با سلام خدمت شما عزیزان در این مقاله شرکت دیبا پشتیبان ایرانیان تعمیرگاه مجاز لوازم خانگی به بررسی دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی و آموزش رفع ایراد آن میپردازیم باشد که این بررسی علمی کمک مناسبی در جهت آشنایی و تعمیر لباسشویی برای شما سروران باشد. در ابتدا این مقاله باید یاد آور شویم تمام سعی ما براین است که به بهترین شکل و بهترین روش این آموزش ها را برای شما عزیزان بیان نمائیم. اگر کم و کاستی در سلسله آموزش های شرکت دیبا پشتیبان مشاهده کردید ممنون میشویم ما را در جریان قرار دهید تا به رفع اشکال خود بپردازیم.

نکته: علاوه بر خواندن این مقاله، می توانید با مراجعه به انتهای این مقاله، ۲ فیلم آموزشی بسیار کاربردی که در آن به بررسی علت روشن نشدن ماشین لباسشویی و آموزش رفع ایراد آن می پردازد را مشاهده نمایید.

 خوب بعد از تراز کردن لباسشویی مان و کنترل بسته بودن شیلنگ آب به ماشین لباسشویی و باز بودن شیر آب و چکه نکردن آن و بسته بودن شیلنگ تخلیه دو شاخه لباسشویی مان را به برق زده وکلید on/ off را روشن می نماییم در صورتی که دستگاه روشن نشد باید به وسیله اهم متر که در حالت ولت متر قرار داده شده با دو پروپ آن داخل سوراخ های پریز را اندازه گیری می کنیم اگر ولتاژ نداشت باید سراغ کلید مینیاتوری منزل برویم ببینیم آیا وصل است یا خیر اگر وصل بود آن وقت باید فیوز ورودی منزلمان را کنترل کنیم اگر فیوز ورودی سالم بود پس دیگر با چک کردن موارد بالا و درست کردن آن برق به پریزمان خواهد رسید مگر اینکه سیم مان یک سیم یا دو تای آن در مسیر قطع یا هنگام اتصال به کلید مینیاتوری داخل منزل یا پریز از جایش که به وسیله پیچ محکم شده اند باز شده اند آن وقت باید اول به رفع این مشکل بپردازیم و برق را به پریز مان برسانیم.

حال برق به پریز رسید بعد از چک آنان به وسیله ولت متر متوجه میشویم ولتاژ پایین تر از ۱۹۰ ولت یا بیشتر از ۲۴۰ ولت است باید در درجه اول یک ترانسفورماتور حساس دیجیتال که استابیلایزر خوانده می شود بگیریم البته با توان دستگاه مان که معمولاً ۵/۲ کیلو وات گرفته می شود چراکه دستگاهمان هیتر هم دارد و آمپر بالایی در خیلی از مواقع مصرف می نماید و استابیلایزر حداقل ۱۲ آمپر جریان را باید بتوانند تغذیه نماید بعد از این مسئله گاهی مواقع وجود محافظ مابین پریز برق و دستگاه مان می‌تواند دلیل روشن نشدن ماشین لباسشویی مان باشد. دلیل روشن نبودن محافظ می تواند از کم یا زیاد بودن ولتاژ برق منزلمان باشد که چراغ قرمز آن روشن می شود و تا ولتاژ به ۲۱۵ تا ۲۳۵ ولت نرسد چراغ سبز روشن نمی شود و برق به دستگاه نمی رسد و وقتی برق منزلمان به ولتاژ۲۱۵ ولت تا ۲۳۵ ولت برسد ۳تا۵ دقیقه طول می کشد تا محافظ برق چراغ سبزش روشن شود، بنا براین باید چند دقیقه صبر کنیم شاید هنوز این چند دقیقه به سر نرسیده باشد و چراغ محافظ هنوز قرمز باشد.

حالا به هر دلیلی دستگاه روشن نشد و پریز و محافظ مشکلی نداشت آن وقت باید سقف لباسشویی مان را باز کنیم. برای این کار باید دو عدد پیچ پشت سقف را باز کنیم متعاقب آن باید سقف لباسشویی مان را به شکل کشوئی به سمت عقب بکشیم تا سقف از جایش در بیاید. سقف را به کناری می گذاریم و با ولتمتر برق ورودی را چک می کنیم تا مطمئن شویم برق به دستگاه می رسد بعد از این مرحله سیستم برق رابط که از فیلتر برق تا روی کلید on و  offمی رود را بررسی می کنیم تا قطعی نداشته باشد اگر قطعی نداشت کلید on و off  مان خراب است آنرا عوض می کنیم. طبیعی است اگر قطعی داشت سیم رابط را عوض می کنیم. بعداز اینکه مطمئن شدیم برق به دستگاه می رسد دکمه استارت دستگاه را می زنیم اگر شروع به کار نکرد بعبارتی شروع به آبگیری نکرد اول باید از بسته بودن درب ماشین لباسشویی مان مطمئن شویم.

اگر درب ماشین لباسشویی باز باشد دستگاه شروع به کار نمی کند. اگر درب دستگاه باز بود می بندیم اگر باز دیدیم دستگاه شروع به کار نکرد دستگاه را خاموش می کنیم و شیر آب و شیلنگ را کنترل می کنیم که شیر آب باز باشد و سرهای شیلنگ و صافی سر شیلنگ و صافی سر شیر برقی که از پشت دستگاه قابل رویت است را کنترل می کنیم که گرفتگی نداشته باشد. در صورت وجود گرفتگی و کثیفی آنرا تمیز می کنیم. برای در آوردن صافی شیر برقی از دم باریک استفاده می کنیم آنرا در آورده، تمیز کرده سرجایش قرارداده ودوباره شیلنگ را سر جایش بسته و شیر آب را باز می کنیم، حالا دوباره لباسشویی تان را استارت می کنیم، اگر باز هم دستگاه شروع به کار نکرد، اول از سالم بودن میکروسوئیچ باید مطمئن شویم.

برای اینکار میکروسوئیچ را که لای درب قرار گرفته را باز می نماییم و آنرا تست می کنیم، اگر برق از میکروسوئیچ عبور نکند، میکروسوئیچ، خراب است و آنرا تعویض کنید، بعضی وقتها فنر میکروسوئیچ خراب می شود و اتصال پلاتینی کنتاکتها برقرار نمی گردد یا پلاتین کنتاکتها در اثر کارکردن کربنی و کثیف می شوند یا به قول تعمیرکاران خال می زند و نمی تواند جریان برق را هدایت کند، بنابراین به هردلیلی که کار نکرد آنرا تعویض می کنیم.

حال اگر دوباره دستگاه استارت نکرد و آبگیری نکرد باید برویم ببینیم شیر الکتریکی آن در چه وضعیته. برای بررسی شیر الکتریکی اول باید سقف دستگاهمان را باز کنیم که همانطور که قبلا گفتیم دو عدد پیچ پشت سقف را باز می کنیم وبعد از به عقب کشیدن سقف آنرا کنار گذاشته، سراغ شیر الکتریکی که اکنون به آن دسترسی داریم می رویم، برق دستگاه را میکشیم و فیشهای برق را از شیر الکتریکی جدا می کنیم و با سیم تست به بوبینهای شیر برقی برق می دهیم تا شیر برقی را تست کنیم.

اگر بوبین شیر برقی سالم باشد یک صدای کلیک می کند و بعد صدای ویز اگر سوخته باشد هیچ واکنشی نشان نمی دهد، البته ممکن است ممبران یا فنر خراب شده باشد که باز هم شیر برقی باز نمی شود و آن صدای کلیک در اول اتصال را نمی دهد و فقط صدای ویز می دهد، در بعضی از مدلهای لباسشویی های قدیمی تر چون پمپ تخلیه بطور سری درمدار شیر الکتریکی قرار گرفته درصورت خراب بودن پمپ تخلیه لباسشویی روشن نمی شود و آبگیری نمی کند، در این مدلها باید پمپ تخلیه تست شود که درجای خود به تست پمپ تخلیه خواهیم پرداخت. پس از آنکه از سالم بودن میکروسوئیچ و شیر برقی مطمئن شدیم باید ئیدرو استارت دستگاه را تعویض نماییم چرا که علی رغم سالم بودن ظاهری ئیدرو استارت ممکنه پلاتینهای داخلش سیاه شده باشد و خال زده باشد و اصلا به هم نرسند یا چسبیده به هم باشند و باعث شوند مدار برق، کامل نشوند، درصورت سالم بودن تمام قطعات برد دستگاه لباسشویی مان راتعویض می نماییم.

برای عوض کردن برد دستگاه باید پنل جلوی دستگاه را باز نماییم، اول پیچهایی که در اطراف و داخل جاپودری قرار دارد را باز می کنیم و بعد از آن تمام خارهایی که از داخل پنل را نگه داشته اند را به کمک یک ابزار مناسب از جایش جدا می نماییم و بعد پنل را می توانیم از دستگاه جدا کنیم. حال سیمهایی که به پنل وصل است را جدا می کنیم که در حقیقت به برد الکترونیکی مان اتصال دارد و هرکدام جای خودش را روی برد الکترونیکی به وسیله سوکت دارد. این سوکیتها هر کدام جای خودشان و شکل خاص خودشان را دارد و مطمئن باشید اگر کمی دقت کنید جایشان بعد از تعویض برد اشتباه نخواهد شد، حالا باید بردرا از پنل جدا کرده، بیشتر اوقات برد الکترونیکی بوسیله چند پیچ کوچک به پنل متصل است در بعضی از مدلها هم بوسیله خاربه پنل وصل می باشد اگر پیچ باشد آنرا باز میکنیم در غیر اینصورت خارهای برد را از پنل جدا می کنیم البته هستند بردهایی که هم بوسیله پیچ و هم بوسیله خار به پنل متصل می باشند باید مواظب باشیم مغزی ولوم و لوازم دستگاه که ما بین برد و پنل قراردارد آسیب نبیند و همان طور که روی پنل بوده باقی بماند تا بتوانیم برد جدید را به همان شکل جا بزنیم.

در پایان ضمن تشکر از شما که با خواندن مطالب فنی به بالا بردن سطح دانش علمی و فنی خود اهتمام می ورزید. از شما تقاضا داریم با طرح سوالات، انتقادات، پیشنهادات خود در سایت شرکت دیبا پشتیان  ایرانیان مارادر ادامه درست تر راهمان که همانا بالا بردن سطح دانش فنی حرفه ای جامعه مان می باشد یاری رسانید.

ویدیو آموزش عیب یابی علت روشن نشدن ماشین لباسشویی – بخش اول

ویدیو آموزش عیب یابی علت روشن نشدن ماشین لباسشویی – بخش دوم