ثبت درخواست تعمیرات

علت چروک شدن لباس در ماشین لباسشویی

بازدید: 319 بازدید
علت چروک شدن لباس در ماشین لباسشویی
 • قطعا برای شما هم پیش آمده که هنگام خارج کردن لباس های شسته شده از ماشین لباسشویی، با خود بگویید که چرا لباس ها انقدر چروک شدند و چگونه می توان از چروک شدن لباس ها جلوگیری کرد؟ قطعا اتو کردن لباس های چروک شده، کار زمانگیری می باشد و اصلا خوشانید نیست. در این مقاله که توسط مرکز تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان ارائه شده است قصد داریم تا علت چروک شدن لباس در ماشین لباسشویی را مورد بررسی قرار دهیم و می خواهیم به شما بگوییم که برای جلوگیری از چروک شدن لباس ها در ماشین لباسشویی چه کار هایی را نباید انجام دهید.

  علل چروک شدن لباس در ماشین لباسشویی

  علت چروک شدن لباس در ماشین لباسشویی

  • دمای بالای آب
  • اتصالات اشتباه شلنگ های ورودی
  • انتخاب تنظیمات نا مناسب در مرحله ی خشک کن
  • حجم زیاد لباس ها
  • عدم رعایت شستشوی لباس های هم جنس
  • عدم استفاده از مواد شوینده مناسب
  • عدم خارج کردن لباس ها در دقایق اولیه
  • توقف ناگهانی دستگاه حین کار یا بروز کد خطا

  دمای بالای آب

  از مهم ترین علل چروک شدن لباس ها بعد از اتمام شستشو، انتخاب یک دمای نامناسب برای شستشو می باشد. بنابراین باید در انتخاب برنامه ی شستشو نهایت دقت را به خرج دهید. توجه داشته باشید که دمای بالاتر، مساویست با چروک شدن بیشتر لباس های شما. توصیه می کنیم، برای این که لباس ها چروک نشوند، دما را نهایتا روی 40 درجه سانتی گراد قرار دهید. البته انتخاب دمای مناسب تا حد بسیار زیادی به جنس و نوع لباس ها نیز بستگی دارد. همچنین توجه داشته باشید که شتسشوی لباس ها با آب سرد نیز می تواند باعث چروک لباس ها شود. بهترین دما انتخاب دمای 30 تا 60 درجه سانتی گراد می باشد.

  اتصالات اشتباه شلنگ های ورودی

  بعضی از مدل های ماشین لباسشویی دارای یک شلنگ ورودی و برخی نیز دارای دو شلنگ ورودی آب گرم و سرد هستند. در ماشین لباسشویی هایی که دارای دو شلنگ ورودی هستند، اگر جای شلنگ آب گرم و سرد به اشتباه وصل شود، باعث می شود که دمای آب به بیش از 40 درجه سانتی گراد برسد و در نتیجه لباس ها بیشتر چروک شوند.

  انتخاب تنظیمات نا مناسب در مرحله ی خشک کن

  یکی دیگر از مهم ترین مواردی که در چروک شدن لباس ها تاثیر قابل توجهی دارد، انتخاب دور خشک کن و تنظیمات مربوط به مرحله ی خشک شدن لباس ها می باشد. قطعا انتخاب حالت صد در صد دور خشک کن، باعث می شود که لباس ها به میزان زیادی چروک شوند. برای انتخاب بهترین دور خشک کن، باید به جنس و نوع لباس ها توجه داشته باشید.

  حجم زیاد لباس ها

  آبکش ماشین لباسشویی دارای یک حجم و ظرفیت مشخصی می باشد. در صورتی که شما بیش از حد ظرفیت ماشین لباسشویی خود، لباس درون مخزن قرار دهید، به علت کمبود جا، لباس ها مچاله می شوند و نهایتا چروک می شوند. توجه داشته باشید که ظرفیت هر ماشین لباسشویی بر روی بدنه ی دستگاه درج شده است. همچنین برای این که از چروک شدن لباس ها جلوگیری کنید، بهتر است که تقریبا بیش از یک چهارم دیگ از بالا خالی باشد.

  رعایت شستشوی لباس های هم جنس

  یک نکته ی دیگری که هنگام شستشوی لباس ها باید به آن توجه داشته باشید، شستشوی لباس های هم جنس یا جدا سازی لباس ها می باشد. در واقع لباس های نازک و سبک ( مثل شال یا رومیزی و… ) باید با هم شسته شوند و لباس های ضخیم و مقاوم تر ( مثل حوله، ملافه و… ) نیز باید با هم شستشه شوند، و برای شستشوی هر یک از انواع لباس ها، باید از برنامه ی متناسب با لباس ضخیم یا لباس های نازک استفاده شود. همچنین لباس ها باید بر اساس رنگ نیز از هم جدا شوند. رعایت همین نکته تا حد بسیار زیادی از چروک شدن لباس ها جلوگیری می کند.

  عدم استفاده از مواد شوینده مناسب

  یکی دیگر از علل چروک شدن لباس ها در ماشین لباسشویی، استفده از مواد شوینده نا مناسب می باشد. برای این که لباس ها چروک نشوند، باید از مواد شوینده با کیفیت استفاده کنید. همچنین استفاده از نرم کننده نیز تا حد بسیار زیادی به این موضوع کمک می کند. همچنین در میزان استفاده از مواد شوینده نیز دقت کنید و از مواد شوینده بیش از حد نیز استفاده نکنید.

  عدم خارج کردن لباس ها در دقایق اولیه

  یکی دیگر از مواردی که در بروز این مشکل تاثیر گذار است، عدم خارج کردن لباس ها در دقایق اولیه می باشد. بعد از این که کار ماشین لباسشویی به اتمام رسید، و بعد از این که صدای چیک ( منظور صدای باز شدن قفل درب می باشد ) را شنیدید، باید سریعا لباس ها را از دستگاه خارج کنید و آن ها را به خوبی روی بندکس پهن کنید تا لباس ها چروک نشوند، عدم رعایت همین نکته تاثیر بدی روی چروک لباس ها می گذارد.

  توقف ناگهانی دستگاه حین کار یا بروز کد خطا

  یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث چروک شدن لباس ها در ماشین لباسشویی شود، توقف ناگهانی دستگاه بخاطر وجود مشکل در سیستم شستشو و یا بروز کد خطا حین کار دستگاه می باشد. در این صورت برای مدت زمان زیادی، لباس ها درون دستگاه می مانند و هنگام خارج شدن لباس ها، با لباس های چروک شده مواجه می شوید. برای رفع این مشکل نیاز است تا از یک تعمیرکار متخصص در زمینه تعمیر لباسشویی کمک بخواهید.

  نکات تکمیلی

  امروزه در برخی از ماشین لباسشویی های پیشرفته، تکنولوژی ای به نام سیستم ضد چروک طراحی شده که شما با استفاده از انتخاب آن برنامه یا دکمه، می توانید از چروک شدن لباس هایتان جلوگیری کنید. اگر ماشین لباسشویی شما مجهز به این تکنولوژی است، باید با استفاده از دفترچه راهنمای محصول نحوه ی استفاده از آن را یاد بگیرید.

  جمع بندی بحث

  ما در این مقاله به بررسی علت چروک شدن لباس در ماشین لباسشویی پرداختیم و گفتیم که اگر لباس های شما چروک می شوند، رعایت چند نکته می تواند تا حد بسیار زیادی از چروک لباس ها جلوگیری کند. از بین مواردی که گفته شد، انتخاب دمای آب یکی از مهم ترین موارد می باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی مقالات آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت