ثبت درخواست تعمیرات

علت روشن ماندن چراغ آبسردکن و یخساز یخچال

بازدید: 315 بازدید
علت روشن ماندن چراغ آبسردکن و یخساز یخچال
 • امروزه یخچال ها یکی از پرکاربرد ترین وسایل الکتریکی محسوب می شوند و خرابی آن ها تاثیر به سزایی در کیفیت زندگی ما دارند. یخچال های فریزر و ساید بای ساید نیز مانند هر وسیله ی برقی دیگر می توانند دچار خرابی های متعددی شوند. در یخچال ها یکی از قسمت هایی که دارای اهمیت بالایی می باشد، قسمت یخ ساز و آبسرد کن می باشد، زیرا روزانه چندین بار مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از اجزای  آب سرد کن و یخ ساز، چراغ این قسمت می باشد که ممکن است دچار مشکل شود. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی خاموش نشدن چراغ آب ریز (dispenser) و یخ ساز (ice maker) در یخچال فریزر و ساید بای ساید بپردازیم. یکی از مشکلاتی که در رابطه با آب سرد کن یخچال ها ممکن است به وجود بیاید، این است که چراغ روشنایی آب خاموش نمی شود  و این چراغ به طور مداوم روشن می ماند. حال ایراد از کجاست؟ راه حل این مشکل چیست؟ برای پی بردن به مشکل خاموش نشدن چراغ آب ریز در یخچال ساید بای ساید، خواندن این مقاله از مرکز تعمیر لوازم خانگی دیبا پشتیبان ایرانیان می تواند برای شما مفید باشد.

  علت های احتمالی روشن ماندن لامپ آب ریز و یخ ساز در یخچال

  • نقص برق
  • بسته نشدن دریچه ی آب سردکن و یخ ساز
  • گیر کردن دکمه های روی یخچال
  • خرابی لامپ آبریز و یخ ساز یخچال فریزر و ساید بای ساید
  • سوئیچ چراغ خراب است

  نقص برق

  در پشت هر دکمه ی مربوط به یخساز و آبریز یخچال، چندین سیم الکتریکی وجود دارد که سیگنال هایی را به اجزای مختلف ارسال می کنند و به آن ها می گویند که چه موقع باید فعال یا غیر فعال شوند. با گذشت زمان از استفاده ی عادی، یک سیم می تواند شل شده و باعث شود وقتی دکمه را فشار می دهید، دکمه گیر کند و در نتیجه ما شاهد روشن ماندن لامپ قسمت آب ریز باشیم. برای بررسی سیم کشی صفحه کنترل روی یخچال خود، که روی تمام تنظیمات یخچال شما تاثیر گذار می باشد، باید حتما از یک تکنسین متخصص تعمیر یخچال فریزر و ساید بای ساید کمک بگیرید، تا بتواند معیوب بودن سیم کشی داخل یخچال را تشخیص دهد و آن را برای شما تعمیر کند.

  بسته نشدن دریچه ی آب سردکن و یخ ساز

  آب سرد کن یخچال ها دارای دو میکروسوئیچ می باشد، که یکی برای آب و دیگری برای یخ ساز می باشد. برای بررسی روشن ماندن چراغ آب سرد کن، ابتدا سوئیچ دیسپنسر آب را بررسی کنید و مطمئن شوید که کاملا بسته باشد. در صورت بسته نشدن دریچه ی آب سرد کن، باید بتوانید آن را با انگشت خود وارد کنید و هنگام رها کردن آن باید بیرون بیاید. البته این ممکن است با عدم آب رفتن به آن نیز ایجاد شود.

  گیر کردن دکمه های روی یخچال

  بعضی از یخچال های فریزر و ساید بای ساید دارای دکمه ها یا اهرم هایی برای توزیع آب و یخ هستند، که شما می توانید بدون باز کردن یخچال، با فشار دادن این دکمه ها یا اهرم ها یخ و آب را از روی درب یخچال و فریزر دریافت کنید. اگر دکمه ی دیسپنر گیر کرده باشد، باعث می شود آبسرد کن یخچال به طور مداوم یخ و آب را بیرون بریزد. و در نتیجه لامپ نیز روشن بماند. همچنین گاهی ممکن است در صورن فشار دادن بیش از حد دکمه ی آب یا یخ یخچال، دکمه بچسبد و گیر کند. که در این صورت چراغ آب سرد کن یخچال روشن می ماند. اگر دوباره دکمه را فشار دهید، شاید دکمه آزاد شود.   اما اگر این کار جواب نداد، حدود 5 تا 10 دقیقه یخچال را از برق جدا کنید و صبر کنید، سپس دوباره یخچال را به برق وصل کنید تا مشکل بر طرف شود. گاهی اوقات قطع موقتی برق کافی است تا یخچال، خود را مجددا تنظیم کند.

   خرابی لامپ آبریز و یخ ساز یخچال فریزر و ساید بای ساید

  یکی از دلایل یکسره روشن ماندن لامپ آبریز ممکن است بخاطر خرابی رشته ی لامپ باشد. برای بررسی این مشکل می توانید از یک مولتی متر استفاده کنید. و اگر شک دارید که احتمال داشته باشد که لامپ خراب باشد، یک لامپ جدید را امتحان کنید.

  سوئیچ چراغ خراب است

  ممکن است که لامپ کاملا سالم باشد اما ایرادی در سوئیچ لامپ آب ریز یخچال به وجود آمده باشد. یک سوئیچ کوچک در نزدیکی درب یخچال وجود دارد که در صورت گیر کردن این سوئیچ، چراغ روشن می ماند. در صورت خرابی سوئیچ لازم است تا آن را عوض کنید.

  راه حل رفع ایراد روشن ماندن چراغ آبریز یخچال فریزر و ساید بای ساید

  یک روش برای این که چراغ آب ریز دستگاه به طور مداوم روشن بماند این است که دکمه ی cubed  را به مدت سه ثانیه لمس کنید تا لامپ  LED Dispenser روی حالت مداوم قرار بگیرد تا به صورت یکسره روشن بماند.   اما اگر می خواهید این لامپ فقط زمانی که شخصی از آب سرد کن دستگاه استفاده می کند روشن شود، باید این دکمه را به مدت 3 ثانیه لمس کنید تا از این تنظیم خارج شود. بنابراین با این روش ساده می توانید به راحتی لامپ این بخش را خاموش کنید.

  نکته ی مهم

  • باید بدانید که چراغ هایی که در قسمت آبریز یا آب سرد کن یخچال تعبیه شده، به طور معمول دارای ولتاژ کم هستند و به گونه ای طراحی شده اند که نباید از آن ها به عنوان چراغ شب یا عناوینی از این قبیل استفاده شود. استفاده ی طولانی مدت در یک دوره از این لامپ ها، باعث خرابی زودرس و آسیب دیدن سوکت آن ها می شود. بنابراین در استفاده از این لامپ ها حواستان به این مسئله باشد.
  • قبل از هر گونه قصد و اقدام برای بررسی، تعمیر و تعویض هر قطعه از یخچال خود، حتما برق دستگاه را خاموش کنید.
  • در صورت نداشتن مهارت و تخصص لازم به هیچ عنوان اقدام به تعمیر دستگاه نکنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات یخچال مقالات آموزش تعمیرات یخچال
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت