به سایت دیبا پشتیبان ایرانیان مرکز تعمیرات لوازم خانگی خوش آمدید
علائم کمبود گاز کولر گازی اسپیلت

علائم کمبود گاز کولرگازی اسپیلت

علائم کمبود گاز اسپیلت چیست و چگونه می‌شود این علائم را برطرف کرد؟ در کولرهای گازی یا اسپیلت برای خنک کردن بیشتر محیط، محفظه گازی تعبیه شده است که اگر گاز تخلیه و یا از محفظه خارج شود، سرمایی که کولر اسپیلت به محیط می‌دهد، کم شده و عملکرد دستگاه دچار اختلال می‌شود. در فصل تابستان که استفاده از اسپیلت‌ها افزایش می‌یابد، هر شخصی ممکن است با مشکل کمبود گاز کولر روبه رو شده و بهتر است که علائم کمبود گاز اسپیلت را بدانید تا قادر به رفع آن باشید.

این علائم زمانی که گاز کولر اسپیلت کم و یا اصلا گاز نداشته باشد، به وضوح دیده می‌شود. باید بدانید که شما به راحتی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید و کولر را به حالت اولیه خود برگردانید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را درباره رفع علائم کمبود گاز اسپیلت در اختیار شما قرار دهیم.

گاز کولر گازی اسپیلت چیست؟

اغلب کولرهای اسپیلت از گازهای فریونی که در سه نوع (R407A)، (R22) و (R410A) وجود دارند، برای خنک کردن هوا استفاده می‌کنند. گازهای کولر انواع دیگری نیز دارند، اما این سه نوع مذکور رایج‌ترین آن‌ها هستند و از میان این سه نوع بیشترین استفاده از گاز (R22) انجام می‌شود. گاز کولر محفظه‌ای دارد که در آن گاز شارژ شده و نگهداری می‌شود. وجود این سیال‌ها یا گازها در عملکرد کولرهای اسپیلت به خصوص در خنک کردن بسیار مهم است و اگر گاز در محفظه کولر نباشد، سرمای بسیار کمی از کولر اسپیلت خارج شده و در طولانی مدت در عملکرد آن تاثیر زیادی می‌گذارد.

نیازی به نگرانی درباره این موضوع نیست، زیرا با شارژ کردن گاز کولر اسپیلت به راحتی می‌توانید این مشکل را رفع کرده و کولر اسپیلت را مجددا به حالت سالم اولیه بازگرداند.

شارژ کردن و نگهداری از گاز کولر اسپیلت

شارژ کردن و نگهداری از گاز کولر گازی اسپیلت

شارژ کردن گاز کولر اسپیلت به سادگی انجام می‌شود، اما نکاتی دارد که در صورت رعایت نکردن آن‌ها ممکن است که مشکلاتی برای کولر شما پیش بیاید. در ادامه به معرفی نکات شارژ کردن گاز کولر اسپیلت می‌پردازیم.

گاز مخصوص

اولین نکته‌ای که باید در شارژ کردن کولر گازی رعایت کنید، استفاده از گاز مخصوص آن کولر است. هر کولر یک گاز مخصوص به خود را دارد و باید با همان گاز شارژ شود. در صورتی که این نکته را رعایت نکنید، ممکن است که عملکرد کولر اسپیلت شما بسیار کاهش یابد و هزینه‌ی جانبی نیز برای شما ایجاد شود.

اندازه شارژ محفظه

توجه کنید که تمام محفظه کولر را از گاز پر نکنید و حداقل ۱۵ درصد آن را خالی بگذارید تا گاز در این محفظه چرخش داشته باشد و محفظه فشاری زیادی را محتمل نشود.

رسیدگی به کولر

این موضوع بسیار مهم است و نقش بسیار زیادی در مصرف گاز کولر دارد. اگر به درستی از کولر اسپیلت خود نگهداری نکنید، ممکن است فشار زیادی بر روی اجزای کولر وارد شده و در نتیجه کولر نیز برای خنک کردن از گاز بیشتری استفاده می‌کند. یکی از مواردی که در رسیدگی به کولر می‌توان اشاره کرد، زمان استفاده از آن است که می‌توان آن را کاهش داد و یا مدیریت کرد.

نشتی محفظه

اگر یک یا چند بار گاز کولر خود را شارژ کردید و باز هم علائم کمبود گاز اسپیلت را مشاهده کردید، باید بدانید که محفظه شما سوراخ شده و یا از مکان خاصی دچار نشتی شده است. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا سریعا به یک تعمیرکار متخصص از تعمیرات کولرگازی مراجعه کنید تا این مشکل را برطرف کند.

علائم کمبود گاز اسپیلت چیست؟

کمبود گاز در کولر اسپیلت نیز مانند هر خرابی دیگر علائمی دارد که می‌توان با برطرف کردن زود هنگام آن از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کرد.

خنک نکردن محیط

خنک نکردن محیط توسط کولر یکی از رایج‌ترین علائمی است که در اکثر اسپیلت‌ها قابل مشاهده است. این مشکل با شارژ کردن گاز کولر اسپیلت رفع می‌شود.

از کار افتادن سنسورها

همانطور که می‌دانید برخی از کولرهای اسپیلت، هوای خنک را مستقیما به سمت شخص می‌فرستند. در برخی مواقع دیده شده که کمبود گاز کولر باعث شده تا این سنسورها از کار افتاده و در برخی موارد نیز دیگر کار نمی‌کنند و مشکلی شبیه کمبود گاز کولر ایجاد می‌شود.

از کار افتادن قطعات و اتصالات

یکی دیگر از علائم کمبود گاز اسپیلت این است که قطعات و اتصالات به خوبی کار نکرده و یا از کار میافتند که از دست دادن برخی از ویژگی‌های کولر را در بر دارد. به طور مثال شما می‌خواهید که کولر اسپیلت شما با آب کار کند، در این زمان مشاهده می‌کنید که این قابلیت فعال نمی‌شود. اگر با این مشکل مواجه شدید سریعا اقدام به شارژ گاز کولر خود کنید.

یخ زدگی لوله‌های ورودی

یخ زدگی لوله‌ها از دیگر علائم کمبود گاز اسپیلت است که اگر این مشکل را جدی نگیرید، ممکن است که این لوله مسدود شده و هیچ هوایی وارد کولر اسپیلت نشود. شما با شارژ کردن گاز کولر می‌توانید این مشکل را حل کنید.

افزایش مصرف برق

در صورت خالی بودن محفظه گاز کولر اسپیلت، تنها چیزی که به سمت شما می‌آید، باد معمولی با دمای محیط است که این مورد تفاوتی را به یک پنکه معمولی ایجاد نمی‌کند. بنابراین شما برای خنک شدن مجبور به افزایش قدرت کولر اسپیلت می‌شوید که مصرف برق را نیز زیاد می‌کند. زمانی که مبلغ قبض برق شما بیشتر از مقدار همیشگی شد، به محفظه گاز کولر اسپیلت خود نگاهی بیاندازید.

صدای‌های عجیب

اگر از داخل کولر اسپیلت خود صداهای عجیب شنیدید، باید بدانید که احتمالا با یکی از علائم کمبود گاز اسپیلت روبه رو شده‌اید. در برخی مواقع دیده شده که از داخل کولرهای اسپیلت صدای جریان آب و یا حباب شنیده می‌شود که در زمان سالم بودن آن‌ها شنید نمی‌شد.

افزایش صدا

افزایش صدای عملکرد عادی کولر نیز یکی دیگر از علائم کمبود گاز اسپیلت است. این مشکل در برخی از کولرها ایجاد می‌شود که در صورت مواجه شدن با این مشکل باید خیلی سریع به تعمیرکار مراجعه کرده و آن را برطرف کنید.

عواقب خالی ماندن محفظه گاز کولر اسپیلت

عواقب خالی ماندن محفظه گاز کولر گازی اسپیلت

حال که با علائم کمبود گاز اسپیلت آشنا شدید بهتر است که با عواقب خالی‌ماندن محفظه گاز کولر اسپیلت نیز آشنا شوید تا این موضوع را جدی بگیرید. در این اواضاع اقتصادی بی‌کیفیت‌ترین کولر اسپیلت هم قیمت بالایی دارد و تعمیرات آن نیز نیاز به قطعه دارد که معمولا به آسانی یافت نمی‌شود. گاز کولر در صورتی که در کوتاه مدت یعنی در ۷ روز یا کمتر کم باشد، مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما خالی ماندن محفظه گاز کولر در بیشتر از ۷ روز ممکن است که باعث بروز مشکلاتی شود که رفع آن‌ها بسیار سخت و هزینه‌بر باشد.

به طور مثال از رایج‌ترین مشکلی که برای کولرها در صورت خالی بودن محفظه گاز پیش می‌آید، می‌توان به کاهش خنک کنندگی، از کار افتادن برخی از ویژگی‌ها، کار نکردن سنسورها، ایجاد اختلال در عملکرد، مشکلات الکتریکی و در نهایت از بین رفتن کویل یا فشار زیادی به موتور و نیم‌سوزشدن آن اشاره کرد.

تشخیص نشتی گاز کولر

تشخیص نشتی گاز کولر بسیار راحت است و می‌توانید با استفاده از برخی روش‌ها از سالم و یا خراب بودن محفظه گاز کولر اسپیلت خود مطمئن شوید. به طور گلی سه روش برای تشخیص نشتی وجود دارد.

روش اول: دیدن

در این روش شما باید دست به آچار شوید و محفظه را از کولر اسپیلت جدا کنید. اگر نشتی بزرگ باشد، شما به سادگی می‌توانید آن را مشاهده کنید. توجه کنید که اگر زیاد فنی نیستید یا کولر اسپیلت را به خوبی نمی‌شناسید، بهتر است اقدام به باز کردن آن نکنید، زیرا ممکن است که به دیگر اجزای کولر آسیب برسانید.

روش دوم: استفاده از دستگاه نشت‌یاب

در برخی مراکز و تعمیرگاه‌های لوازم برقی، دستگاه‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان نشتی محفظه را به سادگی تشخیص داد. توجه کنید که این دستگاه فقط نشتی را تشخیص می‌دهد و آن را تعمیر نمی‌کند. برای تعمیر محفظه باید آن را به تعمیرکار بسپارید.

روش سوم: استفاده از صابون

استفاده از ترکیب آب و صابون یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تشخیص نشتی است که در یافتن سوراخ و نقاط نشتی کاربرد زیادی دارد. شما به سادگی می‌توانید با آغشته کردن محفظه به این ترکیب از وجود نشتی و محل آن اطلاع پیدا کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب نکاتی کاربردی را در زمینه علائم کمبود گاز اسپیلت و روش رفع آن بیان کردیم. سعی کنید در صورت مشاهده این علائم سریعا به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا مشکلات بیشتر و جدی‌تری برای کولر اسپیلت شما پیش نیاید؛ زیرا در این اوضاع اقتصادی بر طرف کردن این مشکلات کار آسانی نیست. شارژ کردن گاز کولر هزینه زیادی ندارد و شما با مراجعه به تعمیرگاه و مرکز تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان می‌توانید گاز مخصوص کولر اسپیلت خود را شارژ کنید. محفظه کولر اسپیلت نیز نسبت به سایر قطعات آن قیمت زیادی ندارد و در صورتی که موفق به تعمیر یا رفع نشتی این محفظه نشدید، باید یک محفظه دیگر خریداری کنید.

10 دیدگاه دربارهٔ «علائم کمبود گاز کولرگازی اسپیلت»

  1. با سلام کولر دوتیکه آ اس آر۳۲هزار دارم که لوله رفت آن سردتر از لوله برگشت آن میباشدوداخل خانه‌ زیاد خنک نمیشود چند نفر تعمیر کار آوردم هرکسی یه نظریه متفاوت میدهند لطفا راهنمایی بفرمایید

    1. سلام مقاله ای تو سایت با همین عنوان داریم میتونید مطالعه کنید ولی در کل بعد از بازدید میشه نظر دقیق داد

  2. سلام کولر اسپیلت ۱۰دقیقه کار میکنه بعد کمپرسور از کار میافته و پنل داخل هم کار نمیکنه بعد ۵دقیقه کمپرسور روشن میشه و پنل داخل بعد چند ثانیه دوباره روشن میشه علت چیه سرویس هم کردم

  3. سلام کولر تازه خریدم سی هزار گری گازش کم بود شارژ کردم اتصالات هم بررسی کرد تعمیر کار نشتی نداشت پنل هم با لوله نشتی نداشته،ولی بازم گاز کم کرده مشکل از کجاست

  4. ناهماهنگی پنل داخلی با پنل خارجی و با اتصال به برق موتور شروع به کار می‌کند در صورتی هنوز دستور روشن شدن نگرفته و پنل داخلی خاموشه فقط از بیرون روشن میشه

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Button