ثبت درخواست تعمیرات

نکات و راهکار های افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی

بازدید: 297 بازدید
نکات و راهکارهای افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی
 • امروزه استفاده از ماشین های ظرفشویی بسیار متداول شده است. به خصوص در شرایطی مثل کرونا، بیشتر از هر زمان دیگری در منزل آشپزی می کنیم و قاعدتا ظروف بیشتری نسبت به گذشته کثیف می شوند و خیلی بیشتر به ارزشمند بودن این وسیله پی می بریم. همچنین می دانیم که خرید وسایل برقی آشپزخانه چقدر گران می باشند و خرابی آن ها نیز هزینه بر می باشد، در نتیجه تمال داریم تا بیشتر از آن ها مراقبت کنیم که عمر طولانی تری داشته باشند، و تمایل داریم تا توصیه هایی در مورد نگهداری از وسایل برقی آشپزخانه مانند ماشین ظرفشویی را بدانیم و دستورالعمل ها و باید ها و نباید ها را دنبال و رعایت کنیم تا ماشین ظرفشویی ما طول عمر بالاتری داشته باشد. اگر تمایل دارید تا ماشین ظرفشویی شما سال ها بدون خرابی برای شما کار کند، باید یک سری روش ها و نکاتی را رعایت کنید. ما در این مقاله  از تعمیرگاه دیبا پشتیبان ایرانیان قصد داریم تا مهم ترین نکات و راهکار های افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی را به شما آموزش دهیم. در صورت رعیات کردن این نکات، علاوه بر عملکرد مناسب دستگاه، عمر ماشین ظرفشویی شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین تا انتهای این مقاله همراه باشید.

  نکات و راهکار های افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی

  • تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی
  • رسوب زدایی ماشین ظرفشویی
  • استفاده از آب گرم برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی
  • عدم استفاده از ژل شوینده
  • بار گیری صحیح ماشین ظرفشویی
  • بارگذاری به اندازه ظروف در دستگاه
  • تمیز کردن ظروف پیش از بارگذاری
  • قرار ندادن برخی ظروف خاص در دستگاه
  • عدم بی اهمیتی به جمع شدن آب در قسمت پایین دستگاه
  • استفاده از تنظیمات صحیح و انتخاب چرخه ی مناسب شستشو
  • تمیز کردن فضای داخل ماشین ظرفشویی
  • تمیز کردن درز و لبه های درب ماشین ظرفشویی
  • عدم استفاده از مواد شوینده مانند سفید کننده
  • استفاده ی مرتب از ماشین ظرفشویی
  • تمیز کردن بازو های اسپری
  • بررسی سالم بودن قفسه ها
  • تنظیم صحیح درجه ی آب
  • عدم استفاده از چرخه ی خشک کن
  • کاهش میزان زمان استفاده
  • استفاده از مواد شونده با کیفیت
  • عدم بی تفاوتی نسبت به خرابی های ساده
  • عدم قرار دادن چیز های عجیب و غریب را در ماشین ظرفشویی
  • سایر عوامل تاثیر گذار در طول عمر ماشین ظرفشویی

   

  تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

  تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

  یکی از مهم ترین نکاتی که علاوه بر افزایش عمر دستگاه، باعث تمیز شسته شدن ظروف و عدم بد بو شدن فضای داخل دستگاه می شود، تمیزی فیلتر می باشد. فیلتر در سینی کف دستگاه قرار دارد و یک قسمت توری شکل می باشد که از ورود ذرات غذا به داخل پمپ تخلیه و شلنگ تخلیه جلوگیری می کند و مانع از انسداد بخش تخلیه آب می شود. فیلتر باید به طور مرتب و ترجیحا بعد از هر بار شستشو یا نهایتا هر ماه یک بار تمیز شود و پسماند مواد غذایی موجود در فیلتر، باید با استفاده از یک مسواک، سرکه و آب داغ، به طور کامل شستشو شود.

  برای خارج کردن فیلتر باید ابتدا قفسه پایینی را از ماشین ظرفشویی خارج کنید. برای باز کردن درب فیلتر باید آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. همچنین بعد از تمیز کردن فیلتر، جهت نصب مجدد آن، باید درب فیلتر را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مطمئن شوید که فیلتر در جای خود قفل شده باشد. البته فیلتر ها در ماشین ظرفشویی های مختلف، متفاوت می باشند. در نتیجه برای پی بردن به چگونگی جدا کردن فیلتر ماشین ظرفشویی، بهتر است تا نگاهی به دفترچه راهنمای دستگاهتان بیاندازید.

  رسوب زدایی ماشین ظرفشویی

  با گذشت زمان، مواد معدنی موجود در آب می توانند مشکلاتی را برای ماشین ظرفشویی شما ایجاد کنند. به خصوص اگر شما در مناطقی زندگی می کنید که دارای آب سخت می باشد، این مشکلات می تواند بیشتر باشد. استفاده از نمک در ماشین ظرفشویی، به شما کمک می کند تا سختی آب منطقه شما کنترل شود و نمک از تجمع آهک و رسوب، جلوگیری می کند. در صورت روشن شدن چراغ نشانگر، باید مخزن نمک سریعا پر شود. جلوگیری از تجمع رسوب، باعث افزایش عمر دستگاه شما می شود.

  استفاده از آب گرم برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

  توصیه می شود تا از آب گرم جهت شستشو ی ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده شود. زیرا اگر آب سرد وارد دستگاه شود، دستگاه باید مدت بیشتری کار کند تا آب را به دمای مطلوب برساند در نتیجه زمان شستشو بیشتر می شود و انرژی بیشتری نیز مصرف می شود. همچنین مواد شوینده در آب گرم سریعتر حل می شوند، در نتیجه مواد شوینده به صورت لجن تشکیل نمی شود و همین امر می تواند طول عمر دستگاه شما را افزایش دهد.

  عدم استفاده از ژل شوینده

  شوینده های مبتنی بر ژل، اغلب دارای کلر می باشند و کلر با گذشت زمان می تواند به دستگاه شما آسیب برساند. در نتیجه ما پیشنهاد می کنیم تا به جای استفاده از شوینده های ژلی، از شوینده های پودری یا قرص استفاده کنید. البته بین شوینده های پودری و قرص، پیشنهاد ما قرص می باشد.

  بار گیری صحیح ماشین ظرفشویی

  یکی دیگر از نکات مهمی که هم روی افزایش عمر ماشین ظرفشویی و هم روی بهبود عملکرد و شستشوی دستگاه تاثیر می گذارد، اهمیت روش صحیح بارگیری ماشین ظرفشویی می باشد. به عنوان مثال، باید توجه داشته باشید که قسمت کثیف ظروف را، به سمت پایین قرار دهید، لیوان ها باید به سمت پایین گذاشته شوند. همچنین پیش از قرار دادن ظروف در دستگاه، لازم است تا بقایای مواد غذایی را بردارید.

  بارگذاری به اندازه ظروف در دستگاه

  سعی کنید تا بار گذاری را به طور کامل انجام دهید، یعنی فقط بخاطر 4 تا بشقاب دستگاه را روشن نکنید، اجازه دهید ظروف به یک اندازه ی مشخصی جمع شوند و سپس شستشو را انجام دهید. زیرا در صورت کامل بودن بار دستگاه، تعداد چرخه هایی که ماشین ظرفشویی شما اجرا می کند، کاهش می یابد و باعث صرفه جویی در مصرف آب و باعث طولانی شدن عمر دستگاه شما می شود. همچنین توجه داشته باشید که قطعات مکانیکی در صورت استفاده  یبیشتر، زودتر دچار فرسودگی می شوند. اما اگر میزان ظروف زیاد است، همه ی ظروف را یکباره در ماشین ظرفشویی قرار ندهید، و در این صورت طی دو مرحله دستگاه را روشن کنید، تا مطمئن شوید که ظروف به درستی تمیز می شوند.

  تمیز کردن ظروف پیش از بارگذاری

  یکی دیگر از نکات مهم جهت طولانی شدن عمر ماشین ظرفشویی، این است که ظروف را پیش از قرار دادن در دستگاه کمی تمیز کنید. به این کار پیش شستشو نیز گفته می شود.  این بدین معناست که پسماند مواد غذایی را از روی ظروف بردارید. گیر کردن پسماند برخی مواد غذایی مانند استخوان در فیلتر، باعث کیپ شدن و گرفتگی مجرای تخلیه می شود و مشکلاتی را برای دستگاه شما ایجاد می کند.

  قرار ندادن برخی ظروف خاص در دستگاه

  یک سری ظروف را نباید درون دستگاه قرار دهید، زیرا در غیر این صورت هم به ظروف و هم به دستگاه شما آسیب وارد می شود. به عنوان مثال ظروفی یا قوطی یا شیشه هایی که دارای برچسب های کاغذی هستند ، یا ظروف چینی ظریفی که دارای نوار طلایی هستند، یا ظروف شیشه ای بسیار حساس و نازک، یا ظروف کاغذی و یک بار مصرف و… . این ها جز مواردی هستند که نباید درون ستگاه قرار بگیریند.

  عدم بی اهمیتی به جمع شدن آب در قسمت پایین دستگاه

  اگر در سینی کف دستگاه، می بینید که به اندازه ی یک کف دست آب جمع شده است، نسبت به آن بی توجه نباشید. حتما به دنبال پیدا کردن علت این مشکل باشید، همچنین بهتر است تا از یک تکنسین کمک بگیرید. و حتما باید مشکل سریعا حل شود، زیرا می تواند منجربه خرابی های بیشتر و خسارت بیشتر شود و در نتیجه می تواند باعث کاهش عمر دستگاه شما شود.

  استفاده از تنظیمات صحیح و انتخاب چرخه ی مناسب شستشو

  دقت کنید تا درست ترین تنظیمات را متناسب با نوع ظروف و میزان کثیفی ظروفتان انتخاب کنید. به عنوان مثال انتخاب یک چرخه ی کوتاه شستشو یک گزینه ی مناسب و وسوسه انگیز می باشد، اما باید حواستان باشد، در صورتی که ظروف شما فوق العاده کثیف هستند، در صورت انتخاب یک چرخه ی شستشو ی کوتاه، در نهایت ظروف به خوبی شسته نمی شوند. بنابراین در انتخاب چرخه ی شستشو دقت کنید.

  تمیز کردن فضای داخل ماشین ظرفشویی

  همیشه فضای داخل دستگاه، از قبیل دیواره ها، کف دستگاه، قفسه ها، فیلتر و… را به خوبی و به طور منظم بشویید. برای تمیز شدن و از بین بردن بوی بد داخل ماشین ظرفشویی، پیشنهاد می کنیم که دستگاه را بدون قرار دادن ظرف، و با بالاترین دمای آب، روشن کنید. می توانید داخل دستگاه یک لیوان سرکه سفید بریزید و یا یک لیوان سرکه سفید را داخل دستگاه قرار دهید ( فرقی نمی کند ) و سپس دستگاه را روشن کنید. این کار باعث تمیز شدن فضای داخل دستگاه می شود و پسماند مواد غذایی قدیمی را از بین می برد و باعث رفع بوی بد می شود. همچنین برخی از ماشین های ظرفشویی خودشان یک چرخه ی مخصوص برای تمیز کردن فضای داخل دستگاه دارند. این چرخه با دمای بالا، فضای داخل دستگاه را به صورت عمیق تمیز می کند و باعث از بین بردن باکتری ها می شود. فقط حواستان باشد در طی این چرخه، نباید ظروف داخل دستگاه قرار داشته باشد. همچنین مواد شوینده ی مخصوصی در بازار وجود دارند که دقیقا برای همین کار، یعنی برای تمیز کردن باکتری ها، رسوبات و از بین بردن مواد زائد تولید شده اند، که می توانید از آن ها نیز استفاده کنید. ولی حتما قبل از استفاده دستورالعمل روی محصول را به دقت مطالعه بفرمایید.

  تمیز کردن درز و لبه های درب ماشین ظرفشویی

  از آنجایی که لبه و درز درب ماشین ظرفشویی، در طول چرخه ی شستشو در معرض آب و گرما قرار نگرفته است، در نتیجه هنگام روشن بودن دستگاه، این قسمت ها تمیز نمی شوند. همچنین مانند ماشین لباسشویی، لازم است تا مهر و موم یا درز های اطراف درب ماشین ظرفشویی را نیز با یک حوله مرطوب تمیز کنید. این کار از رشد و تجمع کپک و باکتری ها جلوگیری می کند و مانع از ایجاد بوی بد می شود. بهتر است تا این روش را هر دو ماه یک بار انجام دهید.

  عدم استفاده از مواد شوینده مانند سفید کننده

  در صورتی که جنس بدنه داخلی دستگاه شما استیل می باشد، هرگز از سفید کننده استفاده نکنید و یا اصلا سفید کننده و سرکه را با هم مخلوط نکنید. این کار آسیب جدی به دستگاه شما وارد می کند. برای این منظور تنها از مواد شوینده ایمن و مناسب با ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

  استفاده ی مرتب از ماشین ظرفشویی

  شاید عجیب به نظر برسد، اما یکی از روش های سالم ماندن ماشین ظرفشویی، استفاده ی مرتب از ماشین ظرفشویی می باشد. باور کنید اگر فقط ماهی یک بار یا سالی یک بار از دستگاه استفاده کنید، دستگاه شما زودتر خراب می شود. زیرا ماشین ظرفشویی برای استفاده کردن است نه برای تزئین یا دکوری. همچنین عدم استفاده ی منظم از ماشین ظرفشویی، باعث ایجاد بوی بد نیز می شود.

  تمیز کردن بازو های اسپری

  بازو های اسپری یا بازو های آبپاش، وظیفه ی اسپری کردن آب بر روی ظروف را به عهده دارند. اما اگر سوراخ های بازو های اسپری توسط رسوبات آب یا بقایای مواد غذایی مسدود شده باشد، قدرت تمیز کردن ظروف کم می شود. در نتیجه لازم است تا بازو های اسپری را به طور منظم بررسی کنید و در صورت مسدود بودن، انسداد را بر طرف کنید. برای این منظور می توانید از یک خلال دندان استفاده کنید. لازم است تا این کار را هر چند ماه یکبار انجام دهید.

  بررسی سالم بودن قفسه ها

  قفسه های ماشین ظرفشویی بر اثر مرور زمان ممکن است که دچار از بین رفتن پوشش پلاستیکی شوند. در این صورت لازم است تا آن ها را با رنگ وینیل رنگ کنید تا ترمیم شوند. در غیر این صورت قفسه ها دچار خوردگی می شوند و قطعات کوچک فلز زنگ زده وارد پمپ می شود. و همانطور که می دانید، پمپ قلب ماشین ظرفشویی می باشد. تصور کنید در این صورت تمامی این قسمت های زنگ زده در یک قسمت درون پمپ جمع می شوند و باعث خرابی پمپ و در نتیجه باعث از کار افتادن دستگاه شما می شوند.

  تنظیم صحیح درجه ی آب

  تنظیم مناسب درجه ی آب در شستشوی ظروف، علاوه بر این که در مصرف آب و انرژی صرفه جویی می کند، بلکه به بیشتر شدن عمر دستگاه شما نیز کمک می کند. برخی از ظروف مثل قابلمه، نیاز به دمای بیشتری برای شستشو دارند، اما برخی از ظروف مثل لیوان یا بشقاب یا ظروف شیشه ای، به دمای کم تری نیاز دارند. در نتیجه فقط برای ظروف خیلی کثیف از دمای بالای آب جهت شستشو استفاد کنید.

  عدم استفاده از چرخه ی خشک کن

  چرخه ی خشک کن که بعد از شستشوی ظروف باعث خشک کردن ظروف شما می شود، در واقع یک کار غیر ضروری می باشد. بنابراین اگر عجله ندارید، توصیه می کنیم که از این چرخه استفاده نکنید و اجازه بدهید تا ظروف شما خود به خود خشک شود  یا ظروف را از دستگاه خارج کنید تا با گذشت زمان خشک شوند. زیرا چرخه ی خشک کن باعث مصرف برق بیشتر و کاهش طول عمر دستگاه شما می شود.

  کاهش میزان زمان استفاده

  یکی دیگر از نکات مهمی که بر روی طول عمر ماشین ظرفشویی شما تاثیر می گذارد دفعات استفاده از دستگاه می باشد. به عنوان مثال اگر در طول هفته بیش از 5 بار از دستگاه استفاده می کنید، احتمالا دستگاه شما دارای طول عمر مفید 7 سال خواهد بود. اما اگر در طول هفته 5 بار یا کم تر از دستگاه استفاده می کنید، احتمالا ماشین ظرفشویی شما می تواند حدود 12 سال برای شما کار کند. زیرا همانطور که می دانید، هرچقدر بیشتر از قطعات مکانیکی استفاده شود، عمر آن ها نیز کم می شود.

  استفاده از مواد شوینده با کیفیت

  هرگز از مواد شوینده بی کیفیت و غیر معتبر استفاده نکنید. در این مورد وسواس بیشتری به خرج دهید، زیرا مواد شوینده به طور مستقیم روی طول عمر دستگاه شما تاثیر می گذارند. همچنین فقط از شوینده های مخصوص ماشین ظرفشویی که سازندگان دستگاه شما آن را توصیه کرده اند استفاده کنید. هیچ وقت شوینده های مخصوص شسشتشوی ظروف با دست را درون مخزن دستگاه نریزید. زیرا در این صورت، این مواد شوینده درون دستگاه به صورت لجن تشکیل می شوند و باعث آسیب رساندن به فیلتر، سیستم زهکشی ( تخلیه آب ) و… می شوند و در نتیجه از عمر دستگاه شما کم می کنند.

  عدم بی تفاوتی نسبت به خرابی های ساده

  نسبت به خرابی های به ظاهر ساده مثل سر و صدای دستگاه، عدم تخلیه کامل دستگاه، نشت آب، تمیز شسته نشدن ظروف، خرابی قفل درب و… بی توجه نباشید و سریعا نسبت به رفع این ایرادات هرچند ساده و پیش پا افتاده و کم اهمیت دستگاه خود، اقدام کنید. زیرا همین مسائل کوچک ممکن است به یک مسئله و مشکل بزرگتر تبدیل شود و باعث خرابی و کاهش عمر دستگاه شما شود. در صورت بروز مشکل، می توانید از یک تکنسین متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی کمک بخواهید.

  عدم قرار دادن چیز های عجیب و غریب را در ماشین ظرفشویی

  شاید تعجب کنید، اما پیش آمده که برخی افراد وسایل عجیب و غریبی مانند اسباب بازی، قطعات لوازم خانگی، کفش و… را درون دستگاه برای شسشتو قرار می دهند. لطفا هرگز چنین کاری را انجام ندهید. ماشین ظرفشویی تنها برای شستشوی ظروف و آن هم نه هر ظروفی، می باشد. این کار می تواند باعث خرابی دستگاه شما و کاهش عمر دستگاه شما می شود.

  عوامل تاثیر گذار در طول عمر ماشین ظرفشویی

  سایر عوامل تاثیر گذار در طول عمر ماشین ظرفشویی

  علاوه بر تمامی مواردی که در بالا به آن ها شاره شد، یک نکته ی مهم دیگر وجود دارد. این که هنگام خرید ماشین ظرفشویی باید توجه داشته باشید که یک برند و مدل با کیفیت را خریداری کنید. ماشین های ظرفشویی با کیفیت بالا و یک مارک خوب، در صورت نگهداری مناسب، می توانند عمر بالاتری نسبت با دستگاه های معمولی تر یا بی کیفیت داشته باشند. البته در رابطه با این مورد باید پیش از خرید دستگاه، حسابی تحقیق کنید.

  نکات تکمیلی

  رعایت این نکاتی که در این مقاله به آن ها اشاره شد، می تواند تاثیر قابل توجهی در افزایش عمر ماشین ظرفشویی شما داشته باشد. ماشین های ظرفشویی به طور میانگین 10 سال برای شما کار می کنند، معمولا 5 سال اول تقریبا بدون خرابی کار می کنند و 5 سال دوم به مراقبت و سرویس بیشتری نیاز دارند. در صورت رعایت این نکات می توانید عمر آن ها را بیشتر کنید. اما توجه داشته باشید که دستگاه های بالای 15 سال، معمولا دیگر بدون دردسر برای شما کار نمی کنند و احتمال خرابی آن ها بسیار بالا خواهد بود، زیرا عمر مفید خود را کرده اند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  دسته‌بندی مقالات آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت