ثبت درخواست تعمیرات

ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش(علت+عیب یابی)

بازدید: 272 بازدید
زمان مطالعه: 8 دقیقه
ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش
 • ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش

  بعضی از کدهایی که بر روی نمایشگر ماشین لباسشوییی بوش ظاهر می شوند، بسیار خطرناک هستند. از این رو اگر با ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش خود مواجه شدید، فورا دستگاه خود را از برق بکشید و با  تعمیرکار لباسشویی  دیبا پشتیبان تماس بگیرید. این کد خطا، زمانی به‌وجود می آید که مخزن دستگاه قادر به چرخش نباشد. و ماشین لباسشویی تلاش می کند که این مشکل را با مکانیزم های کنترل خود برطرف کند، اما موفق به این کار نمی شود و در نتیجه کد ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش شما ظاهر می شود. در این مقاله سعی می کنیم تا شما را با مفهوم کد F21 و نحوه رفع آن آشنا کنیم، با ما همراه باشید.  

  علت ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش چیست؟

  ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش وقتی ماشین لباسشویی بوش شما شروع به کار نمی کند، یا هنگام شست وشو، چرخش مخزن آن از کار افتاده است؛ در این حالت، دستگاه با تلاش زیاد سعی در چرخاندن مخزن دارد اما از کار می افتد و در نتیجه ارور F21 در صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی شما ظاهر می گردد. در این صورت، باید سریع دستگاه را خاموش کنید تا از برق گرفتگی جلوگیری کنید.   حال تعدادی از علت ارور f21 لباسشویی بوش را برای شما بیان می کنیم:  

  وجود ولتاژ ضعیف

  • اولین و ساده‌ترین مسئله ای که موجب می شود این مشکل در روند چرخش مخزن لباسشویی به‌وجود آید، وجود ولتاژ ضعیف در دستگاه است که اصلا زبطی به استفاده نادرست یا آسیب جدی به قطعات آن ندارد. اما این مورد به ندرت اتفاق می افتد.
   

  وجود یک جسم خارجی

  ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش
  •  یکی دیگر از دلایل بروز ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش شما، وجود یک جسم خارجی در مخزن دستگاه می باشد، که مانع چرخیدن آن می شود. در این صورت می توانید به سادگی، مخزن دستگاه را به صورت دستی بچرخانید و آن را مورد بررسی قرار دهید، اگر صدای ناهنجاری شنیدید نشان می دهد که دلیل این مشکل را یافته اید. این مشکل می تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا وجود اشیا تیز در مخزن می تواند آن را سوراخ کند و باعث نشتی آن شود، و در نهایت سببب سوختن سیستم الکترونیکی دستگاه گردد. بنابراین سریعا از وجود جسم خارجی در مخزن مطمئن شوید.
  علاوه براین دلایل ساده، که باعث به‌وجود آمدن ارور F21  در ماشین لباسشویی بوش می شود، موارد مهم تری نیز وجود دارد که حتما باید به یک تعمیرکار ماهر و یا تکنیسین مجرب مراجعه شود. بنابراین شما می توانید با مرکز  تعمیر لوازم خانگی   و  تعمیرات لباسشویی بوش  و یا مرکز خدماتی دیبا پشتیبان تماس بگیرید و از مهارت ها و تجارب تکنیسین های آن ها استفاده کنید.   موارد دیگری که می تواند باعث به‌وجود آمدن ارور F21  شود: ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش

  خرابی سنسور هال

  این سنسور، به سنسور موقعیت موتور معروف است، و فعالیت موتور را در طول چرخه شستشو کنترل می کند. بنابراین اگر مشکل از این سنسور باشد، وقتی اطلاعات مربوط به سرعت موتور را دریافت نمی کند، عملکرد دستگاه را متوقف کرده و ارور F21 در نمایشگر ماشین لباسشویی بوش ظاهر می شود.  

  خرابی موتور

  وقتی صحبت از خرابی موتور می شود، یعنی این که ماشین لباسشویی به هیچ عنوان شروع به کار نمی کند و پس از چند بار تلاش جهت شروع روند چرخش، دستگاه متوقف شده و این کد خطا را نشان می دهد. احتمالا می توان این خطا را به خرابی برس موتور ربط داد. یکی دیگر از دلایل وقوع این ارور نشتی موتور لباسشویی است که در این صورت باید کل موتور تعویض شود. مورد دیگری که می تواند سبب وقوع این خطا شود، حلقه ای است که در بین موتور و سنسور قرار دارد، و آنها را تغذیه می کند. اگر در این وضعیت، RPS و موتور، سالم به نظر می رسند، باید سیم های حلقه مورد بررسی قرار گیرد و تعویض شود.  

  نحوه رفع ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش

  علت ارور F21 در لباسشویی بوش اگر از تجربه کافی در این زمینه برخوردار هستید، بعد از مشاهده ارور F21 بر روی نمایشگر ماشین لباسشویی خود، می توانید برای تعویض برس موتور یا حتی سنسور هال (hall) اقدام نمایید. پس از کشیدن برق دستگاه، دیواره پشتی و تسمه انتقال آن را جدا کرده تا بتوانید به راحتی به موتور لباسشویی دسترسی پیدا کنید.  RPS در این قسمت موتور قرار دارد، و برای دسترسی به ان باید موتور را خارج کنید. البته قبل از جدا کردن موتور، تعدای عکس از اتصالات و نحوه سیم کشی بگیرید تا زمان وصل کردن دچار مشکل نشوید و از عکس ها کمک بگیرید. بعد از این که اجزاء و قطعات مورد نظر را از لباسشویی جدا کردید، می توانید سنسور هال را بردارید و به دقت بررسی کنید و علائم خرابی آن را بیابید. ممکن است مشکل از گرد و غبار و چرک روی این سنسور باشد، که در این صورت باید ان را پاک کرد. باید در این مرحله RPS را بررسی کنید که البته این کار را باید با مولتی متر انجام دهید. اگر مولتی متر نشان می دهد که این سنسسور حتی پس از تمیز کاری صحیح، نیز کار نمی کند باید تعویض شود. در صورتی که دلیل این کد خطا را یافتید و همه اقدامات لازم برای رفع آن را انجام دادید اما همچنان این کد خطا از بین نرفت، باید دستگاه را به صورت دستی تنظیم کرد تا به طور عادی به کار خود ادامه دهد. اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید از دستکاری کردن دستگاه بپرهیزید  و سریعا با متخصصین مرکز خدماتی دیبا پشتیبان تماس گرفته و از تجارب مهندسین این مرکز بهره ببرید.  

  چگونه خطای F21 ماشین لباسشویی بوش را بازنشانی کنیم؟

  علت ارور F21 در لباسشویی بوش
  1. انتخاب گر برنامه را به حالت خاموش بگردانید.
  2. انتخاب گر را به حالت چرخیدن بچرخانید. در این مرحله باید منتظر بمانید تا خطا بار دیگر در صفحه کنترل ظاهر شود.
  3. دکمه هایی که برای انتخاب تعدا د دورهای مخزن استفاده می شود را فشرده و نگه دارید و سپس رها کنید.
  4. انتخاب گر برنامه را روشن کنید و در حالت تخلیه تنظیم کنید.
  5. دکمه انتخاب تعداد دور را دوباره فشار داده و برای چند ثانیه نگه دارید.
  اگر تمام چراغ ها چشمک بزنند و ماشین صدای بلندی ایجاد کند،  ارور لباسشویی بوش  بازنشانی شده است. اما اگر هیچ اتفاقی نیفتاد، باید مراحل گفنه شده را تکرار کنید.  

   مهم ترین مشکلاتی که در آنها ارور F21 ظاهر می شود

  علت ارور F21 در لباسشویی بوش

  1.مشکلات زغال های گرافیتی موتور:

  زغال های گرافیتی در موتور وظیفه انتقال ولتاژ از استاتور به روتور را به عهده دارند. با کاهش طول آنها قدرت موتور کاهش می یابد. سایش زغال های گرافیتی شایع ترین علت ارور F21 است که باعث می شود دستگاه ماشین لباسشویی بوش اصلا درام را نچرخاند یا درام نمی تواند بچرخد و ممکن است دستگاه جرقه بزند. در این صورت باید زغال ها را تعویض کنید.  

  2.خرابی برد کنترل:

  ارور F21 در لباسشویی بوش تمام برنامه های کاری در برد کنترل ذخیره می شود. بیشتر اوقات مشکلات در این قطعه پس از نوسانات برق رخ می دهد و باعث ایجاد ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش شده و درام نمی چرخد. برای رفع مشکل، تعمیرکار، تراشه حافظه را از واحد کنترل جدا می کند، آن را دوباره برنامه ریزی می کند و در جای خود لحیم می کند.  

  3.خرابی سرعت سنج:

  سرعت سنج ماشین لباسشویی سرعت چرخش موتور را تعیین می کند و روی موتور قرار دارد. اغلب سیم پیچ سرعت سنج می سوزد یا آهنربا باز می شود. در نتیجه دستگاه بوش درام را نمی چرخاند و خطا نشان می دهد. برای رفع این مشکل، در صورت سوختن سرعت سنج آن را تعویض می کنند. از مشکلات دیگر می توان وجود جسم خارجی در مخزن دستگاه و ساییدگی بلبرینگ ها و مشکلات سیم کشی در مدار موتور را نام برد. قابل ذکر است، در صورت بروز هر گونه خرابی و مشکلی می توانید با مرکز تعمیرات تخصصی ماشین لباسشویی بوش و همچنین مرکز خدمات دیبا پشتیبان تعمیرات لباسشویی در منزل و محل شما انجام می دهند تا با کمترین هزینه ایرادات لباسشویی شما برطرف شود، با دیبا پشتیبان تماس حاصل فرمایید تا متخصصین و مهندسین مجرب در اسرع وقت مشکل شما را رفع نمایند.

  قطعات با کیفیت

  اعزام یک ساعته

  تعمیر در محل

  ضمانت 6 ماهه با فاکتور

  هزینه شفاف سازی

  تسویه بعد از تحویل و تست

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی بوش ارورها و کدهای خطای انواع ماشین لباسشویی و آموزش رفع آنها تعمیر لباسشویی فیلم آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی مقالات آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی در تهران
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت