ثبت درخواست تعمیرات

علت نچرخیدن سینی کف ماکروفر

بازدید: 282 بازدید
علت نچرخیدن سینی کف مایکروفر
 • امروزه مایکروفر و مایکروویو ها یکی از محبوب ترین وسیله ها در آشپزخانه محسوب می شوند و تقریبا در هر خانه ای وجود دارند. مایکروویو ها علاوه بر خانه ها دربسیاری از  مطب ها، محل های کار نیز وجود دارند. آن ها می توانند در آماده سازی غذا به ما کمک بسیاری کنند و بسیار مفید باشند. مایکروویو ها نیز مانند هر دستگاه دیگری ممکن است خراب شوند. با این وجود وقتی حتی یک مشکل کوچک برای مایکروویو ها به وجود بیاید، ممکن است روال آشپزی ما را مختل کند و اوضاع را برای ما در آشپزی دشوار کند. مشکلاتی از قبیل نچرخیدن سینی کف ماکروفر، گرم نکردن غذا، روشن نشدن، جرقه زدن و… ممکن است برای ماکرووویو شما پیش بیاید. مرکز تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان ایرانیان با سالها سابقه در زمینه تعمیرات مایکروفر در این مقاله قصد دارد در مورد نچرخیرن سینی کف مایکروفر و مایکروویو صحبت کند و علت های احتمالی به وجود آمدن این اختلال را بررسی نماید.

  چرا سینی مایکروفر هنگام کار می چرخد؟

  بیشتر مایکروفر ها دارای صفحه ای در قسمت پایین است که هنگام کار می چرخد. دلیل این نوع طراحی این است، که چرخش به گرمتر شدن غذا کمک می کند. نکته ی جالب اینجاست که سینی مایکروفر ها به طور پیش فرض می چرخند، اما شما می توانید با فشار دادن دکمه ای این چرخش را غیر فعال کنید. اگر دکمه ی توقف را فشار دهید و دوباره دکمه ی چرخش را فعال کنید، جهت چرخش عوض می شود و در خلاف جهت می چرخد و این کار باعث پراکندگی گرما می شود. اما در بعضی مدل ها چرخش فقط در یک جهت می باشد.

  همان طور که پیش تر اشاره کردیم، مایکروفر ها دارای صفحه ی گردان هستند، زیرا اساس کار مایکروفر ها بر پایه ی امواج متمرکز تشکیل شده اند. و این بدین معناست که داخل فضای مایکروفر امواج به صورت ستون های  استاتیک وجود دارد.به عبارتی چرخش ماکرووویو باعث می شود تا غذا به صورت یکنواخت گرم شود. برای پی  بردن به این مسئله شما می توانید در سینی مایکروفر مقداری پنیر رنده شده قرار دهید، اگر دکمه ی چرخش را نزنید و مایکروفر را روشن کنید، مشاهده می کنید که پنیر ها به صورت نواری ذوب می شوند. به همین خاطر است که لازم است سینی مایکروفر بچرخد تا گرما در مایکروفر به تمام قسمت های غذا منتقل شود. اما در زمان هایی غذای شما داخل یک ظرف مستطیلی بزرگ است و یا فضای کافی وجود ندارد دیگر لازم نیست دکمه ی چرخش را فعال کنید. اما باید بدانید که گرما به طور مساوی روی غذا توزیع نمی شود و میزان گرما در مرکز غذا کمتر منتشر می شود.

  علت اصلی نچرخیدن سینی مایکروویو چیست ؟

  در مایکروویو یک موتور دوار در زیر صفحه وجود دارد که وظیفه ی چرخش صفحه را بر عهده دارد. بیشترین احتمال خرابی و نچرخیدن سینی می تواند به علت فرسودگی موتور و یا حتی سوختن موتور باشد. که در این حالت می توانید موتور را به راحتی تعویض کنید. اما اگر موتور معیوب نباشد، نشان دهنده ی خطا در برد اصلی کنترل است. اما اگر برد کنترل نیز مشکلی نداشته باشد، باید برد کنترل را بررسی کنید. بنابراین اگر سینی کف مایکروویو شما نمی چرخد، ممکن است علل مختلفی داشته باشد. اکنون ما به بررسی دقیق و جزئی این  مشکل می پردازیم و راه حل هایی نیز ذکر می کنیم که می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

  علت نچرخیدن سینی کف مایکروویو

  علت های مختلف نچرخیدن سینی کف مایکروویو

  مشکل موتور صفحه گردان

  اولین و متداول ترین دلیل عدم چرخش سینی مایکروویو به خرابی موتور مربوط می شود. برای بررسی این مشکل باید از یک مولتی متر استفاده کنید. سپس به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید : درب مایکروویو را باز کنید و سینی شیشه ای و حلقه ی زیر آن را از داخل مایکروویو خارج کنید. در قسمت عقب مایکروویو با استفاده از یک پیچ گوشتی، پیچ ها را باز کنید. با فشار دادن دو شاخه سیم را جدا کنید و صفحه ی پایین را کنار بگذارید. اکنون با استفاده از پیچ گوشتی پایانه ها را از سیم ها موتور صفحه گردان جدا کنید. پایانه های موتور را به پایانه های مولتی متر متصل کنید و متصل بودن را بررسی کنید. اگر اتصال وجود نداشته باشد و یاموتور صدای کمی ایجاد کند، ممکن است لازم باشد موتور را عوض کنید. اگر اتصال وجود دارد ٍ، ممکن است دلیل دیگری داشته باشد.

  ممکن است صفحه ی شیشه ای در جای خود نباشد

  یکی دیگر از دلایل عمده عدم چرخش سینی مایکروویو، مشکل قرارگیری سینی شیشه ای است. ممکن است اتصال شکسته باشد یا از بین رفته باشد. مایکروویو ها دارای یک صفحه ی شیشه ای گردان هستند که توسط یک اتصال دهنده محور موتور و یک راهنمای غلتکی تغذیه می شود.اکثر این سینی ها دارای یک شیار های سه جانبه هستند که به راحتی از بدنه ی موتور جدا می شود. در صورت وجود مشکل به آرامی سینی را از روی بدنه ی موتور جدا کنید و اگر نیاز به تعویض دارد آن را عوض کنید. همچنین ممکن است سینی ماکروفر در جای درست خود قرار نگرفته باشد که در این صورت آن را در جای مناسب خود قرار دهید.

  مشکل خرابی  غلتک

  گاهی ممکن است  خرابی غلتک دلیل عدم چرخش مایکروفر باشد. این قسمت مستقیما در زیر سینی شیشه ای قرار دارد و به سینی کمک می کند تا هنگام چرخش در مسیر بماند. این قسمت برای چرخاندن صفحه ی شیشه ای به کار می رود. برای بررسی این قسمت، ابتدا مایکروفر را خاموش کنید سپس سینی شیشه ای را جدا کنید و بیرون بیاورید و سپس بررسی کنید که این قطعه دچار فرسایش، ترک یا آسیب نشده باشد. در صورت خرابی آن را تعویض کنید.  گاهی نیز ممکن است مقداری مواد غذایی در مسیر غلتک گیر کرده باشد در این صورت این مواد غذایی را بردارید و محیط اطرافش را تمیز کنید.

  جلوگیری از توقف حرکت صفحه گردان

  گاهی ممکن است عدم چرخش صفحه مایکروویو به علت انسداد آن باشد. بعضی اوقات ممکن است ذرات خاصی در صفحه گردان گیر کرده باشند و باعث مسدودی آن و مانع حرکت آن شوند. برای حل این مشکل لازم است صفحه ی گردان را تمیز کنید. با این منظور شما باید سینی شیشه ای و  گردونه را بردارید و آن ها را با آب و صابون به خوبی بشویی تا این مسدودی بر طرف شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات مایکروفر مقالات آموزش تعمیرات مایکروفر
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت