ثبت درخواست تعمیرات

علت پریدن فیوز برق منزل هنگام کارکردن لباسشویی

بازدید: 314 بازدید
علت پریدن فیوز برق منزل هنگام کارکردن لباسشویی
 • پریدن فیوز برق منزل هنگام کارکرد ماشین لباسشویی، به خصوص در زمان چرخه ی شستشو، اتفاق بسیار ناخوشایندی می باشد. زیرا باعث می شود تا دستگاه نتواند لباس ها را بشوید و بعد از رفع مشکل باید مجدد دستگاه را روشن کنید و این مشکل، چرخه ی شستشو را طولانی می کند و یا ممکن است که کلا شستشوی لباس ها با مشکل مواجه شود. اگر به محض روشن کردن ماشین لباسشویی یا با چرخاندن ولوم دستگاه، یا حین فرآیند شستشو، فیوز برق منزل می پرد، دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد. ما در این مقاله به بررسی علت پریدن فیوز برق منزل هنگام کارکردن لباسشویی پرداخته ایم، بنابراین اگر شما نیز با این مشکل مواجه شدید، ما خواندن این مقاله را به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم.

  فیوز برق منزل چیست؟

  قبل از این که به بررسی علت پریدن فیوز برق منزل بپردازیم بهتر است تا بگوییم که فیوز برق منزل چیست و چه وظیفه ای دارد؟ فیوز ( Fuse ) یا جعبه فیوز یک قطعه ای می باشد که در ورودی هر ساختمان نصب می شود. در منازل مسکونی برای هر واحد، یک جعبه فیوز وجود دارد. در واقع فیوز برای جلوگیری از اتصال کوتاه شدن و محافظت از آسیب هایی که ممکن است در نتیجه ی تغییرات الکتریکی ناگهانی به لوازم برقی از قبیل ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، کولر گازی، جاروبرقی، سشوار، اتو و… وارد شود، طراحی شده است. در صورتی که جریان ورودی بیش از حد باشد، رشته سیم های فلزی داخلی فیوز به شدت داغ و ذوب می شوند و فیوز می پرد، تا از بروز آتش سوزی یا خرابی وسایل برقی جلوگیری کند. در صورت گرم شدن بیش از حد فیوز، حتی ممکن است که فیوز بسوزد، که در این صورت باید فیوز تعویض گردد. فیوز ها انواع مختلفی دارند. فیوز ها می توانند اتوماتیک و یا مینیاتوری باشند. جعبه فیوز یا فیوز مینیاتوری ( قدیمی )، پنل الکتریکی یا فیوز اتوماتیک ( جدید ) هستند. معمولا در بیشتر منازل از فیوز مینیاتوری استفاده می شود.

  اگر هنگام روشن کردن لباسشویی فیوز برق منزل می پرد، باید مشکل را در کجا جستجو کنیم؟

  به طور کلی پریدن فیوز به دلیل اتصال کوتاه، اضافه بار و یا به علت خرابی لباسشویی اتفاق می افتد. اگر فیوز منزل می پرد، باید این مشکل را در چند جا بررسی کنید. این مشکل می تواند بخاطر خرابی خود دستگاه باشد. مثلا خرابی برد، خرابی سیم کشی دستگاه، خرابی المنت، خرابی موتور، خرابی شیر برقی و… ایجاد شده باشد. و یا این مشکل ممکن است بخاطر اضافه بار باشد، یعنی مثلا فیوز منزل شما 16 آمپر است و این یعنی فیوز تا 16 آمپر جریان را می تواند تحمل کند و اگر مثلا در منزل چندین وسیله ی برقی پر مصرف به طور همزمان روشن باشند یا یک قطعه ای در دستگاه زیاد جریان بکشد، باعث می شود که مجموعه جریان بیشتر از 16 آمپر شود و در نتیجه ی اضافه بار، باعث می شود تا فیوز بپرد.  همچنین یکی دیگر از این دلایل می تواند اتصال کوتاه باشد. اتصال کوتاه به معنای عبور جریان بیش از حد مجاز از مدار می باشد. مثلا اگر سیم کشی دستگاه آسیب دیده باشد، جریان اتصال کوتاه به وجود می آید. آسیب ناشی از اتصال کوتاه در دستگاه باعث می شود تا فیوز بپرد.

  پریدن فیوز و تاثیرات آن بر روی ماشین لباسشویی

  وقتی فیوز برق منزل بپرد، در واقع برق منزل قطع می شود و در نبود برق، دستگاه شما روشن نمی شود و یا اگر دستگاهی روشن بود، سریع خاموش می شود یا اگر فیوز خراب باشد، با چرخاندن ولوم، دستگاه روشن نمی شود. علت های زیادی وجود دارند که باعث پریدن فیوز برق خانه می شوند. همچنین برای رفع این مشکل نیز روش ها و راه حل های مختلفی وجود دارد. پریدن فیوز می تواند اتفاق خوشایندی باشد، زیرا پریدن فیوز در واقع یک عملکرد ایمنی می باشد و باعث می شود تا از آسیب رساندن به قطعات ماشین لباسشویی جلوگیری کند. همچنین در صورت افزایش بیش از اندازه ی جریان الکتریکی در مدار و عمل نکردن فیوز، ممکن است که آتش سوزی اتفاق بیوفتد.

  پریدن فیوز و تاثیرات آن بر روی ماشین لباسشویی

  علت پریدن فیوز برق هنگام کارکردن لباسشویی

  • کارکرد همزمان چندین دستگاه
  • خرابی برد ماشین لباسشویی
  • مشکلات سیم کشی داخلی ماشین لباسشویی
  • خرابی قطعات دستگاه
  • استفاده همزمان از یک پریز برق برای چندین دستگاه
  • خرابی فیوز برق منزل
  • مشکلات سیم کشی منزل
  • استفاده از فیوز ضعیف یا بی کیفیت یا نامناسب
  • استفاده از ماشین لباسشویی در ساعات اوج مصرف
  • خرابی فیلتر برق ماشین لباسشویی

  کارکرد همزمان چندین دستگاه

  به عنوان مثال اگر در آشپزخانه به طور همزمان چندین دستگاه کار کند، مثلا یعنی هم ماشین لباسشویی، هم ماشین ظرفشویی و هم یخچال به طور همزمان روشن باشند، جریان زیادی از فیوز کشیده می شود. در واقع این جریان بیش از توان فیوز ورودی ساختمان می باشد و در نتیجه ی این موضوع نیز ممکن است فیوز بپرد.

  خرابی برد ماشین لباسشویی

  اگر فیوز برق منزل شما، هنگام روشن کردن لباسشویی می پرد، اولین و رایج ترین ایراد می تواند خرابی برد الکترونیکی دستگاه باشد. زمانی که برد خراب می شود، می تواند باعث اتصالی در برق ورودی شود. در این صورت باید حتما با یک مرکز معتبر تعمیرات لوازم خانگی تماس بگیرید و درخواست تکنسین بدهید و لازم است تا دستگاه شما حتما توسط یک تکنسین متخصص بررسی شود و تعمیرات برد انجام شود. از آنجایی که بررسی و تعمیرات برد الکترونیکی یک کار کاملا تخصصی می باشد، باید حتما توسط متخصص تعمیر لباسشویی  بررسی شود.

  مشکلات سیم کشی داخلی ماشین لباسشویی

  سیم های دستگاه ممکن است که در اثر پوسیدگی یا بریدگی به یکدیگر برخورد کنند و باعث اتصالی شوند. در نتیجه باعث پریدن فیوز برق منزل شوند. در این صورت تنها راه بر طرف کردن این مشکل، تعمیر و یا تعویض سیم ها می باشد. این کار را یک تعمیرکار ماشین لباسشویی باید انجام دهد. همچنین اگر به تازگی فیوز برق منزل را تعویض کردید و یا از سالم بودن فیوز برق مطمن هستید، و مطمئن هستید که ایراد از فیوز نیست، یکی از محتمل ترین حالات اتصالات سیم کشی در دستگاه و یا ایراد سیم پیچ راه انداز می باشد. علاوه بر این باید توجه داشته باشید، در صورتی که دستگاه شما بیش از 15 سال عمر دارد، ممکن است بخاطر تکنولوژی قدیمی مصرف برق بالایی داشته باشد و یا بسیاری از قطعات داخلی دستگاه آسیب دیده باشند و این موضوع نیز می تواند میزان مصرف برق را بالا ببرد و باعث پریدن فیوز شود.

  خرابی قطعات دستگاه

  یکی دیگر از علل پریدن فیوز، ایراد قطعات دستگاه یا جریان کشی غیر معمول می باشد. به عنوان مثال در صورت خرابی موتور، المنت، شیر برقی و… اتصال کوتاه یا جریان کشی غیر معمول ایجاد می شود. در این صورت باید دستگاه به دقت بررسی شود و عیب یابی توسط تکنسین متخصص انجام شود و در صورت خرابی قطعه، باید آن قطعه تعویض گردد. به عنوان مثال اگر المنت خراب باشد، دستگاه تا مرحله ی گرمایش جلو می رود، اما به دلیل خرابی المنت جریان برق به دلیل جلوگیری از آسیب رساندن به دستگاه قطع می شود و فیوز می پرد، که در این صورت باید المنت توسط مولتی متر بررسی شود و اگر عدد نشان داده شده بین 20 تا 30 نبود یعنی المنت سوخته است و باید این قطعه تعویض گردد.

  استفاده همزمان از یک پریز برق برای چندین دستگاه

  مثلا اگر به یک پریز برق، دو یا چند تا تا دستگاه که جریان برق زیادی مصرف می کنند به طور همزمان وصل باشند، این مشکل پیش می آید. مثلا اگر ماشین لباسشویی و ماکروفر را به یک پریز وصل کرده اید این اتفاق می افتد. معمولا دستگاه های برقی موتوری، مثل ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال، سشوار و… باید تنها به یک برق وصل شوند و دیگر وسیله ی برقی دیگری به آن پریز وصل نشود. زیرا خود این وسایل به تنهایی برق زیادی مصرف می کنند، حال اگر شما یک وسیله ی موتوری دیگری یا حتی یک وسیله ی برقی معمولی دیگری را به آن پریز وصل کنید، جریان زیادی از آن پریز کشیده می شود و باعث پریدن فیوز می شود. بنابراین بهتر است تا برای وسایل برقی موتوری از یک پریز استفاده کنید و وسایل دیگری را به آن پریز وصل نکنید و یا وسایل برقی زیادی را به یک پریز وصل نکنید ( یعنی بهتر است تا از چند راهی استفاده نکنید )، زیرا مصرف برق بالا می رود و فیوز می پرد. بنابراین باید چند راهی را بکشید و دستگاه را مستقیما به پریز وصل کنید.

  خرابی فیوز برق منزل

  به طور کلی پریدن فیوز، به دلیل نا توانی در تامین جریان بالا می باشد. اما اگر فیوز شما مستهلک و فرسوده شده باشد، نسبت به افزایش جریان حساس تر می شود و اگر کوچکترین افزایش جریانی نیز ایجاد شود، سریعا فیوز می پرد. در صورت فرسوده بودن و یا خراب بودن فیوز، تنها راه چاره تعویض فیوز می باشد. همچنین اگر فیوز خراب باشد، دستگاه روشن نمی شود. برای بررسی این که در صورت پریدن فیوز آیا مشکل از فیوز است و یا مشکل از لباسشویی است !، باید پریز برق ماشین لباسشویی را جدا کنید و سپس فیوز را بالا بزنید. اگر جریان برق وصل شد، یعنی فیوز برق مشکل ندارد و مشکل از لباسشویی می باشد و باید بررسی های مربوط به لباسشویی انجام شود. اما اگر سریعا فیوز پرید، یعنی فیوز مشکل دارد و باید فیوز تعویض شود، البته ممکن است که سیم کشی برق اصلی نیز مشکل داشته باشد و باید سیم کشی نیز بررسی شود.

  مشکلات سیم کشی منزل

  مشکلات برق ساختمان، باعث اضافه بار و اتصال کوتاه می شود و در نتیجه باعث آسیب رساندن به لباسشویی شما می شود در نتیجه لازم است تا سیم کشی منزل بررسی شود. این مشکل باید توسط برق کار ساختمان بررسی شود. در واقع اگر سیم کشی خراب باشد، پایین تر از جریان معمول را تحمل می کند. یعنی مثلا اگر عایق سیم آسیب دیده باشد، سریع گرم می شود و اتصالی می کند و در نتیجه می تواند باعث پریدن فیوز شود.

  استفاده از فیوز ضعیف یا بی کیفیت یا نامناسب

  توجه داشته باشید در منازل مسکونی که وسایلی همچون ماشین لباسشویی، یخچال، کولر و… وجود دارد، نباید از فیوز های کمتر از 16 آمپر استفاده شود، زیرا در صورت اضافه بار، فیوز می پرد. در نتیجه باید حتما از فیوز حداقل 16 آمپر و یا از فیوز قوی تری استفاده شود. بنابراین یکی از علل پریدن فیوز، می تواند استفاده از فیوز بی کیفیت یا فیوز های با ظرفیت پایین یا فیوز های با کیفیت نا مناسب باشد.

  استفاده از ماشین لباسشویی در ساعات اوج مصرف

  اگر در ساعات اوج مصرف برق، ماشین لباسشویی یا چندین وسایل برقی که مصرف بالایی دارند، به طور همزمان روشن باشند، احتمال این که فیوز برق بپرد خیلی زیاد می باشد. زیرا فیوز از تامین جریان نا توان می شود. از مهم ترین وسایل برقی که مصرف بالایی دارند، علاوه بر ماشین لباسشویی، می توان به ماشین ظرفشویی، یخچال، کولر گازی، اتو، سشوار و… اشاره کرد.

  خرابی فیلتر برق ماشین لباسشویی

  فیلتر برق یا نویز گیر یا پارازیت گیر قطعه ای در ماشین لباسشویی می باشد که باعث جلوگیری از تداخل مدار لباسشویی می شود. یکی دیگر از دلایل پریدن برق می تواند خرابی فیلتر برق دستگاه باشد. در نتیجه لازم است تا فیلتر برق توسط مولتی متر بررسی شود. در صورت خرابی فیلتر برق باید فیلتر برق مناسب با دستگاهتان را خریداری کنید و آن را تعویض کنید.

  جلوگیری از پریدن فیوز برق به هنگام کارکرد لباسشویی

  جمع بندی بحث

  موارد گفته شده در این مقاله به منظور بالا بردن اطلاعات شما عزیزان در خصوص بروز مشکل پریدن فیوز برق هنگام کارکردن ماشین لباسشویی و یا سایر دستگاه های مشابه ماشین لباسشویی مانند کولر گازی، یخچال، سشوار، ماشین ظرفشویی و… می باشد. توصیه می کنیم در صورتی که تخصص و مهارت کافی در زمینه ی تعمیرات لباسشویی یا برق کشی منزل را ندارید، از طریق تماس با مرکز تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان بخواهید که دستگاه شما رابررسی و در جهت رفع ایراد آن به شما کمک کنند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  دسته‌بندی مقالات آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت