ثبت درخواست تعمیرات

علت آب رفتن داخل موتور جاروبرقی

بازدید: 311 بازدید
علت آب رفتن داخل موتور جاروبرقی
 • جارو برقی جز محصولات پرکاربرد می باشد و تاثیر قابل توجهی در تمیزی و نظافت منزل ما دارد. اما استفاده از جاروبرقی محدودیت هایی دارد و در واقع هنگام استفاده از آن باید به یک سری نکات توجه داشته باشید تا از خرابی و یا سوختن موتور آن جلوگیری شود. مهم نیست که برند جاروبرقی شما چیست، رعایت یک سری نکات برای تمامی دستگاه ها یکسان می باشد. به عنوان مثال باید مراقب باشید که اجسامی که سخت و یا تیز هستند و به لوله و یا به فضای داخلی دستگاه آسیب وارد می کنند، مثل سنگ یا خورده شیشه و… را جارو نکنید و یا نباید اجازه دهید که کیسه جارو برقی بیش از حد پر شود و…. . همچنین یکی از این نکات این است که هرگز از جاروبرقی برای جمع کردن مایعات استفاده نکنید. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مشکلات مربوط به آب رفتن داخل موتور جاروبرقی بپردازیم. بنابراین اگر با چنین مشکلی مواجه شدید و به دنبال یک راه حل مناسب هستید، ما خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم.

  وارد شدن آب به داخل موتور جاروبرقی

  شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که هنگام جارو کشیدن، آب وارد دستگاه شما شده باشد. جاروبرقی به طور معمول دارای طول عمر 10 سال می باشد، اما استفاده ی نا مناسب از دستگاه ممکن است باعث خرابی و کاهش عمر آن شود. وارد شدن آب به داخل موتور می تواند مشکلاتی را برای دستگاه شما ایجاد کند، در نتیجه لازم است تا شما یک سری اطلاعات به دست بیاورید تا بتوانید در صورت بروز چنین مشکلی اقدامات مناسبی را انجام دهید.

  مشکلات ناشی از آب رفتن آب به داخل موتور جاروبرقی

  آب رفتن داخل موتور جاروبرقی چه مشکلاتی را به وجود می آورد؟

  جاروبرقی برای جمع کردن مایعات طراحی نشده است، بنابراین هیچ وقت وسوسه نشوید که برای جمع کردن آب، از جاروبرقی استفاده کنید. این کار علاوه بر این که خطرناک است و باعث برق گرفتگی یا آتش سوزی می شود، همچنین می تواند آسیب جدی به دستگاه شما وارد کند و باعث سوختن موتور دستگاه شما شود. توجه داشته باشید که حتی اگر چنین خساراتی نیز به بار نیاورد، هنگام تخلیه پاکت جارو برقی، جارو و دستتان به شدت کثیف می شود و در واقع یک کثیف کاری شدید رخ می دهد. و یا ممکن است در صورت استفاده از دستگاه آن هم بعد از چند روز بوی بسیار بدی ایجاد شود ( بوی گند و لجن ) و یا بوی سوختگی بدهد و یا دستگاه شما صدای عجیبی داشته باشد و یا ممکن است که دستگاه جرقه بزند و یا ممکن است فیوز بپرد و یا دستگاه اصلا روشن نشود. در نتیجه هرگز با استفاده از جاروبرقی معمولی، اقدام به جمع کردن آب از سطح زمین نکنید.

  برای جمع کردن آب و مایعات از روی زمین چه باید کرد؟

  امروزه جاروبرقی های وجود دارند که برای جمع کردن آب و گل و لای طراحی شده اند که به شما این امکان را می دهند تا بدون این که دستگاه شما آسیب ببیند و یا خطری شما را تهیدید کند، به راحتی بتوانید مایعات را از سطوح مختلف جمع کنید. به این مدل دستگاه ها جاروبرقی آب و خاک می گویند. جاروبرقی آب و خاک دارای قدرت مکش بسیار بالایی است که با استفاده از آن می توانید با خیال راحت مایعات، خاک و هر گونه آشغالی را جمع کنید. در واقع می توان گفت که جاروبرقی های آب و خاک، یک جورایی همه فن حریفند و چند منظوره هستند. فقط تنها ایراد این دستگاه ها، هزینه ی نسبتا بالای آن ها و وزن زیاد آن ها می باشد، قاعدتا این دستگاه ها نسبت به جاروبرقی های معمولی یا همان جاروبرقی خاک، که فقط می توانند گرد و خاک را جمع کنند، هزینه ی بالاتری دارند، اما جایگزین های بسیار مناسبی برای جاروبرقی های معمولی می باشند. بنابراین اگر تمایل دارید تا مایعات را از سطوح مختلف جمع کنید، باید از چنین دستگاه هایی استفاده کنید و به هیچ وجه برای این منظور از جاروبرقی های معمولی استفاده نکنید.

  مشکلات ناشی از آب رفتن داخل موتور جاروبرقی

  همانطور که گفته شد، از مهم ترین نشانه های خرابی جاروبرقی، در اثر نفوذ آب به داخل موتور، سوختن موتور می باشد. همچنین در اثر وارد شدن آب به داخل موتور جاروبرقی، احتمال برق گرفتگی در اثر اتصالی سیم ها، خرابی و آسیب دیدگی سایر قطعات دستگاه نیز وجود دارد.

  علائم ناشی از آب رفتن داخل موتور جاروبرقی

  نشانه های ناشی از آب رفتن داخل موتور جاروبرقی

  در صورت نفوذ آب به داخل موتور علاوه بر سوختن موتور، ممکن است علائمی از قبیل بوی سوختگی ( اگر موتور نیم سوز شده باشد )، گرمای زیاد، روشن نشدن مجدد دستگاه ( در صورت سوختن کامل موتور )، از کار افتادن ی خاموش شدن ناگهانی دستگاه حین کار، سر و صدای زیاد، داغ شدن بدنه و گرمای زیاد موتور، جرقه زدن، نداشتن مکش و… ایجاد شوند. حتی گاهی ممکن است که متوجه ی وارد شدن آب به داخل موتور نشوید، اما با مشاهده ی چنین نشانه هایی که گفته شد، می توانید به وجود چنین مشکلی پی ببرید.

  حتی گاهی ممکن است که بعد از وارد شدن آب به داخل دستگاه، شما سریعا دستگاه را خاموش کنید و قطعات را خشک کنید، اما بعد از روشن کردن دستگاه، متوجه ی صدای زیاد شوید، که در واقع این صدا به دلیل وارد شدن فشار زیاد به موتور می باشد و احتمالا موتور نیم سوز شده است. همچنین توجه داشته باشید که اگر اگر کیسه پر از آب شود، موتور می سوزد. همچنین اگر جا های نم دار مثل موکت نم دار را نیز جارو کنید، ممکن است باعث سوختن موتور شوید. یعنی حتی اگر مستقیما آب را جارو نکنید.

  وجود بوی بد در اثر وارد شدن آب به داخل جاروبرقی و راه حل رفع بوی بد

  اگر آب وارد دستگاه شما شده باشد، و اگر بعد از چند روز دستگاه خود را روشن کنید، بوی گندیدگی به مشام شما می خورد. در این صورت باید قطعات دستگاه جدا شوند و تا جای ممکن شسته شوند و یا موارد قابل تعویض، مثل کیسه و فیلتر ها، تعویض گردند. سپس باید تمام موارد خشک شوند و در جای خود قرار بگیرند. موتور نیز باید با استفاده از سشوار کاملا خشک شود. همچنین اگر قطعات به درستی در جای خود قرار نگیرند ممکن است سر و صدای زیادی هنگام کارکرد دستگاه به گوش بخورد. بنابراین هنگام خارج کردن قطعات بهتر است تا از وضعیت دستگاه عکس بگیرید تا هنگام جایگذاری مجدد آن ها با مشکل مواجه نشوید.

  اگر آب وارد جاروبرقی شود باید چه کار کنیم؟

  بهترین اقدام بعد از وارد شدن آب به موتور جاروبرقی، این است که سریعا جاروبرقی را خاموش کنید و آن را از برق بکشید و باید قطعات دستگاه را جدا کنید و کیسه را خارج کنید و فیلتر ها و لوله را جدا کنید و تا مشخص نشدن مشکل و رفع مشکل به وجود آمده، دستگاه را به برق وصل نکنید و آن را روشن نکنید. بهتر است سریعا با یک تکنسین در زمینه تعمیر جاروبرقی تماس بگیرید تا تعمیرات لازم توسط تکنسین متخصص انجام شود و در صورت نیم سوز شدن موتور تعمیرات موتور و یا تعویض موتور توسط تکنسین انجام شود.

  آیا بعد از گذشت چند روز می توان دستگاه را روشن کرد؟

  اگر آب وارد موتور جاروبرقی شما شد و حتی مدت زیادی از این موضوع گذشته است، و شما کمی نگران هستید، و میترسید که مجدد از دستگاه استفاده کنید، بهتر است تا دستگاهتان را به یک مرکز معتبر نشان دهید تا از بابت استفاده ی آن مطمئن شوید. اما به طور کلی توصیه می کنیم که حداقل یک هفته دستگاه را روشن نکنید و اجازه دهید که دستگاه کاملا خشک شود. البته موتور آخرین قسمتی است که ممکن است آب به آن برسد، ابتدا آب وارد کیسه زباله که پر از گرد و خاک است می شود، بنابراین قبل از این که آب وارد موتور شود، دستگاه را باید خاموش کنید و یک هفته نیز دستگاه را روشن نکنید. باز هم تاکید میکنیم که بهتر است که دستگاه شما توسط تکنسین چک شود زیرا باید موتور بررسی شود. برای بررسی موتور باید از یک سری ابزار استفاده کنید. در غیر این صورت ممکن است که موتور بسوزد.

  نحوه بررسی موتور جاروبرقی

  همانطور که بیان شد، بیشترین مشکلی که ممکن است در اثر وارد شدن آب به داخل موتور جاروبرقی اتفاق بیوفتد، سوختن موتور می باشد. اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید، که حالا چگونه متوجه شویم که موتور جاروبرقی ما سوخته است یا نه ! خب برای پاسخ به این سوال باید دستگاه شما توسط تکنسین بررسی شود. تست موتور باید حتما توسط تکنسین و با استفاده از ابزار آلات خاص انجام شود، و امکان بررسی آن در منزل وجود ندارد، زیرا خطراتی از جمله برق گرفتگی شما را تهدید می کند.

  نحوه خارج کردن موتور جاروبرقی

  نحوه خارج کردن موتور جاروبرقی

  برای بررسی موتور لازم است که ابتدا موتور از دستگاه خارج شود. برای این منظور باید ابتدا دستگاه از برق جدا شود، سپس باید فیلتر ها و لوله جدا شود، سپس باید پیچ بدنه توسط پیچ گوشتی باز شود تا قاب ( پوشش ) روی موتور جدا شود تا بتوانید به موتور دسترسی داشته باشید. برای خارج کردن موتور نیز باید سیم ها و اتصالات موتور را جدا کنید تا موتور به راحتی خارج شود. همچنین هنگام خارج کردن موتور حواستان به سیم جمع کن باشد که به این قسمت آسیبی وارد نشود.

  همچنین در مورد باز کردن دستگاه می توانید مقاله کامل ما در مورد باز کردن کردن جاروبرقی را مطالعه نمایید.

   نکات تکمیلی

  • توجه داشته باشید که در صورت سوختگی موتور و نیاز به تعمیرات یا تعویض موتور، باید دستگاه شما حتما توسط تکنسین متخصص بررسی و تعمیر گردد، در غیر این صورت ممکن است که آسیب جدی و خسارت بالایی به دستگاه شما وارد شود.
  • در صورتی که دانش و مهارت فنی بالا در زمینه ی تعمیرات جاروبرقی ندارید، هرگز اقدام به بررسی و تعمیر دستگاه خود نکنید و این کار را به عهده یک تعمیرکار حرفه ای جاروبرقی بسپارید.
  • در صورت بررسی جاروبرقی، دقت داشته باشید که دستگاه باید حتما از پریز برق جدا شده باشد، در غیر این صورت ممکن است خطر برق گرفتگی شما را تهدید کند.
  • در صورت ورود آب به دستگاه تمامی قطعات مکانیکی و الکترونیکی جاروبرقی شما باید توسط تکنسین متخصص بررسی شود، تا عیب یابی دستگاه به درستی انجام شود.
  • در صورت سوختن موتور و قدیمی بودن دستگاه، گاهی ممکن است که امکان تعمیر موتور و یا تعویض موتور ( در صورت موجود نبودن قطعه ) وجود نداشته باشد، در چنین مواقعی تنها راه حل ممکن، تعویض دستگاه می باشد، البته این مورد بسیار کم اتفاق می افتد و معمولا در بیشتر موقع دستگاه شما تعمیر می شود، اما به هر حال تشخیص این امر باید  توسط تکنسین متخصص از  مراکز خدمات تعمیرات لوازم خانگی مانند مرکز تعمیرات  لوازم خانگی دیبا پشتیبان انجام شود.
  • در صورت سوختن موتور، دستگاه اصلا روشن نمی شود، اما در صورت نیم سوز بودن موتور ممکن است فیوز برق منزل بپرد و یا مشکلاتی مثل بوی سوختگی، اتصالی و برق داشتن بدنه و… اتفاق می افتد. علاوه بر این، در صورت سوختگی موتور، از نظر ظاهری نیز پیچک های قطب کاملا دچار سوختگی می شوند.
  • توجه داشته باشید که در صورت نیاز به تعویض موتور، باید حتما موتور را متناسب با مدل و برند دستگاه خودتان خریداری کنید و باید حتما این قطعه را از یک مرکز معتبر خریداری کنید و از اصل بودن قطعه ی خریداری شده مطمئن باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی مقالات آموزش تعمیرات جاروبرقی آموزش تعمیرات جاروبرقی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت