ثبت درخواست تعمیرات

نحوه باز کردن جاروبرقی

بازدید: 332 بازدید
نحوه باز کردن جاروبرقی
 • همان طور که می دانید جاروبرقی ها یکی از وسایل پر استفاده در منازل محسوب می شوند و تقریبا می توان گفت که جزء وسایلی هستند که ممکن است به راحتی خراب شوند. حالا این خرابی می تواند بخاطر آسیب دیدگی فیزیکی، ضربه و یا بخاطر مرور زمان و مستهلک شدن دستگاه اتفاق افتاده باشد. اما باید بگوییم که جاروبرقی جزء محصولاتی است که تعمیرات آن تقریبا ساده می باشد. اما فقط در صورتی که تخصص و مهارت کافی دارید توصیه می کنیم که اقدام به تعمیر دستگاه کنید، زیرا در غیر این صورت ممکن است که به دستگاه آسیب وارد کنید. ما در این مقاله از مرکز تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان ایرانیان قصد داریم تا به آموزش باز کردن جاروبرقی بپردازیم، تا با استفاده از این آموزش خودتان بتوانید به راحتی جاروبرقی را باز کنید و به قسمت های مختلف دستگاه، دسترسی داشته باشید و اگر جاروبرقی نیاز به انجام تعمیرات داشت، بتوانید تعمیرات مربوطه را انجام بدهید.

  اهمیت باز کردن جاروبرقی

  برای این که جاروبرقی شما به درستی کار کند، باید موتور آن سالم باشد. موتور جاروبرقی دارای چندین قطعه ی متحرک می باشد، و همانطور که می دانید قطعات متحرک در اثر ساییدگی هایی که به هم دارند، ممکن است به سرعت خراب شوند. یک جاروبرقی با کیفیت به طور میانگین می تواند 10 سال برای شما کار کند، اما به شرط این که دستگاه را در مدت زمان های مشخصی سرویس کنید و تمامی نکات نگهداری از دستگاه را نیز رعایت کنید. اما قبل از این که به باز کردن جاروبرقی و بررسی و تعمیر موتور و اجزای داخل دستگاه بپردازیم، در ابتدا شما باید بدانید که جاروبرقی چگونه کار می کند.

  نحوه ی کارکرد جاروبرقی

  همان طور که می دانید موتور جاروبرقی از مهم ترین قسمت های جاروبرقی می باشد که وظیفه ی مکش را به عهده دارد. همچنین در کنار موتور یک فن نیز قرار دارد، با چرخش پره های فن، هوا به سمت داخل هدایت می شود. وقتی که دستگاه روشن است و مکش ایجاد می شود، آشغال ها و گرد و خاک ها از طریق لوله خرطومی وارد دستگاه می شوند. همچنین درون دستگاه فیلتر وجود دارد که از ورود گرد و خاک به موتور جلوگیری می کند. سپس آشغال ها وارد پاکت جاروبرقی می شوند، و بدین ترتیب جاروبرقی کار خود را انجام می دهد.

  چه زمانی لازم است تا اقدام به باز کردن جاروبرقی کنیم ؟

  در برخی موارد لازم است تا دستگاه باز شود و بررسی های لازم انجام شود. اما شما تنها زمانی که فکر می کنید که مشکل از موتور است، بهتر است تا این کار را انجام دهید. بنابراین با باز کردن دستگاه و تعمیر موتور، مشکل جاروبرقی شما حل می شود، و در صورتی که لازم است تا موتور را تعویض کنید نیز، می توانید این کار را انجام دهید.

  بنابراین زمان هایی که دستگاه شما سر و صدای غیر عادی دارد، دستگاه به صورت ناگهانی خاموش می شود، مکش ضعیف است، دستگاه به شدت گرم می شود، بوی سوختگی به مشام می رسد، دستگاه روشن نمی شود و… می توانید جاروبرقی را باز کنید و موتور را بررسی کنید. در واقع این مواردی که گفته شدند، علائم خرابی و سوختگی موتور می باشند. در غیر این صورت نیازی به انجام این کار نیست.

  وسایل مورد نیاز جهت باز کردن جاروبرقی

  نکته ی جالب اینجاست که برای تعمیرات جاروبرقی، شما نیاز به ابزار پیشرفته ای ندارید، اما آن چیزی که مهم است، داشتن دقت بالا، مهارت بالای دستان شما و کمی تخصص فنی می باشد. همچنین به چند ابزار ساده مثل پیچ گوشتی، فولی کش ( بلبرینگ کش ) و انبر دست نیاز دارید. بنابراین اگر این شرایط را دارید خودتان می توانید تا حد بسیار زیادی مشکل جاروبرقی تان را بر طرف کنید.

  آموزش باز کردن جاروبرقی

  اگر جاروبرقی شما خراب شده و نیاز است تا بررسی و تعمیر شود، در ابتدا باید شما بتوانید جاروبرقی را باز کنید، سپس به بررسی دستگاه بپردازید و ایراد و علت خرابی را پیدا کنید و در نهایت آن ایراد را بر طرف کنید، بنابراین اولین وهله، باز کردن جاروبرقی می باشد. همچنین باید توجه داشته باشید که باز کردن جاروبرقی نیز نیازمند تخصص می باشد، زیرا اگر این عمل به درستی انجام نشود، ممکن است که هنگام باز کردن جاروبرقی، به موتور و سایر قطعات آسیب وارد شود. ما در ادامه آموزش باز کردن موتور جاروبرقی را به طور کامل به شما یاد می دهیم.

  نحوه باز کردن جاروبرقی

  برای این که جاروبرقی را باز کنید، ابتدا باید اجزای متصل به دستگاه، مثل لوله تلسکوپی، را از دستگاه جدا کنید. سپس باید قاب بالایی دستگاه را باز کنید و پاکت جاروبرقی و فیلتر ها را نیز جدا کنید. قاب روی جاروبرقی اصولا به راحتی جدا می شود، معمولا قاب روی دستگاه، از سمت بالا یا از پهلو ها توسط یک چفت بسته شده است و با یک فشار کم به راحتی باز می شود.

  بعد از این که قاب روی دستگاه را باز کردید و پاکت زباله و فیلتر ها را خارج کردید، برای این که به سایر اجزای دستگاه، مثل موتور دسترسی داشته باشید، باید پوشش محافظ موتور را نیز جدا کنید. برای این کار می توانید از یک پیچ گوشتی کمک بگیرید. همچنین باید برد را نیز جدا کنید، برای این کار لازم است تا توسط یک پیچ گوشتی، پیچ های برد را باز کنید. همچنین توجه داشته باشید که سیم های برد را به طور کامل جدا نکنید، زیرا وصل کردن مجدد برد کمی سخت می باشد. همچنین در این مرحله توصیه می کنیم تا از همین حالت اولیه دستگاه یک عکس بگیرید تا هنگام نصب مجدد به مشکل بر نخورید. هنگامی که اتصالات موتور را جدا کردید، حال می توانید موتور را به آرامی جدا کنید. خب تبریک می گویم، حالا شما توانستید جاروبرقی را به راحتی باز کنید و به موتور نیز دسترسی پیدا کرده اید.

  باز کردن موتور جاروبرقی

  باز کردن موتور جاروبرقی

  خب این قسمت کار کمی تخصصی تر می باشد. بنابراین باید تجربه ی خوبی داشته باشید تا از پس کار بر بیایید. برای باز کردن موتور جاروبرقی، باید انتهای موتور را پیدا کنید. در قسمت انتهایی موتور یک قاب فلزی وجود دارد، برای جدا کردن قاب فلزی کافیست تا به این قاب دو یا سه تا ضربه وارد کنید و یا این که از یک پیچ گوشتی یا چکش کمک بگیرید. با ضربه زدن این قاب فلزی به راحتی جدا می شود.

  وقتی قاب محافظ جدا شد، شما پروانه دستگاه را مشاهده می کنید. پروانه نیز توسط یک پیچ بسته شده، در نتیجه با پیچ گوشتی به راحتی می توانید آن را باز کنید و فن و واشر نگه دارنده را خارج کنید. سپس دو پیچ دیگر وجود دارد که باید آن دو را نیز باز کنید. سپس باید پروانه ثابت را خارج کنید و بعد باید 4 پیچ دیگر را نیز باز کنید و قاب را خارج می کنید  و نهایتا میرسید به بلبرینگ و آرمیچر.

  حال باید بلبرینگ و آرمیچر را توسط یک بلبرینگ کش ( فولی کش ) خارج کنید. بلبرینگ کش را از قسمت پشت موتور قرار می دهیم و بلبرینگ و آرمیچر را خارج می کنیم. اگر بلبرینگ خراب بود باید آن را تعویض کنیم. هنگام تعویض بلبرینگ باید مراقب باشید به لبه های کناری آسیب وارد نشود، زیرا ممکن است که بلبرینگ خراب شود. برای این منظور می توانید از ابزار مخصوص این کار استفاده کنید.

  حال باید ذغال ها را بررسی کنید، اگر ذغال ها تمام شده بودند، لازم است تا آن ها را تعویض کنید، اگر ذغال ها تمام نشده بودند می توانید تنها به تمیز کردن آن ها  اکتفا کنید. همچنین باید روتور را نیز بیرون بکشید و حلقه های مسی کوماتور را نیز به دقت تمیز کنید. همچنین لازم است تا استاتور را نیز تمیز کنید، این کار به بهبود کارایی موتور بسیار کمک می کند. همچنین بهتر است تا پره های آلومینیومی را نیز تمیز کنید.

  نصب مجدد موتور و اجزای باز شده ی دستگاه

  وقتی موتور را بررسی کردید و مشکل را بر طرف کردید، لازم است تا همه ی اجزای جاروبرقی را در جای خود قرار دهید، در این مرحله آن عکسی که ابتدای کار گرفتید، خیلی به کمک شما می آید. شما می توانید متناسب با عکس، تمام مراحل باز کردن جاروبرقی را به صورت معکوس انجام دهید. یعنی موتور را در جای خود قرار دهید، پیچ های قاب محافظ و اتصالات را به خوبی ببندید. سیم ها و برد را در جای خود فیکس کنید و برای اطمینان جاروبرقی را تست کنید. همچنین توجه داشته باشید، که اگر تنها یک سیم را نیز اشتباه وصل کنید، ممکن است دستگاه روشن نشود و یا به درستی کار نکند و یا حتی ممکن است که موتور بسوزد. بنابراین این کار را با نهایت دقت انجام دهید.

  نکات تکمیلی
  • اجزای داخل موتور باید همیشه تمیز باشند. اگر گرد و خاک درون قطعات وجود داشته باشد، ممکن است باعث اختلال در کارکرد موتور و خرابی کامل دستگاه شود. در نتیجه لازم است تا تمامی قطعات را به دقت تمیز کنید.
  • یک نکته ی خیلی مهم که هنگام نصب مجدد اجزای موتور باید به آن توجه داشته باشید، این است که قطعات باید کاملا خشک باشند. و برای بستن قطعات به هیچ وجه عجله نکنید. و اجازه دهید تا تمام قطعات بعد از تمیز کردن، کاملا خشک شوند. در صورت خشک نبودن قطعات، خطر اتصال کوتاه وجود دارد.
  • توجه داشته باشید که تمام پیچ ها و قطعات جاروبرقی را در جای مناسب خود قرار دهید. وضعیت سیم ها را بررسی کنید. اتصالات و سیم کشی ها نباید شل باشند. بنابراین بعد از اتمام کار لازم است تا تمام اتصالات را یک بار دیگر بررسی کنید.
  • گاهی ممکن است که جاروبرقی شما به درستی کار نکند و دچار یک مشکل اساسی شده باشد، در این صورت بهترین راه حل ممکن، سپردن دستگاه به یک تعمیرکار مجرب می باشد. مطمئن باشید با این کار در هزینه های جانبی صرفه جویی زیادی می کنید، زیرا اگر خودتان مهارت کافی در تعمیر دستگاه را نداشته باشید، ممکن است که آسیب جدی به دستگاه وارد کنید و هزینه ی تعمیرات را بسیار بالا ببرید، تا جایی که ممکن است دستگاه شما دیگر ارزش تعمیر نداشته باشد.
  • اگر می خواهید که جاروبرقی شما دارای عملکرد خوب باشد و باعث افزایش عمر مفید دستگاهتان نیز شوید، باید نسبت به اهمیت سرویس به موقع دستگاهتان بی توجه نباشید و نکات مهم در تعمیر و نگه داری دستگاه را جدی بگیرید. همچنین لازم است تا فیلتر ها و پاکت جاروبرقی را به موقع عوض کنید تا اجازه ی ورود آشغال و گرد و غبار به موتور را ندهید.
  • به منظور استفاده صحیح از جاروبرقی، لازم است تا دفترچه راهنمای محصول را به دقت مطالعه کنید و هنگام بررسی یا تعمیر دستگاه، از این دفترچه کمک بگیرید.
  • از آن جایی که موتور جاروبرقی، از قطعات متحرک بسیاری تشکیل شده، این قطعات به مرور زمان ممکن است فرسوده شوند و نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشند، در نتیجه بررسی موتور و تعمیر و نگهداری از موتور دارای اهمیت بالایی می باشد. هنگام بررسی موتور، باید استاتور، روتور و سایر قطعات الکترونیکی به دقت بررسی شوند.
  • اگر هنگام بررسی موتور، متوجه شدید که ذغال ها، تمام شده اند ( یا به عبارتی کوتاه شده اند )، باید هر دو ذغال را با هم و همزمان تعویض کنید. یعنی نمی توانید مثلا فقط یکی از ذغال ها را تعویض کند. برای این کار می توانید با فشار دادن گیره ها و فنر های فلزی، آن ها را به راحتی خارج کنید.
  • از مهم ترین نکاتی که هنگام تعمیر جاروبرقی باید به آن توجه داشته باشید، رعایت نکات ایمنی می باشد. بدین منظور باید حواستان باشد که دو شاخه به برق وصل نباشد. زیرا خطر برق گرفتگی شما را تهدید می کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  دسته‌بندی مقالات آموزش تعمیرات جاروبرقی آموزش تعمیرات جاروبرقی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت