ثبت درخواست تعمیرات

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

بازدید: 272 بازدید
علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی
 • شایع‌ترین علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی چیست؟ چرا باید سر و صدای ماشین‌های لباسشویی را جدی بگیریم؟ پاسخ این سؤالات را در مطلب زیر پیدا خواهیم کرد.

  در صورتی که ماشین لباسشویی سر و صدا داشته باشد باید به دنبال دلیل آن بگردید. نادیده گرفتن سر و صدای آن می‌تواند در نهایت هزینه‌های زیادی داشته باشد. معمولاً برخی از سر و صداها در حین شستشو به گوش می‌رسند که اهمیت کمتری دارند اما بیشتر سر و صداها در زمان چرخش شنیده می‌شوند. همه ما مایل هستیم که سر و صداهای مختلف را توصیف کنیم اما همیشه نمی‌توان به راحتی این کار را انجام داد و ممکن است که توصیف صداهای متفاوت سخت باشد.

  اگر ماشین لباسشویی شما سر و صدای زیادی دارد آن را نادیده نگیرید

  نادیده گرفتن سر و صدای ماشین لباسشویی در هنگام کار کردن می‌تواند ساده و وسوسه‌انگیز باشد و آن را به کار کردن آن ربط داد. بعضی از این صداها را می‌توان نادیده گرفت زیرا نمی‌توانند باعث مشکلات جدی شوند و یا نقصی به دستگاه وارد کنند. تعدادی از این صداها می‌توانند همیشگی و ثابت باشند اما تعدادی از این صداها هم هستند که اگر مداوم باشند می‌توانند باعث از کار افتادن ماشین لباسشویی شوند. در صورتی که شما تخصصی در این زمینه نداشته باشید ممکن است که نتوانید منبع صداها را تشخیص بدهید بنابراین نباید صداها را نادیده بگیرید و اگر فکر می کنید حتی بعد از خواندن این مطلب باز هم خودتان نمی توانید این مشکل را حل کنید حتما با یک مرکز تعمیرات لوازم خانگی معتبر مانند تعمیرگاه دیبا پشتیبان ایرانیان استفاده نمایید. در این مطلب سعی می‌کنیم دلایل سر و صدای ماشین‌های لباسشویی را بررسی کنیم.

  غرش و سر و صدای بلند در حین چرخش

  یکی از رایج‌ترین دلایل سر و صدای ماشین‌های لباسشویی ساییدگی بلبرینگ‌های (بیرینگ­ها) آن است که با نام یاتاقان دیگ نیز شناخته می‌شوند. بلبرینگ‌ها اجازه می‌دهند که سبد شستشو به راحتی و آزادانه بچرخد. اولین کاری که مهندسین و متخصصین تعمیرات ماشین لباسشویی برای رفع سر و صدای ماشین لباسشویی انجام می‌دهند این است که درب آن را باز می‌کنند و تسمه آن را با دست می‌چرخانند. در صورتی که هنگام چرخش باز هم سر و صدایی مشابه صدای اولیه ایجاد شود احتمال می‌دهند که در اثر فرسودگی یاتاقان باشد. باید عملکرد بین لبه درام و واشرهای درب را بررسی کنید. اگر با وارد کردن فشار بر لبه بالایی دیگ فاصله بین لبه درام و واشر درب تغییر کند به معنی آسیب دیدن یاتاقان است و باید تعویض شود. برای جلوگیری از آسیب دیدن بلبرینگ‌ها سعی کنید همیشه توازن بار ماشین لباسشویی را رعایت کنید تا بار درام متوازن باشد.

  • متأسفانه در سال‌های اخیر ماشین‌های لباسشویی به گونه‌ای ساخته شده‌اند که از واشرهای پلاستیکی استفاده می‌کنند به گونه‌ای که یاتاقان‌های آن نیاز به ابزارهای مخصوصی دارد تا خارج شوند. درام‌های بیرونی به صورت کامل مهر و موم شده‌اند و قابل تعمیر نیستند و فقط باید تعویض شوند.
  • بلبرینگ‌ها در وسط دیگ (شفت) بیرونی و داخلی قرار گرفته‌اند. ساییده شدن آن‌ها به هر دلیلی می‌تواند تناسب شفت را به هم بزند و باعث بد چرخیدن دیگ شود. عوض کردن و جا زدن بلبرینگ‌ها بسیار کار پیچیده و پرزحمتی است و افراد عادی قادر به انجام آن نیستند.

  کار کردن بیش از حد دیگ

  یکی دیگر از نشانه‌های خراب شدن و فرسودگی یاتاقان‌های دیگ، کار کردن مداوم و طولانی آن است که می‌توانید با برداشتن دیگ از داخل آن را بررسی کنید. در حالت طبیعی اگر شما بخواهید آن را حرکت بدهید نباید هیچ حرکتی داشته باشد و یا فقط می‌تواند به صورت جزئی تکان بخورد. در صورتی که قادر بودید درام را بلند کنید و به حرکت دهید احتمالاً به دلیل پوسیدگی آن خواهد بود و باید برای جایگزین کردن آن اقدام کنید.

  وجود قطعات قهوه‌ای زیر ماشین لباسشویی

  یکی دیگر از علائم پوسیدگی یا خراب شدن درام می‌تواند وجود پیچ زنگ­زده و قهوه‌ای در زیر ماشین باشد که به دیگ متصل است. البته این پیچ همیشه وجود ندارد. معمولاً دو سوراخ کوچک در قسمت پشتی یاتاقان‌های درام وجود دارند و آبی که از یاتاقان عبور می‌کند از طریق این دو سوراخ خارج خواهند شد که معمولاً با گریس یا رنگ پوشانده می‌شوند تا زنگ نزنند. باید توجه داشته باشید که بسیاری از ماشین‌های لباس‌شویی امروزه با یک پنل پوشش داده شده‌اند و شاید نتوان به راحتی این قسمت‌ها را مشاهده کرد.

  آسیب‌دیدگی دیگ یا سه‌نظام آن

  علت صدای زیاد ماشین لباسشویی گاهی ممکن است شکاف برداشتن دیگ باشد و یا اینکه یکی از 3 بازو (سه‌نظام) دیگ فرسوده یا شکسته شود. در صورت آسیب‌دیدگی، ترک برداشتن یا شکستگی بازوهای دیگ، ماشین لباسشویی ایجاد سر و صدای بلندی می‌کند چرا که با دیگ فرعی یا هیتر درگیر می‌شود. شکستن این قطعه می‌تواند باعث نابودی یاتاقان‌ها نیز شود و بعد از آن نیز هیتر دچار مشکل خواهد شد؛ بنابراین باید دیگ را خارج کرده و به دقت بررسی کنید و در صورت وجود هرگونه مشکلی آن را تعویض کنید.

  عیب یابی و تعمیر صداهایی مثل جیر جیر، صدای لگن، خشک کن در لباسشویی

  توضیحات بیشتر در مورد سروصدای ماشین لباسشویی

  وجود سکه‌ها و دیگر لوازم فلزی درون لباس‌ها می‌تواند در هنگام کار کردن ماشین لباسشویی ایجاد صدای وحشتناکی کند. در صورتی که به وجود سکه‌ها، کلید، خودکار یا هر وسیله فلزی دیگر مشکوک شدید بلافاصله اقدام به خارج کردن آن کنید چرا که ممکن است به قسمت‌های اصلی ماشین لباسشویی نفوذ کنند و آسیب‌های جدی به آن وارد کنند.

  برای پیدا کردن سکه تورفتگی‌ها و چین و شکن‌های درام را بررسی کنید چرا که معمولاً سکه‌ها در داخل این تورفتگی‌ها گیر می‌کنند و در بعضی موارد به داخل شیلنگ یا فیلتر شستشو می‌افتند و باعث ایجاد سر و صدای ناهنجاری می‌شوند. در صورت مطمئن شدن از وجود یک شیء خارجی مانند سکه و کلید در ماشین باید حتماً آن را خارج کنید تا موجب خسارت نشود.

  سر و صدای ماشین لباسشویی در هنگام تخلیه آب

  مواد و وسایل دیگری مانند دکمه، اشیا کوچک پلاستیکی، گیره مو، کش، موهای گلوله شده و سیم‌های به کار رفته در لباس‌ها می‌تواند درون واشر قرار بگیرد و باعث ایجاد سر و صدای زیادی شود که معمولاً در هنگام تخلیه آب شنیده می‌شود. پمپ تخلیه، آب را پیش از شروع سیکل شستشو از ماشین خارج می‌کند بنابراین اگر در زمان چرخش یا خارج شدن آب از دستگاه سر و صدای بلندی به گوش برسد، احتمالاً پمپ تخلیه آسیب‌دیده است. اگر سر و صدا فقط در هنگام تخلیه آب شنیده می‌شود فقط کافی است که پمپ تخلیه را بررسی کنید و در صورت هرگونه گرفتگی آن را تمیز کنید و اگر آسیب‌دیده بود آن را تعویض کنید.

  سر و صدا در هنگام شستشو

  صدا از پمپ باز چرخاننده: بعضی از ماشین‌های لباسشویی‌ دارای یک پمپ جداگانه هستند که در هنگام شستشوی لباس‌ها، آب را به دور و عقب دیگ پمپ می‌کنند. اگر شما صدای عجیبی در حین آبکش کردن لباس‌ها شنیدید ممکن است که برای این پمپ مشکل پیش ‌آمده باشد.

  در صورتی که دیگ را با دست بچرخانید می‌توانید بفهمید که سیم‌های استفاده‌ شده در لباس‌هایی مانند لباس زیر بین واشر و درام گیر کرده‌اند. اغلب می‌توان این سیم‌ها را از قسمت شلنگ مخزن بیرون آورد. همیشه سعی کنید این قسمت‌ها را چک کنید. گیر کردن سیم‌ها به ندرت اتفاق می‌افتد اما بهتر است که همیشه آن را بررسی کرد.

  دلایل ایجاد سر و صدای آزار دهنده در ماشین لباسشویی

  دیگر دلایل ایجاد سر و صدا در ماشین لباسشویی

  علاوه بر دلایل گفته شده برای سر و صدای ماشین‌ها لباسشویی می‌توان دلایل دیگری عنوان کرد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  صدای تیز، جیغ و جیر جیر مانند از ماشین لباسشویی

  صدای خشن و تیز یا صدای شدید در هنگام چرخش می‌تواند از بلبرینگ‌های موتور باشد که گریس آن‌ها در اثر رطوبت آب از بین رفته است (این حالت به ندرت اتفاق می‌افتد). با در آوردن واشرها و چرخاندن موتور می‌توان این مورد را بررسی کرد. در صورتی که هنوز این صدا وجود داشته باشد قطعاً موتور ماشین لباسشویی دچار مشکل شده است (البته قبل از آن باید مطمئن شوید که پمپ آن دلیل ایجاد صدا نیست). امروزه موتور ماشین‌های لباسشویی به گونه طراحی و ساخته می‌شوند که قابل تعمیر نیستند و در صورت داشتن چنین مشکلاتی باید به صورت کامل تعویض شوند.

  صدای تق تق در هنگام چرخش

  صدای تق تق و ضربات متوالی می‌تواند به علت تکان خوردن یا شل شدن واشر (درام بیرونی) در هنگام چرخش باشد. صدای ماشین زمانی که چیزی داخل آن برای شستن وجود ندارد و واشر تکان نمی‌خورد عادی و نرمال نیست. اکثر ماشین‌های لباسشویی دارای واشرهای پلاستیکی هستند که در صورت شل شدن یا خراب شدن می‌توان به راحتی آن‌ها را جایگزین کرد. واشرها (درام بیرونی) توسط یک گیره قفل کننده ثابت می‌شوند و اگر این قفل‌ها گم شده‌اند باید دوباره خریداری کنید و واشر را با آن سفت کنید چون اگر این گیره‌ها نباشند دوباره واشرها شل خواهند شد.

  یکی دیگر از دلایل ایجاد سر و صدا در ماشین لباسشویی وجود مقدار زیادی از تکه‌های بتون و سیمان در زیر آن است، از بتون و سیمان برای حفظ تعادل ماشین‌های لباسشویی و سنگین‌تر کردن آن استفاده می‌شود. اگر بتون یا سیمان تکه‌های اضافی داشته باشند می‌توانند در هنگام کار کردن ایجاد سر و صدا کنند.

  قرقره کهنه دیگ

  یکی دیگر از دلایل ایجاد سر و صدای ناخوشایند و عجیب ‌و غریب در ماشین لباسشویی، کهنه و پوسیده شدن قرقره دیگ است به ویژه اگر از جنس پلاستیک‌های بی‌کیفیت ساخته شده باشد. واشر درب را بیرون بیاورید و اگر می‌توانید قرقره دیگ را از روی شفت حرکت دهید. در صورتی که فرسوده شده باشد باید کاملاً قابل مشاهده باشد. صدایی که از یک قرقره کهنه و مندرس تولید می‌شود عجیب‌ و غریب است و مطابق انتظار شما نخواهد بود.

  صدای ضربات آهسته هنگام چرخش

  صدای ضربات آرام و ثابت در هنگام چرخش ممکن است به دلیل این باشد که به درام ضربه وارد می‌شود خصوصاً زمانی که بار (لباس) زیادی درون ماشین لباسشویی است البته این صدا ممکن است در بار کم هم شنیده شود. این صدا ممکن به این دلیل باشد که چیزی به درام ضربه می‌زند و یا اگر المنت گرمایشی به درستی درون قلاب آن قرار نگیرد، درام می‌تواند به آن ضربه بزند. در صورتی که المنت گرمایشی به تازگی برداشته شده و جایگزین شده است و به درستی درون قلاب آن قرار نگرفته است، درام می‌تواند در زمان چرخش به آن ضربه بزند و ایجاد سر و صدا کند.

  البته این بستگی به نوع طراحی المنت گرمایشی و قلاب آن دارد که امروزه به ندرت پیش می‌آید که چنین اشتباهاتی صورت بگیرد. ماشین‌های لباسشویی قدیمی هوور (Hoover) دارای قلاب‌های فلزی بودند که به شکل بدی طراحی شده بودند و المنت گرمایشی به راحتی و بدون آنکه در جای خودش باشد ثابت می‌شد که می‌توانست منبع صداهای ناهنجار باشد؛ اما امروزه اکثراً درام‌های بیرونی (واشرها) از جنس پلاستیک هستند و بسیاری از آن‌ها دارای قلاب‌های المنت گرمایشی هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قسمتی از قالب هستند که المنت گرمایشی زیر آن قرار می‌گیرد. درام می‌تواند به المنت گرمایی ضربه وارد کنید خصوصاً زمانی که بار زیادی داشته باشد.

  دلیل دیگری که باعث می‌شود صدای ضربه زدن به گوش برسد این است که یکی از پایه‌های ماشین لباسشویی معیوب باشد یا شاسی شکسته شود. برای مطمئن شدن از این امر ماشین لباسشویی را محکم نگه دارید و ببینید که صدا قطع خواهد شد یا خیر و اگر مشکل از پایه‌ها یا شاسی بود آن را برطرف کنید. ماشین‌های لباسشویی مدرن که سرعت چرخش بالایی دارند می‌توانند لرزش زیادی داشته باشد و چیزهایی مانند شلنگ که داخل آن است تکان بخورد و باعث ایجاد سر و صدا شود.

  سر و صدا هنگام چرخش دیگ

  این نوع سر و صدا معمولاً به دلیل گیر کردن سیم‌های فلزی است که داخل لباس‌ها استفاده می‌شود و بین درام خارجی و دیگ داخلی گیر کرده به گوش می‌رسند. برای اطمینان می‌توانید آن را چک کنید و اگر وسیله‌ای در آن گیر کرده بود خارج کنید

  واشرهای درب پر سر و صدا

  گاهی اوقات واشرهای درب ماشین لباسشویی به‌شدت فرسوده می‌شوند و باعث ایجاد سر و صدای ناخوشایندی می‌شوند. گاهی اوقات پیش می‌آید که احساس می‌شود سروصدای ماشین لباسشویی ناشی از بلبرینگ درام است اما زمانی که بررسی می‌شود مشخص می گردد که به خاطر واشرهای فرسوده درب است.

  صدای شکستگی یا ساییدگی هنگام کار کردن و چرخیدن درام

  این نوع صدا زمانی که موتور ماشین لباسشویی روشن است می‌تواند به دلیل جرقه برس­های زغالی در موتور باشد. زمانی که درام با دست چرخانده می‌شود این صدا به گوش نمی‌رسد اما زمانی که موتور روشن شود می‌توان آن را شنید. ممکن است که موتور به راحتی نتواند کار کند و یا با حالت ریپ زدن به کار خودش ادامه دهد.

  در آخر ضمن اینکه امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد توصیه میکنیم سایر مقالات و فیلم های آموزشی تعمیرات لباسشویی دیبا پشیتبان ایرانیان رو مشاهده نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی مقالات آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت