ثبت درخواست تعمیرات

علائم سوختن موتور جاروبرقی

بازدید: 283 بازدید
علائم سوختن موتور جاروبرقی
 • جاروبرقی ها گرد و غبار و خاک و هر آشغالی را از خانه های ما جمع می کنند و خانه را تمیز و تازه نگه می دارند. اما گاهی شما متوجه ی بوی سوختگی نا خوشایندی حین استفاده از جاروبرقی می شوید.  همچنین جاروبرقی دیگر مثل قبل آن طوری که باید خانه را تمیز نمی کند. بنابراین برای یافتن علت بروز مشکل و ترمیم آن  و همچنین برای حفظ امنیت شخصی شما لازم است که دستگاه هر چه سریع تر بررسی شود. جاروبرقی ها دارای چندین مولفه هستند که با هم کار می کنند. وقتی شما متوجه ی بوی سوختگی شوید، احتمالا به این دلیل است، که یکی از این اجزا، عملکرد صحیح را ندارد. موتور جاروبرقی حکم قلب را برای جاروبرقی دارد. قبل از تعویض موتور لازم است به مسائلی مانند مسدود شدن فیلتر جاروبرقی، پر شدن کیسه را نیز بررسی کنید. شاید مشکل از این موارد باشد و واقعا نیاز به تعمیر جاروبرقی و یا تعویض موتور نباشد. حالا از کجا بفهمیم که ایراد از موتور جاروبرقی می باشد و موتور جاروبرقی سوخته! ما بعنوان مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی در تهران در این مقاله به بررسی نشانه های سوختن موتور جاروبرقی می پردازیم.

  علائم سوختن موتور جاروبرقی چیست؟

  • بوی سوختگی
  • گرمای زیاد موتور جاروبرقی
  • نداشتن مکش
  • روشن نشدن جاروبرقی
  • از کار افتادن ناگهانی جاروبرقی
  • وجود گرد و غبار داخل جاروبرقی
  • سر و صدای زیاد موتور

  بوی سوختگی

  مهمترین علامت سوختگی موتور، وجود بوی سوختگی می باشد. ولی توجه داشته باشید که بو ی سوختگی علل مشترک زیادی دارد و هر بویی در جاروبرقی بخاطر سوختگی موتور نیست. گاهی بوی سوختگی می تواند بخاطر گیر کردن و یا شکستن کمربند جاروبرقی باشد، که در این صورت بویی مانند سوختن لاستیک به مشام می رسد. کمربند ممکن است بخاطر عوامل طبیعی مثل فرسایش پاره شود و همچنین ممکن است الیاف فرش و یا مو، داخل غلتک برس گیر کرده باشد و مانع چرخیدن آن شود، که بوی سوختگی به مشام برسد، که در این صورت باید غلتک برس را خارج کنید و آن را تمیز کنید و یا در صورت نیاز کمربند را عوض کنید.

  گرمای زیاد موتور جاروبرقی

  اگر موتور جاروبرقی شما خیلی داغ می شود، احتمال دارد که به موتور آسیب برسد. همچنین به واسطه ی گرمای زیاد ممکن است موتور از کار بیوفتد. در این موارد پاک کردن و تمیز کردن داخل جاروبرقی خیلی مهم و مفید می باشد. اگر تهویه هوا برای موتور مسدود شده باشد، موتور جاروبرقی داغ می شود. یکی از مواردی که شاید در رابطه با بوی سوختگی بسیار زیاد شنیده می شود، کار کردن وسایل برقی برای مدت زمان طولانی می باشد. مثلا گفته می شود بیش تر از 10 دقیقه از وسایل برقی مثل جاروبرقی استفاده نکنید تا موتور استراحت کند. البته این یک باور قدیمی می باشد. زیرا دستگاه های برقی امروزه خیلی پیشرفت کرده اند و بسیاری از نقص های قدیمی بر طرف شده اند.  در اغلب جاروبرقی ها روی موتور، قطعه ای به نام ترموستات وجود دارد ، که اگر میزان حرارت جاروبرقی خیلی زیاد شود، موتور را خاموش می کند تا موتور خنک شود. بنابراین اگر حدود 30 دقیقه از جاروبرقی استفاده کردید و ناگهان جاروبرقی خاموش شد، این موضوع کاملا طبیعی است، یعنی ترموستات وظیفه ی خود را به درستی انجام داده است. اما گاهی ترموستات حساس می شود و خراب می شود که در این صورت باید ترموستات را عوض کنید.

  نداشتن مکش

  یکی از نشانه های سوختن موتور جاروبرقی، نداشتن قدرت و نیروی کافی برای تمیز کردن و جمع کردن آشغال ها می باشد. البته حواستان باشد تا اتفاقی درجه ی مکش جاروبرقی روی حالت مینیمم نباشد. اما اگر درجه زیاد باشد ولی قدرت مکش موتور پایین می باشد، احتمالا موتور جاروبرقی در حال سوختن است. همچنین لازم است که انسداد های فیلتر و شیلنگ را بررسی کنید تا مانعی سر راهشان نباشد. انسداد داخل لوله، باعث از بین رفتن مکش می شود. بنابراین باید تمام لوله ها را جدا کنید و انسداد را بررس کنید. حتما کیسه ی جاروبرقی را نیز چک کنید تا پر نشده باشد، زیرا اگر کیسه ی جاروبرقی پر شود، جارو مکش خوبی ندارد و آشغال ها را جمع نمی کند و حتی حین کار ممکن است خاموش شود.

  روشن نشدن جاروبرقی

  قبل از هر چیزی مطمئن شوید که جاروبرقی به پریز برق وصل شده باشد و یا پریز برق خراب نباشد. شاید خنده دار باشد اما این حالت زیاد پیش آمده است و پی بردن به این اشکال خیلی با مزه می باشد. همچنین پر شدن بیش از حد کیسه ی جاروبرقی، مانع از روشن شدن جارو می شود که در این صورت باید کیسه ی جاروبرقی را عوض کنید. علاوه بر این موارد، شکستن و معیوب شدن سوئیچ روشن و خاموش جاروبرقی نیز می تواند مانع از روشن شدن جاروبرقی شود. شاید سیم های رابط در جاروبرقی مشکل پیدا کرده اند و یا شل شده اند. همچنین یکی از علت های روشن نشدن جاروبرقی، مشکل برق مدار جاروبرقی می باشد. اما جدای از این موارد یکی دیگر از علامت های سوختن و خرابی موتور جاروبرقی، روشن نشدن جارو می باشد. که این مورد نیاز به بررسی تعمیر کار جاروبرقی دارد.

  از کار افتادن ناگهانی جاروبرقی

  گاهی اوقات، ممکن است موتور به سادگی بسوزد و از کار بیوفتد. یکی از متداول ترین دلایل نیز به خاطر قدیمی شدن موتور در اثر استفاده ی زیاد از جاروبرقی می باشد که موتور فرسوده می شود و در نتیجه می سوزد. بوی حاصل از این مشکل مانند بوی سوختن پلاستیک می باشد. راه حل ممکن در این وضعیت این است که موتور باید توسط یک تکنسین متخصص بررسی شود و در صورت نیاز تعمیر و یا تعویض شود. همچنین ممکن است در بعضی موارد موتور خاموش شود و شما فکر کنید که موتور سوخته، اما این طور نیست، بلکه موتور فقط برای چند لحظه بیش از حد گرم شده و نیاز به خنک شدن دارد.

  وجود گرد و غبار داخل جاروبرقی

  این که موتور جاروبرقی شما جدید باشد یا قدیمی، ممکن است به مرور زمان به دلیل جمع شدن گرد و غبار، فیلتر آن مسدود شود. همچنین اگر گرد و غبار بیش از حد انباشته شود، ممکن است موتور خاموش شود و یا  موتور بسوزد و بوی سوختگی آن از بین نرود. در این وضعیت شما به سادگی می توانید گرد و غبار را خارج کنید و دستگاه را تمیز کنید و یا با تعمیر کار جاروبرقی تماس بگیرید.

  سر و صدای زیاد موتور

  اگر جاروبرقی شما سر و صدای زیادی دارد و بوی تند سوختگی دارد و خاموش می شود، معمولا این خرابی مربوط به موتور می باشد، که نیاز به بررسی دارد.

  همچنین توصیه میکنیم که مقاله مفید و کابردی دیگری که ما در مورد مشکلات رایج در جاروبرقی نوشتیم را نیز مطالعه نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات جاروبرقی مقالات آموزش تعمیرات جاروبرقی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت