ثبت درخواست تعمیرات

دلایل آبریزی یا نشتی آب در ماشین لباسشویی

بازدید: 370 بازدید
دلایل آبریزی یا نشت آب در ماشین لباسشویی
 • دلایل نشت آب ماشین لباسشویی یا همان آبریزی لباسشویی چیست؟ آیا آبی که در پائین ماشین لباسشویی می بینیم نشت از ماشین است یا خیر، سرریز آب لباس شوئی مان می باشد.

  وقتی در زیر ماشین لباسشویی جمع شدگی آب را مشاهده می کنیم قطعا مطمئن نیستیم که این آب را کی پاشیده یا از نشت ماشین لباسشویی می باشد، اگر این نشت باشد باز هم نمی دانیم آیا این نشت در خلال انجام سیکل شستشو کامل صورت گرفته یا در سیکل دور تند یا هنگام خشک کردن از لوله تخلیه جاری شده یا وقتی که اصلا ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار نگرفته این نشتی به وجود آمده است.

  به هرحال این پرسش هایی است که باید جواب آنرا پیدا نمود. ما می توانیم قبل از خبر کردن و آمدن تعمیرکار لباسشویی برای تعمیر لباسشویی مان از نشت لباسشویی مطمعن شویم، وقتی ما در طبقه دوم یا سوم یک آپارتمان زندگی می کنیم نمی خواهیم آب نشت یافته از ماشین لباسشویی  روی سر همسایه پائینی مان بریزد و ما هیچ وقت دوست نداریم از لباسشویی ای استفاده کنیم که در هر دفعه که روشن کردیم آب از آن نشت پیدا کند.

  آیا کارهایی است که انجام دهیم تا بتوانیم به آسانی لباسشویی مان را چک کنیم و مطمئن شویم لباسشویی مان از قسمت پائین نشتی ندارد.

  آب زیر ماشین لباسشویی آیا از نشتی است یا پاشیده شدن یا ریخته شدن آب می باشد؟

  توجه داشته باشید وقتی با دستگاهی کار میکنید دوشاخه آن را از پریز برق در آورید و دستگاه را خاموش نمائید.

  • وقتی شما آب جمع شده ای را زیر ماشین لباسشویی تان می بینید اول باید مطمئن شوید که این آب، آب میوه یا آبی نباشد که به وسیله بچه هایتان یا شخص دیگری ریخته شده باشد.به وسیله حوله همه آب موجود در زیر لباسشویی را کاملا بگیرید و مطمئن شوید شما کاملا آب زیر لباسشویی را جذب کردید و تمام فضای زیر لباسشویی تان کاملا خشک است. بعد از اینکه شما کلیه آب زیر لباسشویی را پاک و خشک کردید مطالبی را که در ادامه خواهیم گفت را مطالعه بفرمائید.
  • ماشین لباسشویی تان را روشن کنید البته مطابق برنامه ای که همیشه لباس هایتان را با آن برنامه می شوئید. وقتی که برنامه شستشو ماشین لباسشویی تان به طور کامل به پایان رسید زیر ماشین لباسشویی تان را کنترل کنید. ببینید آیا آبی می بینید یا خیر، بعد اطراف آنرا بازدید کنید ببینید آیا خشک است یا خیر .
  • ماشین لباسشویی تان را روی یک برنامه کامل شستشو دیگر روشن کرده تا کار نمایدتا شما با این کار مطمئن شوید که اگر آبریزی و نشت آب در ماشین لباسشویی تان به کندی صورت می گیرد. این دوبار روشن کردن و خاموش کردن ماشین لباسشویی به شما ثابت می کند آبریزی آن در اثر کار کردن می باشد یا خیر. اگر شما هیچ نشتی در پائین لباسشویی ندیدید می توانید فرض کنید که کسی چیزی را، منظور مایعی را ریخته که بخشی از آن زیر ماشین لباسشویی تان رفته است عمل بیشتری نیاز نیست که انجام دهید.
  • اما اگر شما بعد از سیکل شستشو ماشین لباسشویی تان آبی را در زیر یا اطراف ماشین مشاهده کردید باید به نشتی قطعه ای از ماشین لباسشویی مان شک کنیم جای نشتی را پیدا کنید. خیلی از مواقع می تواند این نشتی به راحتی بر طرف گردد با سفت کردن شیلنگ، عوض کردن اورینگ یا تعویض یک فیلتر آب.

  دلایل آبریزی یا نشت آب در ماشین لباسشویی و چگونگی رفع ایراد آن

  در ادامه این مقاله از دیبا پشتیبان ایرانیان شما را با قطعاتی که می توانند باعث آبریزی ماشین لباسشویی تان شوند آشنا می کنیم. پس ادامه این مقاله رو از دست ندهید.

  • اول دو شیلنگ ورودی آب شامل شیلنگ ورودی آب سرد و شیلنگ ورودی آب گرم که از شیرهای کنار دیوار به ماشین لباسشویی تان وصل می باشند را چک می نمائیم. اول باید ببینیم این شیلنگ ها ترک نداشته باشد یا پاره  نشده باشند. مطمئن شوید که این شیلنگها کاملا سفت و محکم هستند. یک تست شستشو بگیرید اگر بعد از بستن شیلنگها شما نشت آب را مشاهده کردید لازم است که شما واشرهای شیلنگها را در قسمت ورودی شیر آب و محل اتصال به ماشین لباسشویی را تعویض نمائید. در مجموع 4 عدد واشر2 شیلنگ را باید تعویض نمائید. همانطور که گفتیم بعد از اطمینان از سالم بودن طول شیلنگ ها و عدم ترک و شکاف روی شیلنگها بعد از تعویض 4 واشر یکبار دیگر ماشین را روشن کرده و تست بگیرید. توجه کنید: وقتی که در خلال سیکل شستشو ماشین لباسشویی تان آب نشت می کند معمولا به دلیل شل بودن شیلنگ های ورودی ماشین لباسشویی تان می باشد. کلیاتی در مورد شیلنگ های ماشین لباسشویی که به شیرهای آب دیوار متصل هستند.
  • شیلنگهای آب ماشین لباسشویی معمولا دارای توری فیلتر مانندی در قسمتی که به ماشین لباسشویی وصل می شوند می باشند.اگر این توری ها خیلی کثیف شوند و آب نتواند براحتی از آن عبور کند بناچار از کنارهای آن که به ماشین لباسشویی متصل است خارج خواهد شد و در حقیقت باعث نشت آب می شوند. توری فیلتر آب را چک نمائید تا مطمئن شوید مسدود نشده است و باعث نشت نگردیده و اجازه داده است که آب به صورت کامل از شیلنگ وارد ماشین لباسشویی شود و مانع آن نشده است.
  • مطمئن شوید ماشین لباسشویی تان کاملا تراز می باشند شما می توانید با پایه های لباسشویی آنرا تنظیم کرده و تراز نمائید با یک ترازکه در بالا لباسشویی قرار داده مطمئن شوید لباسشویی تراز می باشد. اگر ماشین لباسشویی تان تراز نیست می تواند از ماشینتان آب نشست کند زیرا ماشین لباسشویی برای کار در حالت کاملا تراز و صاف طراحی شده است پایه های لباسشویی اگر سطح زمینی کاملا صاف نباشد به شما کمک میکند تا با تنظیم آنها به آسانی ماشین لباسشویی تان را تراز نمائید.
  • مطمئن شوید در ماشین لباسشویی تان لباس یا پتو بیش از اندازه پرنکرده باشید اگر این کار را کرده باشید آب به بیرون می ریزد ،همیشه سعی کنید میزان صحیحی از لباس و پتو در ماشین لباسشویی بریزید تا وقتی که ماشین لباسشویی کار می کند دچار آبریزی نشود .
  • وقتی ماشین لباسشویی را می خواهید روشن کنید مطمئن شوید مواد شوینده اضافی در جا پودری نریخته باشید همچنین باید مطمئن باشید پودر شوینده اشتباهی ،مثلا پودر دست در ماشین لباسشویی نریخته باشید و این مسئله میتواند باعث افزایش کف و نشت آب و کف از ماشین لباسشویی شود مطمئن شوید شما از شوینده درستی استفاده می کنید ، دستوالعمل کارخانه سازنده ماشین لباسشویی را مطالعه کنید یا مطمئن شوید به میزان درستی پودر شوینده در ماشین لباسشویی تان ریخته اید .
  • بررسی کنید که شیلنگ تخلیه کاملا به شکل مطمئنی به لوله تخلیه وصل شده باشد اگر اتصال آن شل باشد نشتی و آب در روی کف زمین و زیر ماشین لباسشویی خواهیم داشت همچنین مطمئن بشوید لوله تخلیه که شیلنگ تخلیه ماشین لباسشویی به آن متصل است کاملا باز است و گیری ندارد و مسدود نمی باشد چرا که در این صورت آب شیلنگ تخلیه نمی تواند تخلیه شود و برگشت کرده و از محل اتصال خارج می شود .
  • مطمئن شوید درپوش تخلیه شما برداشته باشید اگر ماشین لباسشویی شما نو باشد قسمت تخلیه آن درپوش دارد قبل از وصل کردن شیلنگ تخلیه درپوش را باید بردارید اگر شما ماشین لباسشویی را روشن کنید تا یک سیکل کامل کار کند و لباس بشوید و درپوش تخلیه را بر نداشته باشید ماشین لباسشویی نمی تواند بدرستی تخلیه را انجام دهد و آب تمام کف منزل را خواهد گرفت .
  • اگر همه شیلنگ ها و قطعات آنها محکم و درست بسته شده باشند و در وضعیت درستی باشند آنوقت مسئله بعدی که باید بررسی کنید لوله تخلیه داخلی که به دیگ یک متصل است می باشد همچنین لوله ورودی آب به دیگ که هر دو ممکن است سفت بسته نشده باشند و یا خراب شده باشند بنابراین باید داخل ماشین لباسشویی را کاملا چک کنید که همه چیز درست و مطمئن باشد و نشتی در داخل ماشین وجود نداشته باشد .
  • وقتی ماشین لباسشویی تان در زمانی که استفاده نمی کنید نشتی دارد و آبریزی دارد به سادگی اول شیلنگ آب را در پشت لباسشویی چک نمائید در اکثر اوقات محل اتصال رزوه ها شل می شوند یا بخاطر شکنندگی ترک برداشته اند و آب می دهند که باید قطعأ تعویض نمائید .

  علت های آبریزی از کف ماشین لباسشویی

  علت های آبریزی از کف ماشین لباسشویی

  نشت آب از کف ماشین لباسشویی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، دلایلی نظیر از جا درآمدن یا شکستگیِ لوله خرطومی، پاره شدن لاستیک دور درب لباسشویی و یا وجود ایراد در لاستیک دیگ شستشو. اگرچه بهتر است برای رفع مشکلات لباسشویی خود به تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید، اما گاهی اوقات می توان مشکلات کوچک را در دستگاه شناسایی کرده و آن‌ها را برطرف نمود تا ضمن پرهیز از اتلاف وقت، در هزینه ها هم صرفه جویی شود. در ادامه برخی از علت‌های آبریزی از کف لباسشویی را با هم بررسی خواهیم کرد.

  خرابی شلنگ‌های ورودی و خروجی دستگاه

  بهتر است کار را با ساده‌ترین بخش آغاز کنیم. در بسیاری از مواقع علت آبریزی از کف ماشین لباسشویی، وجود ایراد در شلنگ‌های ورودی و خروجی دستگاه می‌باشد. در صورت مشاهده آب بر کف زمین، در اولین قدم شلنگ لباسشویی را چک کنید. با بررسی دقیق و با حوصله هر دو سر شلنگ ورودی آب گرم و شلنگ ورودی آب سرد، مطمئن شوید که هردو سالم بوده و هیچگونه پوسیدگی در آن‌ها وجود ندارد. پس از آن با جا به جا کردن دستگاه، شلنگ خرطومی تخلیه آب را بررسی کنید و از سالم بودن و محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید. در بسیاری از مواقع، با انجام این کار می توانید علت مشکل را پیدا کرده و آن را برطرف کنید.

  همچنین باید بدانید که درون ماشین لباسشویی شلنگ های داخلی وجود دارد که سوپاپ ورودی را به دیگ شستشو وصل می کنند. یکی دیگر از علت‌های آبریزی از کف لباسشویی، وجود خرابی در این شلنگ‌ها است. برای بازرسی این شلنگ‌ها می توانید با برداشتن صفحه بالایی ماشین لباسشویی شلنگ‌ها را مشاهده کنید؛ در صورت از جا در آمدن می توانید به سادگی این شلنگ‌ها را در جای خود قرار داده و محکم کنید و در صورت وجود ساییدگی یا پارگی در آن‌ها ضمن باز کردن و در آوردن این شلنگ‌ها، آن‌ها را تعویض کنید.

  خرابی پمپ تخلیه

  یکی از مهم‌ترین بخش‌های ماشین لباسشویی، پمپ تخلیه آب است که پس از اتمام هر دوره شستشو، آب کثیف باقی مانده در لباسشویی را به بیرون از آن پمپاژ می کند. مدل‌های متنوعی از پمپ‌های تخلیه ماشین لباسشویی وجود دارد که بسته به برند و سال تولید دستگاه شما، یکی از این پمپ‌ها در آن وجود دارد؛ برای مثالی از پمپ تخلیه، می توان به پمپ‌های تسمه‌ای، الکتریکی یا درایو مستقیم اشاره کرد.

  برای بررسی سلامت پمپ تخلیه، باید یک دوره شستشو را برای ماشین لباسشویی تعریف کنید. پس از اتمام کار و در مرحله تخلیه آب، اگر نشت آب در زیر ماشین لباسشویی مشاهده کردید، احتمالاً دلیل آن وجود خرابی در پمپ تخلیه می‌باشد. در این صورت باید ضمن برسی پمپ تخلیه و شلنگ‌های وصل شده به آن، به دنبال یافتن منشأ نشت آب در زیر لباسشویی باشید.

  در ماشین‌های لباسشویی معمولاً پمپ تخلیه به درایو وصل شده است و یا در کف ماشین یا گوشه آن قرار گرفته است. اگر به این نتیجه رسیدید که خرابی پمپ دلیل ایجاد نشتی است، باید پمپ را تعویض کنید. با گشودن بخش جلویی یا پشتی ماشین، می توانید پمپ را ببینید و به آن دسترسی پیدا کنید. توجه کنید که قبل از انجام این کار، حتماً ماشین لباسشویی را خاموش کرده و دوشاخه آن را از پریز خارج کرده باشید.

  خرابی لاستیک درب ماشین لباسشویی

  یکی از علت‌های آبریزی از کف لباسشویی در دستگاه های قدیمی تر، خراب بودن لاستیک درب این دستگاه است.  لاستیک به کار گرفته شده در درب ماشین لباسشویی، معمولاً از جنس پلی اتیلن نرم می‌باشد که طول عمر و دوام زیادی دارد. البته این لاستیک نیز با گذر زمان و استفاده طولانی مدت به مرور قدرت خود را از دست می‌دهد و ممکن است پوسیده یا پاره شود؛ همین امر می‌تواند علت نشت آب از دستگاه شما باشد و باعث خیس شدن کف آشپزخانه شما شود.  

  درب ماشین لباسشویی را باز کرده و با دقت کردن به لاستیک دور آن، به دنبال یافتن نشانه‌هایی از پوسیدگی، پارگی و یا جمع شدن مواد شوینده در آن باشید. جمع شدن مواد شوینده، می‌تواند مانع از بسته شدن محکم و صحیح درب شود و یکی از علت‌های نشت آب از زیر لباسشویی باشد. در صورتی که نشت آب را در کناره ها و یا زیر درب مشاهده کردید، باید لاستیک درب را تعویض کنید. برای انجام این کار باید پس از جدا کردن قسمت جلویی لباسشویی، پیچ‌های آن را باز کنید. پس از انجام این کار مشاهده می کنید که لاستیک با استفاده از یک رینگ، به دور محفظه شستشو سفت شده و پیچ شده است. پس از باز کردن این پیچ‌ها می توانید لاستیک را خارج کرده و آن را تعویض کنید.

  توجه شود در هنگام باز کردن لاستیک، از وارد کردن فشار اضافی خودداری شود. این فشار می تواند موجب کج کردن رینگ نگهدارنده لاستیک و آسیب رساندن به آن شود. با فشار ملایم و با صبر و حوصله لاستیک را باز کنید.

  خراب بودن سنسور سطح آب و لوله هیدرو استاتیک

  یکی دیگر از علت‌های آبریزی از کف لباسشویی، خراب بودن سنسور سطح آب و لوله هیدرو استاتیک می باشد. برخی اوقات دیده شده است که دیگ شستشوی ماشین لباسشویی به حدی از آب پر می شود که آب از قسمت‌هایی از آن سر ریز شده و نشت می‌کند؛ دلیل این امر می تواند وجود ایراد در تنظیمات سنسور تنظیم سطح آب باشد. این سنسور که از نوع سنسورهای هیدرو استات است، در واقع یک سنسور تنظیم فشار است که به منظور تعیین سطح آب مناسب در مخزن به کار گرفته می‌شود. این سنسور معمولاً در کنار پنل کنترلی قرار داده می‌شود و به وسیله یک لوله یا شلنگ به مخزن متصل می‌شود.

  در دستگاه‌های لباسشویی جدیدتر که دارای بورد الکتریکی هستند، سنسور تنظیم فشار در قسمتی زیر مخزن قرار دارد. پس از ورود آب به مخزن، هوای موجود در لوله متصل به مخزن فشرده می‌شود و به دیافراگم موجود در سنسور هیدرواستات فشار وارد می‌کند. از آن جایی که سنسور تنظیم فشار به شیر ورودی آب وصل است، هنگامی که سطح آب موجود در مخزن به سطح مطلوب رسید، سنسور فرمان قطع آب ورودی را صادر کرده و سطح آب را در همین حد نگه می دارد.

  در صورت وجود ترک یا نشتی در لوله متصل به سنسور، فشار لازم برای فعال کردن سنسور هیدرو استات در آن ایجاد نمی‌شود و آب تا بیش از حد مطلوب پر می‌شود که همین امر نشت آب را در مخزن به وجود می‌آورد. همچنین وجود ایراد در سنسور هیدرو استات باعث به وجود آمدن نشتی آب در لباسشویی می‌شود. بررسی سالم یا خراب بودن این سنسور، کاری تخصصی است و برای اطمینان حاصل کردن از این موضوع باید به تعمیرکار متخصص مراجعه شود.

  خراب بودن کاسه نمد مخزن لباسشویی

  در ماشین لباسشویی کاسه نمد مخزن، یک واشر بزرگ است که مابین موتور و مخزن قرار می گیرد. وظیفه این قسمت، جلوگیری از نشتی آب در محل تلاقی محور گرداننده دستگاه و مخزن است. در صورت وقوع ایراد در شفت یا همان محور گرداننده دستگاه، ابتدا مقدار کمی آب نشت می‌کند؛ اما با گذر زمان و گشاد شدن کاسه نمد، این مشکل موجب وارد شدن آب به بلبرینگ موتور و به وجود آوردن مشکلات جدی در بلبرینگ اصلی مخزن می‌شود. در هنگام کارکرد ماشین لباسشویی به آن توجه کنید؛ در صورت مشاهده نشت آب در هنگام پر شدن و یا چرخاندن مخزن، ممکن است ایراد از کاسه نمد مربوط به آن باشد.

  برای بررسی این مورد از علت‌های آبریزی از کف لباسشویی در ابتدا قاب پشتی ماشین لباسشویی را باز کرده و صبر کنید تا دستگاه آبگیری کند. به محل اتصال میله گرداننده و مخزن که بلبرینگ در آن جا قرار دارد دقت کنید و به دنبال یافتن نشتی در آن نقطه باشید. در صورت مشاهده نشتی، باید کاسه نمد دستگاه شما تعویض شود. انجام این کار نیاز به مهارت و ابزار دارد و کاری زمان بر است. برای رفع این مشکل، دستگاه شما باید به تعمیرگاه برده شود تا در آن جا تعمیر شود.

  سخن پایانی

  در این مطلب سعی کردیم تمامی علت‌های آبریزی از کف لباسشویی و همچنین نحوه رفع هرکدام را شرح دهیم. رفع برخی از ایرادهای بیان شده، نظیر خرابی لاستیک درب و یا وجود ایراد در شلنگ‌های ورودی و خروجی دستگاه ساده بوده و تشخیص آن‌ها نیاز به تخصص خاصی ندارد و شما می‌توانید با اندکی دقت این مشکلات را شناسایی کرده و شخصاً برای رفع آن اقدام کنید. با این حال در صورتی که با انجام راهکارهای گفته شده مشکل دستگاه شما برطرف نشد، باید از اقدامات خودسرانه در تعمیر دستگاه خودداری کرده و با بخش خدمات تعمیرات  هر دستگاه تماس بگیرید یا از تعمیرگاه‌های مجاز و متخصص استفاده کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی مقالات آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت