ثبت درخواست تعمیرات

علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی

بازدید: 331 بازدید
علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی
 • همه ی ماشین های ظرفشویی وقتی یکی از مراحل شستشو را تمام می کنند، به مرحله ی بعد می روند، اما در صورت وجود مشکل، دستگاه یک مرحله را مدام تکرار می کند و هیچ وقت به انتهای کار نمی رسد و دستگاه خاموش نمی شود، یعنی در واقع دستگاه بدون این که از یک چرخه به چرخه ی دیگری برود، روی یک چرخه می ماند و به طور مداوم به کار خود ادامه می دهد. این حالت تا زمانی ادامه پیدا می کند تا شما دستگاه را از برق بکشید. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی بپردازیم، بنابراین اگر دستگاه شما نیز با چنین مشکلی مواجه شده، ما خواندن این مقاله را به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم.

  نحوه ی کارکرد ماشین ظرفشویی

  نحوه ی کارکرد ماشین ظرفشویی به چه صورت می باشد؟

  قبل از این که به بررسی علت های خاموش نشدن دستگاه بپردازیم، بهتر است تا ابتدا با نحوه ی کارکر ماشین ظرفشویی و چرخه ی شستشو آشنا شویم تا با دید باز تری به بررسی این که دستگاه دقیقا در کدام مرحله متوقف می شود، بپردازیم. کارکرد ماشین ظرفشویی به این صورت می باشد که ابتدا آب وارد دستگاه می شود و میزان سطح آب توسط سنسور اندازه گیری می شود و سپس آب توسط المنت گرم می شود و قرص آزاد می شود و آب توسط بازو های اسپری بر روی ظروف اسپری می شود و آب کثیف تخلیه می شود و سنسور، میزان کثیف بون آب خروجی را اندازه گیری می کند و اگر لازم بود یکبار دیگر این چرخه ی شستشو تکرار می شود، اگر نه ظروف باید خشک شوند و کار تمام می شود. حال اگر هر یک از این مراحل به خوبی انجام نشوند، کار دستگاه تمام نمی شود و دستگاه خاموش نمی شود. بنابراین اگر ماشین ظرفشویی به طور خودکار خاموش نمی شود، نوعی خرابی در دستگاه وجود دارد و دستگاه نیاز به بررسی دارد.

  در صورت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی چه مواردی را باید بررسی کنیم؟

  وقتی ماشین ظرفشویی خاموش نمی شود، یا به عبارتی زمانی که ماشین ظرفشویی به چرخه خود ادامه می دهد، باید چندین مورد را بررسی کنیم. موارد احتمالی شامل خرابی المنت گرمایی، خربی موتور تایمر، خرابی ترموستات، خرابی سنسور نشتی، خرابی سنسور رطوبت و… می باشند. این ها مواردی هستند که بعد از این که انجام شدند باید به مرحله ی بعدی بروند، پس اگر دستگاه به مرحله ی بعدی نمی رود، احتمالا یکی از این موارد مشکل دارند. مثلا ممکن است که دستگاه در مرحله آبگیری به مشکل خورده باشد، یا در مرحله ی گرم کردن آب با مشکل مواجه شده باشد و… که در نتیجه ی این موارد، دستگاه چون در آن مرحله ی خاص نتوانسته کارش را به درستی انجام دهد، بنابراین نمی تواند به مرحله ی بعد نیز برود. ما در ادامه با جزیات کامل به بررسی علل خاموش نشدن ظرفشویی می پردازیم.

  دلایل خاموش نشدن ماشین ظرفشویی

  علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی

  • خرابی برد الکترونیکی
  • خرابی موتور اصلی
  • خرابی موتور تایمر
  • خرابی المنت
  • خرابی ترموستات
  • وجود نشتی یا خرابی سنسور نشتی
  • خرابی پمپ تخلیه
  • خرابی سنسور تشخیص کثیفی آب
  • خرابی سنسور خشک کن یا المنت خشک کن
  • بروز کد خطا
  • خرابی میکرو سوئیچ درب
  • اجرای چرخه ضد عفونی
  • نصب نا مناسب دستگاه
  • عدم سرویس منظم دستگاه

  خرابی برد الکترونیکی

  اگر ماشین ظرفشویی شما پس از اتمام مراحل شستشو، به کار خود ادامه می دهد یا در یکی از مراحل شستشو گیر می کند، احتمالا برد الکترونیکی دستگاه ( واحد کنترل )، خراب می باشد. اگر برد خراب باشد، ممکن است که تمام مراحل شستشو اشتباه پیش برود. برد وظیفه ی فرمان دهی به تمام قسمت های دستگاه را به عهده دارد. اگر برد خراب باشد، ممکن است که هر یک از بخش ها در فرآیند شستشو با مشکل مواجه شوند. یکی از علام و نشانه های خرابی برد، توقف دستگاه یا خاموش نشدن دستگاه می باشد. یکی از وظایف برد خاموش کردن دستگاه پس از اتمام مراحل شستشو می باشد. پس اگر این اتفاق نمی افتد، باید به برد الکترونیکی دستگاه مشکوک باشید. به عنوان مثال زمانی که باید المنت آب را گرم کند، اگر این دستور از برد ارسال نشود و آب گرم نمی شود، یا زمانی که باید آب از دستگاه تخلیه شود، اگر دستور تخلیه ارسال نشود و نهایتا عملیات شستشو به اتمام نمی رسد و ممکن است دستگاه در یک مرحله متوقف شود و خاموش نشود. بنابراین لازم است تا برد توسط تکنسین متخصص در زمینه تعمیرات ظرفشویی بررسی شود و در صورت نیاز باید تعویض گردد.

  خرابی موتور اصلی

  ماشین ظرفشویی برای کار کردن به میزان مناسبی آب نیاز دارد. موتور یا جت پمپ آب را از ورودی دریافت می کند و آب را با فشار زیاد به ظروف اسپری می کند. بنابراین اگر آب به اندازه کافی وارد دستگاه نشود، یا آب به هر دلیلی قطع شود، دستگاه در وسط کار متوقف می شود، زیرا دستگاه برای ادامه ی کار به آب نیاز دارد. بنابراین شما اول از همه باید از قطع نبودن آب مطمئن شوید و سیستم ورودی آب را بررسی کنید و سپس باید موتور یا همان جت پمپ را بررسی کنید و ببینید علت این که موتور نتوانسته آب را با فشار مناسب اسپری کند، چیست ! همچنین توجه داشته باشید که در صورت خرابی موتور، صدای غیر عادی شنیده می شود. در صورت خرابی موتور، باید موتور تعمیر و یا تعویض گردد.

  خرابی موتور تایمر

  اگر ماشین ظرفشویی شما خاموش نمی شود، احتمالا موتور تایمر معیوب می باشد. در حقیقت چرخه های ماشین ظرفشویی شما توسط یک تایمر کنترل می شود. تایمر همه چیز را از ابتدا تا انتها تنظیم و کنترل می کند. یعنی در فواصل زمانی مناسب، دستگاه را پر از آب می کند، سپس گرم کردن آب، عملیات شستشو و خشک کردن را تنظیم می کند. بنابراین اگر دستگاه شما خاموش نمی شود، ممکن است که موتور تایمر معیوب باشد. برای این که بفهمیم موتور تایمر ایراد دارید یا نه، باید چند تا کار انجام بدهیم. اما قبل از هر چیزی باید دستگاه را از برق بکشید. برای بررسی موتور تایمر باید صفحه کنترل را جدا کنید تا بتوانید به موتور تایمر دسترسی داشته باشید. سپس باید با استفاده از مولتی متر، مقاومت ترمینال را اندازه گیری کنید. اگر مقاومت بین 2000 تا 3000 اهم بود یعنی موتور تایمر سالم است، در غیر این صورت یعنی موتور تایمر معیوب است و باید آن را تعویض کنید.

  خرابی المنت

  یکی دیگر از دلایل خاموش نشدن دستگاه، خرابی المنت گرمایش می باشد. المنت گرمایشی یک میله فلزی می باشد که در پایین دستگاه قرار گرفته است. برای بررسی المنت گرمایش، باید دستگاه را از برق جدا کنید، پنل جلوی دستگاه که در قسمت پایینی دستگاه می باشد را جدا کنید و به المنت گرمایش دسترسی پیدا کنید. سپس باید سیم های متصل به المنت را پیدا کنید و بررسی کنید که سیم ها و اتصالات شل نشده باشند و یا سیم ها آسیب ندیده باشند. سپس باید پروب های تست کننده مولتی متر را به پایانه های المنت وصل کنید و عدد اندازه گیری شده باید بین صفر تا بی نهایت باشد. در غیر این صورت باید المنت گرمایش را تعویض کنید.

  خرابی ترموستات

  اگر ترموستات خراب باشد، اطلاعات درستی را به تایمر نمی دهد و در نتیجه ماشین ظرفشویی توسط المنت همین طور به گرم کردن آب ادامه می دهد و دیگر مراحل بعدی انجام نمی شوند و دستگاه عمل تخلیه را انجام نمی دهد. در نتیجه باید ترموستات بررسی شود و در صورت خرابی ترموستات، باید این قطعه تعویض گردد.

  وجود نشتی یا خرابی سنسور نشتی

  اگر دستگاه تشخیص دهد که نشت وجود دارد، به صورت مداوم عمل تخلیه را انجام می دهد و به مرحله ی بعد نمی رود، همچنین یکی دیگر از دلایل خاموش نشدن ماشین ظرفشویی، خرابی سنسور نشتی می باشد. یعنی اگر سنسور (حسگر )، رطوبت را تشخیص دهد، مانع از خاموش شدن دستگاه می شود و به طور دام عمل تخلیه انجام می شود. برای رفع این مشکل باید ببینید آیا کد خطا با مفهوم نشت آب بر روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر شده یا نه، اگر کد خطا وجود داشت، باید کد خطا را رفع کنید. همچنین باید به دنبال محل نشت بگردید تا نشت را بر طرف کنید. همچنین بهتر است تا یک چرخه ی دیگری را نیزانتخاب کنید. اگر مشکل بر طرف نشد، باید با یک تکنسین تماس بگیرید.

  خرابی پمپ تخلیه

  در صورتی که پمپ تخلیه ظرفشویی خراب باشد، دو حالت به وجود می آید. اول این که ممکن است که دستگاه عمل تخلیه را انجام ندهد، دوم این که ممکن است دستگاه به طور مداوم عمل تخلیه را انجام دهد. به هر حال در هر دو حالت دستگاه به مرحله ی بعد نمی رود و در مرحله ی تخلیه گیر می کند. در نتیجه لازم است تا سیستم تخلیه، از قبیل پمپ تخلیه فیلتر تخلیه، شلنگ تخلیه و… بررسی شوند و اقدامات لازم انجام شود. همچنین ممکن است که سنسور رطوبت، در دستگاه رطوبت را تشخیص دهد، که باز هم به طور مداوم عمل تخلیه انجام می شود. این سنسور زمانی که دستگاه نشت دارد، یا در اثر نصب نا درست دستگاه، یا وجود رطوبت درون دستگاه، فعال می شود. یا ممکن است که دستگاه نشت داشته باشد، که باز هم عمل تخلیه انجام می شود.

  خرابی سنسور تشخیص کثیفی آب

  در برخی از ماشین های ظرفشویی یک سنسوری وجود دارد که میزان کثیفی آب را می سنجد. این سنسور زمانی که آب از دستگاه تخلیه می شود، میزان کثیفی آب را اندازه گیری می کند و زمانی که آب کثیف باشد، چرخه ی شستشو را تا زمانی که آب خروجی کاملا تمیز باشد ادامه می دهد. این سنسور باعث می شود تا ظروف به خوبی تمیز شوند و برای ظروفی که به شدت کثیف بودند، یک راه حل عالی است. اما اگر این سنسور خراب باشد، به اشتباه به برد می گوید که آب خروجی کثیف است و چرخه ی شستشو مدام تکرار می شود و دستگاه خاموش نمی شود، بنابراین لازم است تا این سنسور بررسی شود و در صورت خرابی باید این سنسور تعویض گردد. همچنین توجه داشته باشید که این سنسور ممکن است که فقط کثیف شده باشد، و با تمیز کردن آن، مشکل رفع می گردد و نیازی به تعویض آن نمی باشد.

  خرابی سنسور خشک کن یا المنت خشک کن

  بعد از فرآیند تخلیه، باید ظروف درون دستگاه خشک شوند. این کار را سنسور و المنت انجام می دهند. در واقع سنسور میزان رطوبت را اندازه گیری می کند و المنت باعث از بین بردن رطوبت می شود. به هر دلیلی اگر سنسور یا المنت خراب باشند، مرحله ی خشک کن به درستی انجام نمی شود و ممکن است که مرحله ی خشک کن به طور مداوم انجام شود و یا در این مرحله دستگاه متوقف شود، به هر حال لازم است تا سنسور و المنت خشک کن بررسی شوند.

  بروز کد خطا

  تا زمانی که روی صفحه نمایش دستگاه کد خطایی نمایش داده شود، تا شما آن کد خطا را رفع نکنید، دستگاه خاموش نمی شود. بنابراین اگر بنا به هر دلیلی مثل نشت آب، مثل مشکلات برق دستگاه، مثل باز بودن درب دستگاه و… کد خطا روی صفحه نمایشگر ماشین ظرفشویی ظاهر شود، تا شما کد خطا را رفع نکنید، دستگاه به مرحله ی بعد نمی رود.

  خرابی میکرو سوئیچ درب

  یکی دیگر از مواردی که باعث توقف دستگاه می شود و از ادامه ی کار دستگاه جلوگیری می کند، خرابی میکرو سویچ درب دستگاه می باشد. میکرو سوئیچ درب یک ویژگی ایمنی است که باعث می شود که از ادامه ی کار در دستگاه جلوگیری شود. اگر میکرو سوئیچ درب در اواسط چرخه ی شستشو خراب شود، عملکرد کل ماشین ظرفشویی متوقف می شود، زیرا دستگاه فکر می کند که درب دستگاه باز است. در صورت خرابی  میکروسوئیچ درب، باید این قطعه تعویض گردد.

  بیشتر بخوانید: آموزش تعویض میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی

  اجرای چرخه ضد عفونی

  به طور معمول ماشین ظرفشویی در پایان چرخه به طور خودکار خاموش می شود. اما یکی دیگر از مواردی که باعث می شود دستگاه خاموش نشود، اجرا کردن چرخه ضد عفونی می باشد. اگر شما گزینه ی sanitize یا همان چرخه ی ضد عفونی را اجرا کرده باشید، پس از اتمام کار، تا زمانی که شما درب دستگاه را باز نکنید، صفحه نمایش دستگاه به طور مداوم روشن می ماند. در واقع این یک قابلیت مفید به منظور آگاه سازی شما از وجود بخار و گرما در دستگاه می باشد. یعنی به شما می گوید که هنگام باز کردن درب دستگاه مواظب باشید که گرمای درون دستگاه به شما آسیب نزند. سپس بعد از این که شما درب دستگاه را باز کنید، به مدت 10 دقیقه باز هم صفحه نمایش روشن خواهد ماند و سر انجام خودش خاموش می شود. اما شما می توانید با فشار دادن دکمه ی پاور، صفحه نمایشگر را خاموش کنید. بنابراین اگر دستگاه به این علت خاموش نشد، اصلا جای نگرانی ندارد.

  نصب نا مناسب دستگاه

  یکی دیگر از مواردی که می تواند بر روی این مشکل تاثیر بگذارد نصب نا مناسب دستگاه می باشد. به عنوان مثال اگر شلنگ تخلیه دستگاه به درستی نصب نشده باشد، آب به درستی تخلیه نمی شود  و ممکن است که هر اتفاقی برای دستگاه شما رخ دهد. همچنین بسیاری از مشکلاتی که بعد ها برای دستگاه شما پیش می آید، به علت نصب نا درست می باشد. در نتیجه توصیه می کنیم که دستگاه شما حتما توسط افراد حرفه ای نصب شود.

  عدم سرویس منظم دستگاه

  همچنین نسبت به سرویس به موقع دستگاه نیز حساس باشید، و بهتر است تا دستگاه شما حداقل سالی یکبار توسط یک تکنسین متخصص سرویس شود. سرویس دستگاه باعث می شود تا بسیاری از ایرادات جزئی دستگاه تشخیص داده شوند و از بروز خرابی های جدی جلوگیری شود. همچنین سعی کنید که ماشین ظرفشویی خود را به طور مرتب تمیز کنید تا از جمع شدن پسماند مواد غذایی و چربی در دستگاه جلوگیری شود.

  راه حل بر طرف کردن مشکل خاموش نشدن ماشین ظرفشویی

  اگر ماشین ظرفشویی شما خاموش نمی شود و در یکی از قسمت های چرخه ی شستشو گیر کرده است، همانطور که گفته شد، در بیشتر مواقع ایراد از موتور تایمر، المنت گرمایشی، خرابی ترموستات و… می باشد. اما قبل از هر گونه بررسی و تعمیری، پیشنهاد می کنیم که یک بار ستگاه را از برق بکشید تا دستگاه ریست شود و مجدد چرخه ی شستشو را انجام دهید. بهتر است تا 10 دقیقه صبر کنید و سپس دستگاه را به برق وصل کنید. زیرا با همین کار ممکن است که مشکل دستگاه رفع شود و اصلا نیازی به انجام تعمیرات نباشد و آن ایراد فقط یکبار به صورت تصادفی اتفاق افتاده باشد. در بیشتر مواقع، بعد از انجام این کار، ماشین ظرفشویی به حالت نرمال بر می گردد. اما اگر مجدد باز هم به همان مشکل مشابه برخوردید، پس یعنی واقعا دستگاه شما مشکل دارد و باید به صورت دقیق، توسط یک تکنسین بررسی شود و مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، تک به تک بررسی شوند.

  نکات تعمیر خاموش نشدن ماشین ظرفشویی

  نکات پایانی

  ما در این مقاله سعی کردیم تا به بررسی مهم ترین علت های خاموش نشدن ماشین ظرفشویی بپردازیم. همانطور که گفته شد، خاموش نشدن ماشین ظرفشویی به این معناست که دستگاه در یکی از مراحل شستشو با مشکل مواجه شده است و در نتیجه دستگاه به مرحله ی بعد نمی رود و در همان مرحله متوقف می شود، در نتیجه هیچ وقت کار دستگاه به اتمام نمی رسد و ماشین خاموش نمی شود. این مشکل ممکن است بنا به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد. از اصلی ترین دلایل خاموش نشدن ماشین ظرفشویی می توان به خرابی برد، خرابی موتور تایمر، خرابی سنسور نشتی، نشت آب، خرابی پمپ تخلیه، اجرای چرخه ضد عفونی، خرابی میکروسوئیچ درب، بروز کد خطا، خرابی المنت، خرابی موتور، خرابی ترموستات و… اشاره کرد.

  به هر حال اگر با توجه به این توضیحات موفق نشدید که مشکل دستگاه را پیدا کنید و یا مشکل را رفع کنید، توصیه می کنیم که از طریق تماس با مرکز تعمیرات لوازم خانگی مانند مرکز  تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان از آنها درخواست تکنسین کنید تا مشکل دستگاه شما رابرطرف کنند. همچنین در صورتی که مهارت و تجربه ی کافی در زمینه ی تعمیرات ماشین ظرفشویی را دارا نمی باشید، به هیچ وجه اقدام به این کار نکنید، زیرا ممکن است که هم به خود و هم به دستگاه آسیب جدی وارد کنید و ممکن است که خسارت مالی زیادی را نیز باقی بگذارید.

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  دسته‌بندی مقالات آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت