به سایت دیبا پشتیبان ایرانیان مرکز تعمیرات لوازم خانگی خوش آمدید
علائم خرابی خازن ماشین لباسشویی دوقلو

علائم خرابی خازن ماشین لباسشویی دوقلو

خرابی ماشین لباسشویی می تواند برای افراد منزل یه اتفاق بسیار ناخوشایند باشد. و تعویض دستگاه نیز هزینه ی بسیار زیادی را در بر دارد و یک گزینه ی ایده آل و مطلوب نمی باشد. بنابراین اگر ماشین لباسشویی دوقلو شما خراب شد، پیشنهاد می کنیم که همان ابتدا به فکر تعویض آن نیوفتید، بلکه به تعمیر دستگاه فکر کنید. زیرا تعمیر دستگاه هزینه ی بسیار معقولی دارد. همچنین اگر خازن ماشین لباسشویی دوقلو شما خراب شده، شما می توانید با یک هزینه ی مناسب خازن دستگاه را تعمیر و یا تعویض کنید و برای سالیان سال از ماشین لباسشویی تان استفاده کنید. ما در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با علائم خرابی خازن ماشین لباسشویی دو قلو با شما عزیزان صحبت کنیم. بنابراین اگر با این مشکل مواجه شدید، خواندن این مقاله می تواند اطلاعات مفیدی را به شما بدهد.

تعمیر ماشین لباسشویی دوقلو

ماشین لباسشویی دو قلو جزء آن دسته از محصولاتی می باشد که امروزه جای خود را به ماشین لباسشویی های جدید و درب از جلو داده است، اما باز هم بخاطر قیمت مناسب و شستشوی خوبی که انجام می دهند، طرفداران خودش را دارد. همچنین نکته ای که در رابطه با تعمیرات این نوع دستگاه ها صدق می کند، این است که همه ی تعمیر کاران، به خصوص تعمیر کاران جوان تر، آشنایی کافی با تعمیرات این نوع دستگاه ها را ندارند و لازم است تا در صورت نیاز به تعمیرات و تماس با تعمیرگاه لوازم خانگی، حتما مدل ماشین لباسشوییتان را ذکر کنید تا افراد آشنا با تعمیرات ماشین لباسشویی دو قلو دستگاه شما را بررسی و تعمیر کنند.

ماشین لباسشویی دوقلو از چه اجزایی تشکیل شده است؟

برای این که بتوانید با نحوه ی کارکرد و تعمیر ماشین لباسشویی های دو قلو مطلع شوید، لازم است تا با اجزای تشکیل دهنده ماشین لباسشویی آشنا شوید. ماشین لباسشویی دو قلو از قطعاتی همچون خازن، میکروسوئیچ، موتور، ترمز مکانیکی، تایمر شستشو، فیوز حرارتی، موتور خشک کن، تایمر خشک کن و… تشکیل شده است. این قطعات جزء مهم ترین قطعات ماشین لباسشویی می باشند. اگر هر یک از این قطعات خراب شوند، ماشین لباسشویی نمی تواند به درستی کار کند و حتی ممکن است که اصلا روشن نشود. همچنین لازم است که بدانید موتور خشک کن ماشین لباسشویی های دوقلو توسط خازن روشن می شود. بنابراین در صورتی که خازن خراب باشد، موتور استارت نمی زند.

وظیفه ی خازن ماشین لباسشویی چیست؟

به طور کلی دو نوع خازن وجود دارد. یکی خازن استارتر و دیگری خازنی است که به طور مداوم کار می کند. هدف از این مقاله بررسی خازن استارتر یا راه انداز می باشد. خازن استارتر باعث راه اندازی موتور می شود و وقتی موتور روشن شود سپس خازن خاموش می شود، در واقع خازن استاتر فقط چند ثانیه کار می کند تا باعث افزایش گشتاور موتور شود و موتور را روشن کند و هنگامی که موتور در حال کار است، خازن قطع می شود.

علت و علائم خرابی خازن ماشین لباسشویی دوقلو

علائم خرابی خازن ماشین لباسشویی دوقلو

 • از کار افتادن کلی دستگاه

یکی از رایج ترین نشانه های خرابی خازن، از کار افتادن دستگاه ( منظور راه اندازی نشدن موتور ) می باشد. اگر خازن دستگاه خراب باشد، ممکن است که دستگاه اصلا روشن نشود. در این صورت لازم است تا خازن تعویض گردد. اما باید توجه داشته باشید که خرابی خازن یکی از علل روشن نشدن دستگاه می باشد، دستگاه شما می تواند بنا به دلیل بسیار زیادی روشن نشود، به عنوان مثال از دیگر علل روشن نشدن دستگاه می توان به قطعی برق، عدم جریان هوای مناسب در دستگاه، تنظیمات اشتباه، خرابی فیوز، پارگی تسمه، سوختگی موتور و… نیز اشاره کرد.

 • کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی دوقلو

اگر خشک کن دستگاه عمل نمی کند و لباس ها به درستی خشک نمی شوند، محتمل ترین اشکال خرابی خازن می باشد. خیس بودن لباس ها بعد از شستشو به خصوص در مناطق سرد سیر که امکان خشک شدن سریع لباس ها وجود ندارد، می تواند بسیار ناخوشایند باشد. بنابراین اگر خشک کن ماشین لباسشویی دوقلو نمی چرخد، باید به سراغ بررسی خازن بروید و از سالم بودن یا معیوب بودن خازن مطمئن شوید و در صورت خرابی خازن لازم است تا آن را تعویض کنید. همچنین عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند علل این مشکل باشند، به عنوان مثال قرار دادن لباس های زیاد در دستگاه، یا خرابی موتور، خرابی فیوز حرارتی، خرابی پمپ و… نیز می توانند ازدیگر علت های کار نکردن خشک کن دستگاه  باشند. به عنوان مثال گاهی ممکن است که اصلا خرابی از تسمه، پمپ و یا موتور باشد، اما شما به اشتباه فکر کنید که خازن خراب است.

 • ایجاد سر و صدای بلند و گرم شدن ماشین لباسشویی

همچنین گاهی ممکن است که خازن استارتر جریان ضعیفی داشته باشد، در این صورت ماشین لباسشویی روشن شود، اما دستگاه ممکن است که بیش از اندازه گرم شود و حتی ممکن است که هنگام کار کردن سر و صدای بلندی مانند صدای زنگ، به گوش برسد. همچنین ممکن است که دستگاه به کندی کار کند. در این صورت به احتمال زیاد خازن معیوب است.

 • تمیز شسته نشدن لباس ها

اگر خازن خراب باشد، می تواند باعث این شود تا لباس ها به خوبی شسته نشوند. در واقع در اثر خرابی خازن، دیگ به درستی نمی چرخد. یعنی ممکن است که دیگ اصلا نچرخد و یا این که با سرعت مناسبی نچرخد، در نتیجه لباس ها به خوبی به هم برخورد نمی کنند و لباس ها به خوبی شسته نمی شوند.

سایر علائم خرابی خازن لباسشویی

همچنین اگر خازن ماشین لباسشویی دو قلو خراب باشد، می تواند علائمی از قبیل پریدن فیوز، سوختن موتور، کم شدن سرعت دور موتور را نیز در بر داشته باشد. بنابراین اگر چنین نشانه هایی را مشاهده کرید، مشکل می تواند از خازن باشد و لازم است تا خازن بررسی شود و در صورت نیاز خازن تعویض گردد.

اهمیت سالم بودن خازن

تا این جای کار متوجه شدیم که اگر خازن ماشین لباسشویی دو قلو خراب باشد، چگونه خود را نشان می دهد و باعث ایجاد چه مشکلاتی می شود و به علائم و نشانه های خرابی خازن را نیز اشاره کردیم. اما نکته ای که باید در نظر داشته باشید، این است که در صورت مشاهده ی این علائم، علاوه بر بررسی خازن، لازم است تا از سالم بودن تسمه و قرار داشتن صحیح تسمه در جای خود و سلامت موتور نیز مطمئن شوید. برای این منظور لازم است تا دستگاه را باز کنید تا بتوانید به این اجزا دسترسی پیدا کنید. همچنین برای باز کردن دستگاه می توانید به دفترچه راهنمای محصول مراجعه کنید.

برای تشخیص خرابی خازن باید چه کار هایی را انجام بدهیم؟

برای تشخیص خرابی خازن باید چه کار هایی را انجام بدهیم؟

اگر از سالم بودن مواردی مثل تسمه مطمئمن هستید، باید خازن استاتر را بررسی کنید. خازن یک قطعه ی  کوچک استوانه ای است که معمولا به رنگ سیاه یا سفید می باشد و دارای دو پایانه ( ترمینال ) است که با سیم به موتور متصل می شوند. برای این که تشخیص بدهیم خازن سالم است یا نه، باید آن را به صورت فیزیکی بررسی کنیم. معمولا در صورت خرابی خازن، قسمت محافظ خازن خراب می شود، تقریبا می توان گفت منفجر می شود یا باد می کند و یا این که روغن می زند و… و از این طریق می توان متوجه شد که خازن خراب شده است. اما برای بررسی سالم بودن خازن باید از یک اهم متر استفاده کنید و مقاومت الکتریکی خازن را اندازه گیری کنید. برای این منظور باید اهم متر را به ترمینال ها وصل کنید. اهم متر باید یک عدد کمی را نشان دهد که این عدد به طور پیوسته در حال افزایش باشد. اگرروی اهم متر هیچ عددی نشان داده نشد و یا این که عدد اصلا تغییر نکرد، این یعنی این که خازن خراب است و باید خازن را تعویض کنید.

نحوه ی تعویض خازن ماشین لباسشویی دوقلو

قبل از انجام هر کاری، لازم است تا دستگاه را از برق بکشید. برای دسترسی به موتور و خازن دستگاه و در نهایت برای تعویض خازن ماشین لباسشویی دوقلو لازم است تا ابتدا دستگاه را باز کنید و در واقع باید قسمت عقب کابین دستگاه ( پنل عقب ) را جدا کنید، تا بتوانید به خازن دسترسی پیدا کنید. اگر بتوانید به خازن دسترسی پیدا کنید، یعنی توانسته اید سخت ترین قسمت ممکن را پشت سر بگذارید. در این مرحله بهتر است تا از این حالت دستگاه یک عکس بگیرید تا هنگام بستن مجدد دستگاه به مشکل بر نخورید و بتوانید از عکس کمک بگیرید. در صورت عکس گرفتن می توانید به یاد بیاورید که سیم ها واتصالات موتور به ترمینال های خازن چگونه متصل شده است و بدین ترتیب می توانید به راحتی بعد از تعویض خازن آن ها را متصل کنید. خازن توسط یک نگهدارنده فلزی یا پلاستیکی به محفظه ی موتور متصل شده است. در این صورت لازم است تا سیم ها را توسط انبر از ترمینال ها جدا کنید و خازن خراب را از نگهدارنده خارج کنید و آن را تعویض کنید. همچنین برای این که دچار برق گرفتگی نشوید، لازم است تا شارژ موجود در خازن را خالی کنید یا به بیانی دیگر باید خازن را تخلیه کنید. زیرا خازن برای راه اندازی موتور، در خود بار الکتریکی ذخیره می کند.  برای این کار لازم است تا با استفاده از پیچ گوشتی که دسته ی آن عایق است، دو تا پایه های خازن را به هم اتصال بدهید تا بار موجود در خازن تخلیه شود، با این کار دیگر نگران برق گرفتگی نخواهید بود. توجه داشته باشید که اگر این کار را انجام ندهید، شوک برق می تواند آسیب جدی در بر داشته باشد و حتی می تواند باعث مرگ شود. پس از انجام این مراحل، بدین ترتیب توانستید خازن را تعویض کنید و خازن جدید و سالم را جایگزین کنید و سپس باید سیم ها را مجدد به ترمینال ها وصل کنید و تمام مراحلی را که برای باز کردن دستگاه انجام دادید را به صورت معکوس انجام دهید و مجدد دستگاه را سر هم بندی کنید. اگر خودتان مهارت فنی لازم را داشته باشید، می توانید خازن را جداگانه به صورت اینترنتی یا حضوری خریداری کنید و تعویض خازن را خودتان انجام دهید.

علل سوختن خازن ماشین لباسشویی دوقلو چیست؟

همانور که پیش تر اشاره کردیم، در بسیاری از ماشین لباسشویی ها برای کمک به راه اندازی موتور، نیاز به خازن استارتر یا خازن راه انداز دارند. این خازن ها اگر خراب شوند، می تواند باعث از کار افتادن موتور شوند. اما علت اصلی خرابی خازن استارتر، گرم شدن بیش از حد می باشد. خازن های استارتر تحمل گرمای حاصل از عملکرد مداوم را ندارند و برای این منظور طراحی نشده اند. در واقع این خازن ها فقط لحظه ای کوتاه هنگام روشن شدن موتور، روشن می مانند، بنابراین اگر خازن استارتر بیش از حد روشن بماند و خیلی گرم می شود و در نتیجه خراب می شود.

نکات تکمیلی
 • اگر بنا به هر دلیل فکر می کنید که موتور دستگاه خراب شده و نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد، پشنهاد می کنیم که حتما خازن را بررسی کنید. خیلی اوقات ممکن است که خازن خراب شده باشد و با یک تعویض خازن، و با یک هزینه ی جزئی مشکل به راحتی بر طرف شود.
 • همچنین در صورتی که مهارت و تخصص کافی در زمینه ی تعمیرات لوازم برقی خانگی و به خصوص ماشین لباسشویی دوقلو را ندارید، هرگز اقدام به تعمیر دستگاه نکنید و بررسی و تعمیر مشکل دستگاه را به افراد متخصص و با تجربه از مرکز  تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان ایرانیان بسپارید. نداشتن تخصص و مهارت در این زمینه می تواند به دستگاه آسیب جدی و جبران ناپذیری را وارد کند.

28 دیدگاه دربارهٔ «علائم خرابی خازن ماشین لباسشویی دوقلو»

 1. سلام،ماشین لباسشویی ما خشک کن کار نمیکنه،یعنی روشن میشه اما نمیچرخه انگار دینام خشک کن گیر پاچ کرده اونجوریه،ممنون میشم بگید علت از چیه،دیروز کار میکرد،امروز تا لباس ریختیم کار نکرد

 2. سلام،ماشین لباسشویی ما خشک کن کار نمیکنه،ینی موتورش نمیچرخه و موتور خیلی داغ میشه،علت از چیه؟؟ آیا موتور خراب یا خازن استارتر؟؟

   1. سلام.. وقت بخیر. درروستا زندگی میکنم.. دست رسی به تعمیرکار ندارم.. آب گیری ماشین لباسشوئی مختل شده. شیر برقی راتعویض کردم ولی نشد.. متوجه شدم سوکتهای برق شیر هردوفاز هستند… یعنی نول ندارم.. راهنمائی بفرمائید…. ممنون شهریاری

 3. سلام.
  موتور شست و شو و خشک کن هردو از کار افتادن.
  زور میزنن ولی نمیچرخن.
  با دست که کمکشون کنم میچرخن ولی بدون کمک فقط زور میزنن.
  دلیلش چی هست؟
  اینوهم بگم که تسمه اوکی هست برق اوکی هست .
  موتور ها هم هردو روون هستن ولی ب برق متصل کنم انگار قفل میشن

 4. سلام
  وقت بخیر
  ماشین دوقلوی ما از پشتش جرقه رد و فیوز خونه پرید و از پشت دستگاه بوی سوختگی میومد
  الان فقط موتور شستشو کار میکنه و خشک کن عمل نمیکنه
  مشکل از خازن استارتره؟

 5. سلام و درود
  لباسشویی دوقلو دارم
  یکماه هست استفاده ازش کردم
  روشن هم میشه و دیگ لباسشویی هم شروع به چرخیدن میکنه اما در حالتی که خالی باشه
  کافیه یکم نیرو با دست یا وزن اب و لباس روش باشه دیگه نمیچرخه و همین که فشار از روی اون برداشته بشه دوباره شروع به چرخیدن میکنه!
  ممنونم از راهنماییتون

 6. سلام ماشین لباسشویی دوقلو اسنوا داریم موتور شستشو و پمپ تخلیه و خشک کن هیچکدام کار روشن نمیشد وقتی پشتش رو باز کردم و بعد از بازدید فیوز دیدم فیوز سوخته و فیوز رو تعویض کردم مشکل روشن نشدن حل شد یعنی هم پمپ تخلیه و هم موتور شستشو روشن میشه ولی موتور خشک کن را که روشن میکنم حرکت نمیکنه و صدایی شبیه صدای تخلیه آب میاد میخواستم بپرسم با وجود روشن شدن موتور و روشن نشدن خشک کن میتونه گشکل از خازن باشه؟

 7. سلام خسته نباشید
  ماشین لباسشویی ما درب از بالا هستش و الان یه مدتیه خشک کن کار نمیکنه و موقع روشن کردن صدا میده ولی موتور شستشو سالم هستش.خازن هم چهارسیمه است
  آیا خازن خرابه؟

 8. سلام خسته نباشید
  موتور خشک کن لباس شویی دو قلو اتصالی دارد موتور چک کردم سیم ها اتصالی به بدنه ندارد خازن چهار فیش دارد خازن تست کردم برق داخل خازن ذخیره نمی کند علت از خازن می باشد ولی موتور زوشن می شود وسیم هم مشکلی ندارد ممنونم
  راهنمایی کنید

 9. سلام موتور ماشین لباسشویی سینجر فقط به یک طرف میچرخه در اوردم زدم به برق مستقیم بازم هردو دورش به یک طرفه مشکلش چیه چرا هردو به یک طرف میچرخن ممنون ❤

   1. سلام موتور خشکن درحالت خاموش راحت با دست دور میخورد ولی وقتی با تایمر استارت میکنی صدای قووم میدهد که انگار موتور گریپاژ کرده و دور نمیخورد ممنون میشم راهنمتیی کنید

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Button