ثبت درخواست تعمیرات

نکات و راهکار های افزایش طول عمر یخچال

بازدید: 299 بازدید
نکات و راهکار های افزایش طول عمر یخچال
 • اگر یخچال خود را به تازگی خریداری کردید و یا اینکه سالم ماندن دستگاهتان برایتان اهمیت ویژه ای دارد، حتما تمایل دارید تا بدانید چه روش هایی باعث افزایش طول عمر یخچال شما می شود ! یخچال فریزر یا یخچال ساید بای ساید شما می تواند به طور میانگین 15 سال به خوبی برای شما کار کند. اما همه ی ما دوست داریم تا دستگاهمان همیشه سالم بماند و تا جای ممکن به تعمیرات نیاز نداشته باشد یا این که مجبور نباشیم که یک یخچال جدید را خریداری کنیم. در واقع برای افزایش طول عمر یخچال فریزر و یخچال ساید بای ساید، راهکار ها و نکات مختلفی وجود دارد، بنابراین اگر شما نیز یک سری باید ها و نباید ها را رعایت کنید، می توانید بهترین استفاده ی ممکن را از یخچال ساید بای ساید یا یخچال فریزرتان داشته باشید. در نتیجه اگر دوست دارید تا اطلاعات مفیدی در رابطه با نکات و راهکار های افزایش طول عمر یخچال فریزر و ساید به دست بیاورید، پشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله همراه دیبا پشتیبان ایرانیان بعنوان مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی باشید.

  نکات و راهکار های افزایش طول عمر یخچال فریزر و ساید

  • لاستیک دور درب یخچال : همیشه حواستان به سالم بودن لاستیک دور درب یخچال باشد. اگر لاستیک دور درب یخچال خراب باشد، یعنی اگر پاره داشته باشد یا از محل اصلی خود خارج شده باشد و یا دفرمه شده باشد، در صورت امکان می توانید آن را تعمیر یا ترمیم کنید. زیرا هر گونه خرابی در لاستیک دور درب باعث می شود تا هوای گرم وارد یخچال شود، و یخچال برای حفظ دمای تنظیم شده مجبور است تا بیشتر کار کند. یعنی اگر لاستیک از جایش در آمده، آن را در جای اصلی خود قرار دهید. یا اگر لاستیک دور درب خاصیت آهنربایی خود را از دست داده، یا سفت شده می توانید با استفاده از آب جوش آن را نرم کنید و اگر روی لاستیک کثیف است مثلا چربی جمع شده، می توانید با استفاده از محلول جوش شیرین و سرکه یا مواد شوینده، آن را به خوبی شستشو دهید و سپس کاملا خشک کنید. در صورتی که هیچ کدام از این روش ها جواب ندادند، یا لاستیک پارگی داشت، باید آن را تعویض کنید.
  • دور نگه داشتن یخچال از گرما : یکی از نکاتی که باعث افزایش عمر و عملکرد بهتر یخچال می شود، این است که یخچال را در مکان های بسیار گرم قرار ندهید. مثلا قرار دادن یخچال مقابل نور مستقیم خورشید یک کار اشتباه می باشد. همچنین در کنار یخچال نباید دستگاه هایی از قبیل اجاق گاز، شوفاژ، شومینه، بخاری، آبگرمکن، رادیاتور و هر گونه وسیله ی گرم قرار داشته باشد. این وسایل عملکرد یخچال را تحت تاثیر قرار می دهند.
  • محل قرار گیری یخچال : علاوه بر این که یخچال نباید در کنار وسایل گرما زا قرار بگیرید ( زیرا باعث وارد کردن فشار به یخچال می شود )، باید حواستان باشد که یخچال باید حداقل 10 سانتی متر از کناره ها و از پشت و بالای یخچال فاصله وجود داشته باشد. یعنی یخچال نباید به دیوار کیپ باشد. زیرا در این صورت یخچال نمی تواند گرما را به خوبی دفع کند و گرمای اطراف یخچال باعث می شود تا کمپرسور بیشتر و بیشتر کار کند تا بتواند سرمای مورد نیاز برای خنک نگه داشتن مواد غذایی را تامین کند.
  • تمیز نگه داشتن و گرد گیری کردن کندانسور یخچال : کندانسور یخچال یا رادیاتور یخچال در واقع همان لوله های سیاه رنگ پشت یخچال فریزر می باشند. البته در یخچال ساید بای ساید، کندانسور به صورت جعبه ای و در پایین و پشت یخچال قرار دارد و برای دسترسی به کندانسور یخچال ساید باید پنل پشت یخچال را جدا کنید. این قطعه یکی از مهم ترین قطعات در یخچال می باشد که باعث می شود تا گاز مبرد داغ، خنک شود و در نتیجه فرآیند خنک سازی یخچال صورت بگیرید. اگر این قطعه توسط گرد و خاک، پرز های موجود در هوا و… پوشانده شده باشد، امکان دفع گرما توسط کندانسور امکان پذیر نخواهد بود. در نتیجه یخچال خنک نمی شود. بنابراین تمیز کردن کندانسور، سالی دو بار یکی از واجبات می باشد. برای تمیز کردن لوله های کندانسور می توانید از یک برس دسته بلند و جارو برقی و یک پارچه تمیز استفاده کنید و حتما حواستان باشد که قبل از این کار دستگاه را از برق جدا کنید.
  • باز بودن طولانی مدت درب یخچال : یکی دیگر از نکات نگه داری از یخچال، این است که درب دستگاه برای مدت زمان طولانی باز نماند، به عنوان مثال هیچ وقت درب یخچال را برای چند ثانیه یا چند دقیقه باز نگذارید و به کار های دیگر نپردازید ( مثلا از کنار یخچال دور شوید )، زیرا در این صورت ممکن است که حواستان پرت شود و یادتان برود که درب یخچال باز است، که در این صورت تمام هوای خنک از یخچال خارج می شود و در عوض هوای گرم محیط، وارد یخچال شما می شود. در نتیجه دستگاه برای خنک کردن سریع یخچال مجبور است تا سرعت خود را افزایش دهد تا فضای داخل دستگاه سریع تر خنک شود. همچنین سعی کنید زمان باز نگه داشتن درب دستگاه را به حداقل برسانید تا فشار و شوک کمتری به کمپرسور دستگاه وارد شود.
  • مرتب نگه داشتن یخچال : یکی دیگر از این نکات سازماندهی مناسب مواد غذایی درون یخچال می باشد. اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که مرتب بودن مواد غذایی درون یخچال چگونه روی کارایی و عملکرد دستگاه تاثیر می گذارد ؟ در جواب به این سوال باید به شما بگوییم که هر چقدر مواد غذایی درون یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما مرتب تر چیده شده باشند، زمان کمتری برای جستجو و پیدا کردن مواد غذایی مورد نظرتان صرف می کنید، در نتیجه درب یخچال برای مدت کم تری باز خواهد ماند، و برای رسیدن به سطح دمای تعیین شده، کندانسور کم تر کار می کند. علاوه بر این، اگر مواد غذایتان را به خوبی ساماندهی کنید، غذا ها نیز ماندگاری بیشتری خواهند داشت. حتی اگر نمی دانید که در حال حاضر موجودی داخل یخچال فریزر شما چیست ! می توانید یک لیست تهیه کنید و آن را روی درب یخچال بچسبانید، در این صورت دیگر می دانید که شما چه مواد غذایی را دارید یا نه و هر کدام در کجا قرار دارند و دیگر لازم نیست وقت زیادی برای پیدا کردن غذای خاصی را صرف کنید.
  • پر نگه داشتن بیش از نصف فضای داخل یخچال : بهتر است تا همیشه دو سوم یخچالتان را پر کنید. حتی اگر یخچالتان خیلی بزرگ است و مواد غذایی شما کافی نیست، می توانید با قرار دادن پارچ های پر از آب این مشکل را حل کنید. زیرا اگر یخچال پر از مواد غذایی باشد، هوای کمتری برای خنک شدن توسط یخچال وجود خواهد داشت و این موضوع به عملکرد بهتر یخچال کمک می کند. زیرا هوا عایق است و انتقال سرما را سخت می کند. اما حواستان باشد که یخچال را بیش از اندازه نیز پر نکنید، تا جریان هوای مناسب برای کارکرد یخچال وجود داشته باشد. همچنین مراقب دریچه های هوا باشید و مطمئن شوید که مواد غذایی یا ظروف به این دریچه های هوا کیپ نشده باشد، زیرا مانع از جریان پیدا کردن هوا می شود.
  • استفاده از ظروف مناسب برای نگه داری مواد غذایی : توصیه می کنیم برای نگه داری مواد غذایی از ظروف مناسب فریزری یا یخچالی استفاده کنید. بهترین ظروف برای نگهداری مواد غذایی در یخچال فریزر، ظروف پلاستیکی می باشند و بهترین ظروف برای نگه داری مواد غذایی در یخچال ساید بای ساید، ظروف شیشه ای می باشند ( برای یخچال ساید بای ساید ظروف شیشه ای بهتر از پلاستیکی می باشد، زیرا ظروف شیشه ای بهتر از ظروف پلاستیکی سرما را جذب می کنند ). همچنین همیشه مواد غذایی که به صورت مایع هستند را درون ظروف درب دار نگهداری کنید تا رطوبت داخل یخچال شما زیاد نباشد و دما دارای ثبات بیشتری باشد، در این صورت کمپرسور برای خنک کردن فضای داخل یخچال کار کمتری را انجام می دهد.
  • قرار ندادن غذا های گرم در یخچال : هرگز غذا های گرم را بلافاصله در یخچال قرار ندهید و اجازه دهید تا غذا ها کمی خنک شوند و به دمای محیط برسند، سپس درون یخچال قرار دهید. قرار دادن غذا های گرم درون یخچال فریزر یا یخچال ساید بای ساید، دمای هوای داخل را افزایش می دهد و دستگاه مجبور است تا سخت تر کار کند تا دمای افزایش یافته را کاهش دهد. برخی نگرانند که اگر غذا را در دمای محیط قرار دهند، ممکن است فاسد شود، اما توجه داشته باشید فقط یک زمانی را اختصاص دهید تا غذا به دمای محیط برسد، در این صورت هیچ مشکلی پیش نمی آید.
  • تعویض به موقع فیلتر آب : اگر یخچال ساید بای ساید شما دارای دیسپنسر ( آب ریز یا یخ ساز ) است، باید توجه داشته باشید که هر 6 ماه یک بار باید فیلتر ها را تعویض کنید. در صورت عدم توجه به این نکته علاوه بر خرابی خود دستگاه، باید توجه داشته باشید که در این فیلتر ها آلودگی ها و باکتری ها جمع می شوند و وارد آب آشامیدنی شما می شوند برای سلامتی شما بسیار مضر می باشند.
  • استفاده از حالت ذخیره انرژی : البته این آپشن ممکن است که در همه ی یخچال ها وجود نداشته باشد. اما در صورتی که ویژگی صرفه جویی در مصرف انرژی در تنظیمات یخچال ساید بای ساید یا یخچال فریزر شما وجود دارد، می توانید از این آپشن استفاده کنید. این ویژگی زمانی به کار می آید که در یخچال شما مواد غذایی زیادی برای خنک شدن وجود ندارد، و با استفاده از این حالت، می توانید باعث کاهش مصرف انرژی شوید.
  • کنترل درجه حرارت واقعی یخچال : گاهی ممکن است که دمای واقعی درون یخچال واقعا آن چیزی که شما روی صفحه نمایش می بینید نباشد. برای اطمینان از دمای واقعی می توانید یک دما سنج را داخل یخچال قرار دهید. و در صورتی که دمای اندازه گرفته شده غیر از آن چیزی باشد که روی صفحه نمایش نشان داده شده، دما را متناسب با فصل مورد نظر و میزان مواد غذایی موجود در یخچال تنظیم کنید. مثلا در فصل زمستان بهتر است تا درجه ی یخچال را کمی بیشتر کنید و در فصل تابستان دما را کم تر کنید. این کار به صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از فساد مواد غذایی کمک می کند و باعث می شود تا فشار کم تری به یخچال وارد شود. به عنوان مثال دمای مطلوب در فریزر باید بین منفی 15 تا منفی 18 درجه سانتی گراد باشد. دمای یخچال نیز باید بین 3 تا 5 درجه سانتی گراد باشد.
  • سرویس به موقع یخچال : یکی دیگر از مهم ترین نکات برای افزایش طول عمر یخچال ساید بای ساید و فریزر، سرویس به موقع و منظم یخچال می باشد. که البته یک سری از این موارد را خودتان می توانید انجام دهید ( مثل نظافت فضای داخل یخچال، شستشوی کندانسور و… ) و یک سری موارد دیگر تخصصی می باشند و لازم است تا یک تکنسین تعمیر یخچال آن ها را بررسی کند ( مثل بررسی نشت گاز، شارژ گاز، بررسی های مربوط به موتور، تست سالم بودن قطعات، بررسی شل نبودن سیم ها و اتصالات و… ).

  آیا با رعایت راهکار های افزایش طول عمر یخچال، دستگاه ما اصلا خراب نمی شود ؟

  آیا با رعایت راهکار های افزایش طول عمر یخچال، دستگاه ما اصلا خراب نمی شود ؟

  یک نکته ی بسیار مهمی که قبل از هر چیزی باید به آن توجه داشته باشید این است که، رعایت یک سری نکات، می تواند باعث افزایش طول عمر یخچال شما شود. اما باید توجه داشته باشید که اگر در همان ابتدا یک یخچال بی کیفیت، پر مصرف یا نا مرغوب را خریداری کنید، علاوه بر این که احتمال خرابی آن خیلی بالا می باشد، بلکه شاید رعایت نکات برای افزایش طول عمر یخچال نیز در واقع یک کار نسبتا بیهوده به حساب بیاید. در نتیجه لازم است تا علاوه بر رعایت نکات نگهداری از یخچال، هنگام خرید یخچال فریزر یا یخچال ساید بای ساید، چندین نکته را رعایت کنید و آن ها را مد نظر قرار دهید تا بتوانید ابتدا یک یخچال خوب را خریداری کنید و سپس نکات نگهداری از یخچال را نیز رعایت کنید تا دستگاه شما به بهترین شکل ممکن کار کند و عمر طولانی داشته باشد. ما در ادامه به بررسی چند نکته مهم هنگام خرید یخچال فریزر و یخچال ساید بای ساید می پردازیم.

  چند نکته مهم هنگام خرید یخچال فریزر و یخچال ساید بای ساید

  • یک مدل کم مصرف انتخاب کنید : یخچال ها از نظر بهره وری انرژی با یکدیگر متفاوت می باشند و امروزه با پیشرفت تکنولوژی، مدل های پیشرفته ای در بازار وجود دارند. برخی از این مدل ها باعث می شوند تا مصرف انرژی تا حد یک دهم یخچال های قدیمی کاهش پیدا کنند. همچنین یخچال های جدید از نظر فنی و فیزیکی بسیار با کیفیت تر هستند. به خصوص که امروزه یخچال هایی طراحی شده اند که دارای چند درب هستند، که این نوع یخچال ها انرژی کم تری مصرف می کنند، زیرا با باز کردن یکی از درب ها کل سرمای دستگاه خارج نمی شود. همچنین دسترسی به مواد غذایی نیز راحت تر می باشد.
  • یخچال متناسب با ظرفیت و تعداد خانوار را انتخاب کنید : اگر تعداد افراد خانواده شما مثلا 3 نفر است، و مواد غذایی مورد نیاز شما نیز حجم خیلی زیادی ندارد، یک یخچال بسیار بزرگ را انتخاب نکنید. و یا اگر یک خانواده پر جمعیت هستید و باید مواد غذایی زیادی در یخچالتان موجود باشد، یخچال بزرگی را انتخاب کنید تا مجبور نباشید تمام مواد غذایی را به زور روی هم بچینید تا هیچ گردش هوایی در داخل یخچال وجود نداشته باشد.
  • از یخچالی که مجهز به دستگاه توزیع آب و یخ است استفاده کنید : امروزه بسیاری از یخچال ها دارای آبسرد کن و یخ ساز می باشند. همه ی ما بخاطر نوشیدن آب خنک ممکن است که در طول روز، به دفعات زیاد درب یخچال را باز و بسته کنیم، که این موضوع باعث اتلاف انرژی می شود. اما با وجود دیسپنر، فقط کافیست تا لیوان را در جای مورد نظر قرار دهیم تا بتوانیم از آب خنک یا یخ استفاده کنیم و با این کار به دفعات کم تری درب یخچال را باز و بسته می کنیم.
  سخن پایانی

  یخچال یکی از مهم ترین و ضروری ترین وسایل منزل یا محیط کار می باشد. خرابی آن می تواند بسیار ناخوشایند باشد و البته می تواند خسارت و ضرر زیادی به مواد غذایی وارد کند و باعث خرابی مواد غذایی و ضرر مالی شود. همچنین در صورت خرابی کامل یخچال، خرید مجدد یک دستگاه جدید هزینه ی بسیار زیادی را در بر دارد. در نتیجه رعایت همین چند نکته، می تواند باعث صرفه جویی در وقت، صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه های شما عزیزان و همینطور و کمک به محیط زیست و جلوگیری از فساد مواد غذایی شما کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی مقالات آموزش تعمیرات یخچال آموزش تعمیرات یخچال
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت