ثبت درخواست تعمیرات

فرق بین کولر گازی اینورتر و معمولی

بازدید: 281 بازدید
تفاوت و فرق بین کولر گازی اینورتر و معمولی
 • امروزه اسم کولر گازی های اینورتر ممکن است که خیلی به گوشتان خورده باشد. و شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که کولر های گازی اینورتر چه مدل کولرهایی هستند و چه فرقی با کولر گازی معمولی دارند. مزایا و معایب آن ها چیست و سولاتی از این قبیل. در نتیجه اگر شما نیز تمایل دارید تا در رابطه با تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی بدانید، توصیه می کنیم که این مقاله را مطالعه کنید. بنابراین، همراه تعمیرگاه دیبا پشتیبان ایرانیان باشید.

  تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

  اصلی ترین تفاوت بین کولر گازی اسپیلت اینورتر و کولر گازی اسپیلت غیر اینورتر ( معمولی )، این است که کولر گازی اینورتر سرعت موتور خود را می تواند تنظیم کند. به عبارتی دیگر زمانی که فضای اتاق خنک شد، دستگاه متوجه می شود که باید سرعت موتور را کاهش دهد. بدین ترتیب در مصرف انرژی و مبرد مورد استفاده جهت خنک کردن هوا، صرفه جویی می شود. در واقع کمپرسور در کولر گازی معمولی با بیشترین قدرت مورد نیاز کار می کند و در عوض کمپرسور کولر گازی اینورتر به طور مداوم کار می کند و فقط زمانی که برای ثابت نگه داشتن دما به برق نیاز باشد، از برق استفاده می کند. و در واقع ظرفیت خود را بر اساس نیاز اتاق به خنک شدن تنظیم می کند. بنابراین انرژی کم تری مصرف می کند و برق کمتری نیز استفاده می شود. در ادامه بیشتر در رابطه با تفاوت های این دو صحبت می کنیم. اما قبل از هر چیزی بهتر است تا درباره نحوه کارکرد کولر گازی اطلاعات کوتاهی را خدمت شما عرض کنیم.

  نحوه ی کارکرد کولر گازی اسپیلت اینورتر و کولر گازی اسپیلت معمولی

  برای این که متوجه ی تفاوت این دو نوع کولر گازی شویم، لازم است تا نحوه ی کارکرد آن ها را بررسی کنیم. به طور کلی این دو نوع کولر گازی، در اجزای تشکیل دهنده و چرخه ی حرکت گاز مبرد با هم یکسان هستند، و تفاوت آن ها در مدار الکتریکی آن ها می باشد.

  در کولر گازی معمولی کمپرسور خاموش و روشن می شود. زمانی که کمپرسور روشن است، با تمام ظرفیت کار می کند و تمام برق را به طور کامل مصرف می کند. و زمانی که ترموستات به دمای تنظیم شده می رسد، کمپرسور متوقف می شود و فن به کار خود ادامه می دهد، و زمانی که ترموستات احساس کند دما افزایش یافته است، کمپرسور دوباره شروع به کار می کند.

  اما در کولر گازی های اینورتر، روش کار کمی فرق دارد. فناوری اینورتر مانند یک شتاب دهنده در اتوموبیل کار می کند. زمانی که کمپرسور به برق بیشتری نیاز دارد، از انرژی بیشتری استفاده می کند و زمانی که کمپرسور به برق کمتری نیاز دارد، از انرژی کم تری استفاده می کند. بنابراین با استفاده از این فناوری، کمپرسور همیشه روشن است، اما متناسب با دمای هوای ورودی و سطح تنظیم شده در ترموستات، برق کم تر یا بیشتری را استفاده می کند. و بدین ترتیب سرعت و توان کمپرسور به طور منظم تنظیم می شود

  فناوری اینورتر چیست ؟

  اگر به فکر خرید یک کولر گازی اسپیلت هستید، جدید ترین و کارآمد ترین فناوری که امروزه در بازار موجود است، فناوری اینورتر می باشد. فناوری اینورتر به گونه ای طراحی شده است که می تواند 30 تا 50 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کند. این فناوری در ژاپن توسعه یافته است. در ژاپن از این تکنولوژی در ابتدا در کولر های گازی و یخچال استفاده می شد.

  در واقع اینورتر وسیله ای برای تبدیل فرکانس می باشد یا به عبارتی دیگر یک مبدل برق دستگاه برقی می باشد. امروزه از این فناوری در بسیاری از لوازم خانگی استفاده می شود و ولتاژ، جریان و فرکانس برق کنترل را کنترل می کند. در واقع یک کولر گازی از نوع اینورتر، سرعت موتور یا همان کمپرسور را تنظیم می کند تا میزان جریان مبرد را کنترل کند. و نتیجه ی کار این می شود که جریان و انرژی کم تری مصرف می شود.

  مزایای کولر گازی اینورتر نسبت به کولر گازی معمولی

  مزایای کولر گازی اینورتر نسبت به کولر گازی معمولی

  • کاهش مصرف برق و کاهش هزینه ها
  • کنترل یکنواخت و پایدار دما
  • عملکرد کارآمد دستگاه
  • سازگار با محیط زیست
  • صدای بسیار کم
  • خنک سازی سریع تر
  • طول عمر بالا تر

  کاهش مصرف برق و کاهش هزینه ها

  از مهم ترین ویژگی های کولر گازی های اینورتر، کم بودن مصرف برق آن ها می باشد. حتی دستگاه های اینورتر به دستگاه های کم مصرف معروف هستند. در نتیجه این نوع دستگاه ها باعث کاهش مصرف برق می شوند. از آن جایی که این نوع دستگاه، دارای تکنولوژی پیشرفته ای است، مصرف برق در آن ها یک دهم مصرف برق در کولر های معمولی می باشد. در نتیجه هزینه ی برق مصرفی نیز به همین نسبت یک دهم کاهش پیدا می کند. و این بسیار عالی است. و در طولانی مدت باعث صرفه جویی چشم گیری در هزینه های برق مصرفی می شود.

  کنترل یکنواخت و پایدار دما

  یکی دیگر از مهم ترین مزیت های این نوع دستگاه ها، کنترل یکنواخت و پایدار دما می باشد. این نوع دستگاه ها می توانند دما را به طور مداوم تنظیم کنند زیرا می توانند سرعت کمپرسور را کنترل کنند. در نتیجه هنگامی که دستگاه روشن است، یه طور مداوم دما را حفظ می کند.

  سازگار با محیط زیست

  یکی از بزرگترین تفاوت ها بین کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر، سازگار بودن این دستگاه ها با محیط زیست می باشد. زیرا سرعت موتور دستگاه اینورتر متغیر است ولی سرعت موتور یا کمپرسور دستگاه معمولی ثابت است. در اینورتر، یک سنسور وجود دارد که دمای اتاق را اندازه گیری می کند و میزان خنک سازی دستگاه را تنظیم می کند و همین موضوع باعث می شود تا در مصرف برق و انرژی صرفه جویی می شود. و در نتیجه آسیب کم تری به محیط زیست وارد می شود. در نتیجه بسیاری از افراد تمایل زیادی دارند تا از این نوع دستگاه ها استفاده کنند.

  صدای بسیار کم

  دستگاه های اینورتر با صدای بسیار کمی کار می کنند. حتی می توان گفت که تقریبا بی صدا هستند. در نتیجه استفاده از این نوع دستگاه، برای افرادی که با سر و صدا مشکل دارند بسیار مناسب می باشد و همچنین باعث آرامش بیشتری برای ساکنین می شود. در واقع از آن جایی که دستگاه های اینورتر هنگام کارکردن خاموش نمی شوند و یک صدای ملایمی تولید می کنند، اما دستگاه های معمولی از آن جایی که زیاد روشن و خاموش می شوند، در نتیجه سر و صدای زیادی را تولید می کنند.

  خنک سازی سریع تر

  دستگاه های اینورتر خنک سازی یا گرمایش را بسیار سریع تر از دستگاه های معمولی انجام می دهند. در واقع دستگاه های اینورتر در ابتدای فرآیند خنک سازی ( یا گرمایش )، انرژی بیشتری استفاده می کند و زمانی که به دمای مورد نظر نزدیک می شود، قدرت کمپرسور را کاهش می دهد. در نتیجه فضا سریع تر خنک ( یا گرم ) می شود.

  طول عمر بالا تر

  یکی دیگر از مزایای این نوع دستگاه ها، این است که هیچ گونه نوسان شدید در دستگاه وجود نخواهد داشت و در نتیجه، همین امر باعث می شود تا کمپرسور و سایر قسمت های دیگر اصلا آسیب نبینند و در نهایت، عمر و دوام بیشتری داشته باشند. در واقع به این خاطر که این نوع دستگاه ها در کم ترین زمان ممکن، به دمای مورد نظر می رسند و کار کم تری را انجام می دهند و به همین دلیل قطعات دستگاه کار کمتری می کنند و دیر تر خراب می شوند.

  رنج قیمت کولر گازی اینورتر

  اصولا هزینه ی خرید کولر گازی اینورتر کمی گران تر از کولر گازی معمولی می باشد، اما باید توجه داشته باشید که مزایای این نوع دستگاه ها آنقدر بالا است که صد البته ارزش خرید دارد. زیرا استفاده از این نوع دستگاه در طولانی مدت بسیار به صرفه تر است. مثلا می توان گفت که این زمان، طی مدت دوسال یا یک سال خودش را نشان می دهد. ممکن است با خرید کولر گازی اینورتر در ابتدا هزینه ی بیشتری پرداخت کنید، اما مطمئن باشید با توجه به میزان اختلاف برق مصرفی این دو دستگاه تفاوت مبلغ پرداخت شده، برای خرید دستگاه اینورتر به زودی جبران خواهد شد. و از آن جا به بعد، شما یک کولر گازی اقتصادی و کم مصرف دارید. همچنین عمر مفید قطعات نیز در دستگاه های اینورتر بسیار طولانی تر می باشد.

  به عنوان مثال شما فرض کنید که برای خرید به فروشگاه مراجعه کردید، قیمت یک کولر گازی اینورتر 2 میلیون و قیمت یک کولر گازی معمولی 1 میلیون می باشد. در صورت ثبات قیمت ها، این تفاوت قیمت بعد از مدت 1 سال یا نهایت دو سال با هم برابر می شوند و بعد از این مدت زمان در واقع شما فقط سود می کنید. زیرا در صورت استفاده از کولر گازی اینورتر، حداکثر تا 50 درصد در قبض برق مصرفی شما صرفه جویی می شود و در نتیجه استفاده از این نوع دستگاه در طولانی مدت بسیار کارآمد می باشد و باعث صرفه جویی قابل توجهی می شود. همچنین یک دستگاه اینورتر دارای طول عمر 15 تا 20 سال بیش تر از یک دستگاه معمولی می باشد. در نتیجه ارزش خرید دارد. همچنین اگر بودجه ای که برای خرید کنار گاشته اید، خیلی زیاد نیست، شما می توانید کولر گازی اینورتر اما برند های معمولی تر را خریداری کنید.

  هزینه تعمیرات کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی

  هزینه تعمیرات کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی به چه صورت می باشد ؟

  از آن جایی که در کولر های گازی اینورتر، از قطعات متحرک بیشتری استفاده شده است، در نتیجه هزینه های تعمیرات در این نوع دستگاه ها نسبت به کولر گازی های معمولی نرخ بیشتری دارد. همچنین در صورتی که دستگاه نیاز به تعویض قطعه داشته باشد، باز هم ممکن است هزینه ی بیشتری را در بر داشته باشد. همچنین نکته ی  مهم دیگر این است که تعمیرات این نوع دستگاه ها پیچیده تر و تخصصی تر می باشد و باید حتما توسط افراد متخصص انجام شود.

  برند های معتبر کولر گازی اینورتر کدامند ؟

  امروزه برند های معتبری، کولر گازی اسپیلت اینورتر را تولید می کنند. به عنوان مثال برند هایی از قبیل ال جی، سامسونگ، پاناسونیک، جنرال، اجنرال، بوش و… جزء برند های محبوب و با کیفیتی می باشند که در ایران فروش خوبی دارند. همچنین توجه داشته باشید اگر دستگاه خود را از برند های معروف و معتبر خریداری کنید، این اطمینان وجود دارد که تعمیرات آن ها بسیار آسان می باشد و تکنسین های خبره ی زیادی وجود دارند که قبلا این دستگاه ها را تعمیر کرده اند، در نتیجه در صورتی که دستگاه شما خراب شود، می توانید با خیال راحت به فکر تعمیر آن باشید. همچنین قطعات یدکی این برند ها نیز به راحتی پیدا می شوند. و همچنین در بسیاری مواقع، تعمیرات آن ها نیز شامل گارانتی می باشد.

  نصب کولر گازی

  یکی از موارد بسیار مهمی که بعد از خرید هر نوع کولر باید به آن توجه داشته باشید، مسئله ی نصب دستگاه می باشد. نصب و خدمات پس از فروش کولر گازی نیز به اندازه ی خرید خود دستگاه دارای اهمیت می باشد. همچنین داشتن برگه ی گارانتی نیز می تواند در آینده برای تعمیرات کولر گازی بسیار به کمک شما بیاید. همچنین نصب کولر گازی باید حتما توسط افراد متخصص انجام شود. زیرا نصب دستگاه یک سری قواعد و اصول مهم دارد و نیاز به تجربه بالایی دارد و اگر نصب به درستی انجام نشود، عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار می دهد. در نتیجه نسبت به این مورد نیز بی توجه نباشید.

  نکات مهم هنگام خرید کولر گازی

  هنگام خرید کولر گازی باید به چند نکته ی بسیار مهم توجه داشته باشید. اول از همه دستگاهی که خریداری می کنید باید متناسب با ابعاد و اندازه و شرایط آن فضا باشد، مثلا ظرفیت یک کولر گازی برای محیط هایی از قبیل اتاق خواب، آشپزخانه، سالن نشیمن، دفتر کار و… متفاوت می باشد. همچنین لازم است تا موقعیت درب و پنجره ها را نیز در نظر داشته باشید و یا این که شرایط آب و هوای محیط و عایق های نصب شده در کف و دیوار ها و سقف ها نیز بررسی کنید. در نتیجه متناسب با تمام این موارد، کولر گازی ای با ظرفیت مناسب را انتخاب و خریداری کنید.

  جمع بندی

  در انتهای این بحث اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم که کدام یک از این دو نوع کولر، یعنی کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی، بهتر هستند، باید بگوییم که قطعا کولر گازی اینورتر بسیار بهتر می باشد. در نتیجه خرید آن را نیز به شدت توصیه می کنیم. زیرا مزایای فوق العاده آن نسبت به یک عیبب آن که آن هم قیمت نسبتا بالای آن است، بسیار ارزش خرید دارد. زیرا حتی اگر هزینه ی خرید آن نیز کمی بالا باشد، اما در مدت زمان کوتاهی این تفاوت قیمت جبران می شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی مقالات آموزش تعمیرات کولر گازی آموزش تعمیرات کولر گازی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت