ثبت درخواست تعمیرات

علت صدای زیاد یخچال فریزر و ساید بای ساید

بازدید: 292 بازدید
علت صدای زیاد یخچال
 • در این مقاله قصد از مرکز تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان ایرانیان داریم به مشکل سر و صدای یخچال که می تواند بسیار آزار دهنده باشد بپردازیم و همه ی عواملی که باعث به وجود آمدن این مشکل می شوند را بررسی کنیم و برای حل مشکل و تعمیر یخچال شما راهکار هایی را ارائه کنیم. بدون شک یخچال فریزر یا یخچال ساید بای ساید از یکی لوازم برقی مهم و ضروری برای هر خانه ای می باشد و زندگی بدون این وسایل بسیار سخت است.

  یخچال ساید بای ساید و یخچال فریزر شما  بنا به دلایل مختلفی ممکن است سر و صدا ایجاد کند. بعضی از صدا هایی که از یخچال می شنوید را شما میتوانید با یک سری تنظیمات کوچک رفع کنید. به این مسئله توجه داشته باشید که بیشتر صدا هایی که از یخچال ساید بای ساید یا یخچال فریزر می شنوید نرمال و عادی هستند و نباید اصلا نگران شوید. این صدا ها هنگامی که یک کمپرسور کار آمد جدیدتر به طور معمول عمل می کند می شنوید، این صدا ها همان صدا های نرمال هستند. اما بعضی از صدا ها ممکن است خیلی بلند و آزار دهنده باشند و باید تعمیر و رفع مشکل شوند. ما در ادامه به بررسی صدا های مختلف یخچال ها می پردازیم، که هر کدام توضیح خاص خود را دارند و شما می توانید متوجه شوید که صدای یخچال شما جز کدام یک از این صدا ها می باشد و چگونه می توانید با اقدامات لازم صدای دستگاه را متوقف کنید، و مشکل را حل کنید.

  صدا های عادی یخچال فریزر و ساید بای ساید

  صدا های عادی یخچال فریزر و ساید بای ساید

  عملکرد طبیعی یخچال فریزر و ساید بای ساید برخی صدا هایی را ایجاد میکند. لیست زیر شامل صدا های طبیعی است، این صدا ها، صداهای عمومی یخچال هستند و کاملا طبیعی هستند:

  از تراز بودن و هم سطح بودن  یخچال بر روی زمین مطمئن باشید. زیرا در صورت نا میزان بودن یخچال صدای کمی نا هنجار به گوش می رسد.

  گاهی اوقات وقتی شما درب یخچال را که باز و بسته میکنید  صدای خم شدن،صدای لرزش، صدای جادویی و یا صدای گریه ممکن است شنیده شود که این صداها به عنوان تعدیل کننده جریان هوا  ازشون یاد میشه.

  صدای قل قل کردن روغن کمپرسور

  گاهی اوقات بر اثر جا به جایی اولیه و نصب یخچال و یا عوامل دیگر، روغن داخل کمپرسور، وارد لوله ای کندانسور و یا اوپراتور می شود و درون لوله ها یا ابتدای کمپرسور صدایی مانند قل قل کردن یا جوشیدن از یخچال به گوش می رسد. در این حالت باید گاز دستگاه خالی شود و تمام سیستم مدار گاز شستشو شود و اگر لازم بود روغن کمپرسور نیز تعویض شود و مجدد شارژ گاز یخچال انجام شود.

  صدای چکه کردن و صدای خش خش

  علت :جریان گاز کمپرسور یخچال یا جریان روغن در کمپرسور.

  صدای  شر شر کردن(یا غرغره کردن)  و صدای جاری شدن آب

  علت : این صدا زمانی که یخ در طی چرخه یخ زدایی ذوب میشود یا هنگامی که آب به تانک تخلیه سرازیر می شود  شنیده می شود.

  صدا ی زنگ زدن

  علت : این صدا زمانی که سوپاپ ورودی آب برای آبگیری و یا پر کردن یخ ساز باز می شود شنیده می شود. نکته: اگر یخچال به آب وصل باشد این صدا طبیعی است، اما اگر یخچال به آب متصل نیست باید یخ ساز را خاموش کنید.

  صدای تیک تیک یخچال

  زمانی که شیر برقی یخساز باز یا بسته میشود تا آبگیری کند و دستگاه یخ را پر کند این صدا شنیده می شود. نکته: اگر یخچال به آب وصل شده باشد، این صدا طبیعی است اما اگر یخچال به  آب متصل نیست یخ ساز دستگاه را باید خاموش کنید.

  صدا های غیر عادی یخچال فریزر و ساید بای ساید

  صدا های غیر عادی یخچال فریزر و ساید بای ساید

  در یخچال ساید بای ساید یا یخچال فریزر بعد از چندین سال استفاده، ممکن است موتور ها یا فن ها یا کمپرسور یخچال فرسوده شود. در اصل سر و صدا ی یخچال که به گوش می رسد نتیجه ی همین موارد است و مشکل را  باید بر طرف کرد. به طور کلی مشکل سر و صدای آزار دهنده یخچال به دلیل یکی از موارد، خرابی کمپرسور، خرابی فن ها، درست نصب نشدن کمپرسور یخچال و یا اینکه قطعات داخلی یخچال دچار شکستگی شده باشد میتواند باشد. نکته ی مهمی که دانستن آن لازم است، باید بدانید که در یخچال ها چندین فن وجود دارد که بعضی از فن ها، فن های خنک کننده هستند و بعضی دیگر فن های گرداننده ی جریان هوا می باشند. اگر مشکلی در هر کدام از فن ها به وجود بیاید باعث میشود صدا های آزار دهنده ای شنیده شود. در ادامه به بررسی دقیق صدا های اضافه و آزار دهنده ی یخچال می پردازیم:

  صدای فن کندانسور (خنک کننده)(CONDENSOR FAN)

  اولین سوالی که برایمان پیش می آید این است که کندانسور چیست؟ کندانسور یکی از اجزای یخچال است که وظیفه ی خنک کردن گاز مبرد یا همان گاز یخچال، برای خنک نگه داشتن قسمت داخلی آن را بر عهده دارد. کندانسور یخچال در واقع رادیاتور یخچال می باشد. کندانسور یخچال به صورت لوله های تا خورده در پشت یخچال قرار دارد. یخچال های قدیمی فن کندانسور ندارند. یخچال های ساید بای ساید  کندانسور کوچکی کنار کمپرسور یخچال دارند که فن خنک کننده ی مخصوصی برای آن تعبیه شده است. فن کندانسور دو وظیفه ی عمده دارد. اول تولید جریان هوا برای خنک کردن کندانسور و دوم عبور دادن هوای داغ کندانسور از مسیر تخلیه آب دیفراست به منظور بخار کردن این آب ها. موتور این فن عمدتا در قسمت زیرین یخچال قرار دارد. نشانه هایی که از خراب بودن موتور فن کندانسور خیر می دهد شامل روشن و خاموش شدن مکرر یخچال در فواصل زمانی کوتاه، تجمع آب زیر یخچال، پایین آمدن دمای یخچال و … هستند. اگر این نشانه ها را همراه با صدای زیاد یخچال مشاهده کردید باید فن کندانسور یخچال تعمیر شود و یا تعویض شود. اگر این موتور بیش از حد کثیف شود، خاک بگیرد یا روغن کاری نشود  این امکان وجود دارد که موتور به درستی کار نکند  یا از کار بیفتد و صدا های آزار دهنده ای بدهد. در صورتی که تیغه های فن خراب شده باشد و یا موتور پوسیده باشد بهتر است تعویض شود. به طور کلی باید هر سال یخچال به طور کامل سرویس شود.

  صدای فن کمپرسور و اواپراتور یخچال

  فن کمپرسور یا اواپراتور یخچال بر اثر کارکرد طولانی ممکن است دچار مشکل شود. همیشه باید حواستان به میزان روغن موجود در فن باشید تا کار کرد فن درست باشد. اگر فن کمپرسور و اوپراتور یخچال فرسوده شود یا خشک شود درست کار نمی کند و همین امر باعث بروز صدا های آزار دهنده می شود، در این صورت فن باید روغن کاری شود و یا با یک فن نو تعویض شود.

  صدای موتور فن اوپراتور (EVAPORATOR FAN)

  فن اواپراتور در یخچال باعث می شود هوای داخل اواپراتور به صورت کلی در بین تمام پره های اوپراتور جریان پیدا کند. این کار باعث می شود اوپراتور وظیفه ی خود را به درستی انجام دهد. بر اثر فرسودگی موتور فن باعث می شود صدا تولید شود. برای جلوگیری از این مشکل باید یخچال به صورت دوره ای سرویس شود. حتما موتور فن روغن کاری شود زیرا موتور خشک و فرسوده باعث می شود فن روان کار نکند و با بدنه ی خود درگیر شود و تولید صدای آزار دهنده کند.

  صدای موتور فن تبخیر

  موتور فن تبخیر بر اثر استفاده ی طولانی مدت از یخچال به تدریج فرسوده می شود و در نتیجه باعث ایجاد صدا می شود. چنان چه سر و صدای زیاد یخچال همزمان با خنک نشدن قسمت داخلی یخچال باشد، احتمال این که علت صدای یخچال فرسوده یا شل شدن اتصالات موتور فن تبخیر باشد بیشتر خواهد شد.

  صدای اتصالات موتور یخچال

  شل شدن اتصالات، خصوصا اتصالات مرتبط با موتور یکی دیگر از عواملی است که ممکن است باعث ایجاد سر و صدا شود. موتور یخچال بر روی بدنه و پایه ای در یخچال سوار می شود و خود در درون محفظه ای است که آن را در مقابل هر گونه ضربه و یا رطوبت و … محافظت می کند. موتور یخچال دارای محفظه ای است که جهت محافظت از موتور و همچنین عایق کردن آن مورد استفاده قرار میگیرد. موتور یخچال با استفاده از بست ها و پیچ ها یی به این محفظه متصل می شود و تا زمانی که به درستی در جای خود قرار گرفته باشد، هیچ گونه لرزش و صدایی ایجاد نمی کند. معمولا موتور ها روی لرزه گیر هایی سوار می شوند که لرزه ی موتور را بگیرند و اجازه ی تولید صدا ندهند. گاهی بر اثر استفاده ی طولانی مدت از یخچال، خراب شدن یا لق شدن محفظه، شل شدن پیچ ها، خراب شدن لرزه گیر ها اتصالات موتور یخچال به محفظه ی آن ممکن است شل شوند و موتور هنگام کار کردن دچار لرزش می شود و به همین علت صدای زیادی تولید میکند. پس اگر صدا بخاطر آسیب دیدن اتصالات موتور باشد باید مشکل را رفع کنید تا در آینده از بروز خرابی موتور جلو گیری کنید.

  در آخر ضمن اینکه امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد توصیه میکنیم سایر مقالات و فیلم های آموزشی تعمیرات یخچال دیبا پشیتبان ایرانیان رو مشاهده نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات یخچال مقالات آموزش تعمیرات یخچال
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت