ثبت درخواست تعمیرات

علت نشتی گاز در کولر گازی اسپلیت

بازدید: 312 بازدید
علت نشتی گاز در کولر گازی اسپلیت
 • نشت گاز یکی از مشکلات رایجی می باشد که برای کولر گازی های اسپیلت رخ می دهد. نشت گاز کولر گازی اسپیلت می تواند بنا به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد. در صورتی که دستگاه شما دچار نشت گاز شده است، باید بدانید که این مشکل با گذشت زمان بسیار بدتر می شود، و سوراخ یا قسمت نشتی بزرگتر می شود، در نتیجه برای جلوگیری از یک بحران جدی، بهتر است تا هرچه سریع تر دست به کار شوید و با یک تکنسین تماس بگیرید.

  ما در این مقاله در رابطه با نشتی گاز در کولر گازی اسپیلت و علل و نشانه های نشت گاز مبرد در کولر گازی اسپیلت صحبت می کنیم. در نتیجه اگر کولر گازی اسپیلت شما دچار مشکل نشت گاز شده یا شما علائمی مانند خنک نکردن اتاق یا یخ زدن لوله اواپراتور را مشاهده می کنید، تعمیرگاه دیبا پشتیبان خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می نماید. همچنین در صورت تمایل می توانید بجای خواندن مقاله، ویدیوی زیر را مشاهده نمایید.

  نشتی گاز در کولر گازی اسپیلت

  کولر گازی اسپیلت برای خنک کردن محیط از گاز مبرد که می تواند r22 یا فریون  یا… باشد، استفاده می کند. در واقع این گاز، فلوئورکربن هایی هستند که در صورت تماس مستقیم با انسان، برای زندگی انسان ها خطرناک هستند. در نتیجه وجود نشتی گاز مبرد، می تواند برای سلامتی انسان بسیار خطرناک باشد و می تواند باعث خرابی کولر گازی شود.

  یک کولر گازی اسپیلت به طور میانگین برای 4 سال گاز دارد و نیازی به شارژ گاز نمی باشد. و بعد از 4 سال نیاز است تا شارژ گاز شود و این حالت کاملا نرمال می باشد. اما اگر زودتر از این مدت گاز کولر گازی اسپیلت شما تمام شود، این به این معناست که دستگاه دچار نشتی شده است. نشتی می تواند علائم و علت های مختلفی داشته باشد. همچنین نشتی گاز، اثرات مخربی به همراه دارد.

  اثرات ناشی از نشت گاز کولر گازی اسپیلت

  خرابی کولر گازی اسپیلت : یکی از تاثیرات نشت گاز، صدمه به کل دستگاه می باشد. نشت گاز در کولر گازی می تواند آسیب جبران ناپذیری را به کمپرسور وارد کند و مصرف برق منزل را تا حد بسیار زیادی بالا می برد. در صورت نشت گاز و یا پایین بودن سطح گاز، فشار ناخواسته ای به کمپرسور وارد می شود و همین امر می تواند به کمپرسور آسیب وارد کند. کمپرسور به خاطر گرم شدن زیاد، ممکن است خراب شود. در نتیجه در صورت نشت گاز بهتر است تا هرچه سریع تر نشتی را بر طرف کنید، در غیر این صورت مجبورید که به جای نشتی، کل دستگاه را تعمیر کنید و هزینه ی بسیار سنگینی را پرداخت کنید.

  خطرات سلامتی انسان : در صورتی که گاز مبرد در اتاق نشت کند، می تواند سلامتی افراد را به خطر بیاندازد. افرادی که به طور مداوم در معرض این گاز قرار بگیرند، آسیب های جدی می بینند و زندگی آن ها در خطر قرار می گیرد. نشت این گاز در محیط می تواند باعث حالت تهوع، خفگی، بیهوشی و سرطان پوست و آب مروارید شود. همچنین نشت این گاز می تواند باعث خشکی پوست، بالا رفتن ضربان قلب و یا مرگ شود. علاوه بر این، در صورتی که این گاز با خاک و منابع زیر زمینی آب مخلوط شود، می تواند زندگی جانداران بسیاری ( از قبیل گیاهان، حیوانات و انسان ها ) را که با این منابع به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در ارتباط هستند را به خطر بیاندازد. در نتیجه به هیچ وجه نباید نسبت به این اتفاق بی تفاوت باشید و باید در سریع ترین زمان ممکن، مشکل را بر طرف کنید.

  علائم و نشانه های نشتی گاز در کولر گازی اسپیلت

  علائم و نشانه های نشتی گاز در کولر گازی اسپیلت

  • زیاد شدن هزینه ی قبض برق نسبت به ماه های قبل تا 20 درصد
  • کاهش عملکرد کولر گازی اسپیلت
  • افت میزان سرما در کولر گازی اسپیلت
  • شنیدن صدای نشت گاز
  • استشمام بوی گاز
  • پرتاب باد گرم از کولر
  • وجود برفک روی پنل دستگاه
  • وجود برفک روی لوله های دستگاه
  • فشار آوردن به کمپرسور و در نتیجه خرابی کمپرسور
  • روشن نشدن کولر گازی اسپیلت

  علت نشتی گاز در کولر گازی اسپیلت

  • کهنه شدن دستگاه
  • فرسودگی و خوردگی فلز
  • سرویس دهی ضعیف و نگهداری ضعیف
  • وارد شدن ضربه به دستگاه
  • خرابی اتصالات
  • تعمیر و نصب نا درست دستگاه توسط تکنسین
  • نقص خود دستگاه از کارخانه
  • کهنه شدن دستگاه

  یکی از مهم ترین دلایل نشتی گاز در کولر گازی اسپیلت، کهنگی و فرسودگی خود دستگاه می باشد. یکی از متداول ترین ایراداتی که ممکن است برای یک دستگاه قدیمی اتفاق بیوفتد، سواراخ شدن و در نتیجه نشتی می باشد. دستگاه می تواند در اثر استفاده طی سال های زیاد، خراب شود و دستگاه دچار نشت شود. در این صورت راهی جز تعویض کولر گازی وجود ندارد و باید به فکر خرد یک دستگاه جدید باشید.

  • فرسودگی و خوردگی فلز

  از شایع ترین علت های نشت گاز، خوردگی و فرسایش فلز در طول زمان می باشد. به عبارتی در صورتی که هر یک از اجزای فلزی انتقال دهنده ی گاز، مثل سیم پیچ های کندانسور، لوله مسی و… دچار خوردگی شده باشد، ممکن است باعث نشت گاز شود. در واقع اکسید شدن لوله ها باعث خوردگی فلز می شود و سوراخ های کوچکی روی آن ایجاد می شود و در نهایت منجربه نشت گاز می شود. در صورتی که لوله های مسی دچار پوسیدگی، زنگ زدگی و خوردگی شوند، راهی جز تعویض کلی لوله ها وجود ندارد. تعویض کویل های کندانسور، که دچار فرسودگی و پوسیدگی شده اند، هزینه ی زیادی در بر خواهد داشت.

  • سرویس دهی ضعیف و نگهداری ضعیف

  کولر گازی اسپلیت به طور میانگین دارای 10 سال عمر مفید می باشد. اما در صورتی که رسیدگی و سرویس به موقع دستگاه انجام نشود، ممکن است دستگاه دچار خرابی و یا آسیب جدی شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است تا دستگاه شما هر ساله توسط تکنسین بازدید شود و در صورت نیاز سرویس شود. در صورتی که سرویس کولر گازی به موقع انجام نشود، ممکن است خرابی قسمت های مختلف تشخیص داده نشود و همین امر باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل نشتی گاز دستگاه شود.

  • وارد شدن ضربه به دستگاه

  یکی دیگر از علل نشتی گاز، ضربه خوردن بدنه کولر گازی اسپیلت می باشد. در صورتی که دستگاه ضربه بخورد، ممکن است بدنه ی آن بشکند و یا اتصالات و لوله ها جدا شوند و یا شل شوند. همچنین ممکن است ضربه، باعث شکستن لوله های انتقال گاز، و کندانسور شود و در نتیجه منجربه نشت گاز گردد.

  • خرابی اتصالات

  گاهی نشت گاز در کولر گازی اسپیلت می تواند بخاطر آسیب دیدیگی اتصالات اطراف شیر سلونویید یا شل شدن شیر سلونویید اتفاق افتاده باشد. در نتیجه گاز دچار نشتی می شود. همچنین گاهی اوقات لحیم کاری اشتباه و نا مناسب می تواند منجربه نشتی گاز شود. در صورتی که آسیب دیدگی لوله ها جزئی باشد، کار بسیار راحت است و مشکل با یک جوشکاری ساده بر طرف می شود. در صورت آسیب دیدگی شدید لوله انتقال گاز مبرد، قسمت آسیب دیده را برش داده و مجدد آن را جایگزین می کنند و در صورت پوسیدگی شدید کل لوله ها باید عوض شوند.

  • تعمیر و نصب نا درست دستگاه توسط تکنسین

  یکی از علت های نشت گاز کولر گازی اسپیلت، نصب نا درست دستگاه می باشد. در صورتی که دستگاه شما توسط افراد غیر متخصص و بی تجربه نصب شود، می توانند به کمپرسور و یا لوله های دستگاه آسیب برسانند. همچنین ممکن است که شیر آلات و لوله ها به درستی نصب نشده باشند و یا از بست ها و اتصالات ضعیف استفاده شود که در نتیجه نشت اتفاق می افتد. همچنین در صورتی که نصب دستگاه به درستی انجام نشود، و در صورت وجود لرزش دستگاه و برخورد لوله های مبرد به یکدیگر، ممکن است که لوله ها دچار آسیب مکانیکی شوند و همین امر باعث سایش لوله ها و در نتیجه نشتی گردد. علاوه بر این در صورتی که تعمیر دستگاه شما توسط افراد بی تجربه انجام شود، ممکن است هنگام از بین بردن یخ زدگی های موجود روی لوله های انتقال دهنده گاز، باعث آسیب زدن به لوله ها شوند و همین امر باعث بروز نشت گردد.

  • نقص خود دستگاه از کارخانه

  گاهی ممکن است که علت نشت گاز مبرد، بخاطر هیچ کدام از مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد نباشد و علت این مشکل، نقص خود دستگاه از کارخانه باشد. این بدین معناست که دستگاه شما توانایی نگه داشتن گاز را ندارد. در این صورت بهتر است تا دستگاه را تعویض کنید و یا این که با یک متخصص یا یک تکنسین آموزش دیده صحبت کنید.

  نحوه ی شناسایی نشتی گاز در کولر گازی اسپیلت

  • محل نشتی بوی گاز را بررسی کنید : در صورتی که کولر گازی اسپیلت شما دچار نشتی شده، احتمالا شما متوجه ی بوی گاز می شوید. برای بر طرف کردن این مشکل، باید بوی گاز را رد یابی کنید. گاز مبرد، دارای بوی تندی می باشد، بوی گاز فریون بویی شبیه بوی استون می باشد. اما توجه داشته باشید که هنگامی که بوی گاز در اتاق پخش شود، پیدا کردن محل دقیق آن کمی سخت است. در این صورت بهتر است تا از یک متخصص کمک بگیرید و یا روش های دیگری را نیز امتحان کنید تا مشکل را بر طرف کنید.
  • آزمایش شعله را انجام دهید : یکی از راه های بررسی نشتی، آزمایش شعله می باشد. برای این که بفهمید کدام قسمت دچار نشتی شده است، باید شعله آتش را روی نواحی مشکوک نگه دارید، در صورتی که شعله ی آبی رنگ شما، تغییر رنگ داد و به رنگ سبز یا سبز مایل به آبی در آمد، به این معناست که در آن نقطه، نشتی وجود دارد و شما باید آن را بر طرف کنید. همچنین هنگام استفاده از این روش باید خیلی مراقب باشید.
  • یخ زدگی لوله های انتقال گاز را بررسی کنید : یکی از راه های تشخیص نشتی گاز، یخ زدگی یا وجود برفک روی لوله های انتقال گاز مبرد می باشد. بنابراین با بررسی لوله های انتقال دهنده ی گاز و در صورت مشاهده یخ زدگی، می توانید محل دقیق نشتی را پیدا کنید.
  • دنبال نشت روغن باشید : یکی دیگر از راه های فهمیدن نشتی گاز، وجود لکه های روغنی در اطراف محل نشتی می باشد. در صورتی که لکه های روغن یا نشت روغن را در لوله های انتقال دهنده ی گاز مبرد، مشاهده کردید، می توانید متوجه ی نشتی شوید. در این صورت بهتر است تا با یک تکنسین خبره تماس بگیرید.

  نکات تکمیلی

  • تعمیرات و بررسی دستگاه شما باید حتما توسط یک فرد متخصص انجام شود. زیرا تعمیر کولر گازی یک کار سخت و پیچیده می باشد و در صورت نداشتن تجربه و دانش کافی می تواند یک کار بسیار خطرناک به حساب بیاید. در صورتی که دستگاه شما توسط افراد غیر حرفه ای تعمیر شود، می تواند باعث ایجاد خسارت جبران نا پذیر به دستگاه و خود فرد شود.
  • نشت گاز نه تنها برای عملکرد صحیح دستگاه مضر است، بلکه مهم تر از آن می تواند تاثیر بسیار مضر و خطرناکی روی سلامتی انسان ها بگذارد. بنابراین نسبت به نشت گاز بی تفاوت نباشید و آن را بسیار زیاد جدی بگیرید. همچنین توصیه می کنیم که در صورت مشاهده نشتی، در اولین فرصت جهت بر طرف کردن مشکل با یک تکنسین متخصص جهت انجام تعمیرات تماس بگیرید.
  • اطلاعاتی که در این مقاله به آن ها اشاره شد، تنها برای بالا بردن دانش شما و پی بردن به مشکل نشتی در کولر گازی شما می باشد و به هیچ وجه در رابطه با تعمیرات تخصصی کولر گازی اسپیلت نمی باشد. در نتیجه در صورت نداشتن تخصص اقدام به تعمیر دستگاه نکنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات کولر گازی فیلم آموزش تعمیرات کولر گازی مقالات آموزش تعمیرات کولر گازی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت