ثبت درخواست تعمیرات

علت سوختن برد الکتریکی ماشین ظرفشویی

بازدید: 319 بازدید
علت سوختن برد الکتریکی ماشین ظرفشویی
 • برد الکتریکی ماشین ظرفشویی ممکن است که بنا به دلایل مختلفی نیم سوز شود و یا بسوزد. همچنین سوختن برد می تواند نشانه های مختلفی داشته باشد. در صورت سوختن برد، دستگاه اصلا روشن نمی شود، اما در اثر نیم سوز شدن برد یا به عبارتی نیم سوز شدن خازن های برد یا خرابی فیوز های برد، ممکن است که دستگاه روشن شود اما عملکرد دستگاه با مشکلاتی مواجه می شود. همچنین عملکرد ناقص برد باعث می شود تا سایر قسمت ها آسیب ببینند، که در این مقاله به بررسی تمام این موارد می پردازیم. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی علت و علائم سوختن برد الکتریکی ماشین ظرفشویی بپردازیم.

  برد الکتریکی ماشین ظرفشویی چگونه کار می کند؟

  برد الکتریکی ماشین رفشویی، فرمان ویژه ای را برای قسمت های مختلف دستگاه ارسال می کند و از روشن شدن تا انتهای کار دستگاه در حال کار کردن می باشد. زمانی که برد خراب شود، اختلالات بسیار زیادی در ماشین ظرفشویی شما به وجود می آید و عملکرد دستگاه با نقص مواجه می شود. به عنوان مثال ممکن است دستگاه روشن نشود و یا بلافاصله خاموش شود و یا این که در حین فرآیند شستشو با مشکلات بسیار زیادی مواجه شود. در صورتی که خازن های موجود در برد سوخته باشند، با تعویض خازن های سوخته یا مونتاژ یک سری قطعات، برد تعمیر می شود، اما اگر برد به طور کامل سوخته باشد باید آن را تعویض کنید. همچنین در صورتی که برای تعمیر برد از قطعات غیر اصل استفاده شود، برد به طور کامل می سوزد و دیگر امکان تعمیر آن وجود ندارد و سایر قطعات نیز ممکن است آسیب ببینند.

  علل سوختن برد الکتریکی ماشین ظرفشویی

  علت سوختن برد الکتریکی ماشین ظرفشویی

  • نوسانات برق
  • نفوذ آب و مایعات به داخل دستگاه
  • جریان بیش از حد در اثر خرابی قطعات دستگاه
  • گذشت زمان
  • استفاده از برد نا مناسب

  نوسانات برق

  از شایع ترین دلایل سوختن برد ماشین ظرفشویی، نوسانات برق می باشد. برد یک قطعه ی بسیار حساسی می باشد و قطعا اگر جریان زیادی به طور ناگهانی به برد وارد شود، خازن ها و فیوز های برد به شدت آسیب می بینند و ممکن است که برد بسوزد. بنابراین جهت جلوگیری از بروز چنین مشکلی و برای محافظت دستگاه در برابر نوسانات برق، بهتر است تا دستگاه را به یک محافظ برق وصل کنید.

  نفوذ آب و مایعات به داخل دستگاه

  وارد شدن آب و یا رطوبت به داخل دستگاه می تواند باعث اتصال کوتاه شدن سیم پیچ دستگاه شود و نهایتا باعث از کار افتادن قسمت های خاص برد شود و باعث شود که برد به طور کامل از کار بیوفتد. این اتفاق در دو حالت می تواند رخ دهد، اول این که ممکن است که آب به صورت مستقیم مثلا در اثر سر ریز شدن آب، وارد برد شود و برد آسیب ببیند و یا این که می تواند به علت قرار گیری دستگاه در محیط های گرم و مرطوب مثل حمام یا آشپزخانه اتفاق بیوفتد. بنابراین توصیه می کنیم که تا جای ممکن از نفوذ آب به داخل برد جلوگیری کنید، و بهتر است که دستگاه در مکان هایی که احتمال وجود آب یا پاشیدن آب به دستگاه، در آن زیاد است قرار نداشته باشد.

  جریان بیش از حد در اثر خرابی قطعات دستگاه

  یکی از مهم ترین مواردی که باعث سوختن برد می شود، جریان بیش از حد می باشد. جریان بیش از حد می تواند سیم ها را ذوب کند. بنابراین باید ببینید که چه چیزی در ماشین ظرفشویی شما خراب است که باعث می شود جریان بیش از حد کشیده شود. یعنی باید پمپ تخلیه، موتور، شیر برقی ورودی آب و المنت بررسی شوند و در صورت خراب بودن هریک از این موارد، آن قطعه زیاد جریان می کشد و می تواند باعث ذوب کردن سیم و سوختن برد شود. در نتیجه باید قطعه ی خراب تعمیر و یا تعویض شود.

  گذشت زمان

  بسیاری از قطعات به مرور زمان ممکن است که دچار مشکلاتی شوند. برد نیز مانند هر قطعه ی دیگری از این قاعده مستثنی نیست و بر اثر گشت زمان ممکن است که خراب شود و به تعمیر و یا تعویض نیاز داشته باشد. بنابراین یکی دیگر از علل سوختن برد، می تواند گذشت زمان و کارکرد زیاد قطعه باشد.

  استفاده از برد نا مناسب

  برد ماشین ظرفشویی باید متناسب با برند و مدل آن دستگاه باشد، در غیر این صورت در طول استفاده از دستگاه برد با مشکل مواجه خواهد شد. در نتیجه این مورد زمان تعویض برد بسیار اهمیت دارد و باید حتما تعویض برد توسط تکنسین متخصص در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی انجام شود تا چنین مشکلاتی به وجود نیاید و برد دچار خرابی یا سوختگی نشود.

  علائم سوختن برد الکتریکی ماشین ظرفشویی

  علائم سوختن برد الکتریکی ماشین ظرفشویی

  روشن نشدن ماشین ظرفشویی

  از مهم ترین نشانه های خرابی برد الکتریکی ماشین ظرفشویی، روشن نشدن دستگاه می باشد. یعنی ممکن است که دستگاه به برق وصل باشد، اما پنل دستگاه روشن نشود و دکمه های روی پنل نیز کار نکنند. البته در این صورت بهتر است تا ابتدا از برق داشتن ماشین ظرفشویی مطمئن شوید، یعنی باید پریز برق منزل، دو شاخه و کابل دستگاه و سیم کشی دستگاه بررسی شوند. همچنین لازم است تا کنترل پنل نیز بررسی شود و در صورتی که تمام این موارد سالم بودند احتمالا برد مشکل دارد.

  خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی حین کار

  همچنین یکی دیگر از مهم ترین و شایع ترین نشانه های خرابی برد، خاموش شدن یا توقف ناگهانی دستگاه در حین کار می باشد. خاموش شدن می تواند در چند ثانیه اول اتفاق بیوفتد و یا ممکن است که در یکی از مراحل شستشو، مثلا در مراحل اولیه یعنی در زمان قفل شدن درب یا در زمان های انتهایی مثلا در مرحله تخلیه آب اتفاق بیوفتد. به خصوص اگر بلافاصله بعد از روشن شدن دستگاه، دستگاه سریع خاموش می شود، احتمال خرابی برد بسیار بالا می باشد.

  بوی سوختگی

  یکی دیگر از نشانه های سوختن برد، وجود بوی سوختگی می باشد. حتی گاهی ممکن است که شدت سوختگی آنقدر زیاد باشد که بوی آن در تمام خانه پخش شود. معمولا این بو، به علت سوختن اتصالات شل متصل به برد ایجاد می شود. شکستگی پین ها باعث ایجاد گرما می شود و این گرما به مرور باعث اکسید شدن و سوختن و ذوب شدن سیم ها و برد می شود. در این صورت ترموستات ایمنی داخلی ماشین ظرفشویی باید فعال شده باشد و در این حالت ترموستات ایمنی می سوزد. این مسئله می تواند باعث آتش سوزی در خانه شود. بنابراین اگر سیم ها سوخته بودند باید آن ها را عوض کنید و باید برد بررسی شود و در صورت سوختگی برد، باید برد نیز تعویض گردد.

  عدم آبگیری

  یکی دیگر از نشانه های خرابی برد الکتریکی ماشین ظرفشویی، آبگیری نکردن دستگاه می باشد. اگر دستگاه شما بعد از روشن شدن، شروع به آبگیری نمی کند، ابتدا باید مطمئن شوید که شیر ورودی، فیلتر ورودی و شیر برقی دستگاه، مشکلی ندارند، اگر ایراد از این موارد نبود، احتمالا برد خراب است. زیرا شیر برقی دستگاه فرمان ورود یا توقف آب را از برد دریافت می کند و اگر برد خراب باشد، این مرحله با مشکل مواجه می شود. همچنین در صورت خرابی برد ممکن است که دستور توقف آب از برد صادر نشود و دستگاه پر از آب شود و سر ریز رخ دهد.

  گرم نشدن آب

  یکی دیگر از قطعاتی که عملکرد آن به دستور برد وابسته است، المنت گرمایشی یا هیتر حرارتی می باشد. در ماشین ظرفشویی برای این که ظروف به خوبی شسته شوند، باید آب گرم شود و به یک دمای مشخصی برسد. المنت آب را گرم می کند. اما اگر المنت یا برد خراب باشند، گرم شدن آب با مشکل مواجه می شود. در نتیجه ابتدا باید المنت بررسی شود و در صورت خرابی، المنت تعویض گردد و اگر المنت سالم بود، احتمالا برد خراب است و باید بررسی شود.

  تخلیه نکردن آب

  یکی از شایع ترین نشانه های خرابی برد، تخلیه نکردن آب از دستگاه می باشد. البته اگر آب از دستگاه تخلیه نمی شود، الزاما به معنای خرابی برد نمی باشد و لازم است که ابتدا پمپ تخلیه، شلنگ تخلیه و فیلتر دستگاه بررسی شوند و اگر این موارد سالم بودند، آنگاه احتمالا برد دستگاه خراب است که دستور تخلیه را صادر نمی کند. بنابراین اگر دستگاه شما آب را تخلیه نمی کند، می تواند به خراب بودن برد الکتریکی ماشین ظرفشویی خود مشکوک شوید.

  نمایش ارور بر روی صفحه نمایشگر دستگاه

  یکی دیگر از علام سوختن برد، نمایش ارور بر روی دیسپلی دستگاه می باشد. اگر بر روی صفحه نمایش دستگاه، اروری با مفهوم خرابی برد نمایش داده شود، این احتمال بسیار بالا می باشد که برد خراب شده و احتمالا به تعمیر نیاز دارد. البته تشخیص خراب بودن یا سالم بودن برد یک کار سخت و پیچیده و کاملا تخصصی می باشد و لازم است در صورت نمایش ارور مربوط به برد، دستگاه حتما توسط تکنسین متخصص بررسی شود. نمایش کد خطای مربوط به خرابی برد می تواند کمک بهتری به تعمیرکار برای تشخیص ایراد کند اما نمایش کد خطا قطعا به معنای خرابی برد نمی باشد و ممکن است دستگاه مشکل دیگری داشته باشد، به همین دلیل باید دستگاه حتما به صورت حضوری توسط متخصص بازدید و بررسی شود

  تعمیرات تخصصی برد الکتریکی ماشین ظرفشویی

  عیب یابی و تعمیرات برد یک کار بسیار پیچیده و حساس می باشد و باید حتما توسط تعمیرکاران آموزش دیده و با تجربه انجام شود. همچنین تعمیرات برد نیاز مند ابزار آلات خاص و پیشرفته می باشد. در نتیجه در وهله ی اول لازم است تا دستگاه شما توسط یک تعمیر کار حرفه ای به دقت بررسی شود و تمام قطعات چک شوند تا عیب یابی به درستی انجام شود. سپس در صورتی که ایراد از برد دستگاه بود، باید تکنسین تشخیص دهد که آیا تعمیرات برد امکان پذیراست و آیا تعمیرات به صرفه می باشد یا نه و در صورتی که تعمیرات امکان پذیر نبود و یا برد چندین بار تعمیر شده بود و تعمیرات آن ارزش نداشت، لازم است تا این قطعه تعویض شود و تعویض برد ماشین ظرفشویی نیز باید حتما تکنسین متخصص انجام شود، زیرا نصب غیر استاندارد نیز مشکلات بسیار جدی را در بر خواهد داشت.

  روند تعمیر و یا تعویض برد الکتریکی ماشین ظرفشویی چگونه می باشد؟

  برای این که تصمیم گرفته شود که برد تعمیر و یا تعویض گردد، باید برد دستگاه بررسی شود. برای این منظور باید ابتدا دستگاه از برق کشیده شود و پنل جلوی دستگاه جدا شود تا بتوان به برد دسترسی داشت. سپس متناسب با تشخیص تکنسین گاهی ممکن است که تعمیر برد بدون نیاز به خارج کردن برد انجام شود و گاهی ممکن است که لازم باشد برد در کارگاه تعمیر شود. همچنین اگر لازم باشد که برد تعویض شود، باید برد از پنل خارج شود و برد جدید جایگزین شود.

  هزینه تعمیر و یا تعویض برد الکتریکی ماشین ظرفشویی

  اگر متوجه شدید که برد دستگاه شما خراب است، قطعا تمایل دارید تا بدانید هزینه تعمیرات برد ماشین ظرفشویی یا هزینه تعویض برد ماشین ظرفشویی چقدر می شود ! خب باید خدمت شما عرض کنیم که همانطور که می دانید برد از مهم ترین و اصلی ترین قطعات ماشین ظرفشویی می باشد که در صورت خرابی این قطعه عملا دستگاه شما بلا استفاده می شود. یعنی یا دستگاه شما روشن نمی شود و یا اگر روشن شود، عملیات شستشو را به درستی انجام نمی دهد و خرابی برد روی سایر قطعات نیز تاثیر می گذارد، همچنین تعمیرات این قطعه بسیار حساس است، در نتیجه برد الکتریکی جزء گران ترین قطعات ماشین ظرفشویی است و تعمیر و یا تعویض آن هزینه ی نسبتا بالایی دارد. همچنین هزینه تعمیر و تعویض برد به فاکتور های مختلفی مثل برند و مدل دستگاه شما بستگی دارد. اگر در مورد خرید برد الکتریکی ماشین ظرفشویی و قیمت آن نیازمند کمک و دریافت مشاوره هستید، می توانید با شماره تلفن های درج شده در این صفحه با کارشناسان ما در تماس باشید.

  نکات مهم هنگام خرید برد الکتریکی ماشین ظرفشویی

  هنگام خرید برد الکتریکی ماشین ظرفشویی باید به چند نکته توجه داشته باشید. اول از همه باید مرکز معتبری را برای خرید برد الکتریکی ماشین ظرفشویی پیدا کنید و سپس باید مطمئن شوید که قطعه ی خریداری شده اورجینال و اصل می باشد. معمولا شرکت های معتبر در قبال فروش قطعات، به شما گارانتی معتبر کتبی ارائه می دهند. داشتن گارانتی این اطمینان را به شما می دهد که اگر مثلا بعد از دو ماه برد بسوزد یا قطعه ی  خریداری شده مشکلی داشته باشد، شرکت در قبال آن مسئول می باشد و تعمیر و یا تعویض برد را بدون دریافت هزینه برای شما انجام می دهد.

  تعمیر تخصصی برد الکتریکی ماشین ظرفشویی

  نکات تکمیلی

  • در مورد تعمیر برد باید دقت داشته باشید که اگر به مهارت بالای تعمیرکار اطمینان ندارید، هرگز تعمیرات برد را به افراد غیر متخصص نسپارید، زیرا در صورت تعمیرات نا درست، بعد ها خسارت سنگینی را متحمل می شوید.
  • عیب یابی و تعمیرات برد یک کار کاملا تخصصی می باشد و فردی که تعمیرات برد را انجام می دهد باید دانش بالایی در زمینه ی الکترونیک داشته باشد و البته تجربه و مهارت بالای آن فرد نیز بسیار اهمیت دارد.
  • در صورت مشاهده ارور مربوط به برد، یا در صورت مواجه شدن با مشکلاتی که در این مقاله در رابطه با آن ها صحبت شد، نباید هرگز نسبت به آن ها چشم پوشی کنید و باید سریعا نسبت به رفع آن ها اقدام کنید. در صورت عدم توجه به موارد گفته شده، اگر این امکان وجود داشته باشد که برد با انجام تعمیرات مشکلش حل شود این گزینه را از دست می دهید و برد به طور کامل خواهد سوخت و علاوه بر این ممکن است که سایر قطعات آسیب ببینند و دستگاه شما با مشکلی جدی مواجه شود.
  • توجه داشته باشید که برای بررسی عیب و خرابی قطعات الکتریکی شما می توانید از مولتی متر استفاده کنید. البته استفاده از مولتی متر نیازمند آموزش می باشد، اما روی هم رفته یادگیری کار کردن با مولتی متر نسبتا راحت است.
  • همچنین توصیه می کنیم، در صورتی که مهارت و دانش و تجربه ی کافی در زمینه ی تعمیرات ماشین ظرفشویی یا تعمیرات برد الکتریکی ماشین ظرفشویی ندارید، هرگز اقدام به بررسی برد نکنید و این کار را به مراکز تعمیرات لوازم خانگی مانند مرکز تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان بسپارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی مقالات آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت