ثبت درخواست تعمیرات

علت بسته نشدن درب ماشین لباسشویی

بازدید: 331 بازدید
علت بسته نشدن درب ماشین لباسشویی
 • بسته نشدن درب ماشین لباسشویی یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای این دستگاه اتفاق بیوفتد. بسته نشدن درب ماشین لباسشویی باعث می شود که دستگاه اصلا روشن نشود. زیرا اگر درب ماشین لباسشویی باز باشد، آب وارد دستگاه نمی شود و در نتیجه هیچ وقت به مرحله ی شستشو نمی رود. برای مطمئن بودن از بسته شدن درب ماشین لباسشویی، باید هنگام بستن درب یک صدای تیک مانندی بشنوید. در غیر این صورت یعنی درب بسته نشده است. گاهی ممکن است همه چیز کاملا طبیعی به نظر برسد، و هنگام باز کردن درب، دستگیره به راحتی باز شود، اما هنگامی که لباس ها را در ماشین لباسشویی قرار داده اید و می خواهید از آن استفاده کنید، درب ماشین لباسشویی بسته نمی شود و به این ترتیب تمام کار های شما لنگ می ماند. همچنین شاید هنگام بستن درب حس کنید چیزی داخل سوراخ شکسته است.   شاید حتی قادر به خرید یک دستگاه نو نباشید. در این مواقع بهترین گزینه تعمیر ماشین لباسشویی می باشد. اما علت های بسته نشدن درب ماشین لباسشویی چه می باشد؟ شاید برای شما سوال ایجاد شود که این مشکل را خودتان می توانید حل کنید یا نیاز به یک تکنسین می باشد. برای پی بردن به این سوال با ما همراه باشید. ما در این مقاله از تعمیرگاه لوازم خانگی دیبا پشتیبان ایرانیان به بررسی علت های احتمالی قفل نشدن درب ماشین لباسشویی پرداخته ایم. این مقاله در رابطه با بسته نشدن درب خشک کن نیز می تواند صادق باشد.

  درب ماشین لباسشویی شما ممکن است در نتیجه موارد زیر، بسته نشود  :

  خرابی قفل درب

  خرابی لاستیک دور درب

  خرابی زبانه ی قفل

  خرابی میکروسوئیچ درب

  وارد شدن آسیب فیزیکی به درب

  مقدار زیاد لباس ها

  شکستن دستگیره

  خرابی دکمه ی باز و بسته کردن ماشین لباسشویی

  چشمک زدن صفحه نمایش

  خرابی قفل درب

  اگر درب ماشین لباسشویی شما بسته نمی شود، و در ظاهر مشکلی در دستگیره وجود ندارد، پس احتمالا قفل درب خراب است. اگر قفل درب، قفل را درگیر نکند، درب بسته نمی شود. و زمانی هم که این اتفاق بیوفتد، شما دیگر قادر به شستن لباس های خود نیستید. اگر قفل خراب است یا آنطور که باید عمل نمی کند،   باید آن را تعویض کنید. اگر درب قفل نشود، یعنی چفت  درب شکسته و باید آن را تعویض کنید. و یا ممکن است مشکل به دلیل مکانیزم قفل باشد. اگر هنگام بسته شدن درب، مجبور باشدی که خیلی سخت آن را ببندید، شما به قفل درب آسیب می رسانید و ممکن است دیگر درب لباسشویی باز نشود و کاملا قفل شود. در صورتی شکستگی قفل درب، برای تعویض آن نیاز به یک تکنسین می باشد.

  خرابی لاستیک دور درب

  یکی دیگر از مواردی که در بسته نشدن درب ماشین لباسشویی می توان به آن اشاره کرد، خرابی لاستیک دور درب می باشد. اگر لاستیک دور درب به طور صحیح و درست در جای اصلی خود قرار نگرفته باشد، یا بنا به هر دلیلی قسمت از آن در آمده و کج شده باشد، همچنین قسمتی و یا کل لاستیک پاره شده باشد، در نتیجه درب به درستی بسته نمی شود. این امر ممکن است در اثر طول عمر بالای دستگاه و یا استفاده ی نادرست از ماشین لباسشویی و آسیب رساندن به لاستیک دور درب ماشین لباسشویی اتفاق افتاده باشد. اگر متوجه شدید که از دور درب آب چکه می کند، حتما لاستیک دور درب را بررسی کنید. بنابراین لازم است تا از صحت لاستیک دور درب نیز اطمینان حاصل کنید و در صورت خرابی و پارگی آن را عوض کنید.

  خرابی زبانه ی قفل

  یکی دیگر از دلایلی که ممکن است درب قفل نشود، بخاطر نقص در زبانه ی  قفل می باشد. این یک مشکل رایج در ماشین های لباسشویی می باشد. مونتاژ قفل می تواند به صورت مکانیکی یا برقی از کار بیافتد. در صورت خرابی زبانه ی درب، باز و بسته شدن درب با مشکل مواجه می شود  زبانه ی درب ممکن است شل شده باشد و یا شکسته باشد. چون مونتاژ قفل از پلاستیک ساخته شده اند، معمولا قابل تعمیر نیستند و باید تعویض شوند. بنابراین  اگر درب به طور صحیح قفل نشده است و یا بسته نشده است، باید  قفل درب را بررسی کنید.

  خرابی میکروسوئیچ درب

  اگر میکروسوئیچ درب خراب شود، دستگاه نمی تواند متوجه ی باز و بسته شدن درب شود. همچنین اگر دستگاه اتومات باشد، در صورت خرابی میکروسوئیچ ممکن است که درب در حین چرخه ی شستشو یکباره باز شود. به عبارت کلی، اگر میکروسوئیچ درب خراب شود، ماشین لباسشویی در باز و بسته شدن درب به مشکل جدی بر می خورد و باید حتما تعمیر شود. معمولا در  صورت فرسودگی و قدیمی شدن سوئیچ درب، این اتفاق می افتد. در صورت نیاز به تعویض سوئیچ درب باید سوئیچی که مطابق مدلی که طراحان آن ها را ذکر کرده اند مطابقت داشته باشد. برای بررسی جریان، هر سوئیچ الکترونیکی را به وسیله ی یک اهم متر آزمایش کنید.

  وارد شدن آسیب فیزیکی به درب

  یکی دیگر از مواردی که در بسته نشدن درب تاثیر گذار است، می تواند بر اثر وارد شدن آسیب به درب ماشین لباسشویی اتفاق افتاده باشد. این مورد به خصوص هنگام اسباب کشی و جابه جایی ها بسیار دیده شده است. بر اثر این گونه آسیب ها ممکن است درب کج شود و یا بشکند و در نتیجه درست بسته نشود. معمولا در این موارد درب باید به طور کامل عوض شود. ترجیحا این کار باید توسط تکنسین انجام شود.

  مقدار زیاد لباس ها

  اگر شما میزان زیادی لباس را داخل دیگ ماشین لباسشویی قرار دهید، در وهله ی اول درب به درستی بسته نمی شود. علاوه براین اگر شما با  اعمال زور بخواهید درب را به هر قیمتی که شده ببندید، فشار زیادی به ماشین وارد می شود و لباس ها نمی توانند به خوبی بچرخند و شسته شوند و در بعضی مواقع ممکن است آب از داخل دستگاه به بیرون بریزد.

  شکستن دستگیره

  اگر ماشین لباسشویی شما جز مدل هایی که دارای دستگیره است باشد، ممکن است دستگیره درب شکسته باشد. بنا به تشخیص تکنسین،   دستگیره می تواند تعمیر شود و یا لازم باشد کل دستگیره عوض شود.

  خرابی دکمه ی باز و بسته کردن ماشین لباسشویی

  اگر ماشین لباسشویی دارای دکمه ای روی پنل است تا درب را باز کند، امکان دارد که این دکمه خراب شده باشد.   همچنین ممکن است برد الکترونیکی نیز دچار آسیب شده باشد که باید بررسی شود.

  چشمک زدن صفحه نمایش

  گاهی ممکن است بخاطر تعویض نا درست درب ماشین لباسشویی ارروری روی صفحه نمایش ظاهر شود، و همچنین درب دیگر بسته نشود. این اتفاق می تواند در اثر خرابی در سیم کشی یا صفحه کنترل الکترونیکی اتفاق بیافتد. ممکن است یکی از سیم ها از مدار خارج شده باشد و این خطا روی صفحه کنترل ظاهر شود. رفع این اررور توسط تکنسین انجام می گیرد.

  نکات مهم

  • اگر درب ماشین لباسشویی بسته نمی شود، ابتدا ماشین لباسشویی را از برق جدا کنید. قفل درب ماشین لباسشویی را پیدا کنید و بررسی کنید که آیا شکسته است یا خیر. اگر چفت درب شکسته باشد باید آن را عوض کنید. پس از نصب مجدد قفل درب، یک تست شستشو انجام دهید تا مطمئن شوید که همه چیز به درستی کار می کند.
  • بعضی افراد برای بسته شدن درب به صورت دستی، زبانه ای که در قسمت مکانیسم قفل درب وجود دارد را  به پایین می کشند تا درب بسته شود، اما این یک کار کاملا غلط و اشتباهی می باشد زیرا ممکن است دیگر نتوانید درب را باز کنید و باعث آسیب رساندن به دستگاه شوید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی مقالات آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت