فروش قطعات کولر گازی اسپلیت

فروش قطعات اصلی و یا کیفیت انواع کولر گازی اسپلیت توسط شرکت دیبا پشتیبان ایرانیان. کولر گازی که به آن سیستم تهویه مطبوع یا air conditioner  نیز گفته می شود، جزء یکی از بهترین اختراعات بشر می باشد که باعث می شود تا روز های گرم سال، بسیار راحت و خنک سپری شوند. امروزه در اکثر خانه ها کولر های گازی وجود دارند و بیش تر منازل یا ادارات به جای کولر های آبی، از کولر گازی استفاده می کنند. آشنایی با نحوه کارکرد دستگاه و شناخت قطعات کولر گازی، باعث می شود تا  در صورت خرابی دستگاه، سریعا متوجه مشکل شوید و در کوتاهترین زمان ممکن قطعه ی معیوب را تعمیر و یا تعویض کنید. ما در این مقاله قصد داریم تا در رابطه به عملکرد کولر گازی ( اسپیلت ) و فروش قطعات کولر گازی ( اسپیلت ) با شما عزیزان صحبت کنیم.

کولر گازی چگونه کار می کند ؟

شاید جالب باشد که بدانید طرز کار کولر گازی و یخچال، شبیه هم می باشند، با این تفاوت که یخچال یک فضای کوچک را خنک می کند و کولر گازی فضای داخل منزل یا اتاقتان را خنک می کند. کولر گازی هوای گرم و مرطوب داخل محیط ساختمان را میگیرد و به بیرون از خانه منتقل می کند و هوای خنک را در خانه جایگزین می کند. کولر گازی اسپیلت دارای دو بخش داخلی و بیرونی می باشد. که به آن ها یونیت داخلی و یونیت خارجی گفته می شود. یونیت داخلی در داخل منزل و یونیت خارجی در بیرون از منزل نصب می شوند. یونیت داخلی شامل اواپراتور، فن، فیلتر هوا، دریچه و لوله تخلیه و… می باشد و یونیت خارجی شامل کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و فن خنک کننده می باشد. کولر گازی توسط ماده ای به نام مبرد عمل خنک سازی را انجام می دهد. مبرد به راحتی از گاز تبدیل به مایع و از مایع تبدیل به گاز می شود. مبرد در حالت مایع بسیار سرد است.

نحوه کارکرد کولر گازی در مود سرمایش ( سیکل تبرید )

 • کمپرسور : شروع مراحل خنک سازی از کمپرسور یا موتور دستگاه استارت می خورد. کمپرسور عمل دمیدن و مکیدن را انجام می دهد و باعث چرخش مبرد در سیکل تبرید می شود. کمپرسور گاز مبرد کم فشار را از اواپراتر دریافت می کند و این گاز را فشرده می کند و سپس این گاز فشرده شده و پرفشار و با دمای بالا را، به سمت کندانسور هدایت می کند.
 • کندانسور : کندانسور لوله های پیچ در پیچ می باشد. گاز مبرد در کندانسور خنک می شود و گرمای خود را از دست می دهد و تبدیل به مایع می شود.
 • شیر انبساط ( لوله مویین ) : سپس این مایع مبرد وارد یک لوله نازک به نام لویی مویی یا شیر انبساط می شود و هنگام رد شدن از لوله مویی یا همان شیر انبساط، فشار آن به شدت کاهش پیدا می کند ( در این حالت مبرد حالت مایع و گاز دارد البته بیشتر مایع است ) و سپس این مایع که دمای کمی دارد، به سمت اواپراتور می رود.
 • اواپراتور : در اواپراتور مبرد مایع در سرد ترین حالت ممکن می باشد. لوله های اواپرتور از خود سرما تولید می کنند. در این حالت اواپراتور تحت تاثیر گرمای محیط قرار می گیرد. یعنی گرمای محیط باعث می شود تا اواپراتور سرمای خود را به محیط بدهد و تبخیر شود و به حالت گاز کم فشار تبدیل شود. فن باعث می شود تا هوای گرم محیط وارد یونیت داخلی شود و هوای گرم به لوله های اواپراتور برخورد کند و هوای گرم اتاق خنک شود و سپس این هوای گرم که باعث تبخیر مبرد در اواپراتور شده بود، مجددا توسط کمپرسور گرفته می شود و این چرخه ی سرمایش به طور مکرر انجام می شود تا تمام هوای گرم اتاق توسط اواپراتور خنک شود. بدین ترتیب گرمای محیط گرفته می شود و هوای خنک تولید می شود.

نحوه کارکرد کولر گازی در مود گرمایش

برخی کولر های گازی اسپیلت علاوه بر مود سرمایش، مود گرمایش نیز دارند. یعنی در فصل سرد، می توان از کولر گازی برای گرم کردن منزل استفاده کرد. حالت گرمایش به این صورت می باشد که سیکل توسط یک شیر چهار طرفه تغییر می کند. یعنی کمپرسور گاز مبرد را فشرده و گرم می کند و این گاز را مستقیما به اواپراتور می فرستد. حالا در اواپراتور دیگر مبرد سرد وجود ندارد، بلکه گاز مبرد داغ وجود دارد. اواپراتور از خود گرما تولید می کند و فن در یونیت داخلی باعث می شود تا هوای محیط وارد یونیت داخلی شود و از لوله های گرم اواپراتور گرما بگیرد و دوباره وارد محیط شود و این گرما را به محیط منتقل می کند. در نتیجه بخاطر از دست دادن گرما توسط اواپراتور، محیط کاملا گرم می شود.

کولر گازی از چه قطعاتی تشکیل شده است ؟

کولر گازی شامل بخش های مکانیکی از قبیل کمپرسور یا موتور، کندانسور یا تقطیر کننده، لوله مویی یا اکسپنشن، اواپراتور یا تبخیر کننده، لوله مسی، گاز مبرد  و… می باشد و بخش های الکترونیکی آن شامل، فیوز حرارتی یا فیوز اورلود، خازن، برد الکترونیک، کنتاکتور، شیر چهار راهه یا شیر برقی، الکتروموتور فن یونیت داخلی، الکتروموتور فن یونیت خارجی، پروانه فن یونیت داخلی، پروانه فن یونیت خارجی، پمپ تخلیه آب آکومولاتور، پمپ تخلیه آب یا پمپ درین، دریچه کولر، آکومولاتور، سنسور دمایی یا سنسور محیطی یا ترمیستور و… می باشد.

 • فروش برد کولر گازی

برد کولر گازی، مغز دستگاه می باشد. این قطعه وظیفه ی کنترل تمام بخش های دستگاه از قبیل کمپرسور، فن داخلی، فن بیرونی، روشن یا خاموش کردن دستگاه، تغییر حالت از سرمایش به گرمایش و… را به عهده دارد. تعمیرات برد یک کار کاملا تخصصی می شود. همچنین برد یکی از قطعات گران قیمت در کولر گازی ( اسپیلت) می باشد. جهت خرید برد کولر گازی اسپیلت می توانید با شماره تلفن های موجود در این صفحه تماس حاصل بفرمایید.

 • فروش کمپرسور کولر گازی

کمپرسور ( compressor ) یا موتور کولر گازی، یک قطعه ی مکانیکی می باشد که گاز کم فشار را از اواپراتور، به داخل خودش می کشد و سپس آن را متراکم می کند و باعث می شود تا فشار گاز افزایش پیدا کند. کمپرسور مهم ترین عضو و در واقع قلب سیستم تبرید می باشد. وقتی کمپرسور باعث افزایش فشار و دمای گاز شد، این گاز پر فشار را به کندانسور هدایت می کند. کمپرسور گرم ترین بخش در دستگاه می باشد. کمپرسور در یونیت خارجی قرار دارد.

 • فروش کندانسور کولر گازی

کندانسور( condonser )  به سیستم خنک کننده گاز معروف می باشد به آن چگالنده نیز گفته می شود. در کندانسور گاز داغ و پرفشار، خنک می شود و دمای آن کاهش پیدا می کند و تبدیل به مایع پرفشار و نسبتا داغ می شود. کندانسور از جنس آلومینیوم می باشد تا گرمای گاز سریع تر منتقل شود ( دفع شود ). به کندانسور تقطیر کننده نیز گفته می شود. کندانسور در یونیت خارجی قرار دارد.

 • فروش شیر انبساط گرمایی کولر گازی

شیر انبساط  ( espansion value )یا اکسپنشن، قطعه ای می باشد که بعد از کندانسور و قبل از لوله مویین قرار گرفته است.   شیر انبساط باعث می شود تا مبرد مایع که به صورت پر فشار که از کندانسور خارج می شود و قرار است تا وارد لوله مویین شود را، از حالت مایع پرفشار تبدیل به مایع کم فشار کند تا بعد از لوله مویین آماده ی رفتن به تبخیر کننده ( اواپراتور شود ). از شیر انبساط مبرد مایع پر فشار و داغ تبدیل به مبرد مایع کم فشار ( ولی داغ ) می شود. این شیر گرمای مبرد را از بین نمی برد، بلکه فشار آن را کاهش می دهد. شیر انبساط فشار سیال را تنظیم می کند و با پایین رفتن شیر فشار، باعث خنک شدن سیال می شود. وقتی فشار کاهش پیدا کرد سوزن به بالا می رود و جریان ورودی کم می شود. سپس مایع پرفشار که در کندانسور وجود داشت، بعد از عبور از شیر انبساط وارد لوله مویین می شود. شیر انبساط شامل یک لوله مویین از جنس مس و چندین سیم پیچ می باشد. شیر انبساط در یونیت خارجی قرار دارد.

 • فروش لوله مویین کولر گازی

لوله مویین لوله های بسیار نازکی می باشد که بعد از شیر انبساط قرار گرفته است و باعث می شود تا دما به شدت کاهش پیدا کند. در نتیجه دمای مایع مبرد بسیار پایین می آید. این قطعه وظیفه دارد تا میزان مبرد ورودی به اواپراتور را کنترل کند. یعنی مایع مبرد با دمای نسبتا زیاد و فشار متوسط بعد از عبور از لوله مویین، تبدیل به مایع کم فشار می شود و افت فشار و دما پیدا می کند ( منبسط می شود ). مایع مبرد بعد از خروج از لوله مویین و هنگام ورود به اواپراتور در سرد ترین حالت ممکن و کم فشار ترین حالت ممکن قرار دارد.

 • فروش اواپراتور کولر گازی

اواپراتور  ( evaporator )سرد ترین بخش در دستگاه می باشد. اواپراتور بعد از لوله مویین قرار دارد. به اواپراتور تبخیر کننده نیز می گویند. اواپراتور عمل معکوس کندانسور را انجام می دهد. وقتی مایع در لوله مویین، دچار افت فشار و دما شد، وارد اواپراتور می شود. سپس گرمای محیط توسط فن وارد یونیت داخلی می شود از روی لوله های اواپراتور عبور می کند و جذب اواپراتور می شود و هوا کاملا خنک می شود و به محیط بر می گردد. حالا این مایع کم فشار و با دمای پایین موجود در لوله های اواپراتور، تبدیل به گاز کم فشار می شود و این گاز کم فشار دوباره به کمپرسور بر می گردد و چرخه ی تبرید دوباره انجام می شود. همچنین در اواپراتور از آنجایی که نقطه جوش مایع پایین می باشد، خیلی سریع گرمای محیط را جذب می کند و تبدیل به گاز کم فشار می شود. و این گاز کم فشار آماده ی رفتن به کمپرسور می باشد. جنس لوله های اواپراتور از مس و آلومینوم می باشد. در اواپراتور مبرد مایع کم فشار و سرد، تبدیل به بخار می شود.

 • فروش ترموستات کولر گازی

ترموستات قطعه ای در کولر گازی می باشد که با قطع و وصل کرد جریان برق دمای دستگاه را کنترل می کند. تا دمای کولر در سطح متعادل قرار داشته باشد. زمانی که دمای محیط بالا باشد، ترموستات با وصل کردن جریان برق موجب روشن شدن کمپرسور می شود و دما را خنک می کند و زمانی که دمای محیط خنک شود، ترموستات جریان برق را قطع می کند تا کمپرسور خاموش شود. خرابی ترموستات باعث اختلال در روشن و خاموش شدن کمپرسور و عملکرد کلی دستگاه می شود. ترموستات در داخل یونیت داخلی و در نزدیک سیم پیچ های تبخیر کننده قرار دارد. ترموستات توسط کاربر تنظیم می شود.

 • فروش فن خنک کننده خارجی کولر گازی

فن خنک کننده یا فن پنل خارجی در یونیت خارجی قرار دارد. این فن باعث می شود تا گرمای کمپرسور به فضای بیرون ساختمان منتقل شود. این فن دارای 4 پره می باشد و در کنار کمپرسور و کندانسور قرار دارد. اگر این فن خراب باشد، کمپرسور به شدت داغ می شود و از آنجایی که گرما به بیرون منتقل نمی باشد می تواند منجربه خرابی سیم پیچ های موتور و نهایتا باعث سوختن کمپرسور شود. همچنین این فن باعث خنک شدن سیم پیچ های کندانسور می شود و باعث می شود تا گاز داغ درون لوله های کندانسور نیز خنک شود و منبسط شود. گردش پروانه فن یونیت خارجی توسط الکتروموتور فن یونیت خارجی صورت می گیرد.

 • فروش فن خنک کننده داخلی کولر گازی

این فن در یونیت داخلی قرار دارد و باعث مکش هوای گرم اتاق به داخل یونیت داخلی می شود. سپس این هوای گرم به اواپراتور برخورد می کند و خنک می شود و مجدد به فضای اتاق بر می گردد. بدین ترتیب هوای اتاق خنک می شود. پروانه های فن، توسط یک موتور کوچک می چرخند، سرعت چرخش آن نیز قابل تغییر می باشد. در صورت خرابی این فن، هوا وارد دستگاه نمی شود و عمل خنک شدن انجام نمی شود. گردش پروانه فن یونیت داخلی توسط الکتروموتور فن یونیت داخلی صورت می گیرد.

 • فروش فیلتر هوا کولر گازی

فیلتر هوا یکی از بخش های مهم دستگاه می باشد که در یونیت داخلی قرار دارد. این فیلتر باعث ایجاد هوای تمیز می شود. وقتی هوای گرم اتاق توسط فن، وارد یونیت داخلی می شود، ابتدا از فیلتر هوا عبور می کند و به واسطه ی برخورد با اواپراتور خنک می شود، سپس این هوا بعد از خنک شدن مجدد از فیلتر هوا عبور می کند و از دستگاه خارج می شود، و در نتیجه هوا کاملا تمیز می شود. در نهایت تمام آلودگی های هوا نیز از بین می رود. اگر فیلتر هوا کثیف باشد، هوای خنک به درستی از دستگاه خارج نمی شود و یا این که هوای خروجی کاملا کثیف می باشد، در این صورت لازم است تا فیلتر هوا تعویض شود. همچنین در صورت پارگی فیلتر هوا نیز باید آن را تعویض کنید.

 • فروش لوله تخلیه یا لوله درین کولر گازی

از آن جایی که دمای مبرد درون لوله اواپراتور بسیار پایین تر از دمای هوای محیط می باشد، در نتیجه هنگام برخورد هوا به لوله های اواپراتور و به دلیل رطوبت موجود در هوا، قطره های آبی روی لوله اواپراتور جمع می شوند. سپس این قطره های آب داخل یک بخش در یونیت داخلی جمع می شوند و از طریق لوله تخلیه از دستگاه خارج می شوند. اگر لوله تخلیه مسدود باشد، امکان انتقال آب به بیرون وجود نخواهد داشت و ممکن است که آب از پنل داخلی نشت کند.

 • فروش دریچه خروج هوا یا دمپر کولر گازی

دریچه کولر گازی در واقع همان دریچه های روی پنل داخلی می باشند، که جهت باد کولر را تنظیم می کنند. این دریچه ها به صورت افقی و عمودی می باشند. همچنین این امکان وجود دارد تا حالت آن ها ثابت و یا متحرک باشد. دریچه افقی توسط ریموت کنترل می شود و دریچه ی عمودی به صورت دستی تنظیم می شود. در صورت شکستن آن ها، می توانید آن ها را تعویض کنید. برای خرید دریچه کولر گازی می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل بفرمایید.

 • فروش آکومولاتور کولر گازی

آکومولاتور قطعه ای در کولر گازی می باشد که باعث می شود تا مایع و گاز از هم جدا شوند. زیرا نباید مبرد مایع وارد کمپرسور شود. زیرا باعث آسیب رساندن به کمپرسور می شود. آکومولاتور در ورودی مکش کمپرسور قرار دارد و باعث می شود تا مایع از گاز جدا شود و سپس گاز وارد کمپرسور شود.

 • فروش کنتاکتور کولر گازی

کنتاکتور قطعه ای در کولر گاز می باشد که جریان برق را در دستگاه کنترل می کند. کنتاکتور هنگام روشن کردن دستگاه پایین می آید و اجازه می دهد تا برق وارد دستگاه شود و هنگام خاموش کردن دستگاه، کنتاکتور بالا می رود و اجازه ی ورود برق را به دستگاه نمی دهد. کنتاکتور می تواند بر اثر مرور زمان خراب شود. خرابی کنتاکتور باعث گرم شدن زیاد، روشن نشدن دستگاه، یا سر و صدای زیاد کندانسور دستگاه می شود. در این صورت لازم است تا کنتاکتور را تعویض کنید.

 • فروش سنسور دمایی یا سنسور محیطی یا ترمیستور کولر گازی

سنسور دمایی یا سنسور محیطی یا ترمیستور، دمای هوای محیط را انداه گیری می کند. اگر سنسور دمایی یا سنسور محیطی خراب باشد، دمای هوای محیط را به درستی اندازه گیری نمی کند. در نتیجه عملکرد کمپرسور تحت تاثیر قرار می گیرد و ممکن است که دستگاه اصلا روشن نشود. ترمیستور دمای هوای محیط را به برد اطلاع می دهد و بر همین اساس برد دستورات لازم را صادر می کند.

 • فروش شیر چهار راهه یا شیر برقی کولر گازی

شیر چهار راهه  یا شیر برقی یا شیر معکوس کننده یا شیر استاندارد کولر گازی اسپیلت، قطعه ای در کولر گازی اسپیلت دو فصلی است که این امکان را فراهم می کند تا در صورت تمایل شما از دستگاهتان علاوه بر سیستم سرمایش به عنوان سیستم گرمایش نیز استفاده کنید. یعنی این شیر باعث می شود تا جهت شارش جریان مبرد عوض شود. از رایج ترین خرابی های این شیر ها، نشت داخلی آن ها می باشد. در صورت خرابی شیر چهار راهه لازم است تا آن را تعویض کنید.

 • فروش پمپ تخلیه آب یا پمپ درین کولر گازی

پمپ تخلیه آب یا پمپ درین برای خارج شدن آب حاصل از تقطیر در کولر گازی می باشد. این قطعه در یونیت داخلی و در نزدیک اواپراتور قرار گرفته است. زمانی که آب حاصل از رطوبت محیط داخل یک ظرفی به نام درین جمع می شود، این پمپ باعث می شود تا این آب از دستگاه خارج شود.

 • فروش فیوز حرارتی یا اورلود کولر گازی

فیوز حرارتی یا فیوز اورلود در کولر گازی از کمپرسور در مقابل نوسانات برق محافظت می کند. همچنین وظیفه ی دیگر این فیوز جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور و قطعات الکتریکی در دستگاه می باشد. در صورت خرابی یا سوختن اورلود، باید آن را تعویض کنید تا باعث آسیب رساندن به سایر قطعات نشود.

 • فروش خازن کولر گازی

خازن کولر گازی قطعه ای است که برای راه اندازی کمپرسور یا موتور از آن استفاده می شود. همچنین برای راه اندازی موتور فن و گردش پروانه ها نیز از یک خازن استفاده می شود. در صورت خرابی این قطعه کمپرسور روشن نمی شود و در نتیجه لازم است تا خازن تعویض شود.

توضیح در مورد شرکت

مجموعه دیبا پشتیبان ایرانیان یک شرکت موفق در زمینه خدمات تعمیرات کولر گازی و فروش قطعات کولر گازی ( اسپیلت ) می باشد. این مجموعه تمامی محصولات خود را به صورت کتبی گارانتی می کند. همچنین تمامی قطعات قابل فروش توسط این مجموعه اورجینال می باشند. این مجموعه بیش از یک دهه می باشد که در این زمینه فعالیت می کند و جزء بهترین و قوی ترین مراکز فروش قطعات کولرگازی می باشد.

برند های معروف کولر گازی

کولر های گازی انواع مختلفی از قبیل اسپیلت ( دو تکه )، پورتابل ( قابل حمل )، ایستاده ( دو تکه )، پنجره ای ( یک تکه )، سقفی ( کاستی )، داکتی ( کانالی )، چند شعبه ( مولتی وی ) می باشند. از معروف ترین برند های کولر گازی می توان به اجنرال OGENERAL، گریGREE، جنرال GENERAL، ال جی  LG، سامسونگ SAMSUNG، میتسوبیشی MITSUBISHI، شارپ SHARP، میدیا MIDEA، هایسنس HISENSE، دایکین DAIKIN، ایران رادیاتور، گرین اشاره کرد.

ارسال قطعات کولر گازی به شهرستان

خیلی وقت ها ممکن است که شما دنبال خرید یک قطعه برای کولر گازی باشید ولی نمی توانید آن را پیدا کنید، اما مفتخریم که به شما بگوییم، شما می توانید تمامی قطعات کولر گازی ( اسپیلت ) را از مجموعه دیبا پشتیبان ایرانیان خریداری کنید. در این مرکز تمامی قطعات کولر گازی به تمام نقاط ایران و به تمام شهرستان ها ارسال می شوند. بنابراین دیگر نگران خرید قطعات کولر گازی نباشید و با خیال راحت آن ها را از ما خریداری کنید. ما کم یاب ترین قطعات کولر گازی را نیز موجود داریم. همچنین ارسال قطعات به شهرستان طی یک روز کاری انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید قطعات و آگاهی از نحوه ارسال آن ها به شهرتان، با شماره تلفن های درج شده در این صفحه تماس حاصل فرمایید.

هزینه و قیمت خرید قطعات کولر گازی اسپیلت

امروزه بخاطر نوسانات قیمت در بازار، امکان تغییرات قیمت وجود دارد. بنابراین اگر تمایل دارید تا در مورد قیمت قطعات کولر گازی مطلع شوید، می توایند با ما در تماس باشید تا کارشناسان ما قیمت ها را به شما اعلام کنند. و به تمامی سوالات شما در رابطه با خرید قطعات کولرگازی پاسخ دهند.

6 پاسخ به “فروش قطعات کولر گازی اسپلیت”

 1. با سلام
  من تو جزیره کیش هستم و یک قطعه از کولر گازی اسپلیت پاناسونیک میخوام
  موتور کوچکی که پرها رو بالاو پایین میکنه میخواستم

 2. سلام حسینی هستم از شهرستان بم ،قطعه ای بنام بلوور 24 هزار میخوام…
  اسپلیت آیسنس..
  ایا ارسال میکنید؟

 3. سلام من چشمی اسپیلت جنرال24000 و دو عدد موتور تنظیم جهت باد شما این دوتا رو موجود دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *