آب خیلی کم باشد، در نتیجه در زمانی که باید دستگاه از آب پر شود، این اتفاق نمی افتد و دستگاه در وضعیت آبگیری متوقف می شود و خاموش نمی شود. در این صورت باید فیلتر ورودی آب، شیر ورودی آب، شلنگ ورودی آب، فشار آب، تا خوردگی شلنگ ووردی آب، پارگی شلنگ ورودی آب و… بررسی شوند و در صورت نیاز اقدامات لازم جهت تعمیر یا تعویض این موارد اتخاذ شود.

  نچرخیدن آبکش دستگاه

  همان طور که می دانید لباس ها داخل یک محفظه ای به نام آبکش قرار می گیرند و آبکش نیز داخل دیگ یا همان مخزن دستگاه قرار گرفته است. در صورتی که بنا به هر دلیلی آبکش نچرخد یا مشکلی در مورد چرخش آبکش به وجود بیاید، ممکن است که دستگاه در همان مرحله متوقف شود. حال نچرخیدن آبکش می تواند بنا به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد. به عنوان مثال متعادل نبودن بار موجود در آبکش ماشین لباسشویی، یکی از مواردی که می تواند باعث توقف دستگاه شود، زیرا هنگام چرخش آبکش لباس ها باید به طور مساوی در اطرف پخش شوند تا تعادل حاصل گردد. بنابراین عدم تعادل بار ( لباس ها ) یا بار گیری بیش از حد می تواند باعث بروز چنین مشکلی شود. همچنین توجه داشته باشید که علت نچرخیدن آبکش، می تواند بخاطر پارگی تسمه لباسشویی نیز اتفاق افتاده باشد، در صورتی که شما بتوانید به راحتی و بدون هیچ گونه مقاوتی آبکش را بچرخانید، احتمالا تسمه پاره شده است. همچنین لازم است تا سایر مواردی که ممکن است روی نچرخیدن درام ( آبکش ) تاثیر داشته باشند را نیز بررسی کنید.

  جمع بندی بحث

  ماشین لباسشویی، دستگاهی پر استفاده و بسیار پر کاربرد می باشد که می تواند سالیان سال برای شما کار کند. اما با گذشت زمان ممکن است که مشکلاتی برای این دستگاه به وجود بیاید، بسیاری از مشکلاتی که ممکن است برای دستگاه شما پیش می آید، مثل همین مشکل عدم خاموش شدن ماشین لباسشویی، با بررسی و انجام سرویس به موقع می توان از وقوع آن جلوگیری کرد. در نتیجه توصیه می کنیم که در صورت مشاهده ایرادات جزیی سریعا به فکر رفع مشکل باشید و نسبت به سرویس به موقع دستگاهتان نیز حساس باشید، بهتر است تا سالی یکبار دستگاه شما توسط تکنسین سرویس شود.

  تعمیر مشکل خاموش نشدن ماشین لباسشویی

  نکته پایانی

  توصیه می کنیم در صورتی که در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی، سررشته یا تجربه ی فنی بالایی ندارید، هرگز اقدام به بررسی، تعمیر و یا تعویض قطعه ای نکنید و این کار را مراکز تعمیرات لوازم خانگی مانند مرکز تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان، زیرا در غیر این صورت ممکن است به دستگاه آسیب جدید وارد کنید و باعث به وجود آوردن هزینه های سنگین تری شوید. همچنین به یاد داشته باشید که انجام سرویس و تعمیرات ماشین لباسشویی، علاوه بر داشتن تخصص و تجربه، به داشتن ابزار آلات خاص نیز نیازمند می باشد، بنابراین هر فردی توانایی یا صلاحیت انجام این امور را ندارد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  دسته‌بندی مقالات آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت