به سایت دیبا پشتیبان ایرانیان مرکز تعمیرات لوازم خانگی خوش آمدید
علائم سوختن موتور جاروبرقی

علائم سوختن موتور جاروبرقی

جاروبرقی ها گرد و غبار و خاک و هر آشغالی را از خانه های ما جمع می کنند و خانه را تمیز و تازه نگه می دارند. اما گاهی شما متوجه ی بوی سوختگی نا خوشایندی حین استفاده از جاروبرقی می شوید.  همچنین جاروبرقی دیگر مثل قبل آن طوری که باید خانه را تمیز نمی کند. بنابراین برای یافتن علت بروز مشکل و ترمیم آن  و همچنین برای حفظ امنیت شخصی شما لازم است که دستگاه هر چه سریع تر بررسی شود. جاروبرقی ها دارای چندین مولفه هستند که با هم کار می کنند. وقتی شما متوجه ی بوی سوختگی شوید، احتمالا به این دلیل است، که یکی از این اجزا، عملکرد صحیح را ندارد. موتور جاروبرقی حکم قلب را برای جاروبرقی دارد. قبل از تعویض موتور لازم است به مسائلی مانند مسدود شدن فیلتر جاروبرقی، پر شدن کیسه را نیز بررسی کنید. شاید مشکل از این موارد باشد و واقعا نیاز به تعمیر جاروبرقی و یا تعویض موتور نباشد. حالا از کجا بفهمیم که ایراد از موتور جاروبرقی می باشد و موتور جاروبرقی سوخته! ما بعنوان مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی در تهران در این مقاله به بررسی نشانه های سوختن موتور جاروبرقی می پردازیم.

علائم سوختن موتور جاروبرقی چیست؟

 • بوی سوختگی
 • گرمای زیاد موتور جاروبرقی
 • نداشتن مکش
 • روشن نشدن جاروبرقی
 • از کار افتادن ناگهانی جاروبرقی
 • وجود گرد و غبار داخل جاروبرقی
 • سر و صدای زیاد موتور

بوی سوختگی

مهمترین علامت سوختگی موتور، وجود بوی سوختگی می باشد. ولی توجه داشته باشید که بو ی سوختگی علل مشترک زیادی دارد و هر بویی در جاروبرقی بخاطر سوختگی موتور نیست. گاهی بوی سوختگی می تواند بخاطر گیر کردن و یا شکستن کمربند جاروبرقی باشد، که در این صورت بویی مانند سوختن لاستیک به مشام می رسد. کمربند ممکن است بخاطر عوامل طبیعی مثل فرسایش پاره شود و همچنین ممکن است الیاف فرش و یا مو، داخل غلتک برس گیر کرده باشد و مانع چرخیدن آن شود، که بوی سوختگی به مشام برسد، که در این صورت باید غلتک برس را خارج کنید و آن را تمیز کنید و یا در صورت نیاز کمربند را عوض کنید.

گرمای زیاد موتور جاروبرقی

اگر موتور جاروبرقی شما خیلی داغ می شود، احتمال دارد که به موتور آسیب برسد. همچنین به واسطه ی گرمای زیاد ممکن است موتور از کار بیوفتد. در این موارد پاک کردن و تمیز کردن داخل جاروبرقی خیلی مهم و مفید می باشد. اگر تهویه هوا برای موتور مسدود شده باشد، موتور جاروبرقی داغ می شود. یکی از مواردی که شاید در رابطه با بوی سوختگی بسیار زیاد شنیده می شود، کار کردن وسایل برقی برای مدت زمان طولانی می باشد. مثلا گفته می شود بیش تر از ۱۰ دقیقه از وسایل برقی مثل جاروبرقی استفاده نکنید تا موتور استراحت کند. البته این یک باور قدیمی می باشد. زیرا دستگاه های برقی امروزه خیلی پیشرفت کرده اند و بسیاری از نقص های قدیمی بر طرف شده اند.  در اغلب جاروبرقی ها روی موتور، قطعه ای به نام ترموستات وجود دارد ، که اگر میزان حرارت جاروبرقی خیلی زیاد شود، موتور را خاموش می کند تا موتور خنک شود. بنابراین اگر حدود ۳۰ دقیقه از جاروبرقی استفاده کردید و ناگهان جاروبرقی خاموش شد، این موضوع کاملا طبیعی است، یعنی ترموستات وظیفه ی خود را به درستی انجام داده است. اما گاهی ترموستات حساس می شود و خراب می شود که در این صورت باید ترموستات را عوض کنید.

نداشتن مکش

یکی از نشانه های سوختن موتور جاروبرقی، نداشتن قدرت و نیروی کافی برای تمیز کردن و جمع کردن آشغال ها می باشد. البته حواستان باشد تا اتفاقی درجه ی مکش جاروبرقی روی حالت مینیمم نباشد. اما اگر درجه زیاد باشد ولی قدرت مکش موتور پایین می باشد، احتمالا موتور جاروبرقی در حال سوختن است. همچنین لازم است که انسداد های فیلتر و شیلنگ را بررسی کنید تا مانعی سر راهشان نباشد. انسداد داخل لوله، باعث از بین رفتن مکش می شود. بنابراین باید تمام لوله ها را جدا کنید و انسداد را بررس کنید. حتما کیسه ی جاروبرقی را نیز چک کنید تا پر نشده باشد، زیرا اگر کیسه ی جاروبرقی پر شود، جارو مکش خوبی ندارد و آشغال ها را جمع نمی کند و حتی حین کار ممکن است خاموش شود.

روشن نشدن جاروبرقی

قبل از هر چیزی مطمئن شوید که جاروبرقی به پریز برق وصل شده باشد و یا پریز برق خراب نباشد. شاید خنده دار باشد اما این حالت زیاد پیش آمده است و پی بردن به این اشکال خیلی با مزه می باشد. همچنین پر شدن بیش از حد کیسه ی جاروبرقی، مانع از روشن شدن جارو می شود که در این صورت باید کیسه ی جاروبرقی را عوض کنید. علاوه بر این موارد، شکستن و معیوب شدن سوئیچ روشن و خاموش جاروبرقی نیز می تواند مانع از روشن شدن جاروبرقی شود. شاید سیم های رابط در جاروبرقی مشکل پیدا کرده اند و یا شل شده اند. همچنین یکی از علت های روشن نشدن جاروبرقی، مشکل برق مدار جاروبرقی می باشد. اما جدای از این موارد یکی دیگر از علامت های سوختن و خرابی موتور جاروبرقی، روشن نشدن جارو می باشد. که این مورد نیاز به بررسی تعمیر کار جاروبرقی دارد.

از کار افتادن ناگهانی جاروبرقی

گاهی اوقات، ممکن است موتور به سادگی بسوزد و از کار بیوفتد. یکی از متداول ترین دلایل نیز به خاطر قدیمی شدن موتور در اثر استفاده ی زیاد از جاروبرقی می باشد که موتور فرسوده می شود و در نتیجه می سوزد. بوی حاصل از این مشکل مانند بوی سوختن پلاستیک می باشد. راه حل ممکن در این وضعیت این است که موتور باید توسط یک تکنسین متخصص بررسی شود و در صورت نیاز تعمیر و یا تعویض شود. همچنین ممکن است در بعضی موارد موتور خاموش شود و شما فکر کنید که موتور سوخته، اما این طور نیست، بلکه موتور فقط برای چند لحظه بیش از حد گرم شده و نیاز به خنک شدن دارد.

وجود گرد و غبار داخل جاروبرقی

این که موتور جاروبرقی شما جدید باشد یا قدیمی، ممکن است به مرور زمان به دلیل جمع شدن گرد و غبار، فیلتر آن مسدود شود. همچنین اگر گرد و غبار بیش از حد انباشته شود، ممکن است موتور خاموش شود و یا  موتور بسوزد و بوی سوختگی آن از بین نرود. در این وضعیت شما به سادگی می توانید گرد و غبار را خارج کنید و دستگاه را تمیز کنید و یا با تعمیر کار جاروبرقی تماس بگیرید.

سر و صدای زیاد موتور

اگر جاروبرقی شما سر و صدای زیادی دارد و بوی تند سوختگی دارد و خاموش می شود، معمولا این خرابی مربوط به موتور می باشد، که نیاز به بررسی دارد.

همچنین توصیه میکنیم که مقاله مفید و کابردی دیگری که ما در مورد مشکلات رایج در جاروبرقی نوشتیم را نیز مطالعه نمایید.

45 دیدگاه دربارهٔ «علائم سوختن موتور جاروبرقی»

 1. سلام من جارو برقیم توش آب رفته بود من نمی‌دونستم فرداش ک اومدم استفاده کنم یه بوی بدی میدادیهو خاموش شد میشه راهنماییم کنید یکی از دوستام گفتن خودش خوب میشه اما سه رو گذشته بازم روشن نمیشه فقط یک ثانیه ک شاخه رو وصل میکنم به برق صدا میده بعد قطع میشه

 2. چون موتور شما آب کشیده بلبرینگ گیر کرده اگه باز هم روشن کنی موتورت میسوزه باید بلبرینگ عوض کنید

 3. سلام من جاروبرقیم ال جی حدید هست و چهار سال استفاده کردم امروز درحال جارو بودم که ناگهان صدا داد و دود سیاه بلند شد با خاکستر سیاه و بوی سوختگی شدید دلیل اش چی میتونه باشه البته یه مدت بود صداش کم و زیاد میشود؟البته من خاموشش کردم چون شبیه آتیش بود

 4. سلام من جاروبرقیم سامسونگه کیسه داخل توشو شسته بودم خشک شد تمیز کردم بدش گذاشتم داخلش حالا روشن کردم یهو ی صدا ترکیدن اومد از جارو برقی بوش اومد ولی صداش عوض نشده علت از چی میتونه باشه میشه روشن کنم یا بدم بیرون نگا کنن؟ممنون میشم پاسخ بدین

 5. جاروبرقی من ال جی است یه مدتی است که صداش خیلی بلند شده بود تا اینکه روی دور کم کار میکنه ولی روی دور زیاد بویی شبیه لاستیک سوخته میده علتش چیست کسی میتونه راهنمایی کنه ممنون

 6. سلام.
  من جاروبرقیم کیسه نداشت و جارو کشیدم ، بعد یکدفعه جاروبرقی صدا داد و گرد و خاک ازش بیرون اومد.
  سریع جاروبرقی رو خاموش کردم.
  به نظرتون موتورش سوخته؟

 7. با سلام
  جاروبرقی من بوش هست. ۴ ساله دارم. بعد از شستن فیلتر و جا انداختن دیگه مثل قبل مکش نداره و صداش هم زیاد وعجیب شده. بردم تعمیر گفتن داخل یا دور موتورش مو و گردو خاک جمع شده. مگه مو ها داخل کیسه نمیرند؟؟
  میشه راهنمایی کنین. ممنون

 8. سلام.من جاروبرقیم سانی ۱۲ساله کارکرده دیروز داشتم جارومیکردم یهو یه صدایی دادترسیدم خاموشش کردم بعدیهوبوی سوختگی در اومد ولی بعدش زدم برق روشن شد کارمیکردمکشش کمترشد.مشکلش کجاست لطفاجواب بدید.ممنونم

 9. سلام خسته نباشین.
  جارو برقی ما پاناسونیک با قدرت دوهزار هستش. حالا ک عیده خونه تکونی اینچیزا.چند ساله هم داریم و عالیه. از دیروز احساس کردم بوی داغ کردگی از باد پشتش میاد. کیسشو فیلرترشو شستم بعد همینجور روشنش کردم ک خاک داخل موتورشم بپره ک همیشه اینکارو میکنم در حد چند ثانیه.ولی بازم همون بو بود. خلاصه امروز بازش کردم کلی هم گرد خاک دور موتور بود امیز کردم باد گرفتم موتورشم در اووردم از پشتش ک سیم پیچ هستش همون بو رو احساس میکنم. ولی اینم بگم با اینکه بو هست ولی توی مکش و صدا تاثیری نزاشته بود ینی کاکردش اوکی بود.
  اینکا سیم‌پیچ ضعیف میکنن؟ یا زغال دارن؟

 10. سلام جارو برقی من بوش هست ۸ سال کار کرده امروز بعد از تمیز کردن کیسه و تعویض کیسه یوهو خود به خود خاموش شد البته هیچ بوی سوختگی هم نمیداد علت چی میتونه باشه؟

 11. سلام وقتتون بخیر،من داشتم با جارو برقی کار میکردم قشنگ کار می‌کرد ولی سیمش کشیده شد از پریز کشیدم آوردم به یک پریز دیگه زدم دیگه روشن نشد،الان ممکنه موتور سوخته باشه؟

 12. سلام وققتون بخیر . من جارو برقی رو بدون کیسه استفاده کردم فراموش کرده بودم کیسه بزارم . برای تمیز کردن موتور باید چکار کنم ؟‌ موتور هنوز روشن میشه و مکش هم داره

 13. سلام جاروبرقی ما فادر هستش من ۶ ساله ازش استفاده میکنم امروز زدم به برق چراغ هاش روشن شد ولی صدای جارو برقی در نمی اومد به نظرتون ممکنه موتور سوخته باشه ؟؟؟

 14. سلام من تو خونم حشره بود با جارو برقیم گرفتم بعد برای اینکه بمیرن توی کیسه جارو برقی حشره کش زدم بعد ۲ دیقه روشن کردم یهو ی دود سفید اومد بیرون با بوی پلاستیک سوخته سریع خاموش کردم از برق کشیدم تمیزش کردم با باد سشوار خنکش کردم ده دیقه صبر کردم روشن کردم مکشم داشت اوکی بود ولی ترسیدم بیشتر روشن کنم خاموش کردم مارکشم بلانزو ۲۴۰۰ وات چیکارش کنم ؟

 15. سلام جارو برقی مون سامسونگ خودش دسته اش فیلتر سایکلون داره کیسه اشم یکبار مصرف بود ٩ماه استفاده میکنم کیسه اش نگا نکرده بودم بخاطرسایکلوژنش امروز دیدم کیسه ترکیده یه جورایی و پر گردوخاک بوس سوختگی یکم میومد چیکارکنم الان؟ببرم تعمیر یا خودم تمیرکز کنم گردو خاک حل میشه مشکل؟

 16. سلام جارو برقی ما سامسونگ چند روز پیش حین استفاده خاموش شد امکان داره از ترموستات جاروبرقی باشه؟ یا موتور سوخته؟ ممنون.

 17. سلام جاردوبرقی الان روشن کردم به برق وصل دادم تو جاروبرقی یه صدا عجیبی داد بعد من خاموش کردم دوباره روشنش کردم باهاش کار میکردم دیدم سیم جاروبرقی تو فیروز برق جرقه زده داخل جاروبرقی دود سیاه اومد بیایی دودش زیاد بود میشت راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. دیبا پشتیبان

   سلام احتمالا داخل دستگاه اتصالی به وجود اومده، ممکنه موتور آسیب دیده باشه

 18. سلام جاروبرقی دوو نو خریدم و دوبار آب رفت داخلش و بردم زغالی رو تعویض کردن بدون اینکه متوجه بشم بدون کیسه فقط ۳ دقیقه جارو کشیدم بنظر شما ببرم‌تعمیرگاه

 19. سلام زمانی ک جاروبرقی رو دور تند میزارم بوی سوخت میده و صدا میخوره دلیلش چی میتونه باشه

 20. سلام جارو برقی من aegهستش دوساله کارمیکنم باهاش امروز روشن کردم ده دقیقه کشیدم خاموش شد کیسشم پرشده بود عوض کردم یکی دیگه انداختم اما بازم چراغاش روشن میشه خودش صداش درنمیاد مکش نداره ممکنه سوخته باشه؟

 21. ساام من جادوبرقی رو روشن کردم بکشم یه صدایی داد خاموش کردم بعد ویسه شو ک نگا کردم دیدم خیسه و بعد بادستمال خشک کردم همه جاشو دوباره زدم برق روشن شد و درست کار کرد بعد خاموش کردم بعد اون روشن نمیشه

 22. سلام خسته نباشید من جاروبرقی رو چند روز پیش استفاده کردم بدون هیچ مشکلی بعد امروز امدم دوباره جارو بکشم زدم برق روشن نشد علتش چی میتونه باشه

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Button