به وب سایت رسمی تعمیرگاه دیبا پشتیبان ایرانیان مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی خوش آمدید
آموزش سرویس کولر گازی اسپیلت

آموزش سرویس کولر گازی اسپیلت

کولر گازی اسپیلت شما ، یک وظیفه ی مهم به عهده دارد و آن هم فراهم کردن آسایش و راحتی شما می باشد . به عبارتی کولر گازی اسپیلت باید در فصل گرما ، هوای خنک منزل شما را فراهم کند و در فصل سرد سال نیز ، هوای منزل را گرم نگه دارد . خرابی این دستگاه مفید ، بسیار ناراحت کننده می باشد ، اما شما می توانید با انجام سرویس به موقع از به وجود آمدن خرابی های بسیاری در دستگاه جلوگیری کنید . ما در این مقاله در رابطه با آموزش سرویس کولر گازی اسپیلت صحبت می کنیم . بنابراین در صورتی که تمایل دارید تا با نحوه ی سرویس کولر گازی اسپیلت آشنا شوید و این مراحل را یاد بگیرید ، ما خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می دهیم .چ

آموزش سرویس کولر گازی اسپیلت

در صورتی که شما آموزش سرویس کولر گازی اسپیلت را یاد بگیرید ، به راحتی می توانید دستگاه خود را بدون هزینه ای و یا با کمترین هزینه ی ممکن سرویس کنید و با این کار در هزینه های خود تا حد بسیار زیادی صرفه جویی کنید و باعث شوید که کولر گازی شما عملکرد فوق العاده ای داشته باشد . سرویس کولر گازی شامل خدماتی از قبیل شستشو ، نصب مجدد ، تعمیر ، تست اجزای مختلف دستگاه و تست کارکرد کلی دستگاه می باشد .

سرویس کولر گازی اسپیلت شامل چه بخش هایی می باشد ؟

سرویس کولر گازی اسپیلت شامل سرویس پنل داخلی ( اواپراتور ) و سرویس پنل خارجی ( کندانسور ) می باشد . به عبارتی در سرویس دستگاه ، هر یک از این دو تکه به خوبی شستشو می شوند و در صورت وجود ایراد به خوبی تعمیر می شوند ، و در صورت خرابی قطعه ای ، آن قطعه تعمیر و یا تعویض می شود . در واقع سرویس دستگاه به صورت سطحی و یا تخصصی انجام می شود . به عنوان مثال سرویس کردن کندانسور و اواپراتور و یا بررسی نشت گاز و … یک کار تخصصی می باشد و باید حتما توسط افراد متخصص انجام شود ، اما کاری مثل تعویض فیلتر را افراد مبتدی هم می توانند انجام دهند .

فیلتر ها ، سیم پیچ ها و پره های فن ، مهم ترین قسمت هایی هستند که نیاز به نگهداری و سرویس شدن دارند ، تا دستگاه بتواند به درستی وظیفه ی خود را انجام دهد . نا دیده گرفتن این موارد باعث می شود تا دستگاه شما با مشکل مواجه شود و عملکرد مناسبی نداشته باشند . همین طور باعث می شود تا عمر مفید دستگاه کاهش پیدا کند .

چه زمانی نیاز است که کولر گازی اسپیلت سرویس شود ؟

زمانی که کولر گازی اسپیلت دارای عملکرد مناسبی نمی باشد و به خوبی خنک نمی کند و یا گرمایش آن دچار مشکل است و زمانی که فیلتر ، پره و یا کویل ها کثیف هستند و مقدار زیادی گرد و غبار روی آن ها وجود دارد و عمل خنک سازی به خوبی انجام نمی شود ، و یا هزینه های برق مصرفی بسیار بالا رفته است و غیر عادی می باشد ، نیاز است تا دستگاه شما سرویس شود .

نحوه ی سرویس کولر گازی اسپیلت چگونه می باشد ؟

نحوه ی سرویس کولر گازی اسپیلت چگونه می باشد ؟

 • کشدین دستگاه از برق : اولین کاری که شما برای برای سرویس کولر گازی اسپیلت باید آن را انجام دهید ، این است که باید ابتدا برق دستگاه را از پریز جدا کنید . و تحت هیچ شرایطی وقتی که دستگاه به برق وصل است اقدام به شستشوی اجزای داخلی دستگاه و یا آب پاشی روی آن نکنید . زیرا ممکن است خطر برق گرفتگی شما را تهدید کند . اگر نمی توانید دو شاخه را از پریز برق جدا کنید ، فقط کافیست تا فیوز مربوط به کولر را خاموش کنید .
 • تمیز کردن فیلتر ها : فیلتر ها یکی از مهم ترین قسمت ها در کولر می باشند که تمیز بودن آن ها اهمیت زیادی در کارکرد دستگاه دارد . فیلتر ها باید به صورت منظم تمیز و یا تعویض شوند . فیلتر های کثیف ، باعث انسداد جریان هوا می شوند و کارایی سیستم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند . در صورتی که فیلتر ها مسدود باشند ، جریان هوا فیلتر ها را دور می زند و آلودگی ها را مستقیما به داخل سیم پیچ اواپراتور منتقل می کند و در نتیجه سیم پیچ اواپراتور توسط گرد و خاک مسدود می شود و امکان دفع گرما امکان پذیر نخواهد بود ، در نتیجه با تمیز کردن فیلتر و یا تعویض آن می توانید تا ۱۵ درصد ، از مصرف انرژی بکاهید و عملکرد دستگاهتان را بهبود بخشید . برخی از فیلتر ها قابلیت شسته شدن و استفاده ی مجدد را دارند و برخی دیگر باید تعویض شوند . در فصل گرما ، فیلتر ها باید ماهی یک بار و یا ترجیحا هفته ای یک بار ، تعویض شوند . همچنین در صورتی که در منزل ، حیوان خانگی دارید ؛ باید این تعویض زودتر انجام شوند . تمیز کردن فیلتر ها به صورت مرتب ، باعث می شود تا عمر فیلتر هوا افزایش پیدا کند . اگر فیلتر ها بیش از حد کثیف باشند ، بهتر است تا آن ها را تعویض کنید . برای تمیز کردن فیلتر ها ، باید گیره های سمت چپ و راست در پنل داخلی را به آرامی با کشیدن باز کنید و قسمت پلاستیکی جلوی پنل را باز کنید . حالا شما ۲ فیلتر را در این قسمت مشاهده می کنید ، که باید فیلتر ها را خارج کنید . فیلتر ها را باید در یک سطل بزرگ قرار دهید و آن ها را به آرامی و توسط آب گرم و مواد شوینده بشویید . و باید اجازه دهید تا فیلتر ها به خوبی خشک شوند .
 • سنسور دما دستگاه را تمیز کنید : سنسور دستگاه وظیفه ی دارد تا دمای دستگاه را بررسی کند و با بررسی مداوم دما ، اجازه ی روشن شدن و یا خاموش شدن دستگاه را که به برد فرستاده می شود ، کنترل می کند . در صورتی که سنسور کثیف باشد ، ممکن است تا نتواند وظیفه ی خود را به درستی انجام دهد و پیغام اشتباهی را به برد ارسال می کند . در نتیجه لازم است تا سنسور دما بیرون کشیده شود و تمیز شود و سپس در جای اصلی خود قرار داده شود .
 • تمیز کردن سیم پیچ های اواپراتور کولر گازی اسپیلت : سیم پیچ های اواپراتور یا همان کویل های اواپراتور ، بر اثر مرور زمان ممکن است توسط گرد و خاک کثیف شوند . علاوه بر این اگر کولر گازی اسپیلت شما در نزدیکی آشپزخانه نصب شده باشد ، ممکن است کویل ها توسط ذرات چربی ، چرب شوند . همچنین تمیز بودن فیلتر ها نیز باعث می شود تا گرد و خاک وارد سیم پیچ های اواپراتور نشود . کثیف بودن سیم پیچ های اواپرتور باعث می شود تا گرمای موجود در سیم پیچ ها دفع نشود . برای جلوگیری از این مشکل ، سیم پیچ های اواپراتور باید هر سال یک بار و یا ترجیحا هر ۶ ماه یک بار تمیز شوند . برای تمیز کردن سیم پیچ های اواپراتور که در پنل داخلی وجود دارند ، باید از محلول آب و صابون که خاصیت خورندگی ندارند استفاده کنید . این محلول را باید روی کویل ها اسپری کنید و سپس با یک فرچه نرم ماننده یک مسواک ، کویل ها را تمیز کنید تا آلودگی ها و پرز ها پاک شوند و سپس با پارچه یک دور سطح کویل ها را پاک کنید . اگر ذرات چربی روی کویل ها وجود دارند ، می توانید از اسپری محلول گاز پاک کن استفاده کنید . همچنین برای تمیز کردن کویل ها می توانید از بخار شوی استفاده کنید .
 • حال باید به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید . و سپس فیلتر ها را سر جای اصلی خود قرار دهید . و قسمت پلاستیکی جلوی دستگاه را نیز نصب کنید . بدین ترتیب سرویس کولر گازی اسپیلیت شما برای پنل داخلی به همین راحتی انجام شد . حالا باید سراغ پنل خارجی بروید و سایر موارد باقی مانده را نیز سرویس کنید .
 • تمیز کردن قسمت تخلیه آب : گاهی ممکن است که قسمت تخلیه آب توسط گیر کردن جسم سختی و یا بخاطر رسوبات آب مسدود شود و یا این که ممکن است در اطراف قسمت تخلیه باکتری و یا کپک به وجود بیاید . در نتیجه آب نمی تواند از دستگاه خارج شود . در نتیجه آبی که باید از این طریق از دستگاه خارج شود ، از دستگاه خارج نمی شود و ممکن است وارد ساختمان شود و باعث خیس شدن دیوار زیر پنل داخلی شود . این قسمت باید توسط یک جسم نازک فلزی تمیز شود و انسداد آن بر طرف شود .
 • فن کندانسور را تمیز کنید و موتور فن را روغن کاری کنید : کندانسور قسمتی از کولر گازی می باشد که در یونیت خارجی قرار گرفته است . فن کندانسور ممکن است توسط گرد و غبار پوشانده شده باشد . در این صورت باید آن را توسط یک برس نرم ( مسواک ) و یا پارچه نم دار ، تمیز کنید . همچنین باید موتور فن را روغن کاری کنید . برای این کار باید پیچ های نگهدارنده ی پوشش جلوی فن را باز کنید تا بتوانید به موتور فن دسترسی پیدا کنید . ابتدا باید فن را بردارید و موتور فن را که اطراف آن کمی چرب است را پیدا کنید و کمی روغن به آن بزنید .
 • سیم پیچ کندانسور را تمیز کنید : همچنین لازم است تا سیم پیچ های کندانسور که در یونیت خارجی واقع شده است را به همین ترتیب تمیز کنید . سیم پیچ های کندانسور ممکن است توسط ریزش برگ درختان و گرد و خاک کثیف شوند . برای شستشوی سیم پیچ کندانسور ، می توانید از شلنگ آب استفاده کنید . در این صورت باید محافظ سیم پیچ را بردارید و سیم پیچ را کاملا شستشو دهید . همچنین باید باله ها را نیز به خوبی بشویید و در صورت خم شدن باله ها ، باید آن ها را صاف کنید .
 • میزان گاز مبرد را بررسی کنید : همچنین باید بررسی کنید که سطح گاز مبرد در دستگاه کافی باشد و یا این که لوله های انتقال گاز دچار نشتی نشده باشند . در صورتی که میزان سطح گاز کم باشد ، دستگاه نمی تواند اتاق را خنک کند ، در این صورت باید شارژ گاز توسط تکنسین انجام شود .
 • تمیز کردن کانال ها و لوله ها : همچنین کانال ها و لوله های هوا ممکن است به واسطه ی ذرات گرد و غبار کثیف شوند ، در این صورت شما می توانید با استفاده از جارو برقی ، این ذرات گرد و غبار را از درون لوله خارج کنید .
 • سایر موارد را بررسی کنید : همچنین باید قطعات مختلفی مانند فیوز ها ، ترموستات ، سیم کشی ها ، اتصالات الکتریکی و … را به دقت و به طور منظم بررسی کنید ، و مطمئن شوید که همه ی اتصالات به درستی در جای خود قرار دارند. همچنین باید قطعات الکتریکی را روغن کاری کنید تا به قطعات متحرک آسیب وارد نشود ، عدم روغن کاری باعث خراب شدن سریعتر قطعات می شود و در نتیجه زودتر از زمان ممکن نیاز به تعمیر و یا تعویض خواهند داشت . همچنین باید بلبرینگ ها را انظر ساییدگی و روانکاری بررسی کنید ، سیم کشی را بررسی کنید و در صورت اسیب دیدگی و یا سوختن سیم ها ، آن ها را تعویض کنید . همچنین باید خازن ها و سلامت کمپرسور را بررسی کنید ، و در نهایت باید دستگاه را روشن کنید و عملکرد صحیح دستگاه را نیز بررسی کنید .

اهمیت سرویس کولر گازی اسپیلت

اهمیت سرویس کولر گازی اسپیلت

سرویس به موقع کولر گازی اسپیلت دارای مزایای بسیار زیادی می باشد . سرویس کولر گازی باعث می شود تا دستگاه تا ۱۵ درصد بهینه تر کار کند . شما با انجام سرویس کولر گازی اسپیلت می توانید از خراب شدن دستگاه جلوگیری کنید . و شما می توانید از دستگاهتان برای چندین سال استفاده کنید و باعث افزایش طول عمر آن شوید . با انجام سرویس دستگاه مشکلات احتمالی بر طرف می شود و شما می توانید به مشکل اصلی دستگاه پی ببرید و آن مشکل را هر چه سریع تر بر طرف کنید .

مضرات عدم سرویس کولر گازی اسپیلت

 • کاهش عملکرد دستگاه
 • افزایش هزینه های برق
 • وجود بوی بد و زننده بخاطر رشد انواع باکتری ها
 • نشت گاز مبرد
 • عدم خنک کردن
 • وجود سر و صدای عجیب و غیر عادی
 • به وجود آمدن خرابی های جدی
 • آسیب رساندن به محیط زیست
 • هزینه ی زیاد تعمیرات
 • خرابی کامل دستگاه
 • روشن نشدن کولر گازی اسپیلت
 • خاموش شدن ناگهانی دستگاه
 • پریدن فیوز هنگام روشن کردن دستگاه

از کجا بفهمیم که کولر گازی نیاز به سرویس دارد ؟

 • اگر کولر گازی اسپیلت شما بیش از حد سر و صدا دارد ، احتمالا فیلتر ها مسدود شده اند . در این صورت فیلتر ها باید از دستگاه خارج شوند و گرد و خاک آن توسط جارو برقی خارج شود و خود فیلتر باید توسط آب گرم و مواد شوینده شسته شود و یا این که فیلتر ها باید تعویض شوند . اگز بعد از انجام این مراحل ، باز هم سر و صدا شنیده شد ، احتمالا یک مشکل مکانیکی در دستگاه وجود دارد .
 • اگر کولر گازی اسپیلت شما اتاق را خنک نمی کند . احتمال دارد که مشکل بخاطر کثیفی فیلتر ها و یا بخاطر کم بودن شارژ دستگاه باشد . این مشکل در سرویس تخصصی دستگاه مشخص می شود . همچنین ممکن است دستگاه دچار نشتی باشد و گاز مبرد در حال نشت باشد .
 • اگر هزینه های مصرف انرژی بسیار بالا می باشد . این مشکل می تواند بخاطر نصب نا درست دستگاه اتفاق افتاده باشد . در صورتی که دستگاه توسط یک نصاب غیر حرفه ای نصب شود و اتصالات به درستی بسته نشوند ، ممکن است این مشکل به وجود بیاید . در این صورت باید با یک متخصص مناسب تماس بگیرید . تا دستگاه شما سرویس شود .
 • اگر روی پنل دستگاه پیغام خطا نشان داده می شود و یا یک سری از چراغ ها روشن شده اند و به رنگ قرمز می باشند . و یا این که علائم خاصی روی صفحه نمایش دستگاه نشان داده می شود .

نکات تکمیلی

 • در صورتی که مهارت و تجربه ی کافی در زمینه ی تعمیرات کولر گازی اسپیلت را ندارید ، هرگز تعمیرات یا سرویس کولر گازی را انجام ندهید و این کار را به عهده ی یک تکنسین متخصص بسپارید . در غیر این صورت ممکن است که به خودتان و به دستگاه آسیب وارد کنید .
 • هر ۶ ماه یک بار لازم است تا دستگاه شما به طور کامل و به صورت تخصصی و توسط تکنسین سرویس شود . همچنین فیلتر ها باید هر ماه یک بار تمیز شوند . همچنین سرویس سطحی مثل تمیز کردن فیلتر ها را خودتان می توانید ماهی یک بار به راحتی انجام دهید .
 • در فصل زمستان ، در صورتی که از کولر گازی اسپیلت استفاده نمی کنید ، می توانید یونیت خارجی را توسط یک کاور بپوشامید تا از ورود گرد و خاک و برگ درختان ، لانه کردن پرندگان و … جلوگیری کنید .
 • کولر گازی اسپیلت یک وسیله ی برقی گران قیمت محسوب می شود ، در نتیجه در صورت خرابی این وسیله ، بهترین کار تعمیر آن می باشد ، و آخرین کاری که باید به آن فکر کنید ، خرید یک دستگاه جدید است .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *