ثبت درخواست تعمیرات

کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی

بازدید: 308 بازدید
کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی
 •  

  این روزها یکی از پر کاربردترین لوازم هر آشپزخانه‌ای ماشین ظرفشویی است. یکی از متداول‌ترین مشکلاتی که در استفاده از این دستگاه با آن مواجه می‌شویم، این است که ظروف به درستی شسته نمی‌شوند. کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی می‌تواند دلایل فنی و غیر فنی داشته باشد؛ دلایل غیر فنی عموماً به چیزی غیر از خرابی دستگاه مربوط هستند و دلایل فنی به قسمت‌های مختلف دستگاه مربوط می‌شوند.

  در ادامه این مطلب با بیان دلایل کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی راهکارهایی را برای برطرف کردن هرکدام از موارد بیان می‌کنیم.

  دلایل کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی

  هر کسی که برای مدت طولانی از ماشین ظرفشویی استفاده کرده باشد، به احتمال زیاد حداقل یک بار با کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی مواجه شده است. این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

  دلایل موجود برای کثیف ماندن ظروف را می‌توانیم به دو دسته تقسیم کنیم: دلایل فنی و دلایل غیر فنی.

  • دلایل فنی عموماً به خرابی در یکی از بخش‌های دستگاه مربوط می‌شوند.
  • دلایل غیر فنی به عواملی غیر از خرابی در دستگاه ارتباط دارند و معمولاً به رعایت نکردن اصول استفاده از ماشین ظرفشویی و عوامل این چنینی مربوط می‌شوند.

  خوشبختانه در اکثر اوقات، کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی به خاطر دلایل غیر فنی رخ می‌دهد و به سادگی با پیدا کردن ایراد موجود، می‌توانید آن را برطرف کنید. در ادامه به معرفی این عوامل و راهکارهای برطرف کردن هرکدام می‌پردازیم.

  استفاده از شوینده نامناسب

  اولین دلیلی که با مشاهده کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی باید بررسی شود، شوینده‌ی استفاده شده در دستگاه است. مواد مختلفی به عنوان شوینده ماشین ظرفشویی شناخته می‌شوند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • پودر
  • ژل
  • مایع جلا دهنده یا مایع براق کننده
  • نمک مخصوص ماشین ظرفشویی
  • قرص ماشین ظرفشویی

  هر یک از موارد گفته شده کارایی خاصی در ماشین ظرفشویی دارد و نمی‌شود یکی را به جای دیگری مورد استفاده قرار داد. در صورتی که ماده شوینده‌ای که استفاده کرده‌اید بی‌کیفیت، تقلبی یا تاریخ مصرف گذشته باشد، با کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی مواجه می‌شوید. برای بررسی این موضوع باید ماده شوینده دستگاهتان را تغییر داده و با استفاده از ماده شوینده جدید عملیات شستشو را انجام دهید. در صورتی که همچنان لک و کثیفی بر روی ظروف مشاهده کردید، مشخص است که دلیل دیگری باعث تمیز نشدن ظروفتان بوده است.

  اشتباه در تنظیمات دستگاه ظرفشویی

  یکی دیگر از عواملی که می‌تواند موجب کثیف ماندن ظروف شما شود، اشتباه در وارد کردن تنظیمات دستگاه است. پیش از استفاده از ماشین ظرفشویی، باید از میزان سختی آب محل زندگیتان اطلاع داشته باشید و تنظیمات دستگاه را مطابق با آن انجام دهید. انتخاب برنامه شستشویی که مناسب ظروف قرار داده شده در دستگاه باشد و انتخاب دمای مناسب برای آب به منظور از بین بردن لکه‌ها و چربی ها، برخی از تنظیماتی هستند که قبل از آغاز فرایند شستشو باید به درستی انجام شوند تا در پایان کار ظروف به خوبی تمیز شوند.

  چیدمان نادرست ظروف در دستگاه ظرفشویی

  چیدمان نادرست ظروف در دستگاه ظرفشویی

  در صورتی که ظروف را در محل مناسب و صحیح قرار ندهید، آب به درستی در دستگاه جریان پیدا نمی کند و در واقع آب و ماده شوینده به تمام ظروف و قسمت‌های مختلف آن‌ها نمی‌رسد. بنابراین شستشوی ظروف به درستی انجام نمی‌گیرد و تکه‌های غذا یا مواد شوینده بر روی ظروف باقی می‌ماند. همچنین در صورتی که ظروف را با چیدمان نادرست در ماشین ظرفشویی قرار دهید، این موضوع می‌تواند مانع از مسیر حرکت بازوی آب پاش شود و با ایجاد اختلال در عملیات شستشو، به دستگاه یا به ظروف آسیب برساند.

  برای رفع این مشکل، باید ظروف را در محل مناسب خود قرار دهید و از قرار دادن ظروف بیش از ظرفیت دستگاه و همچنین چسباندن ظروف به یکدیگر خودداری کنید. همواره باید با در نظر گرفتن میزان کثیفی ظروف و ابعادشان، آن‌ها را در جای مناسب در سبد پایین یا سبد بالای ماشین ظرفشویی قرار دهید.

  وجود گرفتگی در حفره‌های بازوی آب پاش دستگاه

  یکی دیگر از دلایل کثیف ماندن ظروف پس از شستشو، وجود گرفتگی در نازل‌ها یا حفره‌های موجود بر روی بازوی شستشوی دستگاه ظرفشویی می‌باشد. در صورتی که در کارکرد بازوی آب پاش اختلال ایجاد شود، این بازو نمی‌تواند با فشار مناسب آب را بر روی ظروف کثیف بپاشد. نتیجتاً ظروف به خوبی تمیز نشده و علاوه بر کدر بودنشان، لکه‌هایی بر روی آن‌ها باقی خواهد ماند.

  بنابراین اگر متوجه شُدید فشار پاشش آبِ بازو کم بوده و آب موجود در دستگاه ناکافی است، ممکن است دلیلش خرابی بازوی شستشو باشد. برای بررسی بیشتر می‌توانید بازو را خارج کرده و نازل‌ها و حفره‌های موجود بر آن را مورد بازدید قرار دهید.

  انسداد فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

  انسداد فیلتر تخلیه دستگاه

  انسداد و گرفتی مسیر خروجی آب‌های کثیف حاصل از شستشو می‌تواند باعث کثیف ماندن ظروف پس از شستشو شود. در اکثر ماشین‌های ظرفشویی فیلتر تخلیه، که از دو قسمت فیلتر بزرگ و فیلتر کوچک تشکیل شده است، در کف دستگاه قرار دارد. به مرور زمان و با انباشته شدن تکه‌های ریز و درشت مواد غذایی، فیلتر دستگاه دچار گرفتگی می‌شود. پس از پیدا کردن فیلتر در دستگاه ظرفشویی، با چرخاندن آن در جهت عقربه‌های ساعت و بالا کشیدن فیلتر آن را خارج کنید. سپس سلامت فیلتر را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را مورد شستشو قرار دهید.

  اگر انجام این موارد مشکل دستگاه برطرف نشد و همچنان شاهد کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی بودید، دلیل این موضوع به موارد فنی دستگاه مربوط می‌شود. در صورتی که از دانش فنی کافی برخوردار نیستید، بهتر است از دستکاری ماشین ظرفشویی خودداری کرده و برای برطرف کردن مشکل موجود در عملکرد دستگاه، از تعمیرکار حرفه‌ای از مراکز معتبر تعمیر ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.  

  خرابی شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی

  در اولین مورد از دلایل فنی کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی به خرابی شیر ورودی دستگاه می‌پردازیم. در صورتی که شیر ورودی آب خراب شود، آبگیری در ماشین ظرفشویی با مشکل مواجه می‌شود. بنابراین آب موجود در دستگاه کم بوده و ظرف‌ها به خوبی تمیز نمی شوند. در صورت وقوع این مشکل، باید شیر ورودی تعمیر شده یا تعویض گردد.

  خرابی سیستم پمپ آب دستگاه

  بروز هرگونه خرابی در سیستم پمپ آب دستگاه، در فرایند شستشو اخلال ایجاد کرده و موجب کثیف ماندن ظروف پس از شستشو می‌شود. در صورتی که هیچ صدایی از پمپ به گوش نرسد و یا صدایی شبیه به وز وز داشته باشد، امکان سوختگی پمپ وجود دارد. همچنین باید سالم بودن پروانه و تسمه موجود در پمپ نیز بررسی شود. برای اینکه مطمئن شوید برق به پمپ می‌رسد، باید با مولتی متر وجود جریان در پمپ آب را بررسی کنید.  

  خرابی المنت حرارتی دستگاه یا ترموستات

  اگر شاهد لکه‌های سفید بر روی ظروف قرار داده شده در ماشین ظرفشویی هستید، دلیل آن می‌تواند خراب شدن المنت حرارتی دستگاه باشد. برای پاک کردن لکه‌های ظروف، به آب گرم نیاز است. در صورتی که آب موجود در ماشین ظرفشویی به اندازه کافی گرم نباشد، لکه‌ها به خوبی پاک نشده و شاهد کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی خواهید بود. وجود خرابی یا سوختن ترموفیوز یا ترموستات، می‌تواند موجب گرم نشدن آب درون دستگاه شود. به جز ترموستات، سالم بودن المنت حرارتی ماشین ظرفشویی نیز باید بررسی شود.

  وجود ایراد در بازوهای آب پاش دستگاه

  وجود ایراد در بازوهای آب پاش دستگاه

  در صورتی که بازوهای آب پاش دستگاه دچار شکستگی یا آسیب فیزیکی شوند و نتوانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند، فرایند شستشو به درستی انجام نمی شود و با کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی مواجه می‌شوید. معمولاً در صورتی که بازوها آسیب ببینند، با تعویض قسمت شکسته یا کل بازو، مشکل دستگاه برطرف می‌شود.

  ایجاد مشکل در برد کنترل الکترونیکی دستگاه

  برد کنترل الکترونیکی ماشین ظرفشویی، در واقع مغز دستگاهتان محسوب می‌شود و عملکرد قسمت‌های مختلف ماشین ظرفشویی را کنترل می‌کند. هرگونه ایراد در این قطعه می‌تواند در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد کند و موجب کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی شود. با توجه به حساسیت برد کنترل دستگاه، در صورتی که تمام مراحل فوق را انجام دادید و مشکل حل نشد باید به بررسی این قسمت بپردازید. از آن جایی که این قطعه گرانقیمت است، توصیه می‌شود که به هیچ عنوان آن را دستکاری نکنید و از تعمیرکار مجاز بخواهد سالم بودن آن را بررسی کند.

  خرابی محل قرارگیری پودر در ماشین ظرفشویی

  درب محل قرارگیری پودر در دستگاه باید کاملاً عایق بوده و به درستی بسته شده باشد. در صورتی که جاپودری خراب شود، پودر شوینده در زمان مناسب وارد دستگاه نمی‌شود و ظروفتان به درستی شسته نمی شوند. با تعویض این قطعه می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

  جمع‌بندی

  برای کثیفی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی دلایل فنی و غیر فنی متعددی وجود دارد. بررسی دلایل غیر فنی نیاز به تخصص خاصی ندارد و هر شخصی در منزل می‌تواند این کار را انجام دهد و در صورت وجود مشکل، آن را برطرف کند. اما بررسی موارد فنی نیاز به دانش فنی دارد؛ بنابراین توصیه می‌شود در صورتی که این توانایی را ندارید، از دستکاری خودسرانه‌ی دستگاه خودداری کرده و از یک مرکز تعمیرات لوازم خانگی مانند دیبا پشتیبان ایرانیان بخواهید دلیل ایرادِ به وجود آمده در عملکرد دستگاه شما را پیدا کند.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی مقالات آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت