ثبت درخواست تعمیرات

خرابی لامپ مگنترون مایکروفر و مایکروویو

بازدید: 299 بازدید
خرابی لامپ مگنترون مایکروفر و مایکروویو
 • خرابی لامپ مگنترون مایکروفر و مایکروویو عنوان قابل بحث ما در این مقاله از شرکت دیبا پشتیبان ایرانیان می باشد. در صورتی که لامپ مگنترون ماکرویو شما خراب شد و شما به دنبال یافتن دلایل و نشانه های خرابی لامپ مگنترون ماکروفر و نحوه ی رفع این مشکل هستید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

  خرابی لامپ مگنترون مایکروفر و مایکروویو

  قبل از پرداختن به موضوع خرابی لامپ مگنترون مایکروویو، لازم است بدانید که لامپ مگنترون چیست و چگونه کار می کند ؟ لامپ مگنترون یک لامپ خلا است که مایکروویو توسط آن باعث می شود که غذا گرم شود. در واقع لامپ مگنترون با استفاده از ولتاژ بالا و قدرت DC بالا، فرکانس متناوب تولید می کند و باعث ایجاد حرارت می شود. در صورتی که لامپ مگنترون در مایکروویو بسوزد، دستگاه دیگر قابلیت گرم کردن غذا را ندارد و در نتیجه مایکروفر یا مایکروویو بلا استفاده می شود. لازم است که بدانید، در صورتی که لامپ مگنترون بسوزد، باید آن را تعویض کنید، زیرا در صورت سوختن لامپ مگنترون امکان تعمیر آن وجود ندارد. همچنین لامپ مگنترون باید حتما توسط یک تکنسین متخصص تعمیر مایکروویو تعویض شود.

  لامپ مگنترون ماکروفر چگونه کار می کند؟

  لامپ مگنترون یکی از اصلی ترین قطعات در مایکروفر می باشد، همچنین لامپ مگنترون جزء قطعات به معنای واقعی پیچیده ای هستند، فهمیدن و چگونگی نحوه ی کار کرد آن ها نیز کمی دشوار است. لامپ های مگنترون تا حدی کارکردی شبیه تلویزیون ها دارند. مقایسه ی کارکرد لامپ مگنترون، با تفنگ الکترونی تلویزیون های قدیمی، کمک زیادی به درک ما از نحوه ی عملکرد آن می کند. تفتنگ الکترونیکی دارای یک کاتد، و یک آند است. که به واسطه ی ولتاژ اعمال شده از سوی ترانس های ولتاژ ( ترانس ولتاژ بالا ) شروع به پرتاب الکترون به صفحه ی تلویزیون می کنند. که این الکترون ها پس از برخورد به مواد فسفر سانس صفحه ی تلویزیون، آشکار می شوند و تصویر ایجاد می کنند.

  ماجرا در مگنترون تا حدودی شبیه همین موضوع می باشد. با این تفاوت، که لامپ مگنترون، به جای الکترون، امواج مایکروویو پرتاب می کنند. و آن امواج، پس از برخورد، به مواد غذایی، که عمدتا از مولکول های آب و کربن تشکیل شده اند، در مواد غذایی، موجب تشدید نوسان، مولکول ها، می شود. که در پی آن غذا، گرم می شود.

  مگنترون ها امواج رادیویی نسبتا کوتاهی را تولید می کنند. طول موج امواج مایکروفر حدودا 1 میلی متر تا 30 سانتی متر هستند. هنگامی که انرژی الکترونیکی درون لامپ مگنترون وارد می شود، مگنترون اشعه می دهد اما این اشعه چون الکترو مغناطیسی است شما نه نوری می بینید و نه صدایی را می شنوید.

  علت خرابی لامپ مگنترون مایکروفر و مایکروویو و آموزش رفع ایراد

  نشانه های خرابی لامپ مگنترون مایکروفر و مایکروویو

  • مایکروویو کار می کند اما غذا را گرم نمی کند
  • بعد از فشار دادن دکمه ی استارت، صدای شدید جرقه شنیده می شود
  • وجود صدای سوت مانند
  • نداشتن گرما
  • ضعیف بودن گرما
  • بوی سوختن سیم ها

  علت خرابی لامپ مگنترون مایکروفر و مایکروویو

  • شکستگی آهنربای لامپ مگنترون
  • سوختگی سر لوله ی اشعه مگنترون
  • مشکلات سیم کشی مایکروویو

  شکستگی آهنربای لامپ مگنترون

  در صورت گرم شدن لامپ مگنترون، ممکن است آهنربای لامپ مگنترون بشکند. در واقع به علت گرمای زیاد ایجاد شده ی ناشی از کارکرد نا درست لامپ مگنترون، آهنربای داخل لامپ می شکند. که در این صورت تنها چاره تعویض لامپ مگنترون می باشد.

  سوختگی سر لوله ی اشعه مگنترون

  لوله ی مسی سر مگنترون را به دقت بررسی کنید، که دچار ذوب شدگی و یا سوختگی نشده باشد، که در این حالت، تنها راه حل، تعویض لامپ مگنترون است. برای این کار از داخل دستگاه، در نزدیکی لامپ روشنایی یک ورق مقوایی می بینید، که از جنس میکا می باشد. آن را جدا کنید که این قسمت از لامپ مگنترون در پشت آن مشخص می شود و آن را بررسی کنید.

  مشکلات سیم کشی مایکروفر

  در مایکروویو ها برای افزایش ایمنی، از دو میکروسوئیچ استفاده می شود. میکروسوئیچ ها، به صورت معکوس از هم در مایکروویو قرار گرفته اند، هنگامی که درب مایکروویو باز می شود، آن ها قطع و وصل می شوند. این میکروسوئیچ ها به صورت سری با لامپ مگنترون بسته می شوند. بنابراین در صورتی که لامپ مگنترون خراب شده باشد، یکی از علت های آن می تواند ایرادات سیم کشی باشد. بنابراین باید میکروسوئیچ ها و سیم کشی ها به طور کامل بررسی شوند.

  دو آزمایش برای تست مگنترون

  برای تعیین این که آیا لامپ مگنترون ماکرویو نقص دارد یا نه، باید دو آزمایش را انجام دهید. در صورتی که نتایج دیگری غیر از آن چه که در زیر گفته می شود، را دریافت کردید، باید لامپ مگنترون ماکروفر خود را تعویض کنید.

  آزمایش اول : سیم های متصل به مگنترون را علامت گذاری کرده تا بدانید هر کدام به کجا وصل می شوند. سپس سیم ها را جدا کرده، حال اهم سنج خود را در کمترین مقیاس قرار دهید. و اهم میان پایانه های مگنترون را اندازه بگیرید، بار دیگر پراب های اهم متر را معکوس کنید و این اندازه گیری را تکرا کنید، عدد اندازه گیری شده، باید از یک اهم کمتر باشد.

  آزمایش دوم : بار دیگر اهم سنج خود را در بالاترین مقیاس خود تنظیم نمایید. یک پراب اهم متر را به یکی از ترمینال های مگنترون بزنید، و پراب دیگر اهم متر را به بدنه ی نگه دارنده ی مگنترون، متصل کنید، اهم اندازه گیری شده، باید ماکسیمم باشد، به عبارت دیگر، باید شما با یک مدار باز روبه رو شوید.

  نتیجه گیری این دو آزمایش : در صورتی که در هر یک از آزمایش ها، با خطا روبه رو شدید، لازم است، که لامپ مگنترون خود را با نمونه ی سالم، و اصلی آن، تعویض کنید.

  نکات بسیار مهم هنگام تعویض لامپ مگنترون مایکروویو

  • مواظب باشید که به سیم هایی که از پشت ترانس های ولتاژ به لامپ مگنترون وارد شده است، دست نزنید، زیرا ممکن است، باعث برق گرفتگی و حتی شوک الکتریکی گردد.
  • فیوز حرارتی و سایر متعلقات لامپ قبلی را از آن جدا کنید.
  • از سلامت ورق میکا قبلی که در داخل دستگاه و جلوی لامپ قرار دارد، مطمئن شوید. و در صورت نیاز، آن را جایگزین کنید.
  • عموما ورق های میکا با خرابی لامپ مگنترون، خراب می شوند. و باعث ایجاد جرقه می گردند، پس بهتر است تعویض گردند.
  • حاشیه ی دهانه ی محل قرار گیری لامپ مگنترون را بررسی کنید، تا دچار خرابی، زنگ زدگی و یا تغییر شکل، نشده باشند. زیرا باعث نشت اشعه و احتمالا خرابی مجدد لامپ مگنترون می گردد.
  • لامپ مگنترون مایکروفر را به هیچ عنوان خارج از دستگاه نباید تست کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات مایکروفر مقالات آموزش تعمیرات مایکروفر
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت