ثبت درخواست تعمیرات

مشکلات متداول ماشین های ظرفشویی

بازدید: 205 بازدید
مشکلات متداول ماشین های ظرفشویی
 • قبل از اختراع ماشین های ظرفشویی، یکی از کار های سخت و زمان بر بعد از صرف غذا، شستن ظرف های کثیف بود. اما با وجود ماشین های ظرفشویی، این معضل برای ما حل شد و نظافت ظروف با کیفیت بیش تر و زمان کمتری انجام می شود. بر اساس تخمین ایالت متحده آمریکا، استفاده از ماشین ظرفشویی باعث می شود تا 230 ساعت در سال، در وقت افراد صرفه جویی شود. تا همین چند سال پیش، ماشین های ظرفشویی جز کالا های لوکس به شمار می رفتند یعنی بدون آن ها هم می توان زندگی کرد  و ظرف ها را با دست شست. اما اگر روش جایگزین برای این کار باشد همه تمایل داند که از آن استفاده کنند. اما امروزه  ماشین های ظرفشویی دیگر یک کالای لوکس حساب نمی شوند، بلکه یک ضرورت به شمار می روند. با این حال این دستگاه مدرن نیز مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگر می تواند خراب شود. درست است که ماشین های ظرفشویی گران قیمت از مواد بهتری ساخته می شوند و از دوام بیشتری برخوردارند.

  اما سال ها تجربه ی ما در تعمیرات ماشین لباسشویی، ما را به این باور سوق داد که هیچ دستگاه با هر برندی عاری از مشکل نیست. ما بعنوان یکی از تخصصی ترین مراکز تعمیرات لوازم خانگی در تهران در  این مقاله به بررسی رایج ترین مشکلات در ماشین های ظرفشویی می پردازیم. به یاد داشته باشید که هر مشکلی در ماشین ظرفشویی به معنای تماس گرفتن با خدمات تعمیرات دستگاه نمی باشد. بلکه بعضی از مشکلات ساده و واضح را خودتان به راحتی می توانید رفع کنید. اما در صورتی که از تخصص کافی برخوردار نیستید و در صورت نیاز به تعویض قطعات لازم است که حتما از تکنسین متخصص این کار کمک بگیرید. همراه ما باشید تا ما به شما بگوییم چه کار هایی را خودتان به راحتی می توانید انجام دهید تا آن ها را به شما آموزش دهیم، و چه کارهایی نیاز به وجود تکنسین می باشد و در صورت انجام آن ها ممکن است به خود و دستگاه آسیب برسانید.

  نکته مهم : از آن جا که ماشین های ظرفشویی از طریق برق تغذیه می شوند، بنابراین قبل از هر گونه بررسی و تعمیر حتما برق دستگاه را قطع کنید. و در صورت نداشتن مهارت کافی، حتما با تکنسین این کار تماس بگیرید.

  ایرادات و مشکلات رایج در ماشین های ظرفشویی و آموزش رفع آنها

  1. ماشین ظرفشویی تخلیه نمی کند
  2. ماشین ظرفشویی ظرف ها را به درستی تمیز نمی کند
  3. ماشین ظرفشویی بوی بدی دارد و ظرف ها بو می دهند
  4. وجود خراش و لکه روی ظروف
  5. آب وارد ماشین ظرفشویی نمی شود
  6. ماشین ظرفشویی بیش از اندازه از آب پر می شود
  7. ماشین ظرفشویی نشتی دارد
  8. ماشین ظرفشویی شروع به کار نمی کند
  9. درب ماشین ظرفشویی قفل نمی شود
  10. ماشین ظرفشویی سر و صدا دارد
  11. برق در ماشین ظرفشویی وجود ندارد
  12. ماشین ظرفشویی کامل نمی شود یا مدت زمان طولانی طول می کشد تا کارش تمام شود

  ایرادات و مشکلات رایج در ماشین های ظرفشویی و آموزش رفع آنها

  1- ماشین ظرفشویی تخلیه نمی کند

  یکی از شایع ترین نقص ها در ماشین های ظرفشویی، این است که ماشین ظرفشویی عمل تخلیه را انجام نمی دهد و آب کثیف موجود در دستگاه زهکشی نمی شود. این مشکل معمولا بخاطر مسدود شدن شلنگ تخلیه یا فیلتر  اتفاق می افتد. اگر قبلا بررسی کردید و غذای اضافی یا آشغال در قسمت تخلیه گیر نکرده به احتمال زیاد شیری که باید به حوضچه ی تخلیه برود مشکل دارد. اما اغلب اوقات بخاطر خرابی پمپ تخلیه یا موتور می باشد. بنا به تشخیص تکنسین، شاید لازم باشد که شیر، پمپ تخلیه یا موتور تعویض شود. همچنین ممکن است پمپ تخلیه نیز شکسته باشد و یا سنسور تخلیه خراب شده باشد  و نیاز به تعویض و جایگزینی شلنگ تخلیه، پمپ تخلیه، فیلتر و یا سنسور تخلیه باشد. که تمام این کار ها باید حتما توسط تکنسین صورت گیرد.

  2- ماشین ظرفشویی ظرف ها را به درستی تمیز نمی کند

  یکی دیگر از مشکلات رایج در ماشین های ظرفشویی، این است که ظرف ها تمیز به نظر نمی رسند. یعنی ماشین ظرفشویی دقیقا کاری را که باید انجام دهد را به درستی انجام نمی دهد یا به عبارتی ماشین ظرفشویی عمل شستن ظرف ها را به خوبی انجام نمی دهد. این مشکل می تواند بخاطر بعضی از خطا های ساده ی کاربر ایجاد شده باشد. که با دانستن و تکرار نکردن این اشتباه ها مشکل حل می شود. استفاده از مواد شوینده ی کم، ارزان قیمت یا تاریخ مصرف گذشته، تمیز نکردن ماشین ظرفشویی به طور منظم می تواند نتیجه ی این مشکل باشد.  همچنین تمیز کردن سطحی و پیش شستشوی ظروف و لیوان ها قبل از قرار دادن آن ها در ماشین ظرفشویی می تواند کمک بسیاری در نتیجه ی بهتر داشته باشد. اما اگر تمام این موارد را به درستی انجام می دهید و باز هم نتیجه ی دلخواه به دست نمی آید پس احتمالا دستگاه شما دچار مشکلات فنی شده که باید توسط تکنسین حل شود. از سالم بودن بازو های اسپری کننده مطمئن شوید. اطمینان حاصل کنید که بازو های اسپری کننده به درستی و به راحتی حرکت کنند. اجسام اضافه یا ظروف جلوی حرکت آن ها را نگیرند. همچنین در صورت شکستن و خرابی، نیاز است تا آن ها را تعویض کنید. همچنین بررسی کنید که محفظه ی تخلیه فوقانی در محل خود محکم قرار گرفته باشد. در صورت شل بودن، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. برای تمیز شدن داخل ماشین ظرفشویی، چرخه ی شستشو را یکبار بدون ظروف و با داغ ترین دمای ممکن در ماشین ظرفشویی اجرا کنید و برای تمیزی بیشتر می توانید مقداری جوش شیرین و سرکه را  نیز در کف ماشین ظرفشویی بریزید سپس دستگاه را روشن کنید.   در آخر یک بار دیگر بررسی کنید که هیچ غذایی داخل محظه ی ماشین ظرفشویی باقی نمانده باشد، بازو های اسپری کننده سالم باشند و به درستی حرکت کنند. همچنین لازم است تا سوئیچ شناور نیز بررسی شود.

  3- ماشین ظرفشویی بوی بدی دارد و ظرف ها بو می دهند

  اگر بوی بدی از ظرف ها به مشامتان خورد حتما به سراغ ماشین ظرفشویی بروید، در صورت وجود بوی بد در ماشین ظرفشویی، بررسی کنید تا آشغال و یا اضافات مواد غذایی در گوشه و کناره های ماشین ظرفشویی یا شلنگ تخلیه گیر نکرده باشد. همچنین بازو های آب پاش را بررسی کنید که کثیف نباشد و سوراخ های آن گرفته نباشد. برای از بین بردن بوی بد، یکبار ماشین ظرفشویی را روی چرخه ی شستشوی کامل با دمای آب بالا اجرا کنید. همچنین برای خوش بو شدن داخل ماشین ظرفشویی می توانید داخل یک ظرف مقداری پوست پرتقال یا لیمو را خلال کنید و طی مرحله ی شستشو داخل ماشین قرار دهید. همچنین درنظر داشته باشید که میزان مواد شوینده ای که استفاده می کنید کم نباشد، زیرا در صورت کم بودن مواد شوینده ظروف کاملا تمیز و خوشبو نمی شوند.

  4- وجود خراش و لکه روی ظروف

  این مسئله می تواند برای ما خیلی آزار دهنده باشد. معمولا در این حالت مشکل مکانیکی نیست. بیشترین دلیل، بخاطر وجود آب سخت می باشد. اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که دارای آب سخت است، ظروف شما دچار خط و خش و لکه هایی به صورت هاله و کدر شدن می شود. برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل، باید تنظیمات شستشوی دستگاهتان را تغییر بدهید و از یک شستشو با دمای پایین تر استفاده کنید. همچنین می توانید از دستگاه تصویه ی آب نیز استفاده کنید تا به جای آب سخت، آب نرم وارد دستگاهتان شود. همچنین روش های دیگری را نیز می توانید امتحان کنید تا متوجه شوید این مشکل بخاطر وجود آب سخت می باشد. مقداری سرکه را روی پارچه یا ابر بریزید و با آن لیوان ها را تمیز کینید، اگر هاله ها و لکه ها از بین رفتند نتیجه میگیریم ک ظروف شما بخاطر وجود آب سخت، آسیب دیده است. همچنین حواستان باشد که در صورت سخت بودن آب منطقه ی زندگیتان از مواد شوینده ی زیاد استفاده نکنید. همچنین یکی از موثر ترین کار ها برای داشتن آب نرم، قرار دادن نمک می باشد. شاید دستگاه به نمک احتیاج داشته باشد. بنابراین می توانید ماهی یکبار نمک گرانول داخل دستگاه  قرار دهید.

  5- آب وارد ماشین ظرفشویی نمی شود

  برای تمیز شدن ظرف ها در وهله ی اول  نیاز به آب است. یکی از دلایل برای ایجاد این مشکل می تواند بخاطر ایراد در شناور،   معیوب بودن پمپ تخلیه یا موتور اتفاق بیافتد. شناور وظیفه ی فرمان دهی به آب برای قطع کردن آب در هنگام رسیدن آن به سطح معینی را بر عهده دارد.   همچنین اگر درب ماشین ظرفشویی باز باشد، آب وارد دستگاه نمی شود  و البته ممکن است  در صورت بسته بودن درب باز هم این اتفاق بیوفتد که احتمالا در این صورت سوئیچ درب خراب می باشد باشد. اگر اصلا آب وارد دستگاه نمی شود، شاید شیر آب ورودی باز نیست و شاید هیچ مشکلی در آبرسانی وجود نداشته باشد، و آب خیلی زود تخلیه می شود.

  6- ماشین ظرفشویی بیش از اندازه از آب پر می شود

  این یکی از بدترین اتفاقاتی است که می تواند برای ماشین ظرفشویی رخ دهد، زیرا می تواند یک فاجعه ی  بزرگی را به بار آورد، ممکن است حجم زیادی از آب و مواد شوینده به بیرون سرازیر شود. علت اصلی این ایراد نیز خرابی سوئیچ شناور است که دستور قطع آب را صادر نمی کند و آب همین طور بدون توقف پر می شود. یک گزینه ی احتمالی دیگر نیز، ممکن است تایمر چسبیده باشد، بنابراین به ماشین ظرفشویی می گوید پر شود. این مشکل باید توسط تکنسین رفع شود.

  7- ماشین ظرفشویی نشتی دارد

  نشت آب از ماشین ظرفشویی یکی دیگر از مشکلات مربوط به ماشین ظرفشویی است. و نیاز به بررسی دقیق دارد. ابتدا باید بررسی کنید که آیا شکافی در شلنگ تخلیه وجود دارد و یا شلنگ تخلیه شل شده  ! آیا لاستیک درب سالم است ! آیا مهر و موم پمپ تخلیه خراب شده است ! همچنین شاید ماشین را بیش از حد بار گذاری کرده اید.   که بعضی از این قطعات به راحتی تعویض می شوند، به عنوان مثال لاستیک دور درب، اما برای تعویض برخی دیگر نیاز به تکنسین حرفه ای می باشد.

  8- ماشین ظرفشویی شروع به کار نمی کند

  اگر ماشین ظرفشویی شروع به کار نکند، قطعا نمی تواند وظیفه ی خود را به درستی انجام دهد. یکی از مسخره ترین موارد این است که شاید ماشین ظرفشویی اصلا به برق وصل نباشد. بنابراین به راحتی با وصل کردن آن به پریز برق می توانید ماشین را روشن کنید. اگر وقتی که شما می خواهید ماشین را روشن کنید صدایی مانند زوزه کشیدن می شنوید احتمالا مشکل از موتور می باشد. اگر صدای تکان خوردن می  شنوید احتمالا بخاطر مسدودی پمپ تخلیه یا بد بودن سیم کشی و یا خرابی سوئیچ درب می باشد. همچنین می تواند بخاطر باز بودن درب ماشین ظرفشویی باشد و سوئیچ درب خراب نباشد. که تمام این ها مشکلات پیچیده ای می باشند و باید حتما توسط تکنسین تشخیص داده شوند تا مشکل بر طرف شود.

  9- درب ماشین ظرفشویی قفل نمی شود

  بعضی اوقات درب ماشین ظرفشویی بسته نمی شود و در صورت قفل نشدن درب،   ماشین ظرفشویی اصلا کار نمی کند. این یک مکانیسم ایمنی است تا زمانی که درب کامل بسته نشود آب وارد دستگاه نمی شود، در غیر این صورت ممکن بود آب وارد آشپزخانه شود و فاجعه به بار آورد. یکی از علت ها می تواند بخاطر قرار گرفتن ظرف ها در بین درب باشد و از بسته شدن درب جلوگیری کند. همچنین خود قفل درب به خودی خود می تواند خراب باشد و دچار ساییدگی یا شکستگی شده باشد. که در این صورت دستگاه  نیاز به تعمیر و یا تعویض قطعات دارد که باید توسط تعمیر کار انجام شود.

  10- ماشین ظرفشویی سر و صدا دارد

  ماشین ظرفشویی هنگام کار ممکن است مقدار کمی سر و صدا داشته باشد، اما اگر این سر و صدا افزایش بیاید، نشان دهنده ی وجود یک مشکل می باشد. یکی از مشکلات شایع می تواند بخاطر برخورد بازو های اسپری کننده به ظروف باشد، که به راحتی با جا گذاری مناسب ظروف این مشکل بر طرف می شود. اما ممکن است که پمپ خراب باشد که در این صورت باید توسط تکنسین بررسی شود.

  11- برق در ماشین ظرفشویی وجود ندارد

  برای اطمینان از نبود برق در دستگاه باید ابتدا مطمئن شوید که آن پریز برق خراب نباشد. به همین منظور می توانید یک وسیله ی برقی دیگری مثل کتری برقی را در آن پریز امتحان کنید. در صورت کار نکردن دستگاه، باید از یک پریز برق دیگری برای ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید. حتما از محافظ استفاده کنید تا جریان برق باعث خرابی دستگاه شما نشود. اگر پریز برق مشکلی نداشت احتمالا سوکت دستگاه شما خراب است که باید عوض شود.

  12- ماشین ظرفشویی کامل نمی شود یا مدت زمان طولانی طول می کشد تا کارش تمام شود

  این ایراد می تواند بخاطر خرابی ترموستات، عنصر گرمایش و موتور تایمر اتفاق افتاده باشد. و بررسی های لازم باید توسط تکنسین انجام شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی مقالات آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  سبد خرید

  هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

  ورود به سایت