به سایت دیبا پشتیبان ایرانیان مرکز تعمیرات لوازم خانگی خوش آمدید
آموزش نصب ماشین لباسشویی

آموزش نصب ماشین لباسشویی

داشتن ماشین لباسشویی راهکاری عالی برای حفظ زمان و هزینه‌ی شستشوی لباس‌ها است و اولین کاری که برای استفاده از آن باید انجام داد، نصب ماشین لباسشویی است. چه مالک خانه خود باشید و چه آن را اجاره کرده باشید، ممکن است لازم شود که نصب ماشین لباسشویی را خودتان انجام دهید. نصب این وسیله اگر از روش صحیح آن مطلع نباشید، می‌تواند سخت و خسته کننده باشد.

این کار در چند مرحله انجام می‌شود. با یادگیری مراحل نصب و راه‌اندازی ماشین لباسشویی می‌توانید این کار را بدون نیاز به افراد متخصص انجام دهید. به این ترتیب همیشه این امکان را خواهید داشت که در صورت نیاز به سرعت کارهای نصب ماشین لباسشویی خود را انجام دهید.

اولین قدم در نصب ماشین لباسشویی

نصب ماشین لباسشویی با تعیین محل مناسب آن شروع می‌شود. بعد ماشین لباسشویی در این محل نصب و طراز می‌شود. برای این کار باید به موارد زیادی توجه داشته باشید. بعد از انجام این کار نوبت به نصب لوله‌ها و اتصالات ماشین لباسشویی می‌رسد. در این مرحله لازم است با توجه به راهنمای ماشین لباسشویی، لوله‌های مربوط به ورود و خروج آب را به اتصالات آب و فاضلاب ساختمان خود متصل کنید. بعد از نصب این موارد می‌توانید ماشین لباسشویی را تست کنید. با این کار از انجام درست نصب ماشین لباسشویی اطمینان حاصل می‌کنید. در ادامه روش نصب به صورت مرحله به مرحله معرفی می‌شود.

محل مناسب نصب ماشین لباسشویی را پیدا کنید

ممکن است بسته به وضعیت محل زندگی، گزینه‌های شما برای جای قرار گرفتن ماشین لباسشویی محدود باشد. بهتر است برای این کار محلی را انتخاب کنید که خطر سقوط اشیا و بارهای ناخواسته روی آن وجود نداشته باشد. همچنین بهتر است این محل جایی باشد که در صورت درز آب از ماشین لباسشویی آسیبی به وسایل خانگی دیگر شما وارد نشود.

علاوه بر این موارد، داشتن دسترسی به لوله آب گرم و آب سرد، یک شیر خروجی و یک پریز برق برای این کار لازم است.

 • یک سطح صاف و محکم محلی مناسب برای نصب ماشین لباسشویی است
 • مطمئن شوید که دمای محل به کمتر از صفر درجه سانتیگراد نمی‌رسد. ماشین لباسشویی همچنین باید از گرما دور باشد
 • به خاطر ملزومات مورد نیاز، در بیشتر خانه و آپارتمان‌ها محل‌های خاصی برای قرارگیری ماشین لباسشویی وجود دارد

کفشک تنظیم سطح را طراز کنید

کفشک‌های تنظیم سطح، پایه‌های کوچکی هستند که در زیر ماشین لباسشویی قرار گرفته‌‌اند. باید آنها را طوری تنظیم کنید که ماشین لباسشویی تا حد ممکن در حالت طراز قرار بگیرد. چرخاندن آنها در جهت عقربه ساعت باعث کوتاه شدن و چرخاندن آنها در جهت عکس باعث بلند شدن آنها می‌شود. برای این کار یک طراز نجاری بالای ماشین لباسشویی قرار دهید. سپس هر یک از کفشک‌ها را طوری تنظیم کنید که در نهایت طراز، صاف بودن سطح ماشین لباسشویی را نشان دهد.

 • هر کفشک یک قفل دارد که مانع چرخیدن آن بعد از نصب ماشین لباسشویی می‌شود
 • همین که کفشک‌های ماشین لباسشویی را تنظیم و طراز کردید، از قفل استفاده کنید تا مطمئن شوید طراز ماشین لباسشویی شما به هم نمی‌خورد
 • از طراز هم به صورت چپ به راست و هم از جلو به عقب استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که ماشین لباسشویی در هر دو جهت طراز شده است.

نصب شیرهای آب ماشین لباسشویی

شیرهای ورودی آب را متصل کنید

شیر ورودی آب همان منبعی است که آب را در زمان شستن لباس‌ها وارد ماشین لباسشویی شما می‌کند. باید از شلنگ مخصوصی که برای این کار طراحی شده است استفاده کنید. بسیاری از ماشین‌های لباسشویی همراه با این شلنگ فروخته می‌شوند. هنگام نصب ماشین لباسشویی به منبع آب از محکم بودن اتصالات مطمئن شوید. محکم بودن اتصالات مانع نشت آب می‌شود. اکثر این اتصالات به شکلی طراحی شده‌اند که می‌توانید فقط با استفاده از دست خود آنها را محکم کنید.

 • اگر شلنگ آب ورودی کوتاه باشد، بایدد یک شلنگ بلندتر بخرید که برای فشار بیشتر مناسب است. هرگز سعی نکنید شلنگ را بکشید، چرا که این کار می‌تواند منجر به بریدگی آن شود.
 • آب گرم و آب سرد را به محل‌های در نظر گرفته شده برای آنها متصل کنید.
 • بسیاری از این اتصالات دارای یک واشر هستند تا بعد از نصب ماشین لباسشویی امکان نشت آب وجود نداشته باشد. اگر مال شما ندارد، می‌توانید از نوار تفلون یا واشرهای مناسب برای این کار استفاده کنید.

خروجی آب را نصب کنید

شلنگ خروجی آب باید به درستی نصب شود تا از نشت آب جلوگیری شود. اگر ماشین لباسشویی شما نزدیک یک لوله سینک قرار گرفته، می‌توانید با گذاشتن شلنگ خروجی آب در لبه آن کار را انجام دهید. اگر هیچ لوله سینک و خروجی نزدیک ماشین لباسشویی شما نیست، ممکن است لازم شود از یک لوله دیگر استفاده کنید. از محکم بودن لوله خروجی آب مطمئن شوید، و در غیراینصورت در طول زمان شل شده و باعث آبگرفتگی منزل شما می‌شود.

 • اگر از لوله سینک استفاده می‌کنید، از یک گیره پلاستیکی برای قرارگیری شلنگ در لوله استفاده کنید. همچنین مطمئن شوید که لوله سینک خیلی بالاتر از سطح ماشین لباسشویی قرار نگرفته است.
 • این گیره پلاستیکی مخصوص محکم کردن شیر خروجی ممکن است با ماشین لباسشویی به شما داده شود. در صورتی که این طور نبود، می‌توانید به یک ابزار فروشی رفته و یک گیره مخصوص بخرید.

بعد از نصب ماشین لباسشویی یک بار آن را امتحان کنید

همین که کار نصب ماشین لباسشویی به پایان رسید، باید بتوانید یک بار لباس را در آن بریزید. در این مرحله بهتر است به جای پر کردن ماشین لباسشویی و رفتن دنبال کارهای دیگر، به دقت آن را زیر نظر بگیرید. اولین دورهای استفاده از ماشین لباسشویی بهترین زمان برای رصد کردن آن و اطمینان از عدم نشت آب به بیرون است.

تست ماشین لباسشویی بعد از نصب آن

 • کنار ماشین لباسشویی مانده و اطراف، زیر، و پشت آن را بررسی کنید.
 • اگر هر نشانه‌ای از نشت آب می‌بینید، تمام اتصالات اطراف آن نشتی را محکم می‌کنید. دقت کنید که آنها را بیش از حد محکم نکنید.
 • اگر نشت آب از ماشین لباسشویی قطع نشد، با یک تعمیرکار متخصص تعمیر لباسشویی تماس گرفته و از او بخواهید اتصالات ماشین شما را بررسی کند.

پیشگیری از آسیب رسیدن به ماشین لباسشویی

بعد از نصب ماشین لباسشویی و امتحان عملکرد آن، در صورت وجود نداشتن نشتی کار تمام است. حالا فقط باید موقع استفاده از ماشین لباسشویی مواظب مواردی باشید که ممکن است به ماشین لباسشویی و یا محل زندگی شما آسیب برسانند. با توجه به نکات زیر می‌توانید از احتمال بروز مشکل در ماشین لباسشویی خود اجتناب کنید.

شیرهای ورودی آب را بررسی کنید

شلنگ‌های ورودی آب قدیمی که کهنه شده و زدگی دارند ممکن است باعث بروز مشکل شوند. برای همین لازم است هر از گاهی آنها را بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشند. هر چند ماه یک بار منبع آب و شلنگ اتصالی به ماشین لباسشویی را به دقت بررسی کنید.

 • اگر هر نوع زدگی یا نشانه کشیده شدن پیدا کردید، بهتر است در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به تعویض آنها کنید.
 • اگر قصد خریدن شیر و شلنگ جدید دارید، از آنها که ضد پوسیدگی هستند بخرید. آنها از جنس استیل ضد زنگ هستند و تا حد زیادی به محافظت از خانه شما کمک می‌کنند.

فلکه ورودی آب به ماشین لباسشویی را ببندید

لوله‌هایی که آب را به ماشین لباسشویی شما منتقل می‌کنند باید از یک فلکه مخصوص ماشین لباسشویی بگذرند. معمولا این فلکه در دید است و می‌توان برای ممانعت از انتقال آب آن را بست. با چرخاندن یا جابجا کردن اهرم این فلکه آن را ببندید. شما باید نکات زیر را رعایت کنید.

 • هر وقت که برای مدت‌های زیادی خانه نیستید می‌توانید این فلکه را ببندید
 • بستن فلکه ورودی آب در زمانی که ماشین لباسشویی شما در حال استفاده نیست به برداشتن فشار از لوله‌ها و اتصالات کمک می‌کند. این باعث محافظت از شلنگ‌ها و کاهش احتمال نشتی می‌شود.

از یک سینی خشک‌کن استفاده کنید

اگر شلنگ ماشین لباسشویی شما خراب شود، می‌تواند باعث هدر رفتن حجم بسیار زیادی آب شود. این آب می‌تواند خسارت‌های سنگینی به خانه و محل زندگی شما وارد کند. یکی از راه‌های کاهش این خطر استفاده از سینی خشک‌کن در زیر ماشین لباسشویی است.

 • اگر نصب ماشین لباسشویی را در جایی به جز زیرزمین انجام داده‌اید، به شما توصیه می‌شود که از یک سینی خشک‌کن در زیر آن استفاده کنید.
 • برای نصب یک سینی خشک‌کن کافی است که ماشین لباسشویی را جابجا کرده و سینی خشک‌کن را در زیر آن قرار دهید.
 • اگر سینی خشک‌کن شما خودش سوراخ داشته باشد، فقط کافی است که یک لوله پی‌وی‌سی به آن متصل کنید و آن را به راهاب طبقه وصل کنید. اگر سینی خشک‌کن شما سوراخ ندارد، لازم است که خودتان در آن این سوراخ را ایجاد کنید.
 • اگر مطمئن نیستید چطور باید سینی‌ خشک‌کن را به راهاب طبقه وصل کنید، می‌توانید از یک لوله کش یا تعمیرکار متخصص برای انجام این کار کمک بگیرید. به این ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که خانه شما در مقابل نشت و آسیب‌های آب محافظت شده است. در صورت نیاز به تعمیرکار می توانید با تعمیرگاه دیبا پشتیبان ایرانیان تماس حاصل نمایید.

سخن پایانی

وجود ماشین لباسشویی در خانه به اکثر ما آرامش می‌دهد و با استفاده از این وسیله می‌توانیم به سادگی لباس‌های خود را بشوییم و اولین گام در استفاده از این وسیله کاربردی، نصب صحیح آن است. نصب ماشین لباسشویی به شکل نادرست یا با مشکل، می‌تواند باعث نشت آب و آسیب‌ دیدن خانه و وسایل خانگی دیگر شود. برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است موقع نصب ماشین لباسشویی به جزئیات توجه کنیم و مراحل نصب را به صورت کامل و دقیق انجام دهیم. صاف بودن سطح زیرین ماشین لباسشویی، طراز بودن خود ماشین لباسشویی، و اتصال محکم لوله‌ها و شلنگ‌های ورودی و خروجی از مواردی هستند که هنگام نصب ماشین لباسشویی باید به آنها توجه داشت. با در نظر گرفتن این موارد می‌توانید سال‌ها با خیال راحت از ماشین لباسشویی خود استفاده کنید.

 

Call Now Button