ثبت درخواست تعمیرات

علت و علائم سوختن برد الکتریکی ماشین لباسشویی

بازدید: 338 بازدید
علت و علائم سوختن برد الکتریکی ماشین لباسشویی
 • امروزه با پیشرفت تکنولوژی در اکثر ماشین های لباسشویی از قطعه ای به نام برد استفاده می شود. برد باعث شد تا شما بتوانید تنظیمات بیشتری را برای شستشوی لباس ها در نظر بگیرید. اما برد الکتریکی لباسشویی نیز، مانند هر قطعه ی دیگری در دستگاه، ممکن است که خراب شود و به تعمیر نیاز داشته باشد و یا بسوزد و به تعویض نیاز داشته باشد. برد ممکن است که بنا به دلایل مختلفی بسوزد، و لازم است تا تمام دلایل به خوبی بررسی شوند تا ایراد اصلی پیدا شود. خرابی برد می تواند مشکلات زیادی را با خود به همراه داشته باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی علت و علائم سوختن برد الکتریکی ماشین لباسشویی بپردازیم.

  برد ماشین لباسشویی چیست ؟

  شاید این جمله بسیار به گوشتان خورده باشد که برد، مغز دستگاه و موتور، قلب دستگاه می باشد. برد ماشین لباسشویی یا مادر برد یکی از مهم ترین و اصلی ترین قسمت های دستگاه می باشد که فرمان دهی به تمامی قطعات را به عهده دارد و عملکرد تمام قسمت های دستگاه وابسته به دستورات برد می باشد. خرابی این قطعه ی مهم، می تواند باعث شود که دستگاه اصلا روشن نشود و دستگاه کاملا از کار بیوفتد و یا در صورت روشن شدن نیز دستگاه با مشکلات بسیار زیادی روبه رو شود و یا بعد از چند دقیقه خاموش شود و یا نهایتا عملیات شستشو با مشکل مواجه شود، زیرا برد از زمان روشن کردن دستگاه تا زمان پایان شستشو در حال کار کردن می باشد. هدف برد انجام بهترین عملیات شستشو مطابق با برنامه ی انتخاب شده می باشد. تمامی قطعات اصلی دستگاه مثل موتور، سنسور ها، المنت، پمپ تخلیه و… با برد در ارتباط هستند و اطلاعات لازم را به برد می رسانند و دستور لازم را از برد دریافت می کنند.

  علت سوختن برد الکتریکی ماشین لباسشویی

  علت سوختن برد الکتریکی ماشین لباسشویی

  • نوسانات برق
  • نفوذ آب و مایعات به برد
  • قرار داشتن دستگاه در محیط گرم و مرطوب
  • استفاده ی نا مناسب از دستگاه
  • استفاده ی طولانی مدت از ماشین لباسشویی
  • فرسودگی و اتمام عمر دستگاه
  • بار گذاری بیش از حد دستگاه

  نوسانات برق

  از مهم ترین دلایل سوختن برد الکتریکی ماشین لباسشویی نوسانات برق می باشد. برد یک قطعه ی حساسی می باشد که توانایی تحمل نوسانات شدید را ندارد. نوسانات برق می تواند روی هر وسیله ی برقی تایر منفی بگذارد. همچنین از آنجایی که برد از خازن و فیوز های حساس بسیار زیادی تشکیل شده است، نوسانات برق به راحتی می تواند باعث اتصال کوتاه شدن خازن ها و نهایتا باعث سوختن برد شود. یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از وارد شدن نوسانات برق به دستگاه، استفاده از محافظ برق می باشد. این مورد برای مناطقی که نوسانات برق در آن زیاد است، یک راه حل بسیار عالی جهت جلوگیری از مشکلات ناشی از نوسانات برق می باشد. همچنین بهتر است تا دستگاه را در ساعات اوج مصرف برق روشن نکنید.

  نفوذ آب و مایعات به برد

  همان طور که می دانید ماشین لباسشویی برای شستشو از آب استفاده می کند، و این احتمال وجود دارد که گاهی آب به داخل برد نفوذ کند و یا آب سر ریز شود و باعث خیس شدن مدارت داخل دستگاه شود. آب باعث اتصال کوتاه شدن برد می شود و باعث می شود که برد بسوزد. در نتیجه باید خیلی مراقب باشید که به این قسمت آب نرسد. بنابراین یکی دیگر از دلایل سوختن برد، نفوذ آب یا مایعات به داخل برد می باشد. نفوذ مایعات باعث می شود که سیم پیچ های داخلی اتصال کوتاه شوند. نهایتا منجربه سوختن برد می شود. علاوه بر این نفوذ مایعات به داخل مدارات دستگاه، باعث اتصال برق به بدنه شود و می تواند منجربه برق گرفتگی شود. معمولا در اثر خرابی سنسور سطح آب یا شیر برقی دستگاه و یا وجود کف بیش از حد در دستگاه ( در اثر استفاده ی بیش از حد از مواد شوینده )، ممکن است که آب بیش از حدی وارد دستگاه شود و آب یا رطوبت به داخل دستگاه نفوذ کند و به برد راه پیدا کند و باعث سوختن برد شود.

  قرار داشتن دستگاه در محیط گرم و مرطوب

  یکی دیگر از مواردی که روی طول عمر برد ماشین لباسشویی تاثیر منفی می گذارد، قرار داشتن دستگاه در محیط های گرم و مرطوب می باشد. همانطور که گفته شد، رطوبت باعث خرابی و کاهش عمر برد دستگاه می شود. همچنین گرما نیز باعث می شود تا دمای برد زمانی که دستگاه روشن است بالا رود و گرما باعث خرابی خازن های برد شود و نهایتا منجربه سوختن برد شود. بنابراین بهتر است تا دستگاه در یک محیط خنک و خشک نگهداری شود.

  استفاده ی نا مناسب از دستگاه

  یکی دیگر از دلایل بروز چنین مشکلی، می تواند استفاده نا مناسب از دستگاه باشد. به طور کلی بسیاری از مشکلاتی که برای لوازم برقی منزل ایجاد می شود، به دلیل عدم آگاهی از نحوه ی استفاده و نگهداری از دستگاه می باشد. در نتیجه جهت جلوگیری از بروز مشکلات و خرابی در ماشین لباسشویی، بهتر است تا نحوه ی صحیح استفاده از ماشین لباسشویی را آموزش ببینیم و به درستی از دستگاه استفاده کنیم.

  استفاده ی طولانی مدت از ماشین لباسشویی

  یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث سوختن برد دستگاه شود، استفاده ی بیش از حد از دستگاه می باشد. در صورتی که لباس های زیادی برای شستن دارید و مجبور هستید که در طول روز چنیدن بار از ماشین لباسشویی استفاده کنید، باید توجه داشته باشید که نباید بلافاصله بعد از اتمام شستشو، یک سری دیگر لباس برای شستشو داخل دستگاه قرار دهید و دستگاه را روشن کنید، بلکه باید حداقل یک ساعت بین هر بار روشن کردن دستگاه فاصله بیاندازید. این کار باعث می شود تا اجزا و قطعات داخلی دستگاه خنک شوند و مشکلی برای قطعات دستگاه از جمله برد دستگاه پیش نیاید. در غیر این صورت ممکن است برد یا سایر قطعات دستگاه آسیب ببینند.

  فرسودگی و اتمام عمر دستگاه

  برد ماشین لباسشویی نیز مانند سایر قطعات این دستگاه، یک عمری دارد. برخی موارد باعث افزایش یا کاهش طول عمر این قطعه می شوند. اما به هر حال باید توجه داشته باشید که فرسودگی دستگاه و مستهلک شدن قطعات میتواند باعث کاهش عمر قطعات دستگاه مانند برد دستگاه شود. بنابراین، این عامل نیز می تواند بر روی طول عمر برد تاثیر بگذارد و به مرور باعث سوختن آن شود.

  همچنین بیشتر بخوانید: نکات و راهکار های افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

  بار گذاری بیش از حد دستگاه

  هیچ وقت بیش از حد دستگاه را بار گیری نکنید. این کار می تواند با قسمت های مخنتلفی در دستگاه آسیب وارد کند و همچنین می تواند باعث سوختن برد شود. اگر لباس های زیادی برای شستشو دارید، بهتر است تا طی دو مرحله لباس ها را بشویید. مطمئن باشید که این کار خیلی بهتر از خراب شدن دستگاه شما می باشد.

  علائم سوختن برد الکتریکی ماشین لباسشویی

  علائم سوختن برد الکتریکی ماشین لباسشویی

  • روشن نشدن ماشین لباسشویی
  • روشن نشدن پنل دستگاه
  • توقف ناگهانی دستگاه
  • برق داشتن بدنه
  • نمایش ارور بر روی دیسپلی دستگاه
  • تخلیه نکردن آب
  • کار نکردن دکمه های پنل
  • سایر موارد

  روشن نشدن ماشین لباسشویی

  یکی از رایج ترین نشانه های سوختن برد، کار نکردن دستگاه می باشد. یعنی دستگاه شما نسبت به هر تنظیماتی بی پاسخ است و واکنشی نشان نمی دهد. البته در مورد این حالت باید شما حتما از سالم بودن پریز و سالم بودن کابل مطمئن باشید، مثلا برای بررسی سالم بودن پریز برق می توانید یک وسیله ی برقی دیگری مثل سشوار را به برق وصل کنید و از برق داشتن پریز برق مطمئن شوید. در صورت خرابی پریز برق، باید با یک برق کار تماس بگیرید. همچنین در صورت خرابی کابل برق، مثل پارگی یا عدم اتصال، باید کابل برق را تعویض کنید. همچنین لازم است تا دو شاخه دستگاه را نیز بررسی کنید. اما اگر از سالم بودن تمام این موارد مطمن بودید ولی با این حال  دستگاه شما روشن نشد، احتمالا برد دستگاه سوخته است.

  روشن نشدن پنل دستگاه

  در صورت خرابی برد، ممکن است که صفحه نمایشگر دستگاه روشن نشود. اگر پنل دستگاه شما روشن نمی شود، ممکن است که برد دستگاه خراب باشد، اما لازم است تا قبل از این که نسخه ی قطعی برای تعویض برد بپیچید، چند مورد را بررسی کنید. ابتدا باید اتصالات سیم کشی بین برد کنترل اصلی و صفحه نمایش بررسی کنید و در صورت شل بودن سیم، آن ها را دوباره متصل کنید. همچنین اگر سیم کشی ها آسیب دیده اند، آن ها را تعویض کنید. همچنین در صورتی که صفحه دیسپلی خراب بود، باید آن را تعویض کنید.

  توقف ناگهانی دستگاه

  خرابی برد می تواند باعث توقف ناگهانی دستگاه حین انجام مراحل شستشو شود. به عنوان مثال دستگاه شما روشن می شود اما بعد از 5 ثانیه دستگاه خاموش می شود و یا ممکن است که دستگاه حین یکی از مراحل شستشو مثل وارد شدن آب به دستگاه یا تخلیه متوقف و خاموش شود، و در این صورت ممکن است که برد دستگاه دچار مشکل شده باشد.

  برق داشتن بدنه

  همان طور که پیش تر اشاره کردیم یکی از دلایل خرابی برد، نفوذ آب و مایعات به داخل برد و مدارات دستگاه می باشد. همچنین در صورت نفوذ آب به داخل دستگاه، ممکن است که بدنه دستگاه برق داشته باشد و با دست زدن به بدنه، افراد دچار برق گرفتگی شوند و این مورد بسیار خطرناک می باشد و باید هرچه سریع تر دستگاه توسط تکنسین متخصص در زمینه تعمیرات لباسشویی بررسی شود و اقدامات لازم جهت تعمیر و یا تعویض برد صورت بگیرید.

  نمایش ارور بر روی دیسپلی دستگاه

  اغلب ماشین لباسشویی ها مشکلات دستگاه را در قالب کد خطا بر روی صفحه نمایشگر نشان می دهند و معمولا بعد از نمایش ارور، دستگاه متوقف و یا خاموش می شود. همچنین برخی از ارور ها مربوط به خرابی برد می باشند. حال این کد های خطا ممکن است در مرحله ی قفل شدن درب، پر شدن آب، گرم کردن آب، تخلیه آب، چرخش آبکش و… نمایش داده شود. بروز کد خطا یعنی آن مرحله در دستگاه با مشکل مواجه شده و یا ممکن است کد خطا به خرابی برد اشاره کند. البته کد های خطا در برند ها و مدل های مختلف، متفاوت می باشند. بنابراین شما باید مفهوم کد خطا را با توجه به دفترچه راهنمای محصول متوجه شوید.

  تخلیه نکردن آب

  بعد از عملیات شستشو دستگاه باید طی دو مرحله آب کثیف را از دستگاه خارج کند. عملیات تخلیه بر اساس دستورات برد انجام می شود. بنابراین اگر دستگاه نتواند عمل تخلیه را انجام دهد و سیستم تخلیه نیز مشکلی نداشته باشد، ممکن است که ایراد از برد بوده باشد و لازم است تا این قطعه بررسی شود. زیرا برد دستور تخلیه را صادر نکرده است.

  همچنین بیشتر بخوانید: علت خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

  کار نکردن دکمه های پنل

  یکی دیگر از نشانه های سوختن برد، کار نکردن دکمه های پنل می باشد. در صورت خرابی برد، اگر شما دکمه های روی پنل یا صفحه تاچ دستگاه را فشار دهید، دستگاه واکنشی نشان نمی دهد و در واقع پنل از کار می افتد. در این صورت باید ابتدا کنترل پنل بررسی شود و در صورت سالم بودن این بخش ممکن است که برد سوخته باشد.

  سایر موارد

  علاوه بر مواردی که گفته شد، ممکن است در صورت نیم سوز شدن یا سوختن برد، شما یک سری علائم دیگری را نیز مشاهده کنید. از دیگر علائم سوختن برد، می توان به باز نشدن درب لباسشویی، عمل نکردن المنت و گرم نشدن آب، عدم شروع به کار دستگاه، آبگیری مداوم و بیش از حد و… اشاره کرد.

  تعمیرات برد ماشین لباسشویی

  تعمیرات برد ماشین لباسشویی

  اگر برد ماشین لباسشویی شما خراب شده و شما تمایل دارید تا برد دستگاهتان تعمیر شود، باید حتما به این نکته توجه داشته باشید که تعمیرات برد دستگاه شما باید حتما توسط تکنسین متخصص و با تجربه انجام شود. تعمیرات برد یک کار کاملا تخصصی و پیچیده ای است که نیازمند ابزار آلات خاص می باشد و فردی که تعمیرات برد را انجام می دهد، باید دوره های تخصصی تعمیرات برد را به خوبی گذرانده باشد و در این زمینه تجربه کافی داشته باشد. بنابراین تعمیرات برد یک کاری نیست که خودتان بتوانید در منزل انجام دهید و باید حتما از متخصص این حوزه کمک بگیرید. همچنین در صورتی که تعمیرات برد به خوبی انجام نشود، ممکن است که برد به طور کامل بسوزد. در صورت سوختن برد تنها راه چاره، جایگزینی برد دستگاه می باشد.

  تعویض برد الکتریکی لباسشویی

  توجه داشته باشید که گاهی امکان تعمیر برد وجود ندارد، یعنی وضعیت برد آنقدر خراب است که چاره ای جز تعویض برد نمی باشد و یا برد دچار آبخوردگی یا شکستگی شده و و یا آی سی برد سوخته باشد، یا برد چنیدن بار تعمیر شده و تعمیر مجدد برد ارزش ندارد و یا این که در صورت تعمیر برد احتمال این که مجدد خراب شود زیاد است و در صورت خرابی برد سایر قطعات آسیب می بینند، در چنین شرایطی بهتر است تا برد تعویض شود. اما باید توجه داشته باشید که حتی تعویض برد نیز باید توسط یک تکنسین حرفه ای انجام شود. در غیر این صورت ممکن است مشکلات جدی تری برای دستگاه شما ایجاد شود. و ممکن است که سایر قطعات آسیب ببینند و برد بسوزد. همچنین در صورت خرید برد ماشین لباسشویی باید دقت کنید که قطعه ی خریداری شده اصل و اورجینال باشد، زیرا برد تقلبی و غیر اصل باعث خرابی دستگاه شما می شود و باید این قطعه را مطابق با مدل و برند دستگاه خود خریداری کنید.

  مراحل تعمیر برد الکتریکی ماشین لباسشویی

  مراحل تعمیر برد الکتریکی ماشین لباسشویی

  همچنین در صورت تعمیر برد، نیازی به حمل دستگاه نمی باشد، بلکه فقط برد از دستگاه شما جدا می شود و، برد در کارگاه تعمیرات توسط ابزار آلات خاص تعمیر می شود و بعد از انجام تعمیرات توسط تکنسین متخصص در کارگاه، برد بر روی دستگاه مجدد نصب می شود. معمولا خرابی خازن ها و فیوز های برد، قابل تعمیر هستند و در سایر موارد لازم است که برد تعویض گردد. گاهی ممکن است که برد نیم سوز شود و در صورت تعمیرات اصولی و به موقع می توان برد را تعمیر کرد. عدم تشخیص ایراد و عدم تعمیر یا تعویض به موقع برد الکتریکی می تواند منجربه صدمات جدی به دستگاه شما شود. همچنین برای خارج کردن برد، باید ابتدا دستگاه از برق کشیده شود و کنترل پنل خارج شود و برد خارج شود و باید خازن ها به دقت بررسی شوند و الکترولیت ها بررسی شوند. در صورت خرابی خازن ها، خازن تعویض گردد. البته تعمیر و یا تعویض برد باید حتما توسط تکنسین متخصص انجام شود.

  تعمیر خرابی برد الکتریکی

  نکات تکمیلی

  این مقاله به منظور بالا بردن سطح آگاهی شما عزیزان در زمینه ی خرابی برد ماشین لباسشویی تهیه شده است و هدف این مقاله آموزش تعمیرات برد الکتریکی ماشین لباسشویی نمی باشد. به همین منظور، در صورت خرابی ماشین لباسشویی، و در صورت نداشتن تخصص و مهارت کافی هرگز اقدام به تعمیر دستگاه نکنید و برای بررسی و تعمیر دستگاه حتما با یک مرکز تعمیرات لوازم خانگی مانند مرکز  تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان تماس بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی مقالات آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت