ثبت درخواست تعمیرات

سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای ‌دی

بازدید: 335 بازدید
سوختن برد اصلی تلویزیون ال‌ای‌دی
 • تلویزیون‌های ال ای دی یکی از بهترین انواع تلویزیون هستند و امروزه کاربرد فراوانی دارند. این تلویزیون‌ها نسبت به تلویزیون‌های نسل پیشین خود دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند؛ تصاویر را شفاف‌تر ارائه می‌دهند و همچنین مصرف کمتری دارند. با این حال، ظرافت در ساخت این تلویزیون باعث شده که برخی از این تلویزیون‌ها دچار مشکلاتی شوند. یکی از این مشکلات سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی است.

  سوختگی این قطعه که یکی از قطعات اصلی است باعث خواهد شد که عملکرد کلی این تلویزیون‌ها متوقف شود. با این حال، مشکلات دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند منجر به روشن نشدن تلویزیون شود. از آن جایی که تشخیص این مشکل باعث خواهد شد که زودتر و راحت‌تر بتوانید تلویزیون خود را تعمیر کنید، شناخت علائم این مشکل بسیار مهم است. در این مطلب قصد داریم مروری بر روش‌های شناسایی این مشکل داشته باشیم.

  مین برد چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

  مین برد قطعه‌ای الکترونیکی در داخل تلویزیون ال ای دی است که به نوعی مغز و کنترل کننده آن محسوب می‌شود. این قطعه از یک تخته (برد) الکترونیکی تشکیل شده است و چندین خازن و ترانزیستور، کنترل کننده و چندین و چند قطعه دیگر است که روی این برد سوار شده‌اند. همان طور که از نام مین برد پیدا است، این برد اصلی‌ترین برد داخل تلویزیون‌های LED است و به همین دلیل می‌توان گفت که سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی و عدم رسیدگی به آن باعث خواهد شد که تلویزیون به طور کامل روشن نشود.

  برد اصلی وظیفه کنترل بخش‌های مختلف دستگاه را بر عهده دارد. به عنوان مثال سوئیچ‌کردن صدا و تصویر یکی از وظایف اصلی این بردها است. همچنین برد اصلی تصویر و صدا را به خروجی‌ها می‌فرستند. تمامی دستوراتی که توسط ریموت کنترل و یا دکمه‌ها به تلویزیون فرستاده می‌شود از طریق این بخش از تلویزیون پردازش و اجرا می‌شود. همچنین وظایف دیگری نیز مانند کنترل ولتاژ وارده از برد پاور و پردازش بخش‌هایی مانند چراغ‌ها و بک لایت و برد تی کان و غیره نیز بر عهده این بخش از از تلویزیون است. تنوع طیف وظایف این برد می‌تواند به ما نشان دهد که ایجاد اختلال در آن می‌تواند عملکرد بخش‌های مختلف تلویزیون را با مشکل مواجه کند. به همین می‌توان با بررسی بخش‌های مختلف تلویزیون به عیب برد اصلی پی برد.

  علائم سوختن برد اصلی تلویزیون ال ای دی

  علائم سوختن برد اصلی تلویزیون LED

  همانطور که گفتیم از طریق معاینه بخش‌های مختلف و علائم بسیار متنوعی می‌توان به سوختن برد اصلی تلویزیون ال‌ ای ‌دی پی برد. در ادامه مروری بر این عوامل خواهیم داشت.

  عدم وجود صدا

  در صورتی که تلویزیون ال ‌ای‌ دی خود را روشن کردید و مشاهده کردید که تصویر به خوبی دیده می‌شود ولی صدایی از بلندگوهای تلویزیون خارج نمی‌شود، احتمالا برد اصلی تلویزیون ال ای دی دچار مشکل شده است. علت چنین مشکلی احتمالا سوختن کنترل‌کننده‌های خروجی صدا روی برد اصلی تلویزیون LED است. بهتر است در چنین مواردی به طور کامل آنتن و صداهای کانال‌های مختلف را مورد بررسی قرار بدهید تا ببینید که در این زمینه اشتباه نمی‌کنید.  

  عدم وجود تصویر در حین روشن کردن

  یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است حاصل از سوختن بخش‌هایی از برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی باشد عدم وجود تصویر در حین روشن کردن تلویزیون است. از آن جایی که بخش‌های انتقال دهنده تصویر به خروجی‌های تلویزیون ال ای دی برای نمایش تصویر روی برد اصلی هستند، احتمال این که مشکل از برد اصلی باشد بسیار زیاد است. در چنین مواردی بهتر است که تلویزیون را خاموش کنید و تا پایان فرآیند تعمیر توسط  تکنسین متخصص از تعمیرات تلویزیون آن را روشن نکنید چرا که این مشکل ممکن است در صورت روشن بودن تلویزیون باعث مشکل روی خروجی‌های دیگر تلویزیون نیز شود.  

  خاموش نشدن

  یکی دیگر از مشکلات مربوط به سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی این است که با زدن دکمه آف تلویزیون هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد. همانطور که گفتیم از آن جایی که کنترل و پردازش و پاسخ دهی به ریموت کنترل بر عهده قطعات مختلف روی برد است، پس خاموش نشدن دستگاه با فشار دادن دکمه آف می‌تواند به این خاطر باشد که دستورات توسط برد اصلی پردازش نمی‌شوند. معمولا در چنین شرایطی دیگر دکمه‌های ریموت کنترل به خوبی کار می‌کنند. برای تست این مسئله می‌توانید تلویزیون را از طریق دکمه آفی که روی خود آن است خاموش کنید.

  در صورتی که تلویزیون خاموش شد احتمال این که مشکل از ریموت کنترل باشد وجود دارد. پس بهتر است که دکمه‌های دیگر ریموت کنترل را نیز تست کنید و ببینید که آیا کار می‌کنند یا خیر. در صورتی که دکمه آف روی خود دستگاه نیز کار نکرد و تلویزیون خاموش نشد، به احتمال بسیار زیاد مشکل از برد اصلی تلویزیون است. در چنین موارد بهتر است که تلویزیون را از طریق کشیدن آن از برق خاموش کرده و آن را تا زمانی که مورد تعمیر قرار نگرفته‌است روشن نکنید. روشن کردن تلویزیون در چنین شرایطی می‌تواند منجر به مشکلات جانبی شود و باعث سوخته شدن قطعات دیگر برد اصلی شود و هزینه بیشتری برای تعمیر دستگاه ایجاد کند.

  از کار افتادن پورت‌های HDMI

  از آن جایی که پورت‌های HDMI توسط برد اصلی کنترل می‌شوند، از کار افتادن آن‌ها ممکن است که به ایجاد اختلال در برد اصلی مربوط باشد. برای اطمینان از این مسئله بهتر است که ابتدا اتصال دستگاه را با یک کابل سالم HDMI دیگر مورد بررسی قرار بدهید. در صورتی که این مسئله به برد اصلی مربوط باشد پورت‌ها با کابل اصلی هم به کار نمی‌افتند.

  فریز شدن دستگاه روی تصویر اولیه

  تلویزیون‌ها معمولا زمانی که روشن می‌شوند، تصویری را چه به شکل خوش آمدگویی و یا چه به شکل لوگوی شرکت سازنده تلویزیون به بینندگان ارائه می‌کنند و پس از چند ثانیه این تصویر محو می‌شود. در صورتی که این تصویر پس از روشن شدن به شکل فریز شده روی اسکرین ماند، برد اصلی توانایی ارسال تصاویر و همچنین پردازش وظایف مختلف را ندارد و به احتمال فراوان دچار مشکلات جدی شده است. با این حال نمی‌توان گفت که برد اصلی به صورت کامل سوخته است. گاهی ممکن است این مشکل به شکل تار شدن تصویر یا نبود بخشی از تصویر رخ بدهد.

  خاموشی کلی تلویزیون

  در صورتی که تلویزیون به صورت کلی دچار مشکل شود و با زدن دکمه پاور روشن نشود، علت آن ممکن است سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی باشد. این سوختگی می‌تواند به دلیل خرابی داده‌های ورودی به IC های حافظه، ولتاژ DC نامناسب و یا منبع تغذیه اصلی باشد. معمولا در صورتی که تلویزیون را به تازگی خریداری کرده‌اید و این مشکل به صورت ناگهانی برای تلویزیون ایجاد شده، علت آن مشکلات مربوط به برق مصرفی تلویزیون است. 

  راه حل سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی

  راه حل سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی

  پس از این که توانستید تشخیص بدهید که مشکلی برای برد اصلی دستگاه ایجاد شده است، حال باید به فکر تعمیر باشید. اگر چه امکان تشخیص برای شما وجود دارد ولی نباید تعمیر را شخصا انجام بدهید. از آن جایی که قطعات تلویزیون‌های LED بسیار حساس هستند و همچنین برد اصلی دستگاه نیز قطعه‌ای پیشرفته است، امکان اشتباه برای شما وجود دارد و ممکن است که حین تعمیر آسیبی به تلویزیون بزنید که جبران ناپذیر باشد. همچنین باز کردن پیچ‌ها و نگهدارنده‌های تعمیر و اقدام به تعمیر آن ممکن است تلویزیون را از حالت گارانتی خارج کند. در چنین مواردی بهتر است که با نماینگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان تماس برقرار کنید تا یکی از تعمیرکاران مجرب خود را بفرستند و مشکل برد اصلی تلویزیون شما را حل کند.

  در برخی از موارد برد اصلی دچار سوختگی کامل می‌شود (که معمولا در چنین مواردی تلویزیون به صورت کلی روشن نمی‌شود). در برخی موارد ممکن است که برد نیم‌سوز شده باشد و یا ممکن است یا یا چند بخش خاص از برد دچار مشکل شده باشد. تعمیرکاران در صورتی که برد با مشکل جزئی روبرو باشد آن را تعمیر می‌کنند و در صورتی که برد به طور کامل سوخته باشد باید آن را تعویض کنند.

  بردهای اصلی به علت این که قطعاتی برقی هستند در صورتی که با نقص و اختلال به کار خود ادامه بدهند دچار مشکل در بخش‌های دیگر نیز می‌شوند. پس در صورتی که برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی دچار سوختگی کامل نشده باشد و مشکلات جزئی داشته باشد، تشخیص به موقع مشکل و حل آن باعث خواهد شد که مشکلات جانبی برای برد ایجاد نشود. هزینه‌ای که باید برای تعویض برد بپردازید بسیار بیشتر از تعویض آن است، و به همین دلیل بهتر است که مشکل را سریع‌تر یافته و آن را حل کنید.

  سخن پایانی

  در این مطلب نگاهی به برد اصلی تلویزیون ال ای دی انداختیم و دیدیم که سوختن برد اصلی تلویزیون ال ‌ای‌ دی می‌تواند خسارت‌های زیادی به تلویزیون وارد کند. به همین دلیل، شناسایی مشکل در این برد و تشخیص آن به هنگام سوختن امری مهم است. آنچه در تعمیر مین برد تلویزیون ال ای دی مهم است، تشخیص صحیح و عیب یابی به موقع آن است. در صورتی که نتوانید این مشکل را تشخیص بدهید مشکلات دیگری نیز برای تلویزیون ایجاد خواهد شد و در نهایت ممکن است که تلویزیون به طور کلی از کار بیفتد و قابل تعمیر نباشد. تنها در صورت تشخیص درست این مشکل است که می‌توان مسیر تعمیر مین برد تلویزیون را به درستی انتخاب و اجرا کرد.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات تلویزیون آموزش تعمیرات تلویزیون ال جی مقالات آموزش تعمیرات تلویزیون
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت