ثبت درخواست تعمیرات

علت داغ شدن بیش از حد جاروبرقی

بازدید: 302 بازدید
 • برای این که یک جاروبرقی بتواند به درستی کار کند ، اجزای داخلی آن باید خنک باشند . گرمای اجزای داخلی دستگاه ، می تواند باعث عملکرد نا درست دستگاه شود ، و یا این که ممکن است باعث توقف جاروبرقی و سوختن موتور شود . ما در این مقاله از دیبا پشتیبان ایرانیان قصد داریم تا در رابطه با علت داغ شدن زیاد جاروبرقی هنگام کار کردن با شما عزیزان صحبت کنیم . بنابراین در صورتی که با این مشکل در جاروبرقی خود مواجه شدید ، ما خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم .

  توجه: اگر از آندسته از افرادی هستید که حوصله و صبر خواندن مقاله متنی را ندارید و با ویدیو ارتباط بهتری برقرار می کنید، می توانید برای حل مشکل داغ شدن بیش از حد جاروبرقی خود، به‌جای خواندن ادامه مقاله، ویدیویی که در زیر این پاراگراف قرار دارد را مشاهده نمایید. و اگر با متن ارتباط بهتری برقرار می نمایید، ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

   

  علت داغ شدن زیاد جاروبرقی هنگام کار کردن :

  • کثیفی فیلتر جاروبرقی
  • انسداد لوله خرطومی جاروبرقی
  • پر بودن کیسه ی جاروبرقی
  • فرسودگی خود دستگاه
  • خرابی و نیم سوز شدن موتور جاروبرقی
  • خرابی پریز برق
  • کار کرد زیاد جاروبرقی

  کثیفی فیلتر جاروبرقی

  یکی از علل داغ شدن بدنه ی دستگاه می تواند کثیف بودن فیلتر جاروبرقی باشد . فیلتر ها وظیفه دارند تا هوای درون جاروبرقی را تمیز نگه دارند ، به این صورت که از ورود گرد و خاک به درون دستگاه جلوگیری می کنند . بنابراین شما باید محفظه ی فیلتر هوا را به خوبی بررسی کنید . زیرا کثیفی فیلتر مانع از جریان هوا و حرکت هوا می شود و همین امر می تواند باعث گرم شدن موتور شود . در صورتی که فیلتر کثیف بود ، باید آن را به آب گرم و صابون بشویید و کاملا تمیز کنید . در صورتی که فیلتر قابل تمیز شدن نیست و یا فیلتر یک بار مصرف است ، باید آن را تعویض کنید . همچنین بهتر است تا فیلتر ها را همیشه در نظر داشته باشید و در صورت کثیف شدن ، سریعا به فکر چاره باشید . همچنین به یاد داشته باشید که عمر هر فیلتر به مدت 6 ماه می باشد ، در نتیجه اگر فیلتر دستگاه شما ، بیش از 6 ماه عوض نشده ، باید آن را تعویض کنید .

  انسداد لوله خرطومی جاروبرقی

  یک لوله خرطومی آسیب دیده و سواراخ می تواند باعث شود تا موتور خیلی زیاد تر از حد عادی کار کند و حتی نتیجه ی مطلوب که جمع کردن آشغال ها از روی زمین می باشد را در بر نداشته باشد . در نتیجه این حالت باعث افزایش کار کرد موتور و در نهایت گرم شدن دستگاه می شود . همچنین گاهی ممکن است که داغ شدن دستگاه بخاطر اسنداد شیلنگ یا همان لوله خرطومی باشد . که در چنین وضعیتی نیز ، باز هم مشکلاتی را برای موتور ایجاد می کند . در نتیجه باید بررسی کنید تا در صورتی که اجسامی در لوله خرطومی گیر کرده باشند ، آن ها را خارج کنید تا مشکل بر طرف شود . همچنین در صورتی که لوله خرطومی آسیب دیده بود و یا پاره شده بود ، باید آن را تعویض کنید .

  پر بودن کیسه ی جاروبرقی

  پر بودن کیسه ی جاروبرقی نیز می تواند یکی دیگر از دلایل گرم شدن دستگاه باشد . در واقع در صورتی که کیسه ی جاروبرقی پر باشد ، جایی برای جمع آوری گرد و خاک نخواهد داشت و در نتیجه گرد و خاک باعث ایجاد انسداد می شود که همین امر باعث می شود تا روند خنک کننده را به میزان قابل توجهی کاهش میدهد . بنابراین در صورت پر بودن کیسه یا همان پاکت جاروبرقی ، باید هر چه سریع تر آن را تعویض کنید . البته در صورتی که پاکت دستگاه شما قابل شستشو می باشد ، می توانید آن را تمیز کنید و مجددا آن را استفاده کنید .

  فرسودگی خود دستگاه

  جاروبرقی ها باعث می شوند تا خانه های ما همیشه تمیز و مرتب باشند . اما با افزایش سن و یا استفاده ی بیش از حد ، ممکن است موتور دستگاه قدرت خود را از دست بدهد و در نتیجه مکش دستگاه بسیار کم شود . بنابراین موتور دستگاه برای انجام کار و وظیفه اش تلاش بیشتری می کند و همین امر باعث داغ شدن آن می شود تا جایی که گرمای دستگاه بیش از حد زیاد می شود . همچنین در چنین وضعیتی ممکن است که بوی عجیب و نا خوشایندی نیز از دستگاه به مشام برسد . در نتیجه باید این مسئله را در نظر بگیرید که دستگاه شما عمر خود را کرده ، و شما نیاز به تعویض موتور دارید و یا این که می توانید به فکر خرید یک دستگاه جدید باشید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد ضعیف شدن موتور و کم شدن مکش جاروبرقی توصیه میکنیم مقاله کامل ما با موضوع علت کم شدن مکش جاروبرقی را مطالعه نمایید.

  خرابی و نیم سوز شدن موتور جاروبرقی

  خرابی سیم پیچ و یا هسته ی آهنی موتور و یا شکستگی آن در اثر استفاده در اثر مرور زمان ، می تواند منجربه کارکرد نا صحیح موتور و بازدهی پایین و همچنین ، ایجاد گرمای زیاد شود . پس یکی از محتمل ترین گزینه ها برای بررسی علت گرمای زیاد موتور ، خرابی خود موتور می باشد ، که می توانید به وسیله ی یک اهم متر و سنجش میزان اهم موتور و مقایسه ی آن مقدار ، با اهم یک موتور سالم ، متوجه ی خراب و یا سالم بودن موتور دستگاه شوید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد سوختن موتور جاروبرقی توصیه میکنیم مقاله کامل ما با موضوع علائم سوختن موتور جاروبرقی را مطالعه نمایید.

  خرابی پریز برق

  خرابی پریز برق می تواند منجربه قطعی و وصلی های پشت سر هم و بسیار سریع شود . که در نتیجه ی آن ، باعث داغ شدن موتر جاروبرقی می شود ، که می تواند خطرناک باشد . و منجربه جرقه و آتش سوزی شود . در نتیجه باید پریز برق را عوض کنید و دستگاهتان را به یک پریز برق دیگری وصل کنید .

  کار کرد زیاد جاروبرقی

  در صورتی که از جاروبرقی برای مدت بیش از نیم ساعت استفاده کنید ، دستگاه شما داغ می شود . به طور کلی توصیه می شود که فقط به مدت 30 دقیقه از جارو استفاده کنید و سپس به مدت 15 دقیقه صبر کنید و اجازه دهید تا دستگاه شما کاملا خنک شود . و در صورت تمایل مجدد از دستگاه استفاده کنید .

  علائم داغ شدن زیاد جاروبرقی هنگام کار کردن

  علائم داغ شدن زیاد جاروبرقی هنگام کار کردن :

  • خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار
  • روشن نشدن دستگاه
  • گرمای زیاد در بدنه دستگاه
  • وجود سر و صدای زیاد
  • وجود بوی سوختگی

  خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

  یکی از مهم ترین علائم داغ شدن زیاد در دستگاه ، خاموش شدن ناگهانی دستگاه می باشد . حالا به هر دلیلی مثل مسدود بودن فیلتر هوا ، خرابی موتور ، استفاده ی بسیار زیاد از دستگاه و … ممکن است جاروبرقی به شدت داغ شود . وقتی که شما متوجه می شوید که بدنه ی دستگاه بسیار داغ شده ، باید هر چه سریع تر خودتان دستگاه را خاموش کنید و اجازه بدهید تا جارو خنک شود .همچنین در صورتی که دستگاه به طور ناگهانی ، حین کار خاموش شد ، باید آن را از بزق بکشید و به مدت یک ربع تا نیم ساعت صبر کنید و سپس آن را به برق وصل کنید و دستگاه را روشن کنید . این خاموش شدن ناگهانی ، بخاطر جلوگیری از سوختن موتور می باشد .

  روشن نشدن دستگاه

  در صورتی که دستگاه بیش از اندازه داغ شود . برای چند دقیقه ممکن است که اصلا روشن نشود . شاید شما فکر کنید که موتور جاروبرقی سوخته و یا مشکلی در برق و سیم کشی دستگاه وجود دارد ، اما در حققیت اینطور نیست . در واقع این قابلیت برای جلوگیری از سوختن موتور در جاروبرقی ها طراحی شده است . در چنین وضعیتی شما باید اجازه دهید تا دستگاه به طور کامل خنک شود .

  گرمای زیاد در بدنه دستگاه

  یکی از مهم ترین و مشهود ترین علامت های داغ شدن دستگاه ، گرمای بدنه می باشد . به عبارتی در صورتی که شما به بدنه ی دستگاه دست میزنید ، دستتان به شدت می سوزد و این اصلا طبیعی نیست . در چنین شرایطی باید هرچه زودتر دستگاه را از برق جدا کنید و از روشن کردن مجدد دستگاه خودداری کنید ، زیرا ممکن است باعث سوختن موتور شوید .

  وجود سر و صدای زیاد

  گرمای زیاد در دستگاه می تواند باعث ایجاد سر و صدای زیاد نیز شود . به عبارتی موتور برای این که بتواند وظیفه ی خود را به درستی انجام دهد ، مجبور است که تلاش بیشتری کند و در نتیجه تولید سر و صدای زیادی می کند . بنابراین یکی دیگر از علائم داغ شدن زیاد دستگاه ، سر و صدای زیاد می باشد .

  وجود بوی سوختگی

  در صورتی که دستگاه شما بسیار زیاد داغ شود ، می تواند منجربه اتصال کوتاه و در نهایت باعث نیم سوز شدن موتور و یا سوختن موتور گردد . زیرا در چنین شرایطی قطعات عایق موتور خیلی داغ می شود و اتصال کوتاه اتفاق می افتد . همچنین ممکن است یک یا چند قسمت موتور آسیب ببیند یه به طور کامل خراب شود . تشخیص این مسئله بسیار آسان است ، زیرا در چنین شرایطی بوی سوختن پلاستیک به مشام می رسد و همچنین ممکن است این بوی سوختن پلاستیک ، همراه با دود نیز باشد .

  جلوگیری از داغ شدن جاروبرقی

  جلوگیری از داغ شدن جاروبرقی

  تا اینجا ، ما به شما در رابطه با علت های داغ شدن دستگاه و علائم ایجاد این مشکل صحبت کردیم . اما موضوع مهم دیگر ، این است که چگونه از گرم شدن جاروبرقی جلوگیری کنیم تا دستگاه ما آسیب نبیند و دارای عملکرد خوبی باشد . برای این کار ، ما به شما پیشنهاد می کنیم که بعد از هر بار استفاده از جاروبرقی ، بهتر است تا دستگاه را کاملا تمیز کنید . همچنین همیشه حواستان باید به پاکت جاروبرقی باشد و در صورتی که پاکت 75 درصد پر شد ، بهتر است تا کیسه را خالی کنید و یا آن را تعویض کنید ، به عبارتی بهتر است تا قبل از پر شدن کامل و سر ریز شدن گرد و خاک ها ، پاکت را تعویض کنید . زیرا گرد و غبار ممکن است که روی فیلتر و یا روی موتور جمع شوند و در هر دو صورت باعث گرم شدن دستگاه شوند . بنابراین انجام این کار از ایجاد چنین مشکلاتی در آینده جلوگیری می کند .

  همچنین لازم است تا به صورت مداوم انسداد لوله خرطومی ، را بررسی کنید . گاهی ممکن است وسیله هایی مثل اسباب بازی بچه ها در داخل لوله خرطومی گیر کرده باشند . همچنین در صورتی که روی برس ها ، گرد و خاک جمع شده و یا مو پیچیده شده ، باید آن ها را تمیز کنید . رعایت همین دو نکته می تواند از بروز داغ شدن در دستگاه تا حد زیادی جلوگیری کند .

  نکته مهم برای نگهداری از جاروبرقی

  بهتر است تا به صورت مداوم و برای زمان زیاد از جاروبرقی استفاده نکنید . به عبارتی بعد از استفاده از جاروبرقی، اجازه دهید تا دستگاه خنک شود . زیرا شما به موتور اجازه می دهید تا خنک شود . یک موتوری که داغ شده باشد ، نمی تواند به درستی کار کند . همچنین اکثر جاروبرقی ها دارای سیستمی هستند که در صورتی که داغ شوند ، خودشان به طور خودکار خاموش می شوند . این کار باعث می شود تا از وارد شدن صدمه به موتور جلوگیری شود .

  نکات تکمیلی

  • هنگام خرید جاروبرقی به یاد داشته باشید که دستگاهی را خریداری کنید که دارای تکنولوژی قطع حرارتی یا همان قطعه ای به نام ترمو فیوز باشد که در صورت کارکرد بیش از حد و گرم شدن دستگاه ، بتواند دستگاه را از ادامه ی کار متوقف کند ، تا مانع از سوختن موتور گردد .
  • به یاد داشته باشید که در صورتی که تخصص کافی در زمینه ی تعمیرات جاروبرقی را ندارید ، به هیچ وجه اقدام به تعمیر دستگاه نکنید ، زیرا تعمیرات جاروبرقی یک کار تخصصی می باشد . نیازمند مهارت و دانش فنی بالا و تجربه ی کافی می باشد ، در نتیجه اگر این پتانسیل را در خود نمی بینید ، بهتر است تا تعمیرات دستگاهتان را به یک مرکز معتبر تعمیرات لوازم خانگی مانند تعمیرگاه دیبا پشتیبان بسپارید ، در این صورت خیالتان راحت خواهد بود که دستگاه شما با بالاترین کیفیت ممکن تعمیر خواهد شد .

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات جاروبرقی فیلم آموزش تعمیرات جاروبرقی مقالات آموزش تعمیرات جاروبرقی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت