ثبت درخواست تعمیرات

علت روشن نشدن مایکروفر و مایکروویو

بازدید: 286 بازدید
علت روشن نشدن مایکروفر و مایکروویو
 • امروزه ماکروویو ها یکی از وسایل های ضروری در آشپزخانه ها محسوب می شوند. ماکروویو ها علاوه بر طبخ غذا، در گرم کردن غذا ها نیز به کمک ما می آیند. در صورت روشن نشدن ماکروویو بسیاری از کار های ما لنگ می ماند. روشن نشدن ماکروویو علت های مختلفی می تواند داشته باشد. برای پی بردن به دلیل اصلی روشن نشدن ماکروویو باید عوامل مختلفی مانند فیوزسرامیکی، سوئیچ درب، فیوز حرارتی، قفل درب، قطعات اصلی مانند مگنترون، دیود ولتاژ بالا و ترمینال های سیم های مربوط را با دقت بررسی کنید. ما در این مقاله از دیبا پشتیبان ایرانیان بعنوان تخصصی ترین مرکز تعمیرات مایکروفر و مایکروویو به بررسی علت های روشن نشدن مایکروفر و مایکروویو می پردازیم. مطالعه ی این مقاله می تواند شما را در یافتن یک راه حل برای رفع مشکل توقف ماکروویو یاری کند.

  دلایل روشن نشدن مایکروفر و مایکروویو و روش های رفع آن

  فیوز سرامیکی

  اگر فیوز سرامیکی خراب باشد، قدرت در کنترل مایکروویو یا مایکروفر قطع می شود و ماکروویو روشن نمی شود. فیوز سرامیکی برای محافظت از اجزای ماکروویو در صورت وجود نوسانات شدید برق یا در صورت بروز نقص مهم در یکی از اجزای داخلی ماکروویو طراحی شده است در صورت خرابی این قسمت باعث می شود که برق در ماکروویو به طور کامل از بین برود و ماکروویو روشن نشود. هنگامی که فیوز خراب شود، قدرت در کنترل ماکروویو قطع می شود و مایکروویو یا مایکروفر دیگر روشن نمی شود همچنین صفحه نمایش نیز روشن نمی شود.   اگر فیوز بنا به هر دلیلی شکسته باشد، لازم است قبل از تعویض فیوز، قطعات اصلی مانند مگنترون، دیود ولتاژ بالا، خازن و ترانسفورماتور و ترمینال های سیم مربوط را بررسی کنید. می توانید با استفاده از یک مولتی متر فیوز را بررسی کنید. فیوز سرامیکی در داخل کابینت ماکروویو و در نزدیکی محل ورود سیم برق قرار دارد. در صورت نیاز به تعویض فیوز حتما از شماره قطعه ی پیشنهادی سازندگان که در دفترچه راهنما ذکر شده استفاده کنید.

  سوئیچ درب

  یکی دیگر از علت هایی که باعث می شود مایکروویو یا مایکروفر شروع به کار نکند، می تواند بخاطر وجود اشکالی در سوئیچ درب باشد. بیشتر ماکروویو ها دارای سه یا چهار سویئچ درب هستند. سوئیچ های درب به صورت متوالی عمل می کنند تا اطمینان حاصل شود که درب به درستی بسته است. اگر هر کدام از سوئیچ های درب خراب شود، ماکروویو شروع به کار نمی کند یا گرم نمی شوند.  سوئیچ های درب، که اغلب به عنوان سوئیچ های اصلی اتصال اولیه یا ثانویه از آن ها یاد می شوند، هنگامی که درب ماکروویو بسته باشد توسط اجزای دیگر ماکروویو، دستگاه شروع به کار می کند و هنگام باز شدن درب، برق را قطع می کند. گاهی اوقات ممکن است تمام اجزای ماکروویو از قبیل صفحه نمایش سالم به نظر برسند، اما ماکروویو کار نکند که در این حالت ممکن است سوئیچ درب خراب باشد. سوئیچ درب در داخل کابینت ماکروویو قرار دارد و توسط یک قلاب یا چفت بر روی درب فعال می شود. اگر قصد تست کردن سوئیچ درب را دارید، قبل از هر کاری ابتدا سیم برق ماکروویو یا مایکروفر را از پریز برق جدا کنید. برای بررسی و تعمیر درب ماکروویو از یک مولتی متر کمک بگیرید. برای دسترسی به سوئیچ درب، قاب جلویی ماکروویو را جدا کنید و سوئیچ درب را خارج کنید. برای بررسی اتصال مولتی متر را روی rx1 قرار دهید. دکمه ی باز و بسته کردن درب را فشار دهید و پایانه ها را لمس کنید. اگر 0 روی مولتی متر نمایش داده شود یعنی اتصال وجود دارد. اگر نه باید سوئیچ درب را عوض کنید.

  دلایل روشن نشدن مایکروفر و مایکروویو و روش های رفع آن

  قطع شدن فیوز حرارتی

  اگر مایکروویو یا مایکروفر شما روشن نمی شود، ممکن است فیوز حرارتی آن قطع شده باشد. در ماکروویو ها از یک یا چند برش حرارتی که بعضا فیوز حرارتی نامیده می شوند، استفاده می کنند تا از گرمای بیش از حد داخل ماکروویو محافظت کنند. این فیوز های حرارتی اغلب در داخل کابینت، و در نزدیکی مگنترون قرار دارند. اگر  فیوز حرارتی قطع شود، برای حفظ ایمنی برق در کنترل ها یا خروجی های کنترل قطع می شود تا از گرم شدن ماکروویو یا ماکروفر جلوگیری کند. در این صورت باید محفظه ی کابینت را جدا کنید و فیوز حرارتی قطع شده را پیدا کنید و سیم ها را از پایانه ها جدا کنید. سپس توسط یک مولتی متر متصل بودن مدار را بررس کنید. در صورت وجود اشکال باید فیوز حرارتی را تعویض کنید. همچنین مطمئن شوید که فن خنک کننده کار می کند و جریان هوا محدود نباشد.

  قفل درب

  یکی دیگر از مواردی که باعث می شود مایکروویو یا مایکروفر شما روشن نشود، بخاطر وجود ایراد در قفل درب می باشد. قفل درب از دو بخش تشکیل شده یکی میکرو سوئیچ و یکی قلاب. قلاب از درب بیرون زده و در نگهدارنده ی سوئیچ درب قرار دارد که به قاب ماکروویو سوار شده است.   قلاب ها برای تامین نیرو ازکنترل ها با کلید های درب ها تماس می گیرند و همچنین روی نگهدارنده قفل می کنند تا درب بسته شود. قفل درب معمولا از پلاستیک ساخته شده که به درب می چسبند و سوئیچ درب را در هنگام بسته بودن درب درگیر می کنند و بقیه ی کنترل ها را برای تغذیه ماکروویو سیگنال می کنند و معمولا دارای چشمه ای متصل به منظور ایجاد تنش به سمت پایین برای نگه داشتن قلاب ها می باشد. اگر هر کدام از قلاب ها خراب باشند ممکن است درب بسته نشود. اگرهر گونه علائمی از قبیل ترک خوردگی، سایش، تغییر رنگ در مونتاژ قفل درب مشاهده کردید لازم است که قفل درب را عوض کنید. برای این کار باید  پنل درب را جدا کنید تا به قفل درب دسترسی داشته باشید. پنل داخلی توسط بست های پلاستیکی بسته شده اند بنابراین موقع باز کردن احتیاط کنید.

  خرابی دیود

  دیود خروجی توان ac ترانسفورماتور را به dc  تبدیل می کند و ولتاژ را به نزدیک 5000 ولت دو برابر می کند. این ولتاژ بالا، انرژی لازم مگنترون را برای گرم کردن غذا فراهم می کند. اگر دیود خراب شود، مگنترون ولتاژکافی برای گرم کردن غذا را دریافت نمی کند. در صورتی که دیود سوخته باشد، باید آن را عوض کنید. برای بررسی سالم بودن دیود باید از یک مولتی متر استفاده کنید که از یک باتری 9 ولت استفاده می کند یا باتری 9 ولت را به صورت سری با دیود قرار دهید. هنگامی که سیم ها معکوس شوند، دیود فقط باید یک جهت را در یک جهت داشته باشد.

   نکته ی مهم : مایکروویو یا مایکروفر می تواند مقدار قابل توجهی از برق را حتی پس از قطع شدن ماکروویو در خازن ولتاژ بالا خود ذخیره کند، . هنگام تعویض قطعات الکترونیکی ماکروویو، به دلیل ولتاژ زیاد، احتمال بروز شوک الکتریکی وجود دارد. بنابراین فقط یک تکنسین متخصص مجاز به تعویض دیود می باشد.

  سوختن مگنترون

  مگنترون برای تولید فرکانس مایکروویو یا ماکروفر که مواد غذایی را تهیه می کند از ولتاژ بالا و جریان  dc  بالا استفاده می کند. اگر مگنترون بسوزد، ماکروویو گرما نمی دهد و روشن نمی شود. همچنین مگنترون قابل تعمیر نیست و اگر مگنترون سوخته باشد باید آن را عوض کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات مایکروفر مقالات آموزش تعمیرات مایکروفر
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت