ثبت درخواست تعمیرات

آبکشی نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی

بازدید: 306 بازدید
آبکشی نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی
 • آبکشی نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی با لکه‌های کدر یا کف اندکی که روی ظرف‌ها باقی می‌ماند، مشخص می‌شود. این اتفاق بیشتر به دلیل استفاده از آب سخت در ماشین ظرفشویی اتفاق می‌افتد. آب سخت آبی است که در آن املاح معدنی مثل کلسیم و منیزیم وجود دارد. رسوبات این املاح بر روی تقریبا هر چیز، از دیوار حمام و آینه گرفته تا کتری و لیوان‌هایی که از ماشین ظرفشویی در آمده‌اند، باقی می‌ماند.

  املاح معدنی آب سخت برای سلامتی ضرر ندارد. اما می‌تواند لوله‌کشی آب، وسایل خانگی که آب مصرف می‌کنند، و ظاهر بدون لکه خانه شما را خراب کنند. بیشتر افراد با سختی آب آشنایی ندارند و نمی‌دانند چطور باید با لکه‌ها برخورد کنندد. در این مطلب از تعمیرگاه دیبا پشتیبان بعنوان مرکز تخصصی تعمیرات ماشین ظرفشویی در تهران، دلایل آبکشی نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی بررسی شده و راه‌‌حل های آن معرفی می‌شود.

  آبکشی نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی

  ساده‌ترین مشکلی که ممکن است برای ماشین ظرفشویی پیش بیاید این است که ظرف‌ها را تمیز کند، اما آنها تمیز به نظر نرسند چرا که لکه‌های آب روی آنها رسوب کرده است. این مشکل بیشتر از همه روی لیوان‌های آبخوری شفاف آشکار می‌شود. اما لکه‌های آب و کدری آنها می‌تواند بشقاب‌های شما را هم در بر بگیرد و کاری کند که وقتی به آنها دست می‌زنید، احساس کنید که هنوز کثیف هستند. خوشبختانه بر طرف کردن مشکلات آبکشی نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی کار ساده‌ای است و کافیست از راهکارهایی که در ادامه مقاله ذکر شده‌اند، استفاده کنید.

  بخش Rinse Aid را پر کنید

  اگر شرایط به شکلی باشد که لکه روی ظروف باشد اما رسوب تمام ظروف را نگیرد) می‌توانید با پر کردن رینز اید (Rinse Aid) مشکل را برطرف کنید. اگر ماشین ظرفشویی شما یک دیسپنسر رینز اید دارد، آن را پر کنید و به شکل منظم این کار را تکرار کنید. اگر هم ندارد، سعی کنید در هر بار پر کردن آن کمی رینز اید (یا سرکه سفید) درون آن بپاشید.

  از شوینده آب سخت استفاده کنید

  یکی از تاثیرات آب سخت این است که کاری می‌کند شوینده به خوبی کف نکند. این اتفاق باعث می‌شود تاثیر شوینده‌ای که استفاده می‌کنید کاهش پیدا کند. برای حل این مشکل، شما به دنبال شوینده‌ای باشید که برای کار با آب سخت تولید شده باشد. در صورتی که چنین شوینده‌ای را پیدا نکردید، شروع به ریختن شوینده بیشتر در ماشین ظرفشویی خود کنید. این کار به ماشین ظرفشویی کمک می‌کند کارش را بهتر انجام دهد.

  رسوبات گچی در داخل ماشین ظرفشویی

  اگر خود ماشین ظرفشویی با رسوبات گچی پوشیده شود، یعنی با یک مشکل واقعی مواجه هستید. ماشین ظرفشویی که نتواند خودش را تمیز نگه دارد، قطعا نمی‌تواند ظروف شما را هم تمیز کند. این اتفاق می‌تواند از آن چیزی که فکر می‌کنید، مهمتر باشد. رسوبات گچی می‌تواند در بخش‌های مختلف ماشین ظرفشویی گیر کند و به اجزای آن آسیب برساند. برای همین قبل از اینکه کار به جاهای باریک بکشد، سعی کنید رسوبات ماشین ظرفشویی را از بین ببرید.

  در داخل ماشین ظرفشویی سرکه ریخته و آن را خالی روشن کنید

  بهترین راه شکست دادن لکه‌ها استفاده از سرکه سفید است. اسید سرکه باعث می‌شود رسوب کنده شود و این موضوع به آب داغ اجازه می‌دهد تا آن را بشوید. برای تمیز کردن تمام بخش‌های داخل ماشین ظرفشویی لازم نیست رسوبات را بتراشید و بیرون بریزید. کافی است یک ظرف سکه را ایستاده در آن بگذارید و آن را برای یک شستشوی گرم روشن کنید. این کار گاهی از اوقات مشکل آبکشی نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی را بر طرف می‌کند. 

  می‌توانید از همین تکنیک برای تمیز کردن ظرف‌های خود نیز استفاده کنید. به خصوص اگر آبکشی نکردن ظروف در ماشین لباسشویی بر روی آنها نه فقط لکه، که رسوب کامل به جا بگذارد.

  ظروف در ماشین ظرفشویی تمیز نمی‌شوند

  اگر ظروف شما در حالی که غذا روی آنها چسبیده از ماشین ظرفشویی بیرون می‌آیند، با یک مشکل جدی روبرو هستید. این موضوع هم ممکن است به آب لوله کشی شما بستگی داشته باشد و هم به اینکه مقدار کافی آب وارد ماشین ظرفشویی شما نشود. همان‌ طور که پیشتر اشاره شد رسوبی که بین اجزای ماشین ظرفشویی ایجاد می‌شود می‌تواند به آنها آسیب برساند. این موضوع مانع تمیز کردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی می‌شود و در ادامه می‌تواند باعث خرابی آن شود. همچنین باید ورودی آب را بررسی کنید و از عدم وجود انسداد در آن مطمئن شوید.

  بازوهای اسپری کننده را با سرکه تمیز کنید

  یک مشکل احتمالی این است که رسوبات سوراخ‌های ریز بازوهای اسپری کننده را پر کرده باشند. این یکی از مشکلات همیشگی ماشین ظرفشیویی است و ممکن است تا به حال مسائل مشابهی با وسایل خانگی دیگر برایتان پیش آمده باشد. راه حل در این مورد هم دوباره سرکه است. یک کهنه را در سرکه خیس کنید و به بازوهای اسپری کننده ماشین ظرفشویی بمالید. بازو را به خوبی بسابید و به سوراخ‌ها دقت کنید تا زمانی که رسوبات کاملا پاک شوند. بعد یک بار ماشین ظرفشویی خالی را همراه با سرکه روشن کنید تا هر رسوب نادیدنی یا دور از دسترسی که دارد پاک شود.

  زیر اجزای مختلف ماشین ظرفشویی را با سرکه تمیز کنید

  با همان کهنه خیس خورده با سرکه هر بخشی از ماشین ظرفشویی را که می‌توانید تمیز کنید. هر چیزی که در ماشین ظرفشویی پیدا می‌کنید را با سرکه بسابید تا آسیب مداومی که آب سخت ایجاد می‌کند را کاهش دهید. به دنبال چیزهایی که کدر شده‌اند یا ممکن است به خاطر آب سخت آسیب دیده باشند بگردید و آنها را تمیز کنید.

  دنبال نشانه‌های آسیب‌دیدگی ماشین ظرفشویی بگردید

  اگر از آبکشی نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی خود رنج می‌برید، داخل ماشین ظرفشویی را به دقت بررسی کنید تا نشانه‌های آسیب قطعات یا گرفتگی را پیدا کنید. اگر نشانه‌های رسوب می‌بینید، آن را با سرکه بسابید. اما بیشتر از همه به دنبال نشانه‌های زنگ‌زدن بگردید. اگر نشانه زنگ زدن پیدا کردید می‌تواند به این معنا باشد که بخشی از ماشین ظرفشویی شما در حال شکستن است یا از پیش شکسته است.

  نشانه‌های زنگ زدن در داخل ماشین ظرفشویی

  آب سخت باعث زنگ زدن و پوسیدگی می‌شود چرا که بعضی از املاح معدنی در واقع نمک هستند، و نمک برای قطعات فلزی چیز بدی است. وقتی یک فلز برای مدت زیادی در معرض نمک، به خصوص آب نمک باشد، بسته به نوع فلز به تدریج زنگ زده یا دچار پوسیدگی می‌شود. اگر زنگ زدگی یا پوسیدگی در ماشین ظرفشویی خود می‌بینید، خبر بدی است.

  بخش‌های آسیب دیده را تعویض کنید

  هر بخشی از ماشین ظرفشویی که در حال زنگ زدن باشد باید تعویض شود. این موضوع از پیش به ماشین ظرفشویی شما آسیب زده است و اگر هنوز از کار نیافتاده، ممکن است در آینده نزدیک از کار بیافتد یا به مرور زمان کارایی خود را از دست بدهد. برای خرید بخش‌های لازم به تعویض برنامه‌ریزی کنید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید خودتان آنها را تعویض کنید یا از یک متخصص برای تعویض آنها کمک بگیرید.

  یک نرم کننده آب نصب کنید

  اگر در ماشین ظرفشویی شما نشانه‌های واقعی زنگ زدگی به خاطر آب سخت وجود دارد، می‌تواند دو معنا داشته باشد. اول اینکه آب شما حتی طبق استانداردهای محلی هم سخت است. دوم اینکه باید راجع به استفاده از یک یک نرم کننده آب فکر کنید. مواد نرم کننده آب، املاح معدنی آب را بیرون کشیده و آن را به آب نرم تبدیل می‌کنند.

  این کار فقط تصمیم خوبی برای ماشین ظرفشویی شما نیست. بلکه می‌تواند از ماشین لباسشویی، یخچال فریزر، سینک، حمام، و آبپاش‌های خانه شما در مقابل خطرات مشابه محافظت کند. این کار باعث می‌شود دیگر نیازی به سابیدن لکه‌های آب سخت با استفاده از سرکه از روی سطوح مختلف خانه نداشته باشید.

  مشکلات ماشین‌های ظرفشویی اغلب مشکلات مکانیکی هستند. اما بعضی وقت‌ها چیزی مثل آب سخت که به نظر بی‌ضرر می‌آید، باعث این مشکلات می‌شود. این اتفاق باعث آبکشی نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی می‌شود. در صورت نیاز به مشاوره و خدمات تعمیرات لوازم خانگی خود می توانید با تعمیرگاه دیبا پشتیبان تماس حاصل نمایید.

  جمع‌بندی

  آبکشی نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی بیشتر به دلیل رسوب گرفتن آن اتفاق می‌افتد. رسوب گرفتن اتفاقی است که به خاطر نشست املاح معدنی و نمک موجود در آب سخت در ماشین ظرفشویی صورت می‌گیرد. این اتفاق می‌تواند با شدت‌های مختلف به ظروف شما و در نهایت خود ماشین ظرفشویی آسیب بزند. این رسوب ممکن است هم در قطعات داخلی ماشین ظرفشویی باشد و هم در جایی باشد که مانع از رسیدن کامل آب به داخل ماشین ظرفشویی شود.

  در صورتی که با لکه‌های رسوب آب روی ظروف روبرو شدید می‌توانید از سرکه سفید برای تمیز کردن آن استفاده کنید. برای پاک کردن خود ماشین ظرفشویی نیز می‌توانید به همین ترتیب عمل کرده و آن را یک بار به صورت خالی همراه با سرکه روشن کنید. سرکه باعث می‌شود جرم و لکه‌های آب شکسته و کنده شوند. به این ترتیب آب داغ می‌تواند در ماشین ظرفشویی جریان یافته و رسوبات را بشوید.

  در صورتی که سختی آب بیش از حد زیاد باشد و یا به خصوص نمک در آن وجود داشته باشد، امکان زنگ زدگی و پوسیدن بخش‌های فلزی ماشین ظرفشویی وجود دارد. در صورتی که آثار زنگ زدگی یا پوسیدگی در هر بخش ماشین ظرفشویی خود مشاهده کردید بلافاصله جهت تعویض بخش‌های زنگ زده اقدام کنید و برای این کار از یک متخصص کمک بگیرید.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی مقالات آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت