ثبت درخواست تعمیرات

علت خش افتادن روی ظروف در ماشین ظرفشویی

بازدید: 289 بازدید
علت خش افتادن روی ظروف در ماشین ظرفشویی
 • شاید برای شما پیش آمده باشد که بعد از مدتی استفاده از ماشین ظرفشویی، شما متوجه ی خراش هایی روی ظرف هایتان شوید. و این خراش ها جلوه ی بدی به ظروف شما بدهد و یا حتی تصمیم بگیرید ظروف جدیدی را جایگزین این ظروف مخدوش کنید و هزینه ی زیادی را نیز متحمل شوید. اما اگر شما یک سری نکاتی که در این مقاله از مرکز تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان ایرانیان ذکر می کنیم را بدانید و به آن ها عمل کنید، دیگر هیچ وقت این اتفاق نا خوشایند برای ظرف های شما نمی افتد و نیازی هم به تماس با مرکز تعمیرات ماشین ظرفشویی نخواهید داشت.

  علت اصلی ایجاد خراشیدگی ظرف ها در ماشین ظرفشویی چیست؟

  سوال مهمی که به وجود می آید این است که اصلا چرا ظروف مخدوش می شوند؟ در واقع چند مورد مهم وجود دارد که در به وجود آمدن این مشکل تاثیر گذار است. عواملی مانند :

  • استفاده از مواد شوینده ی بیش از حد
  • آب سخت
  • دمای بالای آب
  • مواد شوینده ی نا مناسب
  • ظروف نا مرغوب
  • نحوه ی چینش اجسام تیز و ظروف

  استفاده از مواد شوینده ی بیش از حد

  اگر از مواد شوینده، بیش از حد تعیین شده استفاده کنید، شما می توانید ماشین ظرفشوییتان را به دشمن خودتان تبدیل کنید. گاهی ممکن است فکر کنید اگر از مواد شوینده ی بیش تری استفاده کنید ظرف هایتان تمیز تر می شود. اما این یک باور اشتباه است. مواد شوینده ی زیاد می تواند به ظرف های شما آسیب برساند. مواد شوینده اضافی می تواند روی ظروف شما رسوب کند و این رسوب ها به مرور زمان ظرف های شما را خراش دهد. برای این که اندازه ی کافی مواد شوینده مورد نیاز دستگاه خود را بدانید، باید به دفترچه ی راهنمای ماشین ظرفشوییتان مراجعه کنید.

  آب سخت

  گاهی خش هایی که روی ظروف ها ایجاد می شود بخاطر رسوبات آب سخت می باشد. که این رسوبات با گذشت زمان، با چرخه های مکرر ماشین ظرفشویی به ظروف آسیب  می رسانند. پس اگر در مناطقی زندگی می کنید که آب آن منطقه سخت است، ممکن است این مشکل برای ظرف های شما پیش بیاید.   برای حل مشکل از مواد شوینده ی مخصوص آب سخت استفاده کنید.

  دمای بالای آب

  اگر دمای آب بالای 60 درجه باشد نیز می تواند به ظروف آسیب برساند. برای پی بردن به دمای آب باید یک تست ساده انجام دهید.   به این ترتیب که یک شیر آب که در نزدیکی ماشین ظرفشویی قرار دارد را به مدت 1 دقیقه باز کنید و مقداری آب را داخل لیوان بریزید و با استفاده از یک دماسنج دمای آب را اندازه گیری کنید. دمای آب باید بین 50 تا 60 باشد.

  مواد شوینده ی نا مناسب

  بسته به نرمی یا سختی  آب و سایر عوامل، بعضی از مواد شوینده ی نا مرغوب باعث ایجاد خراش و لک روی ظرف ها می شوند. بنابراین برای جلوگیری از مشکل و یا رفع مشکل مواد شوینده تان را عوض کنید. تر جیحا از مواد شوینده ی ملایم با  ph  کم و یا مواد شوینده بدون فسفات استفاده کنید. شاید برای پی بردن به این که کدام مواد شوینده برای دستگاه شما بهترین است نیاز به تست چندین ماده ی شوینده باشد. پس در این مورد باید کمی صبور باشید.

  ظروف نا مرغوب

  یکی دیگر از عواملی که در به وجود آمدن خراشیده شدن ظروف تاثیر گذار است جنس بی کیفییت و نا مرغوب ظروف است. در این مورد 2 راه پیش روی شما قرار دارد. یا این که این ظروف خود را با دست بشویید یا این که ظروف مرغوب و جنس خوب بخرید تا دیگر شاهد این مشکل در ظرف هایتان نباشید.

  نحوه ی چینش اجسام

  همیشه حواستان به چینش اجسام تیز مثل چاقو و چنگال ها باشید. چاقو و چنگال ها باید در سبد مخصوص خود چیده شوند. و لبه ی تیز چاقو باید حتما به سمت پایین باشد. این گونه چینش علاوه بر این که به ظرف های شما آسیب نمی رساند، بلکه هنگام برداشتن چاقو ها باعث صدمه به دست های شما نیز نمی شود.  

  راه حل رفع مشکل خراش روی ظرف ها

  ایجاد خراش روی ظرف ها معمولا یک شبه اتفاق نمی افتند و مدت زمان قابل ملاحظه ای زمان می گذرد که ظرف های شما دچار آسیب می شوند و شما متوجه ی این مشکل می شوید.   اگرچه ممکن است دیگر ظرف های شما هیچ وقت به حالت اولیه برنگردند اما این نکات تا حد زیادی وضعیت ظرف های شما را بهبود می بخشند.   اگر بنا به هر دلیلی ظرف هایتان مخدوش شد می توانید این روش ها را امتحان کنید :

  • یکی از نکاتی که اگر رعایت شود می تواند تاثیر به سزایی در عملکرد عالی ماشین ظرفشویی داشته باشد، عمل پیش شستشو است. عمل پیش شستشو همان برداشتن باقی مانده ی غذا از روی ظروف قبل از قرار دادن آن ها در ماشین است.
  • لیوان ها و ظروف را به مدت 15 دقیقه در سرکه سفید قرار دهید. و در ادامه ظروف را با مقداری آب و مواد شوینده بشویید. این روش برای از بین بردن رسوبات خیلی مفید می باشد.
  • اگر در منطقه ای که آب سخت دارد زندگی می کنید، همیشه سعی کنید بقایای روی ظرف ها را تا حد امکان از بین ببرید و مطمئن شوید که درجه ی آب حداقل به دمای 60 برسد. برای اطمینان می توانید از دما سنج استفاده کنید.
  • یک روش دیگر استفاده از خمیر دندان و جوش شیرین است. برای این منظور مقدار کمی خمیر دندان را با جوش شیرین مخلوط کرده این ترکیب را به وسیله ی پارچه یا مسواک روی ظرف هایتان بمالید.
  • برای بهبود بخشیدن به وضعیت آب سخت، می توانید از دستگاه های تصویه ی آب نیز استفاده کنید.
  • برای از بین بردن رسوبات سخت آب می توانید مواد شوینده ی بیش تری را امتحان کنید.
  • اگر آب منطقه ی شما نرم است از مواد شوینده ی کمتری استفاده کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی مقالات آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت