ثبت درخواست تعمیرات

علت جمع شدن آب در کف یخچال

بازدید: 301 بازدید
علت جمع شدن آب در کف یخچال
 • یکی از مشکلات شایع در یخچال های فریزر و ساید بای ساید، جمع شدن آب کف یخچال می باشد. مطمئنا وجود نشت آب در داخل یخچال بسیار نا خوشایند می باشد و باعث نگرانی ما می شود. علاوه بر این نشت آب از یخچال تاثیر قابل ملاحظه ای بر عملکرد یخچال نیز می گذارد. و به یاد داشته باشید که مشکل نشتی یخچال به هیچ عنوان خود به خود حل نمی شود. بنابراین به هیچ وجه این ایراد را نادیده نگیرید. ما در این مقاله از تعمیرگاه لوازم خانگی دیبا پشتیبان ایرانیان بعنوان یکی از تخصصی ترین مراکز و مرکز  تعمیرات یخچال به بررسی علت های احتمالی در ایجاد این مشکل می پردازیم. بنابراین اگر متوجه وجود آب در زیر یخچال خود شدید، خواندن این مقاله می تواند کمک بسیاری به شما در فهمیدن اشکال و ارایه راه حل برای رفع این مشکل نماید، پس با ما همراه باشید.

  علت های احتمالی جمع شدن آب در کف یخچال:

  • وجود رطوبت
  • خرابی لاستیک دور درب یخچال
  • انسداد مجرای تخلیه آب
  • پر شدن دستگاه دیسپنسر
  • مشکل اتصالات

  وجود رطوبت

  اگر یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما یک یخچال نوفراست است، پس نباید به هیچ عنوان شاهد وجود یخ زدگی داخل فریزر آن باشید. یکی از دلایل جمع شدن آب در زیر یخچال به خاطر وجود رطوبت به خصوص در بعضی از فصل های سال می باشد. همچنین زمان هایی که رطوبت هوا زیاد است و درب یخچال و فریزر برای مدت زمان زیادی باز بماند و یا به دفعات زیاد باز و بسته شود شاهد این اتفاق هستیم. بنابراین باید از باز و بسته کردن های بیهوده و زمان زیاد پرهیز کنید. علاوه بر این , تعریق زیاد در محفظه ی غذای تازه می تواند باعث تجمع آب در یخچال شود.

  خرابی لاستیک دور درب یخچال

  اگر متوجه ی خیسی در دیواره های داخلی یخچال شدید، احتمالا مشکلاتی در رابطه با لاستیک دور درب یخچال وجود دارد. اگر هوای گرم از خارج، به طور مداوم وارد یخچال شود، شروع به چگالش می کند و در نهایت این رطوبت به شکل قطرات آب دیده می شوند و این قطرات آب در قسمت پایین یخچال جمع می شود. که در این صورت باید لاستیک دور درب را عوض کنید تا مشکل حل شود.

  انسداد  مجرای تخلیه آب

  اگر در قسمت پایین یخچال خود تجمع آب را مشاهده کردید، به احتمال زیاد مشکل مسدود شدن لوله ی تخلیه برای یخچال شما اتفاق افتاده است.   داخل یخچال مجرایی وجود دارد که برای خروج برفک های آب شده تعبیه شده که به آن درین گفته می شود. گاهی ممکن است علت نشت آب در کف یخچال،   بخاطر گرفتگی همین راه آبی که در کابین یخچال برای انتقال برفک ها ی آب شده به خارج یخچال فریزر می رود باشد. همچنین درین می تواند بر اثر گیر کردن مواد غذایی مسدود شود. در حالت عادی، سیستم یخ زدایی در فریزر چندین بار عمل یخ زدایی را انجام می دهد و یخ هایی که روی کویل های تبخیر انباشته شده اند را ذوب می کند. از آن جایی که آب های یخ زده ی داخل لوله آب می شود و آب به داخل لوله تخلیه هدایت می شود که در قسمت پایین یخچال به داخل یک حوضچه منتهی می شود. و در آن جا آب به واسطه ی گرما تبخیر می شود. اما اگر تخلیه ی یخچال فریزر مسدود باشد، آب به درون یخچال و یا زیر فن خنک کننده هدایت می شود و می تواند یخ بزند و در نتیجه ی آب شدن در زیر جا میوه ای تجمع می کند. بنابراین در صورتی که آب درون لوله یخ زده باشد شما باید یخ آن را ذوب کنید تا مشکل بر طرف شود. برای حل مشکل باید ابتدا شیر تخلیه را جدا کنید. بهتر است تمام مواد غذایی را از یخچال خارج کنید تا عمل پاکسازی ساده تر انجام شود.

  اگر هوا گرم است و شما نگران آب شدن مواد غذایی خود هستید می توانید مواد غذایی تان را در سطلی پر از قطعات یخ قرار دهید و یا روی مواد غذایی یک پتو قرار دهید تا پتو مانند عایق عمل کند تا مواد غذایی آب نشوند. همچنین باید مواد غذایی درون شیلنگ را به وسیله ی ریختن آب جوش به داخل شلینگ تمیز کنید. حواستان باشد تا مواد غذایی مانند سبزیجات را در نزدیکی این دریچه ی خروجی که راه خروج آب دیفراست می باشد قرار ندهید. علاوه بر این المنت زیر اواپراتور را نیز بررسی کنید، این المنت مخصوص ذوب کردن است و شاید سوخته باشد، که در این صورت باید تعویض شود. بهتر است هر 6 ماه یکبار سوراخ تخلیه را تمیز کنید تا از نشت آب جلوگیری کنید. علاوه بر این یک روش آسان برای باز کردن سوراخ تخلیه این است که یخچال خود را از برق جدا کنید تا یخ های درون سوراخ تخلیه ذوب شوند و بیرون بیایند. همچنین ریختن آب گرم درون لوله، باعث سرعت بخشیدن به این روند می شود. محفظه ی تخلیه ی آب در قسمت پشت یخچال قرار دارد. البته موقعیت آن در یخچال های مختلف می تواند متفاوت باشد و بهتر است برای پی بردن به جزئیات بیشتر به دفترچه راهنما مراجعه فرمائید.

  پر شدن دستگاه دیسپنسر

  اگر یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما دارای دیسپنسر ( منظور همان سیستم یخساز و آب سرد کن است )  باشد، این احتمال وجود دارد که، نشتی آب در اثر پر شدن بیش از حد مخزن آب سرد کن اتفاق افتاده باشد. به عبارتی مخزن کاملا پر شده و دیگر جا ندارد، بنابراین آب از داخل مخزن سر ریز می شود. در صورت سرریز شدن آب ممکن است شاهد وجود برفک در قسمت اواپراتور باشیم.

  مشکل اتصالات

  همچنین ممکن است که اتصالات شلنگ که به آب سرد کن وصل شده اند مشکل داشته باشند و به درستی متصل نشده باشند و باعث نشتی شوند یا ممکن است دچار اشکالاتی در قسمت اتصالات لوله های خانگی به وجود آمده باشد ( مشکلاتی از قبیل چکه کردن و نشتی ). اگر اتصالات لوله ها به مخزن درست بسته نشوند، آب نشت می کند و به مرور زمان قطره قطره جمع می شوند و حجم زیادی از آب، کف یخچال جمع می شود.   در این صورت باید شیر را بررسی کنید و سعی کنید جلوی نشتی را بگیرید و  در صورت نیاز شیر را نیز عوض کنید. برای پی بردن به محل نشت آب باید حتما یخچال را از برق بکشید و با استفاده از یک چراغ قوه محل نشت را پیدا کنید. پیدا کردن محل نشت در برخی موارد راحت است و در برخی موارد در قسمت های خاصی از پنل می باشد که نیاز به راهنمایی و بررسی یک تعمیر کار حرفه ای است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات یخچال مقالات آموزش تعمیرات یخچال
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت