ثبت درخواست تعمیرات

علت و علائم خرابی شیر برقی یا آکواستاپ ماشین ظرفشویی

بازدید: 343 بازدید
علت و علائم خرابی شیر برقی یا آکواستاپ ماشین ظرفشویی
 • زمانی که ماشین ظرفشویی شما خراب می شود، شما به سرعت متوجه می شوید که چقدر زندگی روزمره شما تحت الشعاع قرار می گیرد و چقدر زمانتان در طول روز برای شستشوی ظرف ها هدر می رود. زیرا امروزه دیگر ماشین های ظرفشویی مثل گذشته جزء کالا های لوکس محسوب نمی شوند، بلکه جزء دستگاه های ضروری می باشند، در نتیجه خرابی آن ها می تواند بسیار ناخوشایند باشد.

  همچنین برخی از ایرادات در ماشین ظرفشویی را خودتان به راحتی می توانید بر طرف کنید، اما برخی دیگر نیاز به حضور یک تکنسین می باشد. به عنوان مثال تعویض آکوا استاپ، جزء مواردی می باشد که اگر کمی تخصص فنی داشته باشید، می توانید خودتان آن را تعویض کنید، در غیر این صورت، لازم است تا یک فرد متخصص تعمیر ظرفشویی شما را انجام دهد. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی سیستم ایمنی آب یا همان Aqua Stop valve بپردازیم و همچنین در مورد علت و علائم خرابی شیر برقی و آکواستاپ ظرفشویی بحث کنیم. بنابراین اگر شیر برقی یا آکواستاپ در ماشین ظرفشویی شما خراب شد، پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله همراه تعمیرگاه دیبا پشتیبان باشید.

  آکوا استاپ ماشین ظرفشویی چیست ؟

  آکوا استاپ Aqua Stop یا شیر برقی، یک قطعه ی مهم در ماشین ظرفشویی می باشد که جریان آب وارد شده به دستگاه را کنترل می کند و در صورتی که در هنگام ورود آب به دستگاه هر گونه نشتی تشخیص داده شود، آکوا استاپ سریعا از ورود آب به دستگاه جلوگیری می کند. همچنین زمانی که هیدروستات تشخیص دهد که آب مورد نیاز دستگاه تامین شده است، دستور بسته شدن شیر برقی توسط برد داده می شود و دیگر آب وارد دستگاه نمی شود و مانع از نشت آب در کف آشپزخانه می شود.

  شیر برقی یا آکوا استاپ یک قطعه پلاستیکی می باشد که که دارای یک قسمت تقریبا مستطیل شکلی است که به شیر ورودی آب متصل می شود و دارای یک شلنگ است و انتهای آن به ماشین ظرفشویی وصل می شود. قطع و وصل شدن آن نیز توسط برد فرمان کنترل می شود. همچنین آکوا استاپ جزء قطعاتی است که در سال های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی به ماشین های ظرفشویی اضافه شد. اما امروزه تقریبا تمام ماشین های ظرفشویی به آکوا استاپ مجهز می باشد.

  نحوه ی کارکرد آکوا استاپ ماشین ظرفشویی چگونه می باشد ؟

  همانور که گفته شد، آکوا استاپ آب مورد نیاز را از شیر ورودی تامین می کند و وارد دستگاه می کند. این آب وارد منبع بغل دستگاه می شود. در این قسمت یک سنسور دور شمار آب وجود دارد، که میزان آب وارد شده به دستگاه را اندازه گیری می کند. زمانی که آب به میزان تعیین شده رسید، برد دستور قطع آب را صادر می کند و در نتیجه آکوا استاپ اجازه ی ورود آب به دستگاه را نمی دهد. و سپس آب وارد شده در دستگاه توسط موتور پمپاژ می شود و توسط بازو های اسپری به روی ظروف اسپری می شود.

  اهمیت سالم بودن آکوا استاپ

  آکوا استاپ یا شیر برقی، آب موجود در ماشین ظرفشویی و آب مورد نیاز برای شستشوی ظروف را تامین می کند. اگر شیر برقی باز نشود و یا این به طور کامل باز نشود، آب وارد دستگاه نمی شود و ظروف کثیف باقی می مانند واز علائم آن نیزکم بود سطح آب در دستگاه و سر و صدای زیاد پمپ می باشد. اما برعکس، یعنی اگر شیر برقی بسته نشود، آب به صورت مکرر وارد دستگاه می شود و سینی کف ماشین ظرفشویی پر از آب می شود و در نتیجه باعث نشت آب به بیرون می شود. در نتیجه اگر شیر برقی دستگاه به درستی باز یا بسته نشود، تحت هر دو شرایط مشکل ساز می باشد و باید آن را تعمیر و یا تعویض کرد.

  علائم خرابی شیر برقی و آکواستاپ ماشین ظرفشویی

  علائم خرابی شیر برقی و آکواستاپ ماشین ظرفشویی

  • نشت آب به بیرون ماشین ظرفشویی
  • آب با سرعت کم وارد دستگاه می شود
  • آب اصلا وارد دستگاه نمی شود
  • نمایش ارور روی صفحه نمایش دستگاه
  • تمیز شسته نشدن ظروف
  • وارد شدن آب به درون مخزن هنگامی که دستگاه خاموش است

  نشت آب به بیرون ماشین ظرفشویی

  در صورتی که آکواستاپ یا شیر برقی خراب باشد، هنگام پر شدن ماشین ظرفشویی از آب، ورود آب به دستگاه اصلا قطع نمی شود و به صورت پیوسته آب وارد دستگاه می شود و در نتیجه منجربه نشت آب به بیرون دستگاه می شود. معمولا در این حالت روی صفحه نمایش ارور مربوطه نمایش داده می شود. همچنین نشت آب پایین دستگاه ایجاد می شود. برای این منظور اگر دستگاه را کمی حرکت دهید، متوجه می شوید که در پایین دستگاه آب جمع شده است. در صورت نشت آب، باید سریعا دو شاخه را از پریز برق جدا کنید.

  آب با سرعت کم وارد دستگاه می شود

  یکی دیگر از علائم خرابی شیر برقی ورودی دستگاه، کند وارد شدن آب به داخل دستگاه می باشد. در نتیجه ی این امر، ظروف بعد از اتمام شستشو کاملا کثیف باقی می مانند، زیرا میزان آب برای شستشو کافی نبوده است و در زمان تعیین شده، آب کمی وارد دستگاه شده است.

  آب اصلا وارد دستگاه نمی شود

  همچنین یکی دیگر از علائم خرابی آکوا استاپ، وارد نشدن آب به دستگاه می باشد. در این صورت احتمالا دریچه وردی آکوا استاپ اصلا باز نشده و یا این که انسداد در شیر برقی وجود دارد و یا این که ممکن است، اتصالات به خوبی وصل نشده باشند و در نتیجه قبل از وارد شدن به دستگاه به بیرون هدایت شوند، در واقع آب نشت کند.

  نمایش ارور روی صفحه نمایش دستگاه

  به عنوان مثال ارور هایی که با خرابی آکوا استاپ نمایش داده می شوند در هر ماشین ظرفشویی متفاوت می باشد. مثلا در ماشین ظرفشویی بوش این ارور E15 می باشد. در ماشین ظرفشویی سامسونگ این ارور 4E یا 4C می باشد. در ماشین ظرفشویی دوو این ارور E2 می باشد. در ماشین ظرفشویی اسمگ این ارور E2 می باشد. در ماشین ظرفشویی زیمنس این ارور E15 می باشد. در صورت مشاهده این ارور ها روی صفحه نمایش دستگاه، باید دستگاه را خاموش کنید.

  تمیز شسته نشدن ظروف

  خب همان طور که پیش تر اشاره کردیم، در صورتی که آکوا استاپ خراب باشد، ممکن است که آب به طور کافی وارد دستگاه نشود و در نتیجه آب مورد نیاز برای شستشوی ظروف فراهم نشود، بنابراین شما بعد از اتمام کار ماشین ظرفشویی میبینید که ظروف هنوز کثیف هستند. بنابراین کثیف بودن ظروف می تواند یکی دیگر از علائم خرابی آکوا استاپ در ماشین ظرفشویی باشد.

  وارد شدن آب به درون مخزن هنگامی که دستگاه خاموش است

  اگر آکوا استاپ خراب باشد، می تواند مثلا روی حالتی قرار بگیرید که دریچه ورود آب به طور مداوم باز بماند و اصلا بسته نشود، بنابراین در صورتی که دستگاه خاموش باشد نیز آب یکسره وارد دستگاه می شود. و این حالت می تواند منجربه نشت شود. در این صورت لازم است تا شما شیر آب وردی به ماشین ظرفشویی را به صورت دستی ببندید.

  علت خرابی شیر برقی و آکواستاپ ماشین ظرفشویی و تعمیر آن

  علت خرابی شیر برقی و آکواستاپ ماشین ظرفشویی

  • رسوب زیاد آب
  • کارکرد زیاد
  • نوسانات برق
  • انسداد فیلتر
  • باز نبودن شیر آب ورودی
  • استفاده از مواد نا مناسب در مراحل طراحی و ساخت

  رسوب زیاد آب

  یکی از دلایل خرابی شیر برقی، رسوب زیاد آب می باشد. بنابراین اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که دارای آب سخت است، علاوه بر این که آب سخت روی شستشوی ظروف تاثیر منفی می گذارد و باعث ایجاد لک روی ظروف می شود، بلکه باعث خرابی آکوا استاپ نیز می شود.

  کارکرد زیاد

  شیر برقی یا آکوا استاپ مانند پمپ تخلیه، فن ها و یا سایر قطعات این چنینی، جزء قطعات مصرفی می باشد و قطعات مصرفی نیز به طور پیوسته با برق در ارتباط هستند، بنابراین، این قطعه می تواند به واسطه طول عمر بالا، فرسوده شود و یا این که می تواند بر اثر ضربه خراب شود. در این صورت لازم است تا شیر برقی را تعویض کنید.

  نوسانات برق

  همان طور که می دانید آکوا استاپ قطعه ای است که با برق کار می کند، در نتیجه نوسانات برق می تواند به آن آسیب جدی وارد کند. بنابراین دور از انتظار نیست که در صورت نوسانات زیاد برق، این قطعه به تدریج و یا یک باره آسیب ببیند و خراب شود. در این صورت لازم است تا آن را تعویض کنید.

  انسداد فیلتر

  درون آکوا استاپ یک صافی یا فیلتر وجود دارد که این فیلتر به راحتی می تواند توسط رسوبات آب یا اجسام اضافی موجود در آب مثل شن مسدود شود. تمیز کردن و یا تعویض فیلتر بسیار راحت است و نیاز به مهارت خاصی ندارد و در صورت نیاز خودتان می توانید این کار را انجام دهید. برای تمیز کردن فیلتر باید شلنگ آب را جدا کنید و صافی را به دقت بیرون بیاورید. سپس صافی را با آب گرم بشویید و مجدد نصب کنید. اگر فیلتر آسیب دیده و یا این که امکان تمیز کردنش وجود ندارد، می توانید آن را تعویض کنید.

  باز نبودن شیر آب ورودی

  در صورتی که شیر آب باز نباشد، و شما ماشین ظرفشویی را روشن کنید، اتفاقی که رخ می دهد این است که برد، فرمان وارد شدن آب را به دستگاه می دهد و آکوا استاپ نیز سعی می کند تا آب را وارد دستگاه کند، اما در صورتی که شیر آب بسته است، آب وارد دستگاه نمی شود و در صورت تکرار این وضعیت، می تواند منجربه سوختن آکوا استاپ دستگاه شود.

  استفاده از مواد نا مناسب در مراحل طراحی و ساخت

  خب این مورد به کیفیت برند آکوا استاپی که شما خریداری می کنید بستگی دارد. اگر جنس و مواد استفاده شده در ساخت آکوا استاپ دارای کیفیت مقبول و استاندارد های لازم نباشد، می تواند بعد ها مشکل ساز شود. به خصوص شیر برقی دستگاه، که می توان گفت جزء قطعات مهم و حیاتی ماشین ظرفشویی می باشد. در نتیجه هنگام خرید آکوا استاپ به با کیفیت بودن آن توجه کنید.

  بر طرف کردن ارور های مربوط به آکوا استاپ

  در صورتی که ارور هایی که مربوط به خرابی شیر برقی هستند، ( که پیش تر به آن ها اشاره کردیم ) را در دستگاهتان مشاهده کردید، باید پریز برق دستگاه را بکشید و به مدت 10 دقیقه صبر کنید. در این صورت احتمال دارد که دستگاه ریست شود و ارور بر طرف شود، همچنین باید شیر ورودی آب را ببندید. اما اگر ارور بر طرف نشد، باید مواردی از قبیل شوئیچ شناور، فیلتر و… را بررسی کنید. بعد از روشن کردن مجدد دستگاه، دستتان را روی قسمت مستطیل شکل آکوا استاپ بگذارید، اگر احساس کردید که این قسمت دارای لرزش است، این نشانه ی خوبیست، احتمالا فقط فیلتر مسدود است که با تمیز کردن فیلتر احتمالا مشکل بر طرف می شود. اگر که نه، باید آکوا استاپ را تعویض کنید.

  تعمیر آکواستاپ

  شاید برای شما این سوال پیش بیاید که اگر آکوااستاپ خراب شود، آیا امکان تعمیر آن وجود دارد؟! در جواب این سوال باید بگوییم که تقریبا می توان گفت خیر، امکان تعمیر وجود ندارد، اما نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که اصلا تعمیر این قطعه ارزش ندارد. زیرا آکواستاپ جزء قطعات خیلی گران نمی باشد و شما می توانید با صرف یک هزینه ی معقول به راحتی این قطعه را خریداری کنید و آن را در دستگاهتان تعویض کنید. همچنین در صورت تعمیر ممکن است که زمان زیادی بگذارید و آن قطعه به خوبی تعمیر نشود و مشکل هم بر طرف نشود، در نتیجه خرید آن بسیار منطقی تر می باشد.

  نحوه ی تعویض آکواستاپ ماشین ظرفشویی

  بعد از این که بررسی های لازم را انجام دادید و به این نتیجه رسیدید که آکوا استاپ خراب است، باید آن را تعویض کنید. برای تعویض آکواستاپ ماشین ظرفشویی باید ابتدا دو شاخه برق دستگاه را از پریز برق دستگاه جدا کنید. سپس شیر آب ورودی به دستگاه را کامل ببندید، سپس باید آکوا استاپ را هم از سمت شیر ورودی و هم از سمتی که به دستگاه وصل شده، جدا کنید. و در نهایت آکوا استاپ جدید را که خریداری کردید به همین ترتیب وصل کنید.

  قیمت آکوا استاپ ماشین ظرفشویی

  آکوا استاپ جزء قطعاتی است که قیمت آن خیلی بالا نمی باشد و قیمت آن تا حد بسیار زیادی به برند و مدل ماشین ظرفشویی تان بستگی دارد. اما به طور کلی باید بگوییم که قیمت آکوا استاپ ماشین ظرفشویی تقریبا از حدود 400 هزار تومان شروع می شود. همچنین پیشنهاد می کنیم که هنگام خرید حتما حواستان باشد که قطعه ی مورد نظر اصل و اورجینال باشد، تا بعد ها با مشکل مواجه نشوید و مجبور نشوید که مجدد این قطعه را خریداری کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی مقالات آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت