ثبت درخواست تعمیرات

دلایل گرم نکردن مایکروویو و مایکروفر

بازدید: 304 بازدید
دلایل گرم نکردن مایکروویو و مایکروفر
 • دلایل گرم نشدن غذا داخل مایکروفر و مایکروویو چیست و چه راهکارهایی برای رفع آن وجود دارد؟ در چه مواقعی باید به تکنسین و متخصص برای تعمیرات مایکروفر مراجعه کنیم؟

  مایکروفرها هم مانند تمام وسایل برقی دیگر می‌توانند دچار مشکلاتی شوند و زمانی که به آن­ها نیاز دارید نمی‌توانند پاسخگوی نیاز شما باشند. در این مقاله از مرکز تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان ایرانیان سعی می‌کنیم دلایل مختلف گرم نشدن غذا داخل مایکروفر و مایکروویو را بررسی کنیم. توجه به این نکته بسیار ضروری است که اگر شما یک متخصص و تکنسین آموزش دیده نیستید، هرگز نباید سعی کنید که مایکروفر را باز کنید چون ممکن است که آسیب‌های جدی و خطرناکی به شما وارد شود؛ بنابراین برای تعمیرات این وسیله همیشه سعی کنید که افراد متخصص مراجعه کنید.

  مشکلاتی و خرابی هایی که باعث می شود مایکروفر یا مایکروویو شما گرم نکند

  سوئیچ معیوب درب

  مشکل: مایکروفرها و مایکروویو ها معمولاً دارای 3 تا 4 سوئیچ (کلید) درب هستند. زمانی که درب بسته می‌شود این کلید‌ها وظیفه تأمین امنیت مایکروفر را دارند اگر هر کدام از این کلیدها ناقص عمل کند باعث می‌شود که واحد از کار بیفتد. رایج‌ترین روش شناسایی این مشکل زمانی است با وجود بسته شدن درب مایکروفر نور داخل همچنان وجود دارد.

  دلیل: کوبیدن درب مایکروفر با قدرت و سرعت، فشار دادن درب برای لمس کردن کشوهای مایکروفر و قطعات پوشیده شده یا معیوب

  تعمیر: این می‌تواند به سادگی مانند پوسیده شدن و خراب شدن یک قطعه پلاستیکی باشد و یا یک مسئله الکتریکی باشد و نیاز است که یک تکنسین آن را بررسی و در صورت لزوم قطعات را جایگزین کند.

  خطای خراب شدن پاور مایکروفر

  مشکل: زمان بروز خطای خراب شدن پاور، ممکن است که شما به جای نوشته‌های معمولی بر روی نمایشگر آن کلماتی مانند PF یا 8888 را مشاهده کنید. PF مخفف Power Failur و 8888 نیز کدی است که نشان از خطای خراب شدن پاور دستگاه می‌دهد.

  دلیل: برق مایکروفر قطع یا دچار مشکل شده است

  تعمیر: این خطا به صورت موقت ظاهر می‌شود و نیازی نیست که نگران باشید یا به تکنسین برق مراجعه کنید. شما فقط باید دکمه CLEAR را فشار دهید تا خطا پاک شود. زمانی که خطا را پاک کردید می‌تواند بعداً ساعت دستگاه را مجدداً تنظیم کنید.

  خازن معیوب

  مشکل: زمانی که شما سعی می‌کنید از مایکروفر و مایکروویو استفاده کنید اما به جای گرم کردن غذا فقط صدای وزوز کردن آن را می‌شنوید ممکن است که خازن آن دچار مشکل شده باشد. خازن قطعه‌ای است که برق را ذخیره می‌کند. مایکروفرها معمولاً دارای یک خازن با ولتاژ بالا هستند که مرکز عملیات دستگاه است. در صورتی که خازن مایکروفر معیوب باشد نمی‌تواند به صورت صحیح و منظم کار کند.

  دلیل: کار بیش از حد یا معیوب بودن قطعات

  تعمیر: در صورتی که خازن دستگاه دچار مشکل شود، نیاز به دخالت یک تکنسین ماهر دارد و افراد عادی نمی‌توانند آن را درست کنند و باید با یک خازن جدید جایگزین شود. قبل از هر کاری خازن باید از شارژ تخلیه شود. این قطعه یکی از قطعات خطرناک مایکروفر است، چون توانایی ذخیره برق زیادی را دارد که حتی قادر به کشتن افراد نیز هست حتی بعد از آنکه دستگاه خاموش شده باشد.

  مشکل پیدا کردن مگنترون

  مشکل: مگنترون با استفاده از ولتاژ بالا، ولتاژ D/C  را برای تولید فرکانس در مایکروفر جهت طبخ غذا آماده می‌کند. اگر مگنترون سوخته باشد یا مشکلی داشته باشد، مایکروفر در ظاهر کار می‌کند اما یک صدای وزوز تولید می‌کند و نمی‌تواند غذای داخل دستگاه را گرم کند و غذا همچنان سرد باقی خواهد ماند

  دلیل: مگنترون یا سوئیچ آن دچار مشکل شده است

  تعمیر: مگنترون مسئول عمل گرمایش در مایکروفر است و در صورتی که مشکلی برای آن ایجاد شود معمولاً قابل تعمیر نیست و باید توسط یک تکنسین جایگزین شود.

  سالم نبودن فیوز حرارتی

  مشکل: در صورتی که فیوز حرارتی مشکلی داشته باشد، به نظر می‌رسد که دستگاه در حال کار است اما غذاهای داخل مایکروفر گرم نمی‌شوند

  دلیل: فیوز حرارتی دچار مشکلی شده است یا سوخته است

  تعمیر: فیوز حرارتی (Thermoprotector) یک سوئیچ است که برای کنترل مقدار گرما در مایکروفر و مایکروویو طراحی و تعبیه شده است. اگر درجه حرارت آن بیش از حد معمول بالا رود باعث خاموش شدن مایکروفر می‌شود و دیگر دستگاه قادر به گرم کردن غذاها نخواهد بود. در بعضی از مواقع ممکن است به دلیل گرمای بیش از حد فیوز پریده باشد و کافی است که دوباره تنظیم شود و یا در صورت خراب شدن جایگزین شود. برای تشخیص اینکه فیوز حرارتی سالم است یا نه از یک مولتی متر برای آزمایش اتصال آن استفاده کنید. اگر فیوز اتصال نداد آن را با قطعه جدید جایگزین کنید.

  لامپ مایکروفر کم‌نور است یا کار نمی‌کند

  مشکل: بعضی اوقات به نظر می‌رسد که نور لامپ مایکروفر کم است یا اصلاً کار نمی‌کند و باعث می‌شود که غذاها به خوبی گرم نشوند.

  دلیل: ممکن است که لامپ نیم‌سوز شده باشد. در صورتی که لامپ مایکروفر چشمک می‌زند مشکل از تنظیمات دستگاه است. همچنین ممکن است در سیم‌کشی یا صفحه کنترل دستگاه مشکلی وجود داشته باشد.

  تعمیر: در صورتی که مشکل از لامپ باشد باید آن را جایگزین کنید. زمانی که از مایکروفر با قدرت پایین استفاده می‌کنید ممکن است که نور دستگاه خودبه‌خود کم شود. می‌توانید برای آنکه از سلامت نور لامپ دستگاه مطمئن شوید یک لیوان آب را داخل آن قرار دهید و بر روی آخرین درجه قدرت آن قرار دهید. در صورتی که نور کاملاً عادی و نرمال بود پس دستگاه مشکلی ندارد و اگر باز هم در آخرین قدرت دستگاه نور لامپ آن کم بود باید تعمیر شود.

  سوختن یا معیوب شدن دیود

  مشکل: ممکن است در حین کار صدای وزوزی شنیده شود اما باز هم غذا گرم می‌شود. دیود مایکروفر و مایکروویو قطعه‌ای است که توان خروجی ترانسفورماتور A/C را به D/C تبدیل می‌کند و ولتاژ را دو برابر می‌کند و باعث قدرت دادن به مگنترون برای حرارت دادن به مواد غذایی می‌شود.

  دلیل: ممکن است دیود دچار مشکل شده باشد و یا به صورت کلی سوخته باشد

  تعمیر: اگر دیود سوخته باشد، مگنترون ولتاژ کافی برای کار کردن دریافت نخواهد کرد و مانع کار کردن مایکروفر می‌شود. در صورتی که دیود سوخته بود، باید آن را با دیود جدید جایگزین کنید. برای تعمیر و تعویض دیود حتماً به یک تکنسین مراجعه کنید چرا که ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری به خودتان وارد کنید. مایکروفر می‌تواند هزاران ولت برق را در خازن‌های ولتاژ ذخیره کند حتی پس از اینکه دستگاه خاموش شده باشد. با توجه به ولتاژ جریان بالا و احتمال وقوع شوک الکتریکی، تعویض قطعات الکترونیکی در مایکروفر بسیار خطرناک است.

  ترایاک (مهار کننده نیرو) معیوب

  ترایاک (Triac) یا تریاک، قطعه حالت جامد سرعت بالایی است که قابلیت سوئیچ شدن و کنترل توان AC یک شکل موج سینوسی را دارد.

  مشکل: مایکروفر تنها زمانی غذا را گرم می‌کند که در نهایت حالت قدرت باشد

  دلیل: سوئیچ کردن کنترل کننده خطا

  تعمیر: فقط افراد تکنسین قادر به برطرف کردن این مشکل هستند.

  خراب شدن برد اصلی مایکروفر

  هر چند که این مورد بسیار نادر است و خیلی کم پیش می‌آید که مایکروفر به دلیل خراب شدن برد اصلی قادر به گرم کردن غذا نباشد. سعی کنید قبل از آنکه به سراغ برد اصلی و تعویض آن بروید تمامی موارد گفته شده را بررسی کنید. تعویض و تعمیر برد اصلی نیز کار تکنسین‌های حرفه‌ای است و افراد عادی نباید اقدام به این کار کنند.

  رفع مشکل و تعمیر مایکروفر و مایکروویوی که گرما نمی‌دهد

  تعمیر و رفع مشکل گرم نکردن مایکروفر و مایکروویو

  در صورتی که مایکروفر و مایکروویو را روشن می‌کنید اما نمی‌تواند مواد غذایی را گرم کند می‌توانید با توجه به راهنمایی‌های زیر مشکل را برطرف کنید.

  مطمئن شوید که مایکروفر در حالت آزمایش نیست

  زمانی که یک مایکروفر و مایکروویو در حالت آزمایشی (دمو) قرار دارد، می‌توانید از تمام قابلیت‌های آن استفاده کنید اما نمی‌تواند مواد غذایی را گرم کند

  • یک راه آسان برای آزمایش حالت آزمایشی مایکروفر، تنظیم زمان پخت غذا و شروع به کار کردن آن است. در حالت آزمایشی، تایمر دستگاه بسیار سریع‌تر از حد معمول کار می‌کند
  • در صورتی که از حالت آزمایشی مایکروفر استفاده می‌کنید، دفترچه راهنمای دستگاه را حتماً مطالعه کنید.

  ویژگی تایمر آشپزخانه را بررسی کنید

  اطمینان حاصل کنید که تایمر آشپزخانه به صورت تصادفی به جای تابع نرمال پخت‌وپز استفاده نشود.

  درب مایکروفر را بررسی کنید

  اطمینان حاصل کنید که درب دستگاه کاملاً بسته شده است. در صورتی که درب دستگاه به صورت کامل بسته نشود، مایکروفر شروع به کار نخواهد کرد. برای تمیز کردن درب مایکروفر از یک پارچه نرم و لطیف استفاده کنید و همیشه آن را تمیز نگه دارید تا به خوبی بسته شود.

  از تمیزی تمام قسمت‌های مایکروفر مطمئن شوید

  تمام قسمت‌های مایکروفر را بررسی کنید و سعی کنید قبل از استفاده دفترچه راهنمای آن را به خوبی مطالعه کنید. در صورتی که مایکروفر به اندازه کافی تمیز نباشد نمی‌تواند شروع به کار کند و غذاها را گرم کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات مایکروفر مقالات آموزش تعمیرات مایکروفر
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت