به سایت دیبا پشتیبان ایرانیان مرکز تعمیرات لوازم خانگی خوش آمدید
سوختن برد اصلی تلویزیون ال‌ای‌دی

سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای ‌دی

تلویزیون‌های ال ای دی یکی از بهترین انواع تلویزیون هستند و امروزه کاربرد فراوانی دارند. این تلویزیون‌ها نسبت به تلویزیون‌های نسل پیشین خود دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند؛ تصاویر را شفاف‌تر ارائه می‌دهند و همچنین مصرف کمتری دارند. با این حال، ظرافت در ساخت این تلویزیون باعث شده که برخی از این تلویزیون‌ها دچار مشکلاتی شوند. یکی از این مشکلات سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی است.

سوختگی این قطعه که یکی از قطعات اصلی است باعث خواهد شد که عملکرد کلی این تلویزیون‌ها متوقف شود. با این حال، مشکلات دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند منجر به روشن نشدن تلویزیون شود. از آن جایی که تشخیص این مشکل باعث خواهد شد که زودتر و راحت‌تر بتوانید تلویزیون خود را تعمیر کنید، شناخت علائم این مشکل بسیار مهم است. در این مطلب قصد داریم مروری بر روش‌های شناسایی این مشکل داشته باشیم.

مین برد چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

مین برد قطعه‌ای الکترونیکی در داخل تلویزیون ال ای دی است که به نوعی مغز و کنترل کننده آن محسوب می‌شود. این قطعه از یک تخته (برد) الکترونیکی تشکیل شده است و چندین خازن و ترانزیستور، کنترل کننده و چندین و چند قطعه دیگر است که روی این برد سوار شده‌اند. همان طور که از نام مین برد پیدا است، این برد اصلی‌ترین برد داخل تلویزیون‌های LED است و به همین دلیل می‌توان گفت که سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی و عدم رسیدگی به آن باعث خواهد شد که تلویزیون به طور کامل روشن نشود.

برد اصلی وظیفه کنترل بخش‌های مختلف دستگاه را بر عهده دارد. به عنوان مثال سوئیچ‌کردن صدا و تصویر یکی از وظایف اصلی این بردها است. همچنین برد اصلی تصویر و صدا را به خروجی‌ها می‌فرستند. تمامی دستوراتی که توسط ریموت کنترل و یا دکمه‌ها به تلویزیون فرستاده می‌شود از طریق این بخش از تلویزیون پردازش و اجرا می‌شود. همچنین وظایف دیگری نیز مانند کنترل ولتاژ وارده از برد پاور و پردازش بخش‌هایی مانند چراغ‌ها و بک لایت و برد تی کان و غیره نیز بر عهده این بخش از از تلویزیون است. تنوع طیف وظایف این برد می‌تواند به ما نشان دهد که ایجاد اختلال در آن می‌تواند عملکرد بخش‌های مختلف تلویزیون را با مشکل مواجه کند. به همین می‌توان با بررسی بخش‌های مختلف تلویزیون به عیب برد اصلی پی برد.

علائم سوختن برد اصلی تلویزیون ال ای دی

علائم سوختن برد اصلی تلویزیون LED

همانطور که گفتیم از طریق معاینه بخش‌های مختلف و علائم بسیار متنوعی می‌توان به سوختن برد اصلی تلویزیون ال‌ ای ‌دی پی برد. در ادامه مروری بر این عوامل خواهیم داشت.

عدم وجود صدا

در صورتی که تلویزیون ال ‌ای‌ دی خود را روشن کردید و مشاهده کردید که تصویر به خوبی دیده می‌شود ولی صدایی از بلندگوهای تلویزیون خارج نمی‌شود، احتمالا برد اصلی تلویزیون ال ای دی دچار مشکل شده است. علت چنین مشکلی احتمالا سوختن کنترل‌کننده‌های خروجی صدا روی برد اصلی تلویزیون LED است. بهتر است در چنین مواردی به طور کامل آنتن و صداهای کانال‌های مختلف را مورد بررسی قرار بدهید تا ببینید که در این زمینه اشتباه نمی‌کنید.  

عدم وجود تصویر در حین روشن کردن

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است حاصل از سوختن بخش‌هایی از برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی باشد عدم وجود تصویر در حین روشن کردن تلویزیون است. از آن جایی که بخش‌های انتقال دهنده تصویر به خروجی‌های تلویزیون ال ای دی برای نمایش تصویر روی برد اصلی هستند، احتمال این که مشکل از برد اصلی باشد بسیار زیاد است. در چنین مواردی بهتر است که تلویزیون را خاموش کنید و تا پایان فرآیند تعمیر توسط  تکنسین متخصص از تعمیرات تلویزیون آن را روشن نکنید چرا که این مشکل ممکن است در صورت روشن بودن تلویزیون باعث مشکل روی خروجی‌های دیگر تلویزیون نیز شود.  

خاموش نشدن

یکی دیگر از مشکلات مربوط به سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی این است که با زدن دکمه آف تلویزیون هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد. همانطور که گفتیم از آن جایی که کنترل و پردازش و پاسخ دهی به ریموت کنترل بر عهده قطعات مختلف روی برد است، پس خاموش نشدن دستگاه با فشار دادن دکمه آف می‌تواند به این خاطر باشد که دستورات توسط برد اصلی پردازش نمی‌شوند. معمولا در چنین شرایطی دیگر دکمه‌های ریموت کنترل به خوبی کار می‌کنند. برای تست این مسئله می‌توانید تلویزیون را از طریق دکمه آفی که روی خود آن است خاموش کنید.

در صورتی که تلویزیون خاموش شد احتمال این که مشکل از ریموت کنترل باشد وجود دارد. پس بهتر است که دکمه‌های دیگر ریموت کنترل را نیز تست کنید و ببینید که آیا کار می‌کنند یا خیر. در صورتی که دکمه آف روی خود دستگاه نیز کار نکرد و تلویزیون خاموش نشد، به احتمال بسیار زیاد مشکل از برد اصلی تلویزیون است. در چنین موارد بهتر است که تلویزیون را از طریق کشیدن آن از برق خاموش کرده و آن را تا زمانی که مورد تعمیر قرار نگرفته‌است روشن نکنید. روشن کردن تلویزیون در چنین شرایطی می‌تواند منجر به مشکلات جانبی شود و باعث سوخته شدن قطعات دیگر برد اصلی شود و هزینه بیشتری برای تعمیر دستگاه ایجاد کند.

از کار افتادن پورت‌های HDMI

از آن جایی که پورت‌های HDMI توسط برد اصلی کنترل می‌شوند، از کار افتادن آن‌ها ممکن است که به ایجاد اختلال در برد اصلی مربوط باشد. برای اطمینان از این مسئله بهتر است که ابتدا اتصال دستگاه را با یک کابل سالم HDMI دیگر مورد بررسی قرار بدهید. در صورتی که این مسئله به برد اصلی مربوط باشد پورت‌ها با کابل اصلی هم به کار نمی‌افتند.

فریز شدن دستگاه روی تصویر اولیه

تلویزیون‌ها معمولا زمانی که روشن می‌شوند، تصویری را چه به شکل خوش آمدگویی و یا چه به شکل لوگوی شرکت سازنده تلویزیون به بینندگان ارائه می‌کنند و پس از چند ثانیه این تصویر محو می‌شود. در صورتی که این تصویر پس از روشن شدن به شکل فریز شده روی اسکرین ماند، برد اصلی توانایی ارسال تصاویر و همچنین پردازش وظایف مختلف را ندارد و به احتمال فراوان دچار مشکلات جدی شده است. با این حال نمی‌توان گفت که برد اصلی به صورت کامل سوخته است. گاهی ممکن است این مشکل به شکل تار شدن تصویر یا نبود بخشی از تصویر رخ بدهد.

خاموشی کلی تلویزیون

در صورتی که تلویزیون به صورت کلی دچار مشکل شود و با زدن دکمه پاور روشن نشود، علت آن ممکن است سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی باشد. این سوختگی می‌تواند به دلیل خرابی داده‌های ورودی به IC های حافظه، ولتاژ DC نامناسب و یا منبع تغذیه اصلی باشد. معمولا در صورتی که تلویزیون را به تازگی خریداری کرده‌اید و این مشکل به صورت ناگهانی برای تلویزیون ایجاد شده، علت آن مشکلات مربوط به برق مصرفی تلویزیون است. 

راه حل سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی

راه حل سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی

پس از این که توانستید تشخیص بدهید که مشکلی برای برد اصلی دستگاه ایجاد شده است، حال باید به فکر تعمیر باشید. اگر چه امکان تشخیص برای شما وجود دارد ولی نباید تعمیر را شخصا انجام بدهید. از آن جایی که قطعات تلویزیون‌های LED بسیار حساس هستند و همچنین برد اصلی دستگاه نیز قطعه‌ای پیشرفته است، امکان اشتباه برای شما وجود دارد و ممکن است که حین تعمیر آسیبی به تلویزیون بزنید که جبران ناپذیر باشد. همچنین باز کردن پیچ‌ها و نگهدارنده‌های تعمیر و اقدام به تعمیر آن ممکن است تلویزیون را از حالت گارانتی خارج کند. در چنین مواردی بهتر است که با نماینگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان تماس برقرار کنید تا یکی از تعمیرکاران مجرب خود را بفرستند و مشکل برد اصلی تلویزیون شما را حل کند.

در برخی از موارد برد اصلی دچار سوختگی کامل می‌شود (که معمولا در چنین مواردی تلویزیون به صورت کلی روشن نمی‌شود). در برخی موارد ممکن است که برد نیم‌سوز شده باشد و یا ممکن است یا یا چند بخش خاص از برد دچار مشکل شده باشد. تعمیرکاران در صورتی که برد با مشکل جزئی روبرو باشد آن را تعمیر می‌کنند و در صورتی که برد به طور کامل سوخته باشد باید آن را تعویض کنند.

بردهای اصلی به علت این که قطعاتی برقی هستند در صورتی که با نقص و اختلال به کار خود ادامه بدهند دچار مشکل در بخش‌های دیگر نیز می‌شوند. پس در صورتی که برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی دچار سوختگی کامل نشده باشد و مشکلات جزئی داشته باشد، تشخیص به موقع مشکل و حل آن باعث خواهد شد که مشکلات جانبی برای برد ایجاد نشود. هزینه‌ای که باید برای تعویض برد بپردازید بسیار بیشتر از تعویض آن است، و به همین دلیل بهتر است که مشکل را سریع‌تر یافته و آن را حل کنید.

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به برد اصلی تلویزیون ال ای دی انداختیم و دیدیم که سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی می‌تواند خسارت‌های زیادی به تلویزیون وارد کند. به همین دلیل، شناسایی مشکل در این برد و تشخیص آن به هنگام سوختن امری مهم است. آنچه در تعمیر مین برد تلویزیون ال ای دی مهم است، تشخیص صحیح و عیب یابی به موقع آن است. در صورتی که نتوانید این مشکل را تشخیص بدهید مشکلات دیگری نیز برای تلویزیون ایجاد خواهد شد و در نهایت ممکن است که تلویزیون به طور کلی از کار بیفتد و قابل تعمیر نباشد. تنها در صورت تشخیص درست این مشکل است که می‌توان مسیر تعمیر مین برد تلویزیون را به درستی انتخاب و اجرا کرد.

 

72 دیدگاه دربارهٔ «سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای ‌دی»

 1. سلام میخواستم بدونم دلیل اینکه یه قسمت از تصویر تلوزیون عادیه ولی یه قسمت دیگه اش تاره از چیه
  مشکلش چی میتونه باشه؟؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی بکنید…

  1. سلام وقت بخیر
   تلویزیون خاموش میکنم دوباره روشن میشه
   بیشتر موقع ها این کار تکرار میشه مشکل چیه .تی وی مجیک
   ممنون از شما

 2. سلام بنده یه تلویزیون G+plusدارم وقتی میخوام تلویزیون رو خاموش کنم دکمهoffکنترول رو میزنم تلویزیون خاموش نمیشه و إز دکمه offتلویزیون استفاده میکنم تلویزیون خاموش نمیشه لطف کنید یه رَآه نمایی کنید با سپاس.

 3. با سلام. تلویزیون ما ایکس ویژنه، پدرم تلویزیون رو روشن کردند و صدا و تصویر داشته ولی به جای زدن دکمه های م اه و ار ه دکمه های تلویزیون رو زدند اول صفحه و بعد صدا کاملا رفته و با زدن دکمه های تلویزیون هم دیگه هیچ منویی نمایش داده نمیشه. میشه راهنمایی بفرمایید لطفا؟

 4. با سلام تلویزیون ماLG42هست الان روشن کردیم صدا داره اما کلا تاریک یعنی تصویر ندارم به نظر شما مشکل چی هستش.

 5. سلام تلویزیون من سامسونگ UA40D5950 هست و وقتی از منوی مخفی ریستش کردم روشن که شد تمام رنگ هاش قاطی شده بود و تصویر هم چپه شده بود دوباره وارد منوی مخفی شدم و گزینه Upgrade رو بعد نوشت wait و هرچی صبر کردم هیچ اتفاقی نیافتاد تلویزیون رو از برق کشیدم و وقتی دوباره زدم تو برق حتی چراغ استند بای هم روشن نمیشه وتلویزیون هم روشن نمیشه میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

 6. سلام تلویزیون ما LG42هست ویهو توحین فعالیتش خاموش شد دکمه خاموش روشنش کار میکنه یعنی برق داره ولی هرکاری میکنیم ن صدا ن تصویر هیچ کدوم رونمیاره

 7. سلام تلوزیون ما Toshiba امروز که خواستیم روشنش کنیم قسمت خوش امد گویی امد ولی بعد از اون صفحه سیاه میشه و دیگه صدا و تصویر نداره و نه با کنترول روشن میشه نه با دکمه ی خود تلوزیون .
  خواستم بدونم مشکلش چیه؟؟
  و اینکه مشکلش جدی یا حل میشه؟؟
  ممنون.

 8. سلام، تلوزیون ما سونی ال ای دی هستش قسمت بالاترین قسمت صفحه نمایش که لوگوی کانال هستش به قطر ۵ سانت افقی کل صفحه نمایش دوتایی شده همون علامت‌های بالای صفحه نمایش وسط نمایشگر دیده میشه با یه رنگ خیلی عجیب این مشگلش از چیه ارزش تعمیر داره در ضمن اینم بگم که هیچ ضربه ای بهش وارد نشده

 9. سلام
  دیشب رعد و برق باعث شد برق منزل اتصالی کرد بعد از اون تلویزیون سامسونگ ۷۱۰۰ بنده روشن نمیشه چراغ ال ای دی قرمز زیرش روشنه وقتی دکمه روشن شدن رو‌میزنم چراغ قرمز یک چشمک میزند و مجددا روشن می ماند و تلویزیون روشن نمی شود. ضمنا محافظ برق هم به تلویزیون وصل بوده است.

 10. سلام تلویزیون ال ای دی ال جی ظاهرا آب رفته داخلش حالا هرکاری میکنیم روشن نمیشه حتی چرآغ قرمز رنگ زیرش هم خاموشه هرکاری میکنیم روشن نمیشه احتمالش هست سوخته باشه آخه رو سر تلویزیون کولر دیواری بوده که ظاهرا ازش آب ریخته و رفته تو تلویزیون ولی تلویزیون خاموش بوده الان هرکاری میکنیم روشن نمیشه

 11. سلام تلوزیون ما تی سی ال هست چند وقت پیش اب ریخت روش دادیم تعمییر درست شد ولی بعد از چند ماه امروز تلوزیون خط خطی نشون میده مثل اینکه انگار انتن رو باد تکون میده خط دار شده فکر کردم مشکل از دستگاه م ا ه و ا ر ه هست ولی م ا ه و ا ر ه هم که خاموش کردم تلوزیون همون جو کار کرد مشکلش از چیه

 12. با سلام، مزاحم شدم راهنمایی کنید تلویزیون ۴۲ اینجی الجی ls46000 که بعداز روشن کردن چراغ استندبای روشن میشه و صفحه نور ضعیفی داره صدا و تصویر نداره لطفا راهنمایی بفرمایید، با آرزوی شادی بی سبب برای شما و همکارانتان

 13. با سلام : مین برد سامسونگ ۴۶ اینچ من سوخته و پیدا نمی شود امکان استفاده از یک برد دیگر۴۰ اینچی استفاده کرد. تعمیر کار می خواهد جایگزین کند.

 14. سلام تلویزیون من ال جی است جدیدا وقتی روشن میکنی از پشتش صدای وز وز یا نویز مانندی هر چندثانیه یکبار میده و قطع میشه آیا مشکلی داره و چیزی قراره بسوزه؟

 15. سلام من یه تلویزیون LG مدل ۴۷LM76100 دارم از قسمت گوشه بالا از روی میز تلویزیون افتاده و گوشه تلویزیون تو رفتگی داره و تلویزیون روشن و خاموش میشه اما صفحش رنگاش بهم ریخته شده حالا تلویزیون تعمیر میشه و اگه میشه خرجش چقدر میشه؟

 16. سلام وخسته نباشین تلویزیون Sonne 60 اینج داریم که متاسفانه بعد سه سال استفاده صفحه اصلی تلویزیون اول تار تار شد و بعد یک هفته کلا خاموش چیکار کنیم درست بشه ممنون اگه توزیع بدین

 17. تلویزیون برند سامسونگ ال ای دی هست روشنش کردم جز جز صدا داد بعد کلا خاموش شد چراغ پاورش هم خاموش شد

 18. سلام تلویزیون ما هایسنس ۴۳ اینچه. مشکلش اینه که زیرنویس و فهرست رو چندروزی نمیاره. کانال یابی مجدد هم انجام نشد ولی مشکل حل نشد. ممنون میشم بگید مشکل از کجاست؟

 19. ممنون میشم بگین تلویزیون ماچه مشکلی داره یک ماهه خریدیم هیچ ضربه ای چیزی هم نخورده آب هم نریخته روشن نمیشه دستگاه گفتن بایدنرم افزار بخریم اگه روشن شد خوبه اگه نشدبردش روبایدعوض کنیم ممنون میشم پاسخ بدین

 20. سلام تلوزیون ال جی داریم ۴۲LB56100GI_TCبه خوبی کار میکرد یه لحظه تند تند خاموش روشن میشد اولش تصویر میومد ولی بعد فقط چراغ قرمز تلوزیون روشن خاموش میشه علتش چیه؟

 21. وقت بخیر. تلوزیون ۴۲ پلاسما LG رو شن بود به همراه رسیور. از محافظ تلوزیون بدلیل کوتاهیه سیم یک سه راهی زده بودم ؛ tv و رسیور رو زده بودم بهش یکهو تلوزیونم درجا خاموش شد و دیگه روشن نمیشه اما رسیور به محافظ زدم روشن میشه. تلوزیونم سوخته یعنی؟

 22. سلام خسته نباشید ما در حال دیدن بودیم که یهو یک نوار سیاه اومد وسط بعد از گوشه سمت بالا سمت راست شروع کرد به خاموش شدن مثل ابر سیاه از همونجا تا پایین سمت چپ خاموش شد و فقط صدا هست مدل تلوزیون هم خوبه aiwa ژاپن ۱ ساله خریدیم ایا سوخته

 23. سلام خسته نباشید
  تلویزیون ما LG49 هست و سه چهار روز پیش یه رعد و برق اومد و تلویزیون هم بدون محافظ ب سه راهی وصل بوده و خاموش بود و بعد از اومدن رعدوبرق رفتیم شهرستان و بعد از چندین روز اومدیم و خواستیم روشن کنیم،متاسفانه روشن نشد کلا،،چراغ پاور هم کلا خاموش و فقط به پریز برق میزنیم یه صدای نویز(صدای ویزه ایی داره)
  اگه ممکنه بفرمایید مشکل از چی میتونه باشه
  ممنون از شما

 24. سلام یه تلوزیون ال ای دی tcl دارم روشن نمیشه میگن بوردش سوخته و تعمیر نمیشه .
  بنظر شما قایل تعمیر هستن این بورد ها اگه نه ایا این بورد رو دارین شما یا نه واگه منمکنه قیمت تقریبی بهم بگین ممنون

 25. سلام تلویزیون سامسونگ داریم دکمه پاورش چشمک میزنه و روشن نمیشه. فیوز سه شاخه رو چک کردم و با یه سیم نازک سر و ته فیوز رو بهم وصل کردم یه لحظه تلویزیون روشن شد و سیم مفتول سوخت و مجددا به همون حالت اول برگشت
  حالا به نظرتون فیوز سوخته یا مشکل دیگه ای داره؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 26. تلویزیون ما سونی براویا هست خود بخود تصویر سفید شد و بعد که خاموش ش کردیم دیگه روشن نشد گفتن برد مین ش سوخته ، حالا ارزش داره که بخوام براش برد مین بخریم و اگر بخوایم بفروشیمش کسی هم میخردش؟؟؟

 27. سلام
  تلویزیون ما صدا داره ولی تصویر نداره .بک لایتشم سالمه چک کردم بنظر شما عیب از بردشه یا پنل ممنون میشم راهنماییم کنید

 28. سلام تلوزیون سام سونگ ۵۵ اینچ دوماهه خریدم داشت به خوبی کار میکرد خودم خاموش کردم بعد هر کاری کردم روشن نشد چراغ استند بای چشمک میزنه مشکلش چیه دادیم تعمیر کار گفتن پنلش اتصالی داشته سوخته درست تشخیص دادن؟میشه تعمیرش کرد؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدین

 29. سلام تلویزیون ما چراغش روشن است ولی تصویر و صدا ندارد ممکن است بگید چیش سوخته

 30. سلام ال ی دی ما گوشه سمت چپ پایین کاملا سیاه هست وبقیس سالمه وتصویر وصدا داره علت سیاه بودن گوشش چیه البته ضربه هم خورده

 31. تلوزیون من سامسونگ LED32اینچ هست داشتم فیلم میدیدم یهو خاموش شد و دیگه اصلا روشن نشد ایا برد اصلی سوخته و امکان داره هزینه تقریبی را بگید با سپاس

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Button