ثبت درخواست تعمیرات

علائم سوختن موتور یا کمپرسور یخچال فریزر

بازدید: 225 بازدید
علت و علائم از کار افتادن یا سوختن موتور یا کمپرسور یخچال
 • برای این که مواد غذایی شما سالم و خنک باشند و طول عمر بیشتری داشته باشند، شما از یخچال فریزر استفاده می کنید. یخچال ها علاوه بر راحت تر کردن نحوه ی زندگی انسان ها، باعث شدند تا در هزینه ها نیز صرفه جویی شود. به عبارتی اگر یخچال فریزر شما کار نکند، غذا ها فاسد می شوند و تمام پولی که شما برای خرید مواد غذایی تان صرف کرده اید، از بین میرود. بنابراین در صورتی که متوجه ی وجود مشکلی در یخچال فریزر خود شدید، باید هر چه سریع تر نسبت به تعمیر دستگاهتان اقدام کنید. ما در این مقاله از از تعمیرگاه دیبا پشتیبان به بررسی علائم سوختن موتور یا کمپرسور یخچال فریزر پرداخته ایم و مواردی که باعث ایجاد خرابی کمپرسور می شوند را بیان کریدم. بنابراین اگر میخواهید اطلاعات مفیدی در رابطه با خرابی کمپرسور یخچال فریزر به دست آورید، ما خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

  نحوه ی کار کردن کمپرسور یخچال فریزر چگونه است ؟

  کمپرسور یا موتور یخچال، در واقع قلب یخچال فریزر می باشد. کمپرسور در پایین و در قسمت پشت یخچال قرار دارد. کمپرسور باعث می شود تا گاز مبرد را فشرده کند و گرمای درون یخچال را توسط کویل های کندانسور که پشت یخچال قرار دارند، خارج کند و در نتیجه باعث سرد شدن یخچال شود. همچنین کمپرسور به طور مداوم و پیوسته کار می کند، تا باعث شود که یخچال فریزر به دمای کارکرد مناسب خود برسد. اما گاهی ممکن است که کمپرسور یخچال فریزر بخاطر مواردی بسوزد. در مقالات گذشته ما به بررسی علت از کار افتادن موتور یا کمپرسور یخچال پرداختیم و در این مقاله ما در رابطه با نشانه های سوختن کمپرسور یخچال بیشتر توضیح می دهیم.

  علائم سوختن موتور یا کمپرسور یخچال فریزر :

  1. داغ شدن کمپرسور یخچال فریزر
  2. عدم وجود صدای کار کرد یخچال
  3. داغ شدن محیط داخل یخچال
  4. سر و صدای زیاد هنگام روشن بودن یخچال
  5. وجود بوی سوختگی از یخچال فریزر

  داغ شدن کمپرسور یخچال فریزر

  یکی از مهم ترین علائم سوختن کمپرسور یخچال فریزر، داغ شدن کمپرسور دستگاه می باشد. به عبارتی در صورتی که کمپرسور نیم سوز شده باشد و یا توان کافی برای به چرخش در آوردن گاز مبرد در مدار را نداشته باشد، نمی تواند سرمای کافی در یخچال فریزر ایجاد کند. از این جهت دستور قطع کار کردن برای کمپرسور از سمت برد فرمان صادر نمی گردد، و کمپرسور بیش از حد معمول کار می کند و در نتیجه داغ می شود و گرمای نا متعارف ایجاد می کند. پس می توانیم گرم شدن بیش از حد کمپرسور را یکی از علائم سوختن آن بدانیم.

  عدم وجود صدای کار کرد یخچال

  یکی دیگر از علائم و نشانه های سوختن کمپرسور عدم شنیدن صدای یخچال می باشد. به عبارتی شما روزانه یک صدای ضعیفی مثل صدای وز وز از یخچال می شنوید، این صدا به این معناست که موتور یخچال شما در حال کار کردن می باشد. اما اگر این صدا را برای مدتی نشنوید، ممکن است کمپرسور یخچال فریزر شما خراب شده باشد. همچنین اگر صدای بلند یا به عبارتی یک صدای تند و تیز می شنوید، اما مواد غذایی موجود در یخچال فریزر شما گرم شده است، ممکن است کمپرسور شما به طور نا صحیح کار کند. یا این که ممکن است این سر و صدا ها از قسمت های دیگری باشند، که به هر حال نیاز به بررسی دارد.

  داغ شدن محیط داخل یخچال

  یکی دیگر از علائم و نشانه های مهم سوختن کمپرسور یخچال فریزر، گرم شدن محیط داخل یخچال می باشد. به عبارتی در صورتی که کمپرسور بسوزد، یخچال دیگر خنک نمی شود. شما می توانید این گرم شدن دمای داخل یخچال را از روی شل شدن مواد غذایی منجمد شده ی درون یخچال فریزر متوجه شوید. در چنین وضعیتی برای جلوگیری از فساد مواد غذایی، بهتر است تا هر چه زودتر اقدام به تعمیر دستگاه کنید.

  سر و صدای زیاد هنگام روشن بودن یخچال

  در صورتی که کمپرسور دچار مشکل شود، ممکن است سر و صدای زیادی با خود به همراه داشته باشد. به عبارتی سر و صدای بیش از حد می تواند یکی از علائم خرابی کمپرسور باشد. در صورتی که کمپرسور نتواند به درجه حرارت تعیین شده توسط ترموستات برسد، کمپرسور هوا خاموش نمی شود و این منجر به فرسودگی موتور و ایجاد سر و صدای بلند می شود. از آن جایی که یک کمپرسور به طور مداوم در حال کار کردن است، بنابراین فشار زیادی روی فن وارد می کند و باعث می شود تا فن به سر و صدا کردن بیوفتد. همچنین ممکن است سر و صدا بخاطر جمع شدن گرد و خاک در داخل کمپرسور هوا ایجاد شده باشد، در نتیجه باید کمپرسور تمیز شود تا مشکل بر طرف شود.

  وجود بوی سوختگی از یخچال فریزر

  در صورتی که یاتاقان ها، پیستون ها و رینگ ها نتوانند عملکرد صحیح خودشان را داشته باشند، سر و صدای غیر عادی ایجاد می کنند که به طبع آن باعث می شوند که گرمای غیر عادی نیز ایجاد کنند. در نتیجه بوی روغن یا بوی سوختگی سیم ها با مشام می رسد که تمام این موارد نشانه های سوختگی کمپرسور می باشد.

  مواردی که باعث سوختن کمپرسور یخچال فریزر می شوند

  مواردی که باعث سوختن کمپرسور یخچال فریزر می شوند :

  1. خرابی و کثیفی کندانسور
  2. مشکلات مربوط به فن خنک کننده
  3. استهلاک و کار کردن بیش از حد دستگاه
  4. نوسانات برق
  5. خرابی ترموستات
  6. کمبود گاز مبرد
  7. خرابی برد
  8. خرابی رله کمپرسور

  خرابی و کثیفی کندانسور

  یخچال فریزر برای خنک کردن و دفع گرمای درون دستگاه، از کندانسور استفاده می کند. در واقع کندانسور، همان کویل یا سیم پیچ های پشت یخچال می باشد، که گرمای درون یخچال را دفع می کند. بنابراین یکی از مهم ترین قسمت هایی که شما باید آن را بررسی کنید، کندانسور یا سیم پیچ های پشت یخچال می باشد. به عبارتی باید سیم پیچ های کندانسور را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آن ها توسط گرد و غبار پوشانده نشده باشند و باید فاصله ی مناسبی از دیوار داشته باشند تا بتوانند گرما را به خوبی دفع کنند. در غیر این صورت ممکن است گرمایی که باید از طریق این سیم پیچ ها خارج شود، به درستی خارج نشود و از بین نرود و در نتیجه باعث گرم شدن کمپرسور گردد. در نهایت باعث سوختن کمپرسور یخچال گردد. در رابطه با کثیفی کندانسور باید بگوییم که بهتر است هر چند وقت یکبار گرد و خاک های روی سیم پیج های پشت یخچال را تمیز کنید تا یخچال دارای عملکرد مطلوبی باشد.

  مشکلات مربوط به فن خنک کننده

  یخچال فریزر برای خنک کردن کمپرسور، از فن خنک کننده استفاده می کند. فن خنک کننده یخچال فریزر بخش مهمی از دستگاه می باشد که وظیفه دارد تا دستگاه را خنک کند. همچنین فن خنک کننده یخچال فریزر به جلوگیری از گرم شدن دستگاه نیز کمک می کند. اما موتور فن خنک کننده، ممکن است خراب شود. بنابراین باید بررسی کنید تا مطمئن شوید که فن هنوز در حال چرخش است یا خیر. زیرا نچرخیدن فن خنک کننده یکی دیگر از دلایل گرم شدن کمپرسور و در نتیجه سوختن آن می باشد.

  موتور فن بخش مکانیکی دستگاه است که با بالا رفتن عمر یخچال، به واسطه ی سال ها استفاده، ممکن است خراب شود. همچنین ممکن است گرد و خاک روی یاتاقان موتور فن جمع شود و در نتیجه مانع از کار موتور شود. در این صورت باید موتور فن یخچال را تعویض کنید تا از سوختن موتور یخچال جلوگیری شود.

  استهلاک و کار کردن بیش از حد دستگاه

  به طور کلی برای هر قطعه ی فنی، عمر مفیدی از جانب کارخانه سازنده در نظر گرفته شده است. عمر مفید کمپرسور های یخچال بستگی به توانایی و طراحی و شرایط استفاده، چیزی در حدود 8 تا 12 سال است. می توان انتظار داشت که، پس از گذشت این مدت، کمپرسور یخچال به علت استهلاک مکانیکی ایجاد شده در پیستون ها و سیلندر ها، عملکرد و راندمان اولیه را نداشته باشد. که این امر خود باعث کار کردن بیش از پیش کمپرسور برای ایجاد سرمای مناسب در یخچال فریزر، می گردد. پس ما با یک سیکل معیوب، رو به رو خواهیم بود. که در آن کمپرسور مستهلک راندمان اولیه را ندارد و همچنین علی رغم فرسودگی باید بیش از حد معمول کار کند. که این روند در نهایت منجربه خرابی و سوختن کمپرسور می گردد.

  نوسانات برق

  همچنین نوسانات برق نیز می تواند یکی دیگر از علل سوختن کمپرسور باشد. به عبارتی هر تنش در سیستم الکترونیک دستگاه، می تواند منجربه آسیب رسیدن به قطعات برقی از جمله برد، سنسور ها و یا کمپرسور دستگاه باشد. در مورد کمپرسور، افزایش ولتاژ ناگهانی و یا قطع و وصل های بسیار سریع می تواند باعث آسیب دیدن و سوختن سیم پیچ های کمپرسور و یا اصطلاحا دو فاز شدن کمپرسور گردد.

  خرابی ترموستات

  کمپرسور، مهم ترین بخش برای خنک کردن یخچال است و عملکرد صحیح این بخش بسیار ضروری می باشد. کمپرسور یخچال می تواند بخاطر تنظیم نبودن ترموستات دستگاه گرم شود و در نتیجه سخت کار کند. بنابراین باید ترموستات را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در دمای مناسبی تنظیم شده باشد. در صورتی که ترموستات خراب باشد، باید آن را تعویض کنید.

  کمبود گاز مبرد

  یکی از مواردی که میتواند باعث سوختن کمپرسور یخچال فریزر شود، نشتی گاز مبرد می باشد. به عبارتی وجود نشتی گاز مبرد در سیستم، که می تواند در اثر پوسیدگی لوله ها بخاطر کارکردن زیاد ایجاد شده باشد، می تواند سوراخ هایی را ایجاد کند  که در نتیجه ی این سوراخ ها باعث می شود که به مرور زمان گاز مبرد نشت کند و گاز در سیستم کم شود. در نتیجه سرمای کافی ایجاد نمی شود و کمپرسور مجبور است تا بیشتر کار کند. کار کردن زیاد باعث استهلاک و داغ شدن موتور می شود و می تواند به کمپرسور آسیب برساند و باعث سوختن آن شود. بنابراین باید سطح مبرد را نیز بررسی کنید، که البته این مورد بهتر است که توسط تکنسین متخصص بررسی شود.

  خرابی برد

  خرابی برد الکترونیکی دستگاه نیز می تواند باعث سوختن کمپرسور شود. به عبارتی، به هر علتی اگر برد دستگاه خراب باشد و دستور قطع کردن را صادر نکند، کمپرسور بیش از حد کار کند یا نوسانات برقی بندازد یا… ، باعث می شود تا کمپرسور بسوزد. یکی از نشانه های زیاد کار کردن کمپرسور، وجود سرمای زیاد می باشد. در نتیجه بخاطر این زیاد کار کردن کمپرسور، ممکن است کمپرسور بسوزد. بنابراین مشکل برد باید هرچه سریع تر پیگیری و رفع گردد.

  خرابی رله کمپرسور

  به عبارتی کپرسور یخچال فریر، مبرد را فشره می کند و آن را به مایع تبدیل می کند و باعث گرم شدن آن می شود. مبرد از طریق سیم پیچ های کندانسور در پشت یخچال، گرما را دفع می کند و سپس مبرد را از طریق یک محفظه ی انبساط در جایی که به سرعت تبخیر می شود پمپ می کند و در نتیجه باعث سرد شدن فضای یخچال می شود. بنابراین کمپرسور به صورت تمام وقت کار نمی کند، بلکه هر وقت که این چرخه ی خنک کننده شروع به کار می کند رله کمپرسور به کمک می آید. بنابراین در صورتی که رله کمپرسور خراب باشد، باید آن را تعویض کنید. زیرا ممکن است باعث سوختن کمپرسور شود.

  جلوگیری از سوختن موتور یا کمپرسور یخچال فریزر

  برای جلوگیری از سوختن موتور یا کمپرسور یخچال فریزر، بهتر است تا نسبت به گرم شدن ناگهانی یخچال فریزر، و عدم وجود سر و صدای یخچال یا وجود صدای های غیر عادی یخچال بی تفاوت نباشیم و در صورت وجود چنین مشکلاتی موضوع را جدی بگیریم و به فکر بررسی و تعمیر آن باشیم. همچنین یکی از موارد ساده ای که شما می توانید آن را رعایت کنید، پاک کردن کویل ها یا همان سیم پیچ های پشت یخچال فریزر می باشد. این کار باعث می شود تا گرمای یخچال به راحتی دفع شود و به کمپرسور یخچال فشار وارد نشود.

  نحوه ی بررسی و تعمیر کمپرسور یخچال فریزر

  برای این که متوجه شوید کمپرسور یخچال سوخته است یا نه، باید یک تست ساده انجام دهید. برای این منظور باید یخچال فریزر را کمی از دیوار دور کنید و چند دقیقه منتظر بمانید و صدای موتور را به دقت گوش دهید. در صورتی که موتور در حال کار کردن است و یک صدای ضعیفی به گوش می رسد یعنی موتور سالم است، اما اگر هیچ صدایی نمی شنوید، یعنی کمپرسور شما کار نمی کند و احتمالا سوخته است. البته این یکی از ساده ترین روش ها برای فهمیدن کار کردن یا کار نکردن موتور است. همچنین باید حواستان به گرم شدن فضای داخل یخچال یا وجود صدای های غیر عادی و بوی سوختگی نیز باشد.

  اما قبل از این که به تعمیر کار یخچال فریزر برای بررسی دستگاهتان زنگ بزنید، می توانید یک بررسی راحت دیگر را نیز برای بررسی سالم بودن یا خراب بودن کمپرسورانجام دهید. برای بررسی دستگاه ابتدا باید یخچال فریزر خود را کمی به سمت جلو حرکت دهید، یخچال را از دیوار فاصله بدهید و محفظه ای که در پشت یخچال است را باز کنید تا به کمپرسور دسترسی پیدا کنید. این محفظه برای جلوگیری از ورود گرد و خاک به کمپرسور طراحی شده است. سپس با استفاده از یک پیچ گوشتی تخت، قاب پشت دستگاه را باز می کنید و کمپرسور را پیدا می کنید. کمپرسور با دو تا پیچ نگه داشته میشود. بر روی کمپرسور قطعه ی سیاه رنگ کوچکی مشاهده می کنید که سیم هایی به آن وصل شده است. این قطعه، رله استارت کمپرسور نام دارد. رله استارت، یک قطعه ی سیاه رنگ در ابعاد یک پاکن است. رله را جدا کنید و آن را تکان دهید، اگر صدایی مانند ریخته شدن شن و ماسه از آن شنیدید، این بدان معناست که رله خراب است. و باید آن را تعویض کنید، که در این صورت احتمالا مشکل شما حل خواهد شد. اما اگر رله را تکان دادید و این صدا را نشنیدید، رله ی شما به احتمال زیاد سالم است و باید خرابی را در کمپرسور جستجو کنید.

  کات ایمنی قبل از اقدام به بررسی کمپرسور یخچال فریزر

  رعایت نکات ایمنی قبل از اقدام به بررسی

  همیشه به یاد داشته باشید که برای بررسی و تعمیر یخچال فریزر باید تخصص و مهارت کافی داشته باشید، در غیر این صورت بهتر است تا تکنسین متخصص بررسی دستگاه شما را انجام دهد. همچنین توجه داشته باشید که دستگاه بیش از حد گرم نباشد، زیرا در اثر لمس دستگاه ممکن است خود را بسوزانید. علاوه بر این بهتر است تا قبل از هر گونه دستکاری و بررسی، قسمت های مختلف دستگاه ( به غیر از دکمه های روی پنل کنترل )، یخچال را از برق جدا کنید.

  همچنین از مهم ترین مواردی که در هر زمان می تواند به شما کمک کند، مراجعه به دفترچه راهنمای محصول می باشد. زیرا سازندگان دستگاه، اطلاعات مهم و مفیدی را در دفترچه های راهنمای محصول نوشته اند. همچنین در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر، می توانید با شماره تلفن مراکز مرتبط یا شماره تماس شرکت سازنده ی محصول تماس بگیرید و از خدمات مشاوره ی این مراکز بهره مند شوید. همچنین در صورتی که به هیچ عنوان نمی دانید که چه کاری انجام می دهید، بهتر است تا با یک متخصص تماس بگیرید.

  نکات تکمیلی

  • در صورتی که عیب یابی دستگاه شما انجام شد و مشخص شد که مشکل از کمپرسور دستگاه است، و یخچال گرم شده است، باید بدانید که ممکن است این مشکل سریع بر طرف نشود. بنابراین ممکن است نیاز باشد تا مواد غذایی برای مدتی در یک یخچال دیگری نگهداری شود، بنابراین در این صورت بهتر است تا به فکر گذاشتن مواد غذایی در یک یخچال فریزر دیگر باشید تا مشکل دستگاه خودتان بر طرف شود.
  • در صورت گرم شدن بیش از حد کمپرسور باید سریعا دستگاه را از برق بکشید و نباید اجازه دهید که دستگاه به کار خود ادامه دهد. همچنین باید مواد غذایی را از یخچال خارج کنید و یک یخچال دیگری را برای قرار دادن مواد غذایی پیدا کنید، تا زمانی که دستگاه شما تعمیر شود.
  • در صورت خرابی کمپرسور، هیچ راهی برای تعمیر آن وجود ندارد و کمپرسور قدیمی یا خراب، صرفا باید با کمپرسور جدید جایگزین گردد که البته، با این که هزینه ی زیادی در بر دارد، با این حال در شرایط کنونی کاری مقرون به صرفه و اقتصادی است و دستگاه تعمیر شده، شما را برای سال های زیادی از هزینه کردن برای خرید دستگاه جدید ؛ در امان نگه می دارد.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات یخچال مقالات آموزش تعمیرات یخچال
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  سبد خرید

  هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

  ورود به سایت