ثبت درخواست تعمیرات

افزایش طول عمر جاروبرقی

بازدید: 294 بازدید
افزایش طول عمر جاروبرقی
 • جاروبرقی یکی از مهم‌ترین وسایل خانگی است که در صورت آسیب دیدن یا از کار افتادن، به سرعت جای خالی خود را با خرده‌ریزها و تکه‌های آشغال نمایان می‌کند. به این ترتیب، نگهداری و افزایش طول عمر جاروبرقی به اندازه خود جارو کشیدن کلیدی است. در این مطلب با معرفی روش‌های تمیز و نگهداری از جاروبرقی راه‌های افزایش طول عمر جاروبرقی را برای شما بیان خواهیم کرد.

  استفاده بلند مدت از جاروبرقی مانند تمام وسایل خانگی دیگر، منجر به استهلاک و کاهش کارایی آن می‌شود. این نکته را وقتی که مکش جاروبرقی شما پایین آمده و به خوبی آشغال‌ها را جمع نکند، متوجه خواهید شد. این در حالی است که با توجه به نکات مهم در افزایش طول عمر جاروبرقی، نگرانی از این بابت تا حد بسیار قابل قبولی کاهش پیدا می‌کند.

  افزایش طول عمر جاروبرقی

  نکات مهمی که برای حفظ و نگهداری جاروبرقی بهتر است به آنها توجه داشته باشید شامل دو دسته از نکات اصلی می‌شود:

  • تمیزکاری جاروبرقی
  • نگهداری جاروبرقی

  تمیزی جاروبرقی شامل فعالیت‌هایی می‌شود که باید به صورت هفتگی انجام شده و با استفاده از آنها می‌توانید عملکرد جاروبرقی را در سطح مناسبی حفظ کنید. نگهداری جاروبرقی شامل فعالیت‌های تعمیر و تعویض می‌شود که به هنگام بروز مشکل میتوان از یک تعمیرکارمجرب از مرکز تعمیرات جاروبرقی مشکل رابرطرف کرد، همچنین با تعویض به موقع قطعات به افزایش طول عمر جاروبرقی کمک کنید. هر دو این فعالیت‌ها برای حفظ کیفیت و کارکرد محصول نقشی حیاتی داشته و بهتر است به آنها توجه کافی داشته باشید.

  تمیزی جاروبرقی

  تمیزی جاروبرقی

  وظیفه جاروبرقی تمیز کردن خانه است، اما تمیز کردن خود جاروبرقی نیز وظیفه‌ای به همین اندازه مهم محسوب می‌شود چرا که منجر به افزایش طول عمر جاروبرقی می‌شود. بسیاری از کارهای تمیزکاری جاروبرقی لازم است قبل از روشن کردن و در حین استفاده از آن انجام شوند. این موارد در ادامه توضیح داده می‌شود.

  کیسه غبار/ محفظه‌ آشغال جاروبرقی

  خالی کردن کیسه غبار/ محفظه آشغال در جاروبرقی یک وظیفه مشخص است، اما بسیاری از ما در انجام آن کوتاهی می‌کنیم. اگر جاروبرقی شما از نوع کیسه‌ای است، بهتر است هنگامی که دو سوم کیسه پر می‌شود آن را تعویض کنید. همچنین اگر جاروبرقی شما دارای محفظه برای جمع کردن آشغال و گرد و خاک است، راحت‌تر می‌توانید متوجه شوید چه زمانی باید آن را خالی کنید.

  در هر حال نکته مهم این است که قبل از پر شدن کیسه یا محفظه آشغال آن را تمیز کنید. چرا که پر شدن آن می‌تواند باعث گرفتگی فیلترها و کاهش مکش جاروبرقی می‌شود.

  لوله‌های جاروبرقی

  لوله‌های جاروبرقی اجزای مهمی محسوب می‌شوند که حتی یک گرفتگی کوچک در آنها، در صورتیکه به خوبی بر طرف نشود ممکن است برای شما گران تمام شود. در صورتی که به هر دلیلی این اتفاق افتاد، از یک سیخ بلند برای بیرون کشیدن گرفتگی و باز کردن مسیر لوله جاروبرقی استفاده کنید.

  باز بودن لوله‌های جاروبرقی نقشی کلیدی در کارکرد مناسب آن دارد. با نگهداری مناسب و رفع گرفتگی‌ این لوله‌ها می‌توانید باعث افزایش طول عمر جاروبرقی شوید.

  برس جاروبرقی

  فرقی نمی‌کند از جاروبرقی با برس‌های مجزا استفاده می‌کنید یا از جاروبرقی یک تکه، اگر چیزهایی مثل مو و اشیا رشته‌ای در اطراف برس گیر کند، کارایی جاروبرقی کاهش پیدا می‌کند. برای رفع آن می‌توانید با یک قیچی این نوع گرفتگی و گره‌ها را بریده و شل کنید و سپس آنها را با میخ یا چیزی تیز در آورده و دور بیاندازید. این کار باعث افزایش مکش دستگاه و برگشت کارایی مناسب آن می‌شود. به این ترتیب با تمیز کردن برس می‌توانید به افزایش طول عمر جاروبرقی کمک کنید.

  نگهداری صحیح از جاروبرقی

  نکات مرتبط با نگهداری صحیح از جاروبرقی

  همانطور که تمیز کردن جاروبرقی کمک زیادی به حفظ کارایی آن می‌کند. نگهداری و تعمیرات آن نیز نقشی به همین اندازه مهم در افزایش طول عمر جاروبرقی دارد. بعضی از اجزای جاروبرقی بیشتر در معرض آسیب و گرفتگی قرار دارند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

  دو شاخه و سیم جاروبرقی

  آسیب دیدن دو شاخه و سیم جاروبرقی یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که باعث می‌شود جاروبرقی خراب شود. بیش از حد کشیدن سیم می‌تواند باعث آسیب شود، همچنان که پیچیدن یا گره خوردن آن به سطوح تیز مثل وسایل خانگی مختلف می‌تواند آسیب ایجاد کند.

  سعی نکنید از سیم جاروبرقی چیزی را بخواهید که خارج از توان آن است. اگر طول سیم برای رسیدن به تمام نقاط منزل کفایت نمی‌کند، با در آوردن دو شاخه و زدن آن به یک پریز دیگر می‌توانید مشکل را حل کنید. برای همین بهتر است با فشار آوردن به سیم سعی نکنید طول آن را افزایش دهید.

  به همین ترتیب سعی کنید از دو شاخه جاروبرقی نیز به خوبی نگهداری کنید. هنگامی که کار جاروبرقی کشیدن به اتمام می‌رسد دو شاخه آن را با کشیدن و موج انداختن بیرون نیاورید. سعی کنید همان رفتاری که با دو شاخه وسایل دیگر مثل شارژر لپ‌تاپ یا دو شاخه تلویزیون دارید را با دو شاخه جاروبرقی داشته باشید. این موضوع می‌تواند به افزایش طول عمر جاروبرقی کمک کند.

  از اتصالات مختلف استفاده کنید

  بسیاری از جاروبرقی‌ها با برس‌ها و اتصالات خاص به دست شما می‌رسند. از این برس‌ها و اتصالات مختلف دستگاه جاروبرقی خود استفاده کنید. آنها برای تمیز کردن قسمت‌های مشخصی از خانه شما کارایی بالایی دارند و با استفاده از آنها راحت‌تر می‌توانید خانه را جارو بکشید.

  برای مثال پله‌ها یا بخش‌هایی از کفپوش با تغییر اتصال برس بهتر تمیز می‌شوند. با استفاده نکردن از این اتصالات، به جاروبرقی خود آسیب می‌زنید و کارایی آن را پایین می‌آورید. برای همین بهتر است برای افزایش طول عمر جاروبرقی از برس‌های و اتصالات مختلف آن مطابق کاربردشان استفاده کنید.

  تسمه جاروبرقی

  یکی دیگر از مهم‌ترین اجزای جاروبرقی که در صورت آسیب نقش زیادی در کاهش کارایی آن دارد، تسمه جاروبرقی است. هنگامی که تسمه به خوبی کار نکند از مسیر آشغالی که بعد از جارو کشیدن باقی می‌ماند می‌توانید متوجه آن بشوید. تسمه بخشی از دستگاه است که مدام در حال چرخیدن و حرکت است. برای همین مشکلاتی مثل گشاد شدن یا زیادی جمع شدن آن می‌تواند به جاروبرقی شما آسیب وارد کند.

  تعویض تسمه کار بسیار ساده‌ای است و می‌توانید به سرعت آن را انجام دهید. این کار نقش بسیار مهمی در افزایش طول عمر جاروبرقی دارد. همچنین آسیب دیدن تسمه یا عدم کارکرد مناسب آن می‌تواند منجر به ایجاد بوی سوختگی از جاروبرقی شود.

  فیلتر جاروبرقی

  بیشتر دستگاه‌های جاروبرقی حداقل یک فیلتر دارند. فیلتر نقش مهمی در افزایش طول عمر جاروبرقی دارد چرا که مانع ورود آشغال و تکه‌های بیرونی به موتور و آسیب دیدن آن می‌شود. با بررسی و نگهداری مداوم از فیلتر جاروبرقی می‌توانید از این وسیله خانگی نگهداری کرده و مانع بروز مشکل در آن بشوید. برای این کار کافی است ماهانه محفظه فیلتر را باز کرده و در صورت وجود گرفتگی و آشغال، آن را تمیز کنید.

  آشغال‌های درشت را با جاروبرقی نکشید

  همه ما می‌دانیم وقتی یک شی بزرگ مثل سکه داخل جاروبرقی کشیده شود چه می‌شود. همچنین همه ما با صدایی که موقع کشیدن آشغال‌های درشت در جاروبرقی ایجاد می‌شود، آشنا هستیم. کشیدن چیزها و آشغال‌های درشت باعث آسیب دیدن تمیز کننده‌های داخلی جاروبرقی شده و عمر آن را کاهش می‌دهد.

  برای همین قبل از شروع وظیفه جاروبرقی کشیدن، بهتر است یک نگاه به محدوده بیاندازید و اگر چیز درشتی پیدا می‌کنید آن را با دست بردارید. همین موضوع در مورد تکه‌های شیشه‌ای و ظروف شکسته نیز صدق می‌کند. برای افزایش طول عمر جاروبرقی لازم است که آشغال‌های درشت را با آن جمع نکنید.

  فضای مرطوب را با جاروبرقی تمیز نکنید

  آخرین موضوع مهم در نگهداری جاروبرقی این است که نباید از آن برای جارو کردن تکه‌های میوه یا غذای مرطوب استفاده کنید. به همین ترتیب اگر بخشی از فرش یا کف اتاق خیس شده است، بهتر است از جاروبرقی برای تمیز کردن آن استفاده نکنید. رسیدن رطوبت به موتور جاروبرقی باعث سوختن و از کار افتادن آن می‌شود. برای افزایش طول عمر جاروبرقی بهتر است از آن برای تمیز کردن و کشیدن چیزها و محیط‌های مرطوب استفاده نکنید.

  جلوگیری از خراب شدن جاروبرقی

  سخن پایانی

   جاروبرقی یکی از وسایل خانگی اصلی است که وظیفه تمیزی خانه را با استفاده از آن انجام می‌دهیم. بسیاری از ما عادت داریم موقع استفاده از جاروبرقی تنبلی کرده و بدون هیچ تغییری در برس‌ها، اتصالات، و حتی محل نصب دو شاخه آن، می‌خواهیم همه جا به خوبی تمیز شود. این نوع بی‌توجهی به موقعیت محل و کارکرد دستگاه منجر به آسیب و از کار افتادن جاروبرقی می‌شود. این اتفاق هزینه به نسبت بالایی دارد. این در حالی است که با توجه به نکات جزئی در تمیزی و نگهداری از آن، به سادگی می‌توانید باعث افزایش طول عمر جاروبرقی بشوید.

  ما در این مطلب به عنوان دیبا پشتیبان ایرانیان نکات مرتبط با حفظ کارایی جاروبرقی رابه دوبخش وظایف مرتبط با تمیزی و وظایف مرتبط با نگهداری تقسیم کردیم. وظایف تمیزی شامل مواردی می‌شوند که با توجه به آنها می‌توان بدون نیاز به تعویض قطعه کارکرد مناسب جاروبرقی را حفظ کرده و در صورت پایین آمدن، آن را به حالت متناسب بازگرداند. در مقابل وظایف نگهداری شامل توجه به نکاتی است که در حین استفاده از جاروبرقی بهتر است به آنها توجه داشت. بعضی از قطعات ممکن است در فرایند نگهداری جاروبرقی تعویض شده یا تغییر کنند. نکته کلیدی در افزایش طول عمر جاروبرقی در توجه به کارکرد و ویژگی‌های آن در هنگام استفاده است. نمی‌توانید نسبت به آسیب دیدن آن بی‌توجه باشید و توقع داشته باشید مدتی طولانی کارایی مناسب خود را حفظ کند.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات جاروبرقی مقالات آموزش تعمیرات جاروبرقی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت