ثبت درخواست تعمیرات

نکات و راهکار های افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

بازدید: 316 بازدید
نکات و راهکار های افزایش طول عمر ماشین لباسشویی
 • ماشین لباسشویی یکی از لوازم خانگی ضروری و بسیار پر اهمیت محسوب می شود. استفاده از ماشین لباسشویی، به جای شستشو با دست، باعث می شود تا آب و مواد شوینده ی کم تری مصرف شود و مهم تر از همه، باعث می شود تا در وقت شما صرفه جویی شود و همچنین مانع از خستگی جسمی شما می شود. علاوه بر این، ماشین لباسشویی ها به حفظ محیط زیست نیز کمک می کنند.

  عمر مفید ماشین لباسشویی چقدر است؟

  معمولا عمر مفید ماشین های لباسشویی حدود 10 تا 14 سال می باشد، اما اگر یک سری نکات و دستور العمل ها را به طور مداوم رعایت کنید و از دستگاهتان به خوبی مراقبت کنید می توانید باعث افزایش طول عمر ماشین لباسشویی و بهبود عملکرد دستگاهتان شوید. اما شاید با خود بگویید، چگونه می توان عمر ماشین لباسشویی را افزایش داد؟ بنابراین اگر شما نیز تمایل دارید تا در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید، تعمیرگاه دیبا پشتیبان ایرانیان خواندن این مقاله را به شما عزیزان پیسنهاد میدهد.

  نکات و راهکار های افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

  • عدم بارگیری بیش از ظرفیت دستگاه
  • عدم شستن یک سری لباس های خاص در ماشین لباسشویی
  • تمیز کردن فیلتر
  • تراز بودن دستگاه
  • تمیز کردن مرتب ماشین لباسشویی
  • خارج کردن لباس های خیس و مرطوب بعد از شستشو
  • خالی کردن جیب لباس ها
  • تمیز کردن فیلتر پرز گیر
  • استفاده از مواد شوینده با کیفیت و مرغوب
  • استفاده به اندازه از شوینده
  • عدم روشن کردن دستگاه با لباس های کم
  • بررسی منظم شیلنگ تخلیه
  • استفاده از محافظ برق برای ماشین لباسشویی
  • اهمیت دادن به خرابی های کوچک
  • خرید هوشمندانه

  عدم بارگیری بیش از ظرفیت دستگاه

  حتما ظرفیت ماشین لباسشویی تان را در نظر بگیرید و آبکش یا درام ماشین لباسشویی را بیش از حد پر نکنید. مثلا ظرفیت برخی از دستگاه ها 5 کیلو، یا 7 کیلو یا 12 کیلو و… می باشد. پر کردن زیاد دیگ، کارایی و عملکرد دستگاه را پایین می آورد و باعث آسیب رساندن به دستگاه  و لباس های شما می شود. زیاد بودن بار ماشین لباسشویی، باعث می شود تا آب و مواد شوینده به درستی به گردش در نیایند و لباس ها به درستی به اطراف حرکت نکنند و در نتیجه لباس ها خوب شسته نمی شوند و خیس شدن لباس های زیاد نیز وزن زیادی را به دیگ تحمیل می کند. بنابراین هیچ وقت نباید بیش از ظرفیت دستگاه، لباس در داخل دستگاه برای شستشو قرار دهید. همچنین توجه داشته باشید که لباس ها با خیس شدن بسیار سنگین تر می شوند و وزن آن ها بسیار زیاد تر می شود، سنگین شدن بیش از حد دیگ، توازن دستگاه را به هم می زند و چرخش آبکش را سخت می کند و فشار زیادی را به موتور وارد می کند، همچنین در ماشین لباسشویی های تسمه ای، موجب پاره شدن تسمه می شود، و به طور کلی می تواند آسیب زیادی به دستگاه برساند و موجب خرابی ماشین لباسشویی شما شود. زیرا اضافه بار در ماشین لباسشویی به دلایل فرسودگی بیشتر قطعات مکانیکی، می تواند عمر دستگاه شما را کم کند. همچنین وقتی دستگاه بیش از حد پر باشد، بهینه کار نمی کند. در نتیجه به این نکته بسیار توجه داشته باشید. بهتر است تا از دو سوم ظرفیت دیگ استفاده کنید. یعنی به اندازه یک کف دست از بالای دیگ، فضا وجود داشته باشد. اگر لباس ها زیاد هستند، بهتر است تا دو سری دستگاه را روشن کنید، تا این که در یک سری فشار زیادی به دستگاه وارد کنید.

  عدم شستن یک سری لباس های خاص در ماشین لباسشویی

  یک سری لباس ها را نباید تحت هیچ شرایطی داخل دستگاه بشویید. به عنوان مثال لباس هایی که دارای دکمه، زیپ یا تزئینات فلزی هستند را، نباید داخل دستگاه قرار دهید. همچنین نباید لباس زیر را داخل دستگاه قرار دهید. زیرا چنین لباس هایی به آبکش یا درام ماشین لباسشویی ( محل قرار گیری لباس ها ) آسیب می رسانند و می توانند باعث خراشیده شدن درب شیشه ای جلوی دستگاه شوند. علاوه بر این، می توانند باعث خرابی یا انسداد پمپ تخلیه نیز شوند. اگر مجبور هستید که لباس های زیر یا لباس های دکمه دار را توسط ماشین لباسشویی بشویید، باید آن ها را در یک کیسه ی توری شکل که مخصوص همین کار می باشد، قرار دهید.

  تمیز کردن فیلتر

  فیلتر دستگاه شما باید به صورت ماهانه تمیز شود. همچنین باید به طور منظم فیلتر را بررسی کنید تا از مسدود نبودن آن اطمینان حاصل کنید. زیرا اگر برای مدت زیادی آن را به حال خود رها کنید، از وضعیت آن بی خبر خواهید بود و در صورت کثیف بودن یا مسدود بودن، وضعیت به مرور، بدتر خواهد شد. برای تمیز کردن فیلتر می توانید از دفترچه راهنمای دستگاهتان کمک بگیرید. و یا از یک تکنسین کمک بگیرید.

  تراز بودن ماشین لباسشویی

  تراز بودن دستگاه

  یکی از نکات بسیا مهمی که جهت افزایش طول عمر ماشین لباسشویی باید به آن توجه داشته باشید، تراز بودن دستگاه شما می باشد. تراز نبودن ماشین لباسشویی، علاوه بر این که هنگام کارکرد دستگاه، باعث ایجاد سر و صدا می شود، بلکه بر روی کارایی و عملکرد دستگاه نیز تاثیر می گذارد. همچنین تراز نبودن دستگاه موجب حرکت زیاد، دستگاه نیز می شود و حرکت های شدید در طولانی مدت می تواند باعث آسیب رساندن به دستگاه، کمک فنر ها و خرابی دیگ شود.

  تمیز کردن مرتب ماشین لباسشویی

  اگر هر هفته از ماشین لباسشویی استفاده می کنید، یعنی هرهفته آلودگی و کثیفی های زیادی را وارد دستگاهتان کرده اید. کثیفی ها می توانند باعث ایجاد بوی بد و یا کپک شوند. یکی از راه های افزایش عمر مفید ماشین لباسشویی، تمیز کردن منظم و به موقع دستگاه می باشد. تمیز کردن دستگاه، به این معناست که قسمت های مختلف از قبیل لاستیک دور درب، جا پودری و… را هر دو ماه یک بار تمیز کنید. همچنین لازم است تا مواقعی دستگاه را بدون قرار دادن لباس و با بالاترین درجه ی دمای آب روشن کنید تا فضای داخل دیگ دستگاه به خوبی شسته و ضد عفونی شود. همچنین برای ضد عفونی کردن فضای داخل دیگ، می توانید از دو لیوان سرکه سفید نیز استفاده کنید. این کار علاوه بر این که باعث می شود تا دستگاه شما همیشه سالم بماند، بلکه از ایجاد بوی بد درون دستگاه و از بد بود شدن لباس ها بعد از شستشو نیز جلوگیری می کند. همچنین با استفاده از یک اسفنج نرم، فضای لاستیک دور درب را نیز تمیز کنید. جاپودری نیز باید به طور منظم تمیز شود. سرویس ماشین لباسشویی، در مناطقی که دارای آب سخت هستند، دارای اهمیت دو چندان می باشد.

  خارج کردن لباس های خیس و مرطوب بعد از شستشو

  بعد از شستشوی لباس ها، سریعا لباس های خیس را از دستگاه خارج کنید، این کار علاوه بر جلوگیری از چروک شدن لباس ها، از رشد باکتری و کپک در دستگاه نیز جلوگیری می کند. زیرا فضای تاریک و مرطوب، ایده آل ترین مکان برای رشد کپک و قارچ می باشد. همچنین بعد از برداشتن لباس ها، درب دستگاه را باز بگذارید تا رطوبت موجود در دستگاه خارج شود و فضای داخل آبکش و لاستیک دور درب کاملا خشک شوند.

  خالی کردن جیب لباس ها

  حتما پیش از قرار دادن لباس ها در دستگاه، مطمئن شوید که چیزی در جیب لباس ها یا لابه لای لباس ها وجود نداشته باشد. به عنوان مثال خیلی اوقات ممکن است که در جیب لباس ها دستمال کاغذی، سکه، اسکناس و… وجود داشته باشد. و هنگام شستشو این اجسام از جیب لباس ها خارج شوند و باعث آسیب رساندن به اجزای مختلف ماشین لباسشویی شوند. چنین اجسامی علاوه بر آسیب رساندن به سطح آبکش ( درام )، می توانند در پمپ تخلیه گیر کنند و باعث خرابی پروانه تخلیه شوند و مشکلاتی را برای تخلیه به وجود آورند. همچنین در برخی موارد این صدمات ممکن است که خیلی زیاد تر شوند و باعث از کار افتادن کلی دستگاه شما شوند.

  تمیز کردن فیلتر پرز گیر

  پرز لباس ها در یک محفظه ی توری شکل جمع می شوند، که به آن فیلتر پرز گیر گقته می شود. این فیلتر باعث می شود تا پرز لباس ها وارد پمپ تخلیه و لوله تخلیه نشود و در نتیجه منجربه انسداد نگردد. همچنین این کار، باعث می شود تا لباس ها به خوبی شسته شوند، زیرا تمیز کردن پرزگیر، باعث تمیزی دستگاه و شستشوی بهتر لباس ها می شود.

  استفاده از مواد شوینده با کیفیت و مرغوب

  یکی از مواردی که روی طول عمر و عملکرد دستگاه تاثیر بسزایی دارد، استفاده از مواد شوینده مناسب می باشد. حالا این مواد شوینده می تواند به صورت پودر، یا مایع لباسشویی باشد. اما نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که مواد شوینده باید حتما دارای کیفیت مرغوبی باشند و اصلا از شوینده بی کیفیت و ارزان قیمت استفاده نکنید. بنابراین بهتر است تا از پودر یا مایع شوینده با کیفیت و مناسب با نوع لباس هایتان استفاده کنید. و توجه داشته باشید که هیچ وقت پودر های مناسب با شستشو دست، را داخل جا پودری دستگاه نریزید.

  استفاده به اندازه از شوینده

  همیشه به اندازه ی کافی ( نه کم تر نه بیشتر )، از مواد شوینده استفاده کنید. استفاده ی کم از مواد شوینده، باعث می شود تا لباس ها به خوبی شسته نشوند، اما استفاده ی زیاد تر و بیش از اندازه از مواد شوینده معیاب بسیار بیشتری را در بر دارد و علاوه بر وجود لکه های سفید روی لباس ها، آسیب جدی به دستگاه شما وارد می کند. زیرا اگر مواد شوینده زیاد باشد، به خوبی در آب حل نمی شود و در نتیجه باعث ایجاد لک سفیدی روی لباس و چسبیدن مواد شوینده به بدنه داخلی دستگاه و باعث ایجاد جرم می شود. همچنین مواد شوینده اضافی در لاستیک دور درب جمع می شود و باعث تشکیل لجن و بوی بد در درون دستگاه می شود. به یاد داشته باشید که استفاده ی بیش از حد معمول از مواد شوینده نه تنها باعث بهتر شسته شدن لباس ها نمی شود، بلکه آسیب زیادی را به لباس و دستگاه وارد می کند و عمر دستگاه شما را کم می کند و باعث اصراف مواد شوینده شما نیز می شود. اکثر دستگاه ها دارای یک نشانگر برای مقدار مواد شوینده مورد نیاز هستند. رعایت این مورد کمک زیادی به شما می کند. همچنین توجه داشته باشید که ماشین لباسشویی های جدید، نسبت به ماشین لباسشویی های قدیمی ( مثلا 10 سال پیش )، از میزان آب کم تری برای شستشوی لباس ها استفاده می کنند، در نتیجه در مورد این دستگاه ها باید از مقدار مواد شوینده کم تری استفاده کنید. در نتیجه اگر نمی دانید میزان درست استفاده از مواد شوینده چقدر است، می توانید برای شروع از میزان کم تر مواد شوینده استفاده کنید، تا میزان صحیح شوینده دستتان بیاید. همچنین می توانید از دفترچه راهنمای محصول نیز کمک بگیرید.

  عدم روشن کردن دستگاه با لباس های کم

  گاهی پیش می آید که شما تنها چند لباس کثیف دارید، مثلا به یک مسافرت رفته اید و چند تا از لباس هایتان کثیف شده و… و تمایل دارید تا همان ها را بشویید. اما توجه داشته باشید که این کار علاوه بر کاهش عمر دستگاه شما، باعث اصراف آب و انرژی ( برق ) می شود. در نتیجه به شما پیشنهاد می دهید تا کمی صبر کنید تا لباس ها به یک حد قابل قبولی برسند و سپس ماشین لباسشویی را روشن کنید.

  بررسی منظم شیلنگ تخلیه

  بررسی منظم شیلنگ تخلیه

  یکی از مواردی که باید به طور منظم آن را بررسی کنید، وضعیت شلنگ تخلیه می باشد. شلنگ تخلیه آب کثیف را از داخل دستگاه به فاضلاب منتقل می کند. شلنگ تخلیه می تواند به واسطه گیر کردن اجسامی مثل سکه، دکمه لباس، زیپ لباس و… مسدود شود، در نتیجه امکان خروج آب کثیف به بیرون دستگاه مقدور نمی باشد. بنابراین لازم است تا شلنگ تخلیه را به طور منظم بررسی کنید.

  استفاده از محافظ برق برای ماشین لباسشویی

  حتما از محافظ برق برای ماشین لباسشویی استفاده کنید، زیرا اتصال مستقیم برق به هر وسیله ی الکتریکی، می تواند باعث خرابی آن دستگاه شود. علت این امر نیز، نوسانات برق می باشد و از آنجایی که نوسانات برق باعث آسیب رساندن و نیم سوز شدن یا سوختن بسیاری از قطعات الکترونیکی از جمله برد، شیر برقی، المنت، موتور و… می شود، در نتیجه اتصال مستقیم برق به دستگاه، عمر دستگاه را کم می کند. به همین منظور توصیه می کنیم تا دستگاه به صورت غیر مستقیم به برق وصل شود و این کار با استفاده از محافظ برق امکان پذیر می باشد.

  اهمیت دادن به خرابی های کوچک

  برخی اوقات پیش می آید که متوجه ی یک ایراد کوچک در ماشین لباسشویی می شویم، اما بی تفاوت از کنار آن عبور می کنیم. به عنوان مثال شنیدن صدای تق تق، خشک نشدن کامل لباس ها، گرم نشدن دمای آب ، نشت آب و… شاید این موارد به نظر ما کم اهمیت باشند، اما بعد ها می توانند به صورت یک ایراد بزرگ تبدیل شوند. مثلا سر و صدا زیاد تر و آزار دهنده تر شود یا نشت آب آنقدر زیاد شود که سطح زمین کاملا خیس شود و… . این ایرادات به مرور زمان ممکن است که بزگتر شوند و باعث کاهش عمر مفید دستگاه شما شوند. بنابراین نسبت به آن ها بی تفاوت نباشید و تا زمانی که مشکل بزرگتر نشد، سعی کنید از یک تکنسین ماهر از تعمیر ماشین لباسشویی کمک بخواهید تا ایراد آن رابرطرف کند.

  خرید هوشمندانه

  بهتره که هنگام خرید توجه کنید که یک محصول با کیفیت بخرید، زیرا یک دستگاه با کیفیت عمر طولانی تری دارد. اما اگر شما یک ماشین لباسشویی بی کیفیت را خریداری کنید، هرچه قدر هم حواستان به دستگاه باشد و تمام نکات را هم رعایت کنید، اما چون دستگاه شما بی کیفیت است زود خراب می شود و طول عمر کوتاهی خواهد داشت.

  جمع بندی نهایی

  اگر مراقب ماشین لباسشویی خود باشید و به نکاتی که در این مقاله گفته شد، عمل کنید، و سرویس به موقع دستگاه را فراموش نکنید، می توانید طول عمر ماشین لباسشویی خود را افزایش دهید. به طور خلاصه، اگر با لوازم خود خوب رفتار کنید، عمر آن ها نیز بیشتر خواهد شد. هر یک از این اشتباهاتی که گفته شد، می تواند از عمر دستگاه شما بکاهد. اما به طور کلی باید بگوییم که عمر یک ماشین لباسشویی به میزان ( مدت زمان ) کارکرد آن نیز بستگی دارد. و نمی توان انتظار داشت که یک ماشین لباسشویی با عمر بالای 20 سال به خوبی کار کند.  

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی مقالات آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت