ثبت درخواست تعمیرات

مقایسه ماشین لباسشویی های تسمه ای و دایرکت درایو

بازدید: 297 بازدید
مقایسه ماشین لباسشویی های تسمه ای و دایرکت درایو ( گیربکسی )
 • در این مقاله از مرکز تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان ایرانیان قصد داریم تا به بررسی و مقایسه ماشین لباسشویی های تسمه ای و دایرکت درایو بپردازیم و تفاوت ها و شباهت های بین این دو نوع را به طور کامل بیان کنیم. همچنین ویژگی ها و مزایای هر یک را به شما بگوییم تا شما بتوانید به خوبی تصمیم بگیرید که کدام یک بهتر است و در نهایت ماشین لباسشویی مد نظر خودتان را با خیال راحت خریداری کنید. بنابراین اگر می خواهید در این زمینه اطلاعات مفیدی را کسب کنید، پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

  مقایسه ماشین لباسشویی های تسمه ای و دایرکت درایو

  تفاوت اصلی بین ماشین لباسشویی های تسمه ای Belt Drive ( BD ) و غیر تسمه ای یا همان دایرکت درایو Direct Drive ( DD )، مربوط به نحوه انتقال انرژی از موتور به دیگ دستگاه می باشد. یعنی نحوه انتقال نیرو برای چرخش آبکش ماشین لباسشویی می تواند متفاوت باشد. اما برای این که بتوانیم این دو نوع ماشین لباسشویی را به خوبی با هم مقایسه کنیم، لازم است تا نحوه ی کارکرد هریک از آن ها را به طور جداگانه بررسی کنیم. در این صورت می توانیم یک مقایسه ی عادلانه و صحیح داشته باشیم. بنابراین در ادامه ما به بررسی نحوه ی کارکرد هر یک از ماشین لباسشویی های تسمه ای، دایرکت درایو می پردازیم.

  نحوه کارکرد ماشین لباسشویی تسمه ای

  نحوه کارکرد ماشین لباسشویی تسمه ای

  ماشین لباسشویی های تسمه ای جزء نسل های اولیه ماشین لباسشویی می باشند. در ماشین لباسشویی های تسمه ای، یک تسمه بین موتور و دیگ ( مخزن ) ماشین لباسشویی وجود دارد، به طوری که با حرکت موتور، آبکش ( درام ) می چرخد و با توقف موتور نیز چرخش آبکش دستگاه متوقف می شود. تنظیم سرعت چرخش نیز به نوع موتور بستگی دارد. ایراد این نوع دستگاه ها این است که تمام وزن لباس های داخل مخزن روی تسمه قرار میگیرد و در نتیجه احتمال پارگی تسمه خیلی زیاد است، اما باید توجه داشته باشید که در تعمیر این نوع دستگاه ها و تعویض تسمه کار خیلی سختی نیست و یک تعمیرکار ماهر از مرکز   تعمیرات ماشین لباسشویی می تواند در عرض نیم ساعت تسمه را تعویض کند و هزینه ی تعمیرات خیلی بالا نیست.

  مزایای ماشین لباسشویی تسمه ای

  • این نوع ماشین لباسشویی ها قیمت مناسب تری نسبت به ماشین لباسشویی های دایرکت درایو دارند. همچنین از آن جایی که از تکنولوژی پیچیده ای برای ساخت آن ها استفاده نمی شود، در نتیجه تعمیرات آن ساده می باشد و هزینه ی تعمیرات آن نیز ارزان تر می باشد. همچنین تشخیص ایراد راحت تر است.
  • در ماشین لباسشویی های تسمه ای در دور های بالا لرزش کم تر می باشد. زیرا تسمه به عنوان یک کمک فنر عمل می کند و خود مخزن نیز دارای کمک فنر می باشد. در نتیجه بخاطر وجود تسمه، دستگاه دارای لرزش کم تری می باشد. اما در حالت کلی لرزش دستگاه به نوع کمک فنری که سازنده استفاده می کند بستگی دارد.

  معایب ماشین لباسشویی تسمه ای

  • مهم ترین ایراد ماشین لباسشویی های تسمه ای، سر و صدای آن ها می باشد. زیرا بخاطر وجود تسمه و پولی ( پولی یک قطعه مانند قرقره می باشد که تسمه به آن متصل می باشد )، هنگام کارکرد، این ماشین لباسشویی ها دارای سر و صدا می باشند.
  • همچنین از دیگر معایب آن احتمال پارگی تسمه، لرزش دستگاه، مصرف انرژی بالا می باشد.

  نحوه کارکرد ماشین لباسشویی دایرکت درایو

  نحوه کارکرد ماشین لباسشویی دایرکت درایو

  این نوع ماشین لباسشویی ها از اواسط سال 2000 شروع به تولید شدند. در واقع برای اولین بار شرکت ال جی که یک شرکت کره ای است، این تکنولوژی را ابداع کرد. ماشین لباسشویی های دایرکت درایو که به اشتباه به آن گیربکسی گفته می شود، در واقع از یک تکنولوژی جدید تری نسبت به ماشین لباسشویی های تسمه ای استفاده می کنند. که به این فناوری Direct Drive می گویند. در ماشین لباسشویی های دایرکت درایو، یا غیر تسمه ای یا همان مستقیم، اتصال مستقیم بین موتور و دیگ برقرار می باشد. در این سیستم هیچ تسمه ای وجود ندارد و به جای آن یک کلاچ مخصوص وجود دارد و برای گردش موتور از نیروی مغناطیسی استفاده می شود. همچنین انتقال برق در این نوع ماشین لباسشویی ها به صورت DC یا همان مستقیم می باشد. زیرا موتور مستقیما آبکش دستگاه را می چرخاند. همچنین سرعت چرخش از طریق صفحه کنترل و توسط برد الکترونیکی دستگاه کنترل می شود. همچنین موتور دستگاه در زیر دیگ قرار گرفته و وزن بار موجود در مخزن دستگاه را اندازه گیری می کند و به طور خودکار قدرت مناسب را تنظیم می کند.

  مزایای ماشین لباسشویی دایرکت درایو

  • از مهم ترین مزایای ماشین لباسشویی های دایرکت درایو سر و صدای کم آن ها می باشد. در واقع از آن جایی که تسمه وجود ندارد، سر و صدا بسیار کم تر می باشد.
  • در این نوع دستگاه ها با توقف و چرخش ناگهانی در جهت مخالف، لباس ها بهتر تمیز می شوند. در نتیجه برای شستشوی لباس هایی که دارای لکه های بسیاری هستند مناسب است.
  • در ماشین لباسشویی های دایرکت درایو از قطعات کم تری استفاده شده است، در نتیجه فضای کم تری را اشغال می کنند و دستگاه های جمع و جور تری می باشند.
  • از دیگر مزایای این نوع دستگاه حجم بالای دیگ، افزایش بهره وری انرژی، مصرف انرژی کم تر ( به دلیل استفاده کم تر از قطعات متحرک مثل تسمه و پولی )، ارتعاش و لرزش کم تر، دوام و طول عمر بالاتر، عملکرد بهتر و. . . می باشد.

  معایب ماشین لباسشویی دایرکت درایو

  • ماشین لباسشویی های دایرکت درایو با استفاده از تکنولوژی جدید تری تولید شده اند در نتیجه خرید ماشین لباسشویی دایرکت درایو دارای هزینه ی بالاتری می باشد.
  • تشخیص مشکل و پیدا کردن ایراد در این نوع ماشین لباسشویی ها کمی پیچیده است. در نتیجه هزینه ی تعمیر این نوع دستگاه ها نیز دارای قیمت بالایی می باشد.
  • از آن جایی که این نوع دستگاه بدون وقفه به برق وابسته است. موتور این دستگاه به صورت الکترونیکی کنترل می شود و در برابر ولتاژ برق به شدت آسیب پذیر می باشد.
  • از آن جایی که در ماشین لباسشویی های دایرکت درایو، تسمه و پولی ( قرقره ) وجود ندارد، تمام بار ناشی از دیگ دستگاه مستقیما به بلبرینگ منتقل می شود. و این امر باعث سایش بلبرینگ ها می شود و در نتیجه بلبرینگ ها نیاز به تعویض منظم دارند.
  • در واقع در این نوع دستگاه به علت عدم وجود تسمه سر و صدای بسیار کمی وجود دارد، که مهم ترین مزیت آن هم همین امر می باشد، اما در دور های بالا و هنگام چرخش لباس ها و هنگام فعالیت پمپ دارای سر و صدای زیادی می باشند.

  مقایسه ماشین لباسشویی های تسمه ای و دایرکت درایو از جنبه های مختلف

  • مصرف انرژی : در ماشین لباسشویی های دایرکت درایو از آنجایی که موتور مستقیما به دیگ دستگاه، متصل است، در نتیجه اتلاف انرژی کم تری دارد. مهم ترین هدف ماشین لباسشویی های دایرکت درایو نیز کاهش مصرف انرژی می باشد. در واقع بخاطر نبودن تسمه راندمان موتور بالاتر می رود.
  • سر و صدا : یکی از مهم ترین تفاوت ها در ماشین لباسشویی تسمه ای و دایرکت درایو، موضوع سر و صدا می باشد. در واقع سر و صدا در ماشین لباسشویی های دایرکت درایو بسیار کم تر از ماشین لباسشویی تسمه ای می باشد. زیرا وجود تسمه باعث ایجاد سر و صدا می شود.
  • لرزش و ارتعاش : از آن جایی که در سیستم های دایرکت درایو موتور و درام به هم دیگر متصل هستند، در نتیجه میزان ارتعاش ناشی از چرخش دیگ بسیار کم تر از سیستم تسمه ای خواهد بود. البته باید توجه داشته باشید که اگر بار موجود در دستگاه به درستی تنظیم نشده باشد و یا دستگاه روی سطح مناسب قرار نداشته باشد و به درستی تراز نشده باشد، لرزش آن می تواند از دستگاه های تسمه ای نیز بیشتر باشد. اما در دور های بالاتر ماشین لباسشویی تسمه ای، به خاطر وجود تسمه، باعث کاهش لرزش ها می شود، در واقع تسمه مانند یک کمک فنر عمل می کند، در صورتی که در ماشین لباسشویی های دایرکت درایو، از آن جایی که دیگ و موتور مستقیما با هم در ارتباطند، در نتیجه هنگام بالا رفتن دور در دقیقه، ارتعاش بیشتری ایجاد می کنند. اما به طور کلی این تفاوت آنقدر های هم محسوس نیست.
  • کنترل میزان بار موجود در دستگاه و عملکرد آن : از آن جایی که در دستگاه های دایرکت درایو، وزن بار موجود در دیگ دستگاه اندازه گیری می شود، در نتیجه اگر میزان بار زیاد باشد، دستگاه از شروع چرخه ی شستشو امتناع می کند و چراغ های روی صفحه نمایش چشمک می زنند و یا این که خطای مربوطه روی صفحه نمایش ظاهر می شود. که در نتیجه شما باید میزان بار موجود در دستگاه را کم کنید تا بتوانید از دستگاه استفاده کنید، اما در ماشین لباسشویی های تسمه ای، در صورتی که بار موجود در دستگاه زیاد باشد، احتمال سوختگی و پارگی تسمه وجود دارد.
  • فرسایش قطعات : از آن جایی که در ماشین لباسشویی دایرکت درایو، قطعات متحرک کم تری وجود دارد، یعنی به عنوان مثال تسمه و قرقره وجود ندار، در نتیجه احتمال فرسودگی قطعات در این نوع دستگاه ها کم تر می باشد و می توان گفت که اگر قطعات استفاده شده در لباسشویی های غیر تسمه ای، دارای کیفیت مطلوبی باشد، این دستگاه ها می توانند بین 7 تا 20 سال به خوبی کار کنند.
  • دوام و طول عمر : ماشین لباسشویی های دایرکت درایو به دستگاه های با دوام معروف می باشند. آن ها به راحتی خراب نمی شوند و تقریبا طول عمر بالایی دارند. در صورتی که دستگاه های تسمه ای نیاز به مراقبت بیشتری دارند و ممکن است که بعد از مدتی استفاده نیاز به تعویض تسمه داشته باشند.
  • فضای مورد استفاده دیگ : در ماشین لباسشویی های دایرکت درایو، از آن جایی که موتور مستقیما به مخزن وصل شده است، در نتیجه فضای دیگ بیش تر می شود و لباس های بیش تری نسبت به لباسشویی های تسمه ای در آن جا می گیرد. مثلا شما می توانید لباس های بزرگتر و حجیم تر مثل حوله یا پتو را نیز در ماشین قرار دهید. البته این مورد تا حد بسیار زیادی به ظرفیت ماشین لباسشویی شما بستگی دارد. همچنین ماشین لباسشویی های دایرکت درایو در مقایسه با ماشین لباسشویی های تسمه ای به فضای کمتری نیاز دارند، در نتیجه دستگاه های کوچکتری هستند.
  • احتمال خرابی : احتمال خرابی ماشین لباسشویی دایرکت درایو کم تر از ماشین لباسشویی تسمه ای می باشد. زیرا در سیستم دایرکت درایو قطر سیم پیچ بیش تر است و جریان برق نیز به صورت مستقیم می باشد. اما در ماشین لباسشویی های تسمه ای، احتمال پارگی تسمه بسیار زیاد می باشد.
  • هزینه تعمیرات : هزینه تعمیر و نگهداری از لباسشویی های تسمه ای، پایین تر از لباسشویی های دایرکت درایو می باشد. همچنین تعمیر آن ها نیز راحت تر می باشد.
  جمع بندی بحث

  به طور کلی نمی توان گفت که کدام یک از این انواع ماشین های لباسشویی بهتر یا بدتر از دیگری است. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که گول تبلیغات را نخورید. زیرا هر سازنده ای تمایل دارد تا محصول خود را به خوبی تبلیغ کند و در نتیجه از محصول خود تبلیغ می کند تا از سایر محصولات و رقبای خود پیشی بگیرد. هر کدام از این مدل ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند و شما باید متناسب با نیاز، بوجه ی مد نظر و نوع و میزان استفاده تان از ماشین لباسشویی، تعداد افراد خانواده ( پر جمعیت یا کم جمعیت )، حجم لباس های متداول برای شستشو و. . . ماشین لباسشویی مورد نظرتان را خریداری کنید. همچنین باید بدانید که بسیاری از خوبی ها و مزیت ها در این مدل ها نسبی هستند و آنقدر ها هم به نوع دستگاه که دایرکت درایو یا تسمه ای باشد بستگی ندارد و در واقع به برند دستگاه، به کیفیت بالای مونتاژ کارخانه، انتخاب مواد شوینده مناسب، نصب صحیح دستگاه و. . بستگی دارد. به عنوان مثال اگر کیفیت قطعات و سایر موارد گفته شده در یک دستگاه تسمه ای به خوبی رعایت شده باشد، می تواند سر و صدای کم تری نسبت به یک دستگاه دایرکت درایو داشته باشد. اما در صورتی که یک دستگاه دایرکت درایو با بالاترین کیفیت ممکن تولید شود، می توان گفت که به طور کلی مزایای ماشین لباسشویی های دایرکت درایو بیشتر از تسمه ای می باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی مقالات آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت