ثبت درخواست تعمیرات

باد گرم زدن کولر گازی اسپلیت

بازدید: 307 بازدید
باد گرم زدن کولر گازی اسپلیت
 • این روزها کولرهای گازی یا همان اسپلیت‌ها در لیست محبوب‌ترین سیستم‌های خنک‌کننده قرار دارند. در واقع مردم روز به روز بیشتر از این سیستم استفاده می‌کنند. آنچه از اسپلیت‌ها انتظار می‌رود، رساندن محیط به یک دمای مطبوع و خنک است، به خصوص در روزهای گرم فصل تابستان که جهت خنک شدن محیط از کولرهای گازی استفاده می‌شود. اما بارها دیده شده که اسپلیت برعکس انتظارات کار خود را به درستی انجام نمی‌دهد و به جای تولید باد سرد، باد گرم تولید می‌کند. اما علت باد گرم زدن اسپلیت چه می‌تواند باشد؟

  باد گرم زدن اسپلیت یا کم‌شدن باد خنک کولر گازی به هیچ عنوان طبیعی نیست و معنای خوبی ندارد. این موضوع نشانه ایراد داشتن یکی از قطعات اسپیلت و یا نیاز کولر گازی به تعمیر و یا عیب‌یابی می‌باشد.

  علت باد گرم زدن کولر گازی اسپلیت

  باد گرم زدن کولر گازی یکی از چند مشکل شایع اسپلیت‌ها است که درفصل تابستان خودش را نشان خواهد داد. بسیاری از مردم در هر تابستان با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. موارد بسیار زیادی است که باعث می‌شود کولر گازی منزل شما باد گرم تولید کند. در واقع ممکن است این مشکل برای هر یک از شما رخ دهد. با مرور دقیق این مطلب می‌توانید دلایل باد گرم زدن اسپلیت را متوجه شده و برای آن‌ها راه‌حل پیدا کنید.

  اگر روزی شما هم این احساس را داشتید که اسپلیت منزلتان باد گرم از خود خارج می‌کند، در درجه اول سعی کنید ریموت کنترل آن را مورد بررسی قرار دهید و آن را روی حالت کول بگذارید. چنانچه اطمینان داشته باشید که ریموت کنترل شما روی حالت کول است، دستگاه کولر گازی را هر چه سریع‌تر خاموش کنید و به دنبال سایر راهکارها باشید. بعد از این کار باید چند موردی که در ادامه مطلب به آن‌ها می‌پردازیم را تحلیل و بررسی کرده تا علت اصلی باد گرم زدن اسپلیت را متوجه شوید.

  کمبود میزان گاز در کولر گازی اسپلیت

  یکی از دلایل اصلی باد گرم زدن کولر، کمبود گاز در درون اسپلیت و کاهش تدریجی گاز است که ممکن است دردسرهای دیگری را نیز ایجاد کند. چندین عامل مختلف دست به دست هم می‌دهند که گاز درون اسپلیت‌ها کاهش پیدا می‌کنند. برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  نشتی لوله‌های گاز: اگر لوله‌های مسی کولر به هر دلیل مثل وجود سوراخ یا عدم آب بندی و اتصال مناسب به ورودی و خروجی گاز دچار نشتی شده باشند، با کاهش گاز در اسپلیت مواجه خواهید شد که در نهایت به باد گرم زدن کولر می‌انجامد.

  انجام غیر اصولی شارژ گاز: شارژ گاز یک فرآیند تخصصی است که در آن باید از گاز با کیفیت و کافی استفاده شود. هنگامی که کولر گاز به میزان کافی و خوب نداشته باشد، باد گرم تولید خواهد کرد.

  انسداد لوله‌ها: انسداد لوله‌ها هم باعث عدم رسیدن هوای کافی به اسپلیت می‌شود که ممکن است به تولید باد گرم در کولر بیانجامد. در مورد این اشکال در بخش‌های بعدی مطلب هم صحبت خواهیم کرد.

  سرویس نشدن پنل خارجی کولر گازی اسپلیت

  کولرهای گازی یا همان اسپلیت‌ها نیز درست مثل هر وسیله برقی دیگری به نگهداری اصولی و سرویس نیاز دارند. این فرآیند در اسپلیت‌ها به قدری حائز اهمیت است که ممکن است در وسایلی مانند جارو برقی، تلویزیون، چرخ گوشت، اتو و سایر لوازم برقی این میزان از اهمیت به چشم نیاید. به راحتی می‌توان عنوان کرد که یکی از شایع‌ترین علت‌های خراب‌شدن دستگاه اسپلیت عدم سرویس اصولی این دستگاه است.

  زمانی که گرد و خاک بر روی وسایل برقی و مکانیکی کولر بنشیند، باعث می‌شود که دقت عملکرد آن‌ها کاهش بیابد و همین موضوع در نهایت باعث تولید شدن باد گرم از اسپلیت‌ها می‌شود. بهتر است به شکل دوره‌ای در شروع فصل بهار برای شستشوی سرویس پنل خارجی کولرهای گازی اقدام کنیم. در این صورت دیگر مجبور نخواهیم بود که در یک روز تابستانی گرم، به دلیل باد گرم زدن اسپلیت، ساعت‌ها منتظر تعمیرکار بمانیم تا اسپلیت خانه ما را تعمیر کند.

  علت باد گرم زدن کولر گازی اسپلیت و نحوه رفع ایراد

  پوشیده بودن پنل خارجی کولر گازی اسپلیت

  یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل باد گرم زدن اسپلیت این است که برخی از مشتریان با آغاز فصل زمستان، دستگاه خود را با کندانسور یا همان یونیت ایرانی می‌پوشانند. علت اصلی این کار این است که دستگاه اسپلیت زیر برف یا باران نماند و خراب نشود. اما با آغاز مجدد فصل تابستان این افراد فراموش می‌کنند که کاور را از روی کولر باز کنند و همین موضوع می‌تواند دلیلی بر گرم بودن باد اسپلیت یا همان کولر گازی باشد که حتی در نهایت ممکن است باعث سوختن موتور کولر گازی شود و هزینه‌های زیادی را روی دست شما بگذارد.

  علت باد گرم زدن در این شرایط این است که کمپرسور نمی‌تواند میزان گرمای به وجود آمده به وسیله گاز را بیرون کند و همین موضوع باعث می‌شود که کمپرسور به اورلود یا افزایش بار دچار شود. کمپرسور بایستی با ولتاژ بسیار بالا که به وسیله خازن تولید می‌شود، شروع به کار کند. بنابراین، اگر ولتاژ در کمپرسور کاهش پیدا کند، کمپرسور آمپر کشیده و نتیجتا اورلود خواهد کرد.

  مشکلات تنظیمات ریموت کنترل

  از سایر دلایل باد گرم زدن اسپلیت می‌توان به مشکلاتی که برای ریموت کنترل آن به وجود می‌آید، اشاره کرد. برخی از دستگاه‌های اسپلیت از حالات سرمایشی و گرمایشی به طور همزمان برخوردار هستند. به این معنی که این دستگا‌ه‌ها هم باد گرم و هم باد سرد تولید می‌کنند. زمانی که قرار باشد حالت اسپلیت خود را تغییر دهید، باید آن را روی حالت hot یا cool بگذارید. اما جالب است بدانید که در برخی از اوقات این کار به بدترین شکل ممکن اتفاق می‌افتد و یا اینکه شما به طور اتفاقی دکمه مد را فشار می‌دهید و وارد حالات دیگر می‌شوید. تغییرات زیاد حالات اسپلیت در دراز مدت تاثیرات منفی خودش را نشان می‌دهد.

  یکی دیگر از مهمترین دلایل باد گرم زدن اسپلیت در هوای گرم فصل تابستان نیز همین مسأله است. از این رو زمانی که دیدید اسپلیت شما به جای باد سرد، باد گرم تولید می‌کند، اگر دستگاه دو حالته دارید، پیش از هر کاری، از حالت مد آن روی ریموت کنترل اسپلیت، مطمئن شوید.

  بسته شدن یا شکسته شدن مسیرهای گاز اسپلیت

  یکی دیگر از دلایل اصلی باد گرم زدن اسپلیت می‌توان به مسدود شدن و یا شکسته شدن مسیرهای گازی کولر گازی اشاره کرد. این مورد می‌تواند به سرعت کولر گازی شما را دچار اشکال کند. پنل خارجی و داخلی کولر گازی به وسیله چندین لوله مسی به یکدیگر متصل می‌شوند. در برخی از مواقع عوامل مختلفی نظیر تعمیرات آپارتمانی و یا سقوط اجسام بزرگ و سنگین روی این لوله‌ها، سبب انسداد، له شدن، سوراخ شدن و شکسته شدن آن‌ها خواهد شد.

  این شرایط باعث عدم تامین و ورود هوا به میزان کافی به درون کولر گازی می‌شود و بادی که از اسپلیت بیرون می‌آید، گرم خواهد شد. به این نکته هم دقت داشته باشید که اگر در زمان نصب کردن کولرهای گازی اندازه لوله‌های مسی به وسیله نصاب اسپلیت درست انتخاب نشده باشد، در کیفیت و کارایی باد دستگاه، تاثیرات منفی خواهد گذاشت.

  خرابی کمپرسور کولر گازی اسپلیت

  کسانی که در زمینه تعمیرات کولر گازی اسپلیت تخصص دارند، از کمپرسور کولر گازی به عنوان قلب این سیستم یاد می‌کنند. به شکلی که کارکرد تمامی تجهیزات دستگاه وابسته به عملکرد کمپرسور کولر گازی است. همانگونه که قلب آدم از ارزش بسیار زیادی برای حیات انسان برخوردار است، سلامت کمپرسور هم ارزش بسیار زیادی برای کولر گازی دارد. از این رو شما باید به بهترین شکل از این قطعه مراقبت کنید.

  زمانی که کمپرسور دستگاه اسپلیت به شکل درست کار نکند، این ایراد خود را به شکل‌های گوناگونی در عملکرد طبیعی دستگاه نشان خواهد داد. یکی از نشانه‌های خرابی کمپرسور کولر گازی در این دستگاه، تولید باد گرم به جای باد سرد توسط اسپلیت است.

  در ابتدای مطلب نیز عنوان شد که اگر کولر گازی منزل شما به جای باد سرد، باد گرم تولید کرد، بهتر است به سرعت آن را خاموش کنید. همین موضوع امکان دارد به مرور زمان کمپرسور دستگاه اسپلیت شما را دچار خرابی‌های بیشتر کند. اگر کولر باد گرم تولید کند و همچنان روشن باشد به کمپرسور فشار بسیار زیادی وارد خواهد شد. در نتیجه کمپرسور دستگاه شما می‌سوزد و باعث تحمیل هزینه زیاد به شما می‌شود.

  سخن پایانی

  در این مطلب با دلایل اصلی باد گرم زدن اسپلیت یا کولر گازی در فصل تابستان آشنا شدیم. شما می‌توانید با رعایت نکاتی که در این مطلب ذکر شد، از بروز این مشکل برای دستگاه اسپلیت خود جلوگیری کنید. مرور و بررسی دقیق ایرادات کمپرسور کولر گازی را می‌توان به عنوان یک موضوع تخصصی و حرفه‌ای معرفی کرد. در این مواقع کار درست این است که از مراکز رسمی و مجاز تعمیرات اسپلیت مانند دیبا پشتیبان کمک بگیرید. این مراکز از تعمیرکاران متخصص و حرفه‌ای برخوردار هستند که می‌توانند مشکلات دستگاه شما را برطرف کنند.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات کولر گازی مقالات آموزش تعمیرات کولر گازی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت