ثبت درخواست تعمیرات

آموزش سرویس کندانسور یخچال فریزر ساید بای ساید سامسونگ

بازدید: 321 بازدید
 • با سلام خدمت شما عزیزان در این فیلم آموزشی اختصاصی تعمیرگاه دیبا پشتیبان ایرانیان بعنوان تعمیرگاه انواع یخچال، که از سری فیلم های آموزش تعمیرات یخچال فریزر ساید بای ساید سامسونگ ما می باشد ما به آموزش سرویس و تعمیر کندانسور یخچال فریزر ساید بای ساید سامسونگ می پردازیم.

  آموزش سرویس کامل و شستشوی کندانسور یخچال فریزر و ساید بای ساید(ویدیو)

  همانور که می دانید سرویس هر دستگاه برقی، باعث افزایش طول عمر، کاهش هزینه های برق، کاهش هزینه تعمیرات و بهبود عملکرد آن دستگاه می شود. بنابراین اهمیت سرویس به موقع یخچال ساید بای ساید یا یخچال فریزر از جایگاه بالایی برخوردار می باشد. شستشوی کندانسور یخچال فریزر و یخچال ساید بای ساید یکی از مهم ترین قسمت ها در سرویس دستگاه می باشد، که حتی خودتان نیز می توانید آن را به راحتی انجام دهید. ما در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با سرویس کامل یخچال فریزر و ساید بای ساید با شما عزیزان صحبت کنیم. بنابراین اگر نیاز دارید تا آموزش سرویس کامل و شستشوی کندانسور یخچال فریزر و ساید بای ساید را به صورت کاملا رایگان فرا بگیرید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

  کندانسور یخچال چیست؟

  کندانسور یکی از مهم ترین و اصلی ترین اجزای یخچال جهت فرآیند سرماسازی می باشد. این قطعه نوعی مبدل حرارتی است و در یخچال به صورت لوله های سیاه پیچ در پیچ می باشد که در پشت دستگاه قرار گرفته است. در این لوله ها مبرد جریان دارد، از طریق این لوله ها گرمای گاز مبرد به بیرون منتقل می شود، به همین خاطر است که این لوله ها همیشه گرم هستند. کندانسور وظیفه ی خنک کردن گاز مبرد را به عهده دارد. کندانسور در واقع رادیاتور یخچال می باشد. کندانسور برعکس کمپرسور عمل می کند. در صورتی که لوله های کندانسور با مشکل مواجه شوند، عملکرد کلی یخچال با ایراد مواجه می شود. به عنوان مثال اگر گرد و غبار، مو، کرک و… روی این لوله ها بشینند، کندانسور دیگر نمی تواند وظیفه ی خود را که خنک کردن گاز است را به درستی انجام بدهد، در نتیجه فرآیند خنک سازی به درستی صورت نمی گیرد. همچنین در این صورت به کمپرسور یا همان موتور دستگاه نیز فشار زیادی وارد می شود و می تواند منجربه سوختن کمپرسور نیز شود. امروزه از گاز ایزوبوتان به جای گازی فریون به عنوان گاز مبرد استفاده می شود.

  نحوه عملکرد کندانسور

  کندانسور یک قطعه ی مکانیکی در یخچال می باشد. کندانسور گاز مبرد که کاملا داغ می باشد را از موتور یا کمپرسور دستگاه دریافت می کند و کندانسور توسط لوله های پیچ در پیچش حرارت گاز را می گیرد و در واقع گرما را دفع می کند و به محیط بیرون می دهد و در نتیجه دمای گاز مبرد پایین می آید و قبل از این که وارد فیلتر درایر شود، تبدیل به مایع می شود. کندانسور علاوه بر یخچال در کولر های گازی نیز وجود دارد و عمل چگالیدن گاز مبرد یا همان عمل کندانس را انجام می دهد. در نتیجه در صورتی که کندانسور وظیفه ی خود، که کاهش حرارت گاز مبرد می باشد را به درستی انجام ندهد، فرآیند خنک سازی به درستی انجام نمی شود.

  شکل ظاهری کندانسور

  کندانسور می تواند دارای شکل ظاهری و مدل های مختلفی باشد. در یخچال های فریزر و یخچال های قدیمی تر، کندانسور به صورت سیم پیچ های زیگ زاگی هستند که در پشت یخچال قرار گرفته اند و رنگ آن ها نیز مشکی می باشد. آن ها به راحتی دیده می شوند  به این نوع از کندانسور ها، کندانسور هوایی گفته می شود.

  در یخچال های ساید بای ساید و یخچال های جدید تر، کندانسور به صورت استوانه ای یا مکعبی می باشد و در کنار کمپرسور قرار گرفته است. این نوع کندانسور توسط یک فن خنک می شود و بدین ترتیب گرمای حاصل از کندانسور به هوای بیرون منتقل می شود. برای دسترسی به این نوع کندانسور باید پنل پشت یخچال که در سمت پایین می باشد را جدا کنید تا بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید. به این نوع کندانسور ها، کندانسور پاکتی یا مکعبی می گویند.

  سرویس کامل یخچال فریزر و یخچال ساید بای ساید شامل چه مواردی می شود؟

  سرویس کامل یخچال فریزر و یخچال ساید بای ساید، شامل شستشوی کامل بخش های سیستم تبرید، بررسی و نشت یابی، شارژ مبرد، شستشوی کندانسور و… می باشد. نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که طی مراحل سرویس دستگاه، باید دستگاه از برق کشیده شده باشد و به عبارتی موتور دستگاه خاموش باشد.

  اهمیت سرویس کامل و شستشوی کندانسور یخچال فریزر و ساید بای ساید

  سرویس کردن یخچال و شستشوی کندانسور یخچال و تمیز نگهداشتن آن، باعث افزایش عمر مفید دستگاه و بهبود عملکرد آن می شود. همچنین تمیز کردن کندانسور یخچال، یک روش عالی برای کاهش هزینه های قبض برق می باشد. تمیز کردن سیم پیچ های پشت یخچال حدودا یک ربع زمان می برد، اما تاثیرات آن بسیار قابل توجه می باشد. در نتیجه نسبت به این مسئله ی پر اهمیت و ضروری بی تفاوت نباشید. بنابراین توصیه می کنیم که سرویس کردن یخچال و تمیز کردن کندانسور را سالی دو دفعه انجام دهید. سرویس کردن یخچال، یک کار خیلی سختی نمی باشد. بنابراین برخی از قسمت ها را خودتان می توانید انجام دهید، اما برخی از کار ها مثل بررسی نشت گاز، یک کار تخصصی می باشد و لازم است تا یک تکنسین متخصص این کار را انجام دهد.

  علاوه بر این، سرویس دستگاه باعث کاهش هزینه های کلی تعمیرات می شود، زیرا هنگام سرویس دستگاه تمام مشکلات احتمالی یخچال شما بررسی می شود و در صورت وجود مشکل، هرچه سریع تر مشکل بر طرف می شود و دیگر نیاز به تعمیرات عمیق نمی باشد و یک مشکل جزئی تبدیل به یک بحران نخواهد شد، بنابراین دیگر نیاز نیست تا هزینه های سنگین برای تعمیر یخچال فریزر پرداخت شود.

  آموزش سرویس کامل و شستشوی کندانسور یخچال فریزر و ساید بای ساید

  • نکات ایمنی : قبل از سرویس دستگاه و شستشوی کندانسور باید پریز برق دستگاه را جدا کنید، تا حین انجام کار خطر برق گرفتگی شما را تهدید نکند. همچنین نگران مواد غذایی موجود در یخچال نباشید. زیرا روند تمیز کردن سیم پیچ ها ( کندانسور )، خیلی سریع می باشد و طی این مدت زمان هیچ اتفاقی برای مواد غذایی درون یخچال نمی افتد و غذا ها گرم نمی شوند.
  • حرکت دادن یخچال : یخچال ساید بای ساید خود را حدودا یک متر به جلو بکشید تا از دیوار فاصله داشته باشد، تا بتوانید به پشت یخچال بروید و و بتوانید به راحتی به کندانسور دسترسی داشته باشید. در صورتی که زیر یخچال شما چرخ وجود داشته باشد، شما به راحتی می توانید دستگاه را به جلو بکشید، در غیر این صورت لازم است تا از یک نفر دیگر کمک بگیرید.
  • دسترسی به پنل : در یخچال فریزر، کندانسور در پشت یخچال قرار دارد و کاملا مشخص است. اما در یخچال ساید بای ساید کندانسور به صورت جعبه ای می باشد و برای دسترسی به کندانسور لازم است تا ابتدا پنل پایین که در پشت یخچال قرار دارد را باز کنید. برای این منظور باید تمام پیچ های پنل را جدا کنید تا پنل باز شود. همچنین توجه داشته باشید که در برخی از یخچال های ساید بای ساید، مانند یخچال ساید بای ساید برند میله، کندانسور در پایین و در قسمت جلوی دستگاه قرار دارد، که در این صورت باید پنل جلوی دستگاه را باز کنید، همچنین اگر پنل جلوی دستگاه به راحتی باز نشد، و برای باز کردن آن با مشکل مواجه شدید، سعی کنید قسمت جلوی یخچال را کمی از زمین بلند کنید و سپس پنل را کمی به سمت خودتان بکشید تا پنل جدا شود. البته باید بگوییم که در بیشتر یخچال های ساید بای ساید، کندانسور در پشت یخچال قرار دارد. بدین ترتیب شما توانسته اید که به کندانسور دسترسی پیدا کنید.
  • گرد گیری و استفاده از جارو برقی : بعد از این که کندانسور را مشاهده کردید، لازم است تا گرد و خاک و پرز و گاها روغن و چربی های روی کندانسور را تمیز کنید. از آن جایی که کندانسور یخچال فریزر در فضای باز قرار دارد روی آن گرد و خاک جمع می شود و مانع از دفع گرمای مبرد می شود و همین طور از آنجایی که در یخچال ساید بای ساید در کنار کندانسور فن قرار دارد، فن باعث می شود تا مانند یک دمنده عمل کند و کلی گرد و خاک و کرک و مو، روی کندانسور قرار بگیرید. برای این منظور باید ابتدا با استفاده از برس مخصوص همین کار ( یک برس با دسته ی بلند می باشد )، گرد و خاک را بتکانید و سپس با استفاده از لوله ی بلند جارو برقی، گرد و خاک های باقی مانده را جمع کنید. این کار باعث می شود تا بتوانید لوله ها را به راحتی تمیز کنید.
  • شستشوی کندانسور با آب : سپس می توانید با استفاده ازیک پارچه نم دار لوله ها را به طور کامل تمیز کنید. اما اگر با دستمال و پارچه نم دار، کندانسور تمیز نمی شود باید آن را با آب و فرچه بشویید ( این بستگی به میزان کثیفی کندانسور دارد ). برای این منظور باید با شلنگ روی لوله های کندانسور آب بگیرید. البته برای شستشوی کندانسور یخچال فریزر می توانید از آب استفاده کنید، اما ما این کار را زیاد توصیه نمی کنیم به خصوص برای یخچال ساید بای ساید اصلا این کار را توصیه نمی کنیم. زیرا در یخچال ساید بای ساید در نزدیکی کندانسور جعبه ای، فن و کمپرسور وجود دارد، و در صورتی که به سیم ها و اتصالات مربوط به کمپرسور، آب برخورد کند می تواند باعث خرابی کمپرسور شود. در یخچال فریزر نیز، کمپرسور پایین کندانسور قرار دارد که باید در آن حالت نیز مراقب باشید تا به کمپرسور و سیم ها و اتصالات آب پاشیده نشود، برای این منظور باید تمام اتصالات را به خوبی با نایلون ببندید. اما اگر برای تمیز کردن کندانسور چه در یخچال فریزر و چه در یخچال ساید بای ساید، پیشنهاد می کنیم از اسپری کندانسور استفاده کنید، زیرا در این صورت دیگر نیازی به شستشو نمی باشد.
  • تمیز کردن کندانسور با اسپری کندانسور : همچنین می توانید از اسپری کندانسور که دقیقا مخصوص همین کار می باشد استفاده کنید. اما توصیه ما به شما این است که برای شستشوی کندانسور یخچال ساید بای ساید حتما از اسپری مخصوص کندانسور که به صورت فوم می باشد استفاده کنید. این اسپری ها دقیقا برای همین منظور تولید شده اند و تمام کثیفی ها و چربی های روی کندانسور را به خوبی تمیز می کنند و اصلا نیاز به شستشو هم ندارند. فقط بعد از اسپری کردن باید چند دقیقه صبر کنید و سپس آن را با پارچه تمیز کنید. بدین ترتیب دیگر نگران آب خوردگی کمپرسور و سیم های آن نخواهید بود.
  • دقت در تمیز کردن کندانسور : همچنین توجه داشته باشید که هنگام تمیز کردن یا شستشوی کندانسور، لوله های کندانسور خم نشوند، آسیب نبینند، ضربه نخورند و سوراخ نشوند، زیرا آسیب دیدگی لوله های کندانسور باعث خرابی کندانسور، نشت گاز مبرد و در نتیجه عدم سرد سازی دستگاه می شود.
  • بررسی فن کنار کندانسور : همچنین باید پروانه فن را نیز تمیز کنید. سالم بودن تیغه های فن را نیز بررسی کنید. زیرا در صورت خرابی فن یا تیغه ها، گرما به درستی خارج نخواهد شد.
  • اتمام کار و نصب مجدد پنل : بعد از این که تمیز کردن کندانسور تمام شد و لوله های کندانسور خشک شدند، و سینی کف یخچال نیز کاملا تمیز و خشک کردید، می توانید پنل را وصل کنید، حواستان باشد که پیچ های پنل را به خوبی و محکم ببندید، زیرا در صورت شل بودن پنل و یا نصب نا درست آن، در هنگام کار کرد کمپرسور ممکن است که پنل باعث ایجاد سر و صدا شود. بعد از نصب پنل، یخچال را به جای اصلی خود برگردانید و بعد از چند دقیقه دستگاه را به برق وصل کنید.

  سخن پایانی

  با انجام این کار ( شستشوی کندانسور یخچال ) دستگاه شما عمل سرد سازی را به خوبی انجام می دهد و به کمپرسور فشاری وارد نمی شود و باعث افزایش طول عمر یخچال تان می شوید. بهتر است تا این کار را دو بار در سال انجام دهید. همچنین در صورتی که در منزل حیوان خانگی دارید، بهتر است تا این کار را در فواصل کوتاه تری انجام دهید، زیرا در این صورت علاوه بر گرد و خاک محیط، ممکن است که موی حیوانات روی لوله های کندانسور جمع شود. در نتیجه تمیز کردن لوله های کندانسور ضرورت بیشتری پیدا می کند. همچنین در صورتی که احساس می کنید شستشوی کندانسور برای شما کمی سخت می باشد، بهتر است تا از یک تکنسین کمک بگیرید تا این کار را برای شما به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

  در آخر امیدواریم که این فیلم آموزشی از تعمیرگاه دیبا پشتیبان ایرانیان مرکز تعمیر یخچال فریزر ساید بای ساید و یخچال فریزر برای شما مفید بوده باشد. پیشنهاد میکنیم سایر فیلم های آموزش تعمیرات یخچال ما را نیز مشاهده نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات یخچال آموزش تعمیرات یخچال سامسونگ فیلم آموزش تعمیرات یخچال
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت