ثبت درخواست تعمیرات

علت بوی بد ظروف در ماشین ظرفشویی

بازدید: 351 بازدید
علت بوی بد ظروف در ماشین ظرفشویی و نحوه رفع این مشکل
 • شاید برای شما پیش آمده باشد که وقتی می خواهید بعد از شستشوی ماشین ظرفشویی، ظرف ها را از دستگاه خارج کنید، متوجه ی بوی بد ظرف ها شوید. این حالت خیلی ناراحت کننده است. شاید تصور کنید که این فقط برای شما اتفاق افتاده است، اما در واقعیت این معضل در استفاده کنندگان از ماشین ظرفشویی  بسیار رایج است و جایی برای نگرانی نیست و با رعایت چند نکته می توانید از شر این دردسر خلاص شوید. اما اگر با این مشکل مواجه شدید چاره چیست؟ اول از هر چیزی باید بفهمیم مبدا مشکل از کجاست! علت اصلی بوی بد ظرف ها، بخاطر بوی بد داخل ماشین ظرفشویی است. اگر ماشین ظرفشویی شما بنا به هر دلیلی بد بو باشد باعث می شود ظروف شما نیز بوی بد به خود بگیرند. ما در مقاله از مرکز تعمیر لوازم خانگی دیبا پشتیبان ایرانیان این مقاله به بررسی علت بوی بد ظرف ها در ماشین ظرفشویی می پردازیم. این که چه عواملی باعث بوی بد در ماشین ظرفشویی می شود. همچنین علت های احتمالی به وجود آمدن این مشکل را بررسی می کنیم و نحوه ی رفع مشکل و تعمیر ماشین ظرفشویی را بیان می کنیم.

  دلایل بوی بد ظروف در ماشین ظرفشویی و روش های رفع آن

  بوی بد ظروف در ماشین ظرفشویی

  باقی مانده ذرات غذا در فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

  ماشین های ظرفشویی برای جمع آوری مواد غذایی اضافه دارای فیلتر تخلیه هستند. مهم ترین عامل بوی بد فضای داخل ماشین ظرفشویی بخاطر ذرات غذای اضافی ای است که طی چرخه ی شستشو داخل ماشین ظرفشویی باقی می مانند و با گذشت زمان این ذرات مواد غذایی در فیلتر ماشین ظرفشویی گیر می کنند و شروع به پوسیدن می کنند که بوی بدی نیز ایجاد می شود. با گذشت زمان مواد غذایی روی ظرف ها مثل ماهی، تخم مرغ و… در فیلتر و یا شکاف های دستگاه جمع می شوند وفساد این مواد باعث می شود داخل ماشین بو ی بدی  بگیرد. ماشین ظرفشویی طی چرخه ی خشک کردن این بوی بد را به ظروف منتقل می کند. در این صورت شما باید فیلتر و قسمت صافی را تمیز کنید و همچنین فضای داخل ماشین ظرفشویی را نیز تمیز کنید. برای این منظور شما باید فیلتر دستگاه را جدا کنید و با استفاده از یک برس تمیز کننده ی سفت و مواد شوینده و آب گرم فیلتر را تمیز کردن کنید. برای تمیز کردن فضای داخلی ماشین ظرفشویی ابتدا قفسه ها را از داخل ماشین خارج کنید و با استفاده از مقداری خمیر دندان، جوش شیرین و مواد شوینده و آب گرم فضای داخل ماشین ظرفشویی و دیواره های داخلی دستگاه و قفسه ها را تمیز کنید. همچنین شما باید یک فنجان را با سرکه یا جوش شیرین پر کنید و آن را در بالاترین طبقه ی ماشین ظرفشویی قرار دهید. و ماشین ظرفشویی را روی یک چرخه ی شستشو با گرم ترین درجه ی آب ممکن به صورت خالی روشن کنید. و یا می توانید یک فنجان را با پوست لیمو پر کنید و روش قبل را انجام دهید. به این ترتیب بوی بد دستگاه شما از بین می رود.

  مشکل شلنگ تخلیه

  یکی دیگر از دلایل ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی ممکن است بخاطر خم شدن یا پیچ خوردن شلنگ تخلیه باشد. در این صورت باعث می شود آب فاضلاب به داخل ماشین ظرفشویی برگردد. برای رفع مشکل باید شلنگ تخلیه را صاف کنید تا از برگشت جریان آب فاضلاب به داخل ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید.

  بسته بودن طولانی مدت درب ماشین ظرفشویی

  اگر دستگاه به طور مرتب روشن نشود و کار نکند می تواند محل مناسبی برای رشد باکتری ها باشد. و همین باکتری ها سبب به وجود آمدن بوی بد شوند. برای جلوگیری از این حالت بهتر است بعد از هر بار استفاده از ماشین ظرفشویی درب ماشین ظرفشویی را باز بگذارید تا رطوبت از داخل دستگاه خارج شود و فضای داخل ماشین ظرفشویی خشک شود. اما اگر به طور مرتب از دستگاه استفاده می کنید احتمال رخ دادن این اتفاق کمتر می باشد.

  لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی

  لاستیک اطراف درب ماشین ظرفشویی برای جلوگیری از نشت آب در ماشین ظرفشویی تعبیه شده و توسط نوار مغناطیسی ای که داخل آن قرار دارد مانع از بیرون ریختن آب می شود. گاهی اوقات ممکن است ذرات غذا طی چرخه ی شستشو بین شیار های لاستیک گیر کند که همین امر موجب بوی بد شود. بنابراین یادتان باشد که لاستیک دور درب را به طور مرتب با ابر و آب گرم تمیز کنید.

  بازو های اسپری کننده

  ممکن است بازو های اسپری کننده ی آب در ماشین ظرفشویی توسط ذرات غذا بسته شده باشند و به همین دلیل آب به درستی به فنجان ها و ظروف در ماشین پاشیده نمی شود و ظروف به طور کامل تمیز نمی شوند و به همین خاطر ظروف بوی بدی می گیرند. در این صورت بازو های اسپری بالا و پایین را بردارید و تمام سوراخ های آن را تمیز کنید. برای اطمینان مقداری آب را داخل بازو های اسپری کننده بریزید تا از باز بودن سوراخ های آن مطمئن شوید.

  نکات مهم

  • برای پیشگیری از به وجود آمدن بوی بد ظروف، بهتر است باقی مانده ی غذا های روی بشقاب را قبل از قرار دادن آن ها در ماشین ظرفشویی، تا حد امکان تمیز کنید تا از انسداد فیلتر جلوگیری کنید.
  • به طور دوره ای صافی و داخل دستگاهتان را تمیز کنید.
  • از میزان نمک دستگاه مطمئن شوید. نبود نمک و یا کمبود آن باعث ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی می شود.
  • ظرف های کثیف را برای مدت زمان طولانی درون ماشین ظرفشویی نگذارید. زیرا غذا های روی ظرف شروع به خشک شدن می کنند و چرخه ی شستشو برای از بردن این کثیفی زمان کافی ندارد.
  • باز کردن زود هنگام درب ماشین ظرفشویی می تواند وضعیت را بدتر کند. برای جلوگیری از بو تا زمانی که داخل ماشین کاملا سرد شود صبر کنید. این کار برای جلوگیری از بو کمک بسیاری می کند. زیرا در صورت بسته بودن درب، ظروف در کسری از ثانیه خشک می شوند. اما اگر درب را زود باز کنید دما افت می کند و ظروف مر طوب می مانند.
  • هر ماه یکبار تمام قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی، قفسه ها، شیار های لاستیک دور درب، قسمت سینی کف و دیواره های ماشین ظرفشویی را با استفاده از سرکه سفید، جوش شیرین، مواد شوینده، اسفنج و فرچه به خوبی تمیز کنید. کمی جوش شیرین را در سینی کف ماکروویو بریزید و در آخر یک چرخه ی شستشو با دمای بالا را روی دستگاه اجرا کنید.
  • لیوان ها را به سمت پایین بچینید تا داخل آن ها کاملا شسته شود.
  • البته که بوی بد ظروف بسیار نا خوش آیند است، اما آنقدرجای نگرانی نیست که سلامتی شما را به خطر بیاندازد. زیرا ظروف در ماشین ظرفشویی با دمای بالا شسته می شوند و نمی توانند به شما آسیب جدی وارد کنند.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی مقالات آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت