ثبت درخواست تعمیرات

مشکلات و ایرادات رایج در کولر گازی اسپلیت

بازدید: 304 بازدید
مشکلات و ایرادات رایج در کولر گازی اسپلیت
 • ما در این مقاله از دیبا پشتیبان ایرانیان بعنوان مرکز تخصصی تعمیر لوازم خانگی در تهران قصد داریم تا در رابطه با معایب رایج در کولر گازی اسپلیت بحث کنیم. با خواندن این مقاله شما می توانید در رابطه با رایج ترین ایرادات در کولر گازی اسپلیت اطلاعات کسب کنید و در صورتی که کولر گازی اسپلیت شما دچار هر یک از این ایرادات شد، شما می توانید متوجه ی منشاء ایراد شوید، زیرا در صورتی که کولر گازی شما به خصوص در تابستان به درستی کار نکند، یکی از بزرگترین معضلات می باشد. همچنین ما سعی می کنیم که تا حد ممکن، راه حل های رفع مشکلات را بیان کنیم تا خودتان بتوانید با چند تکنیک ساده، مشکل مورد نظر در کولر گازی اسپلیتتان را رفع کنید.

  اجزای سازنده ی کولر گازی اسپلیت

  قبل از هر چیزی بهتر است بدانید که کولر های گازی اسپلیت از دو بخش مجزا به نام پنل داخلی و پنل خارجی تشکیل شده اند. پنل داخلی همان طور که از اسمش پیداست در داخل ساختمان قرار می گیرد که البته به آن یونیت داخلی نیز گفته می شود و پنل خارجی یا همان یونیت خارجی نیز در خارج از ساختمان و در فضای باز قرار می گیرد. به زبان بسیار ساده، اینطور می توان بیان کرد که پنل داخلی وظیفه ی خنک کردن داخل ساختمان را به عهده دارد و پنل خارجی وظیفه ی خارج کردن گرما از محیط داخلی و ایجاد و انتقال سرما به پنل داخلی را به عهده دارد. البته این توضیح یک توضیح بسیار کوتاه، مختصر و ابتدایی می باشد، اما کمک بسیاری در رابطه با فهم کلیت اجزای کولر گازی اسپلیت می کند.

  کارکرد کولر های گازی اسپلیت به چه صورت می باشد ؟

  جالب است بدانید که کولر گازی اسپلیت تقریبا کارکردی مشابه یخچال دارد. و در واقع اجزای اصلی کولر گازی اسپلیت و یخچال نیز شباهت بسیار زیادی با یکدیگر دارند. یخچال ها نیز مانند کولر گازی گرما را از محیط داخل یخچال به محیط نسبتا گرم خانه منتقل می کنند. دقیقا همین کار در کولر گازی نیز اتفاق می افتد، به این صورت که کولر گازی هوای گرم داخل محیط خانه را به محیط گرم بیرون از خانه منتقل می کند و فضای داخل منزل را کاملا خنک و مطبوع می کند.

  کولر گازی اسپلیت هوای خانه را توسط سیم پیچ های داخلی سرد به نام اواپراتور خنک می کند. همچنین کندانسور، یک سیم پیچ گرم در پنل خارجی می باشد، که گرمای جمع آوری شده را در بیرون آزاد می کند.

  مبرد مایع در اواپراتور داخل خانه تبخیر می شود، و با دمیدن باد خنک  خانه شما را خنک می کند. گاز مبرد داغ در خارج از خانه به داخل كندانسور وارد می شود و در آنجا مجدداً  مایع  می گردد و گرمای خود را به هوای بیرون منتقل میکند.

  معایب رایج در کولر گازی اسپلیت و آموزش تعمیر و رفع ایراد

  • نشت گاز گولر گازی اسپلیت
  • کثیف شدن فیلتر های کولر گازی اسپلیت
  • خرابی برد الکترونیکی کولر گازی اسپلیت
  • خرابی سنسور ترموستات کولر گازی اسپلیت
  • مشکلات مربوط به تخلیه کولر گازی اسپلیت
  • کثیفی کندانسور کولر گازی اسپلیت
  • خرابی کمپرسور کولر گازی اسپلیت
  • مشکل خازنها در کولر گازی اسپلیت
  • مشکلات اواپراتور کولر گازی اسپلیت
  • مشکل خارج نشدن هوا از موتور کولر گازی
  • روشن نشدن کولر گازی
  • خنک نکردن کولر گازی
  • کمبود گاز مبرد در کولر گازی
  • پرتاب کردن باد گرم از کولر گازی
  • نشت آب از پنل داخلی کولر گازی
  • خاموش نشدن کولر گازی
  • نچرخیدن فن کولر گازی

  مشکلات رایج کولر گازی اسپلیت و آموزش رفع ایراد و تعمیر آنها

  نشت گاز گولر گازی اسپلیت

  گاهی ممکن است گاز مبرد داخل کولر گازی کم باشد، و یا کولر گازی دچار نشتی گاز باشد. نشت گاز مبرد کولر گازی، یکی از ایرادات رایج در کولر گازی ها می باشد. در صورتی که لوله های کولر گازی دچار سوراخ باشند و گاز نشتی داشته باشد، نباید به هیچ عنوان به آن مجدد گاز اضافه کنید. این مسئله را تکنسین های متخصص به خوبی می دانند، در صورتی که در این شرایط ابتدا باید قسمت  دارای نشتی را پیدا کنید، هر گونه نشتی را بر طرف کنید و سپس آن را تست کنید و مطمئن شوید که نشتی بر طرف شده، و سپس کولر گازی را با مقدار مناسب گاز مبرد شارژ کنید. توجه داشته باشید که کیفیت و کارایی کولر گازی شما، به طور مستقیم با میزان صحیح گاز در ارتباط می باشد. همچنین برای اطلاع از میزان صحیح گاز مورد نیاز برای دستگاه کولر گازی، باید به مشخصات و اطلاعات مربوط به شرکت سازنده ی کولر گازی توجه کنید. که البته تعمیر کاران متخصص و با تجربه ی در زمینه تعمیرات کولر گازی به این میزان و مقادیر آشنایی کامل دارند. همچنین توجه داشته باشید، که نشت گاز کولر گازی، می تواند برای محیط زیست بسیار مضر و خطرناک باشد.

  کثیف شدن فیلتر های کولر گازی اسپلیت

  در صورتی که فیلتر ها و لوله های کولر گازی، کثیف شوند، کولر گازی به درستی کار نمی کند و باعث می شود تا راندمان کولر گازی کاهش پیدا کند. همچنین علاوه بر این، ممکن است کمپرسور یا فن ها دچار خرابی زودرس شوند. نگهداری نا مناسب از دستگاه و عدم سرویس به موقع کولر گازی باعث ایجاد چنین مشکلاتی می شود. بنابراین لازم است تا به صورت دوره ای فیلتر های کولر گازی بررسی شوند و در صورت کثیف بودن شسته شوند و یا این که تعویض شوند. اگر در منزل حیوانات خانگی دارید، ممکن است لازم باشد تا این فیلتر ها را زودتر تمیز کنید و یا تعویض کنید.

  خرابی برد الکترونیکی کولر گازی اسپلیت

  در صورتی که کولر گازی به طور مکرر روشن و خاموش شود، این مسئله می تواند باعث آسیب رساندن به برد کنترلی، کمپرسور و فن کولر گازی شما شود. این حالت می تواند بعد از یک مدتی، سیم ها دچار خوردگی شود و ترمینال ها آسیب ببینند و همین مسئله بعد ها مشکل ایحاد کند. و باعث آسیب رساندن به برد الکترونیکی دستگاه شود. بنابراین برای جلوگیری از این آسیب های احتمالی، باید دستگاه شما توسط تعمیر کار حرفه ای کولر گازی بررسی شود.

  خرابی سنسور ترموستات کولر گازی اسپلیت

  کولر گازی ها دارای یک سنسور ترموستات هستند، که در قسمت پشت پنل داخلی قرار دارند، در صورتی که این سنسورخراب شود، کولر گازی یک رفتار نا منظم خواهد داشت. گاهی ممکن است سنسور خراب نشده باشد، فقط این قطعه جابه جا شده باشد. بنابراین در این صورت فقط کافیست ترموستات سر جای اصلی خود قرار بگیرد تا مشکل بر طرف شود.

  مشکلات مربوط به تخلیه کولر گازی اسپلیت

  یکی از رایج ترین ایرادات کولر گازی می تواند وجود مشکلاتی در تخلیه باشد. به عبارتی رطوبتی که از محیط داخلی منزل گرفته می شود، به درستی تخلیه نمی شود. این مشکل اصولا بخاطر نصب نا درست دستگاه اتفاق می افتد. در صورتی که دستگاه به درستی نصب نشده باشد، ممکن است آب در اطراف پنل داخلی سر ریز شود و باعث آسیب رساندن به دیوار و وسیله های داخل منزل شود.

  کثیفی کندانسور کولر گازی اسپلیت

  لوله های مارپیچ کندانسور در بیرون از منزل و در یونیت خارجی قرار دارد آنها باید سالانه یکبار با شیلنگ آب تمیز شوند، اما اگر خیلی کثیف شوند، یک تکنسین مجبور است آنها را با یک پاک کننده شیمیایی تمیز کند.

  خرابی کمپرسور کولر گازی اسپلیت

  چگونه آن را تعمیر کنید: یک کمپرسور که کار نمیکند می تواند سیم پیچ سوزانده باشد، و یا نقص خازن راه انداز  را نشان دهد. شما باید گاز خود را تنظیم کنید، خازن را بررسی کنید و در صورت عدم رفع اشکال کمپرسور را تعویض کنید.

  مشکلات خازن در کولر گازی اسپلیت

  بدون خازن، کمپرسور و فن ها کار نمی کنند. خازن شروع یک ولتاژ اولیه را برای فعال کردن موتور ارسال می کند، در صورت سوختگی خازن راه انداز، واحد AC عملکردی نخواهد داشت.

  مشکلات اواپراتور کولر گازی اسپلیت

  اواپراتور گرما را در هوا جذب کرده و با استفاده از یک سری مجاری هوا مجدداً آن را به عنوان هوای سرد به داخل خانه می فرستند. لوله ها می توانند دچار فرسایش شوند، و معمولاً فقط در هر سه سال به نگهداری نیاز دارند.

  مشکل خارج نشدن هوا از موتور کولر گازی

  گاهی ممکن است از موتور کولر گازی که در قسمت خارجی کار می کند، هوایی خارج نشود. همچنین ممکن است فن خراب شده باشد. اما جالب است بدانید که این مشکل جزء ایرادات پیجیده و سخت نمی باشد و اصولا تعمیر و رفع ایراد آند آسان و بسیار کم هزینه می باشد. این مشکل همچنین می تواند بخاطر وجود ایراداتی در کمربند دمنده، مشکلات صفحه کنترل و یا سیم کشی اتفاق افتاده باشد. همچنین ممکن است مخزن پمپ میعانات شما نیز پر شده باشد.

  روشن نشدن کولر گازی

  روشن نشدن کولر گازی جز یکی از رایج ترین مشکلات ممکن در کولر گازی می باشد. در صورتی که کولر گازی شما، مشکل ترموستات داشته باشد، ممکن است روشن نشود. در این صورت باید ترموستات را بررسی کنید تا دمای آن خنک شود و پایین بیاید. سپس باید پنل الکتریکی خود را بررسی کنید و ببینید که فیوز ها جدا نشده باشند. همچنین باید سیم ها و منبع تغذیه را نیز بررسی کنید.

  خنک نکردن کولر گازی

  یکی دیگر از ایرادات رایج در کولر گازی این است که کولر گازی روشن می شود اما اصلا باد خنک پرتاب نمی کند و محیط را خنک نمی کند. متاسفانه این مشکل، دلایل و علل بسیار زیادی دارد، یکی از علت های آن نیز می تواند بخاطر کثیف بودن فیلتر های هوا اتفاق افتاده باشد. در صورتی که فیلتر هوا کثیف باشد، سطح مبرد پایین می آید یا تخلیه میعانات مسدود می شود. همچنین می توانید یخ اطراف کوئل ها یا یک کمپرسور کثیف در فضای باز را بررسی کنید. علاوه بر این موارد ممکن است گاز کولر گازی شما تمام شده باشد و یا کم باشد، بنابراین، نیاز است تا گاز بیشتری به کولر گازی خود اضافه کنید. همچنین ممکن است محیط بیرون خیلی زیاد گرم باشد، و منزل شما به اندازه ی دلخواه شما خنک نشود. اکثر کولر گازی ها، می توانند تا حدود 20 درجه محیط داخل منزل شما را، خنک تر از دمای بیرون کنند.

  یکی دیگر از مواردی که بهتر است در این مسئله مورد توجه قرار گیرد، این است که ممکن است کولر گازی مورد نظر شما برای آن متراژ منزل شما مناسب نباشد و شما لازم است در این صورت یک کولر گازی با قدرت بالا را برای فضای مورد نظر خود خریداری کنید، که این نکته، یکی از نکاتی می باشد که باید در هنگام خرید کولر گازی به آن توجه کنید.

  کمبود گاز مبرد در کولر گازی

  گاز کولر گازی ها باید هر ساله هنگام سرویس کلی دستگاه چک شود. تا در صورتی که گاز کولر تمام شده و یا گاز کولر کم می باشد، شارژ گاز انجام شود. یکی از مشکلات عدم گاز کافی در کولر گازی، خنک نکردن فضا می باشد. همچنین در صورتی که کولر گازی شما دچار هر گونه نشتی باشد، باعث می شود تا گاز کولر گازی تمام شود، همچنین چنین حالتی آسیب های بسیار زیادی را به محیط زیست وارد می کند، بنابراین در این صورت باید، هر گونه نشتی بررسی شود و در صورت وجود نشتی، نشتی ها بر طرف شود.

  پرتاب کردن باد گرم از کولر گازی

  در صورتی که کولر گازی شما باد گرم پرتاب کند، اغلب مشکل از فیلتر های هوا می باشد، احتمالا فیلتر های هوای کولر گازی شما کثیف شده است، که همین امر باعث مشکلات جریان هوا می شود. بنابراین باید مطمئن شود تا برگ یا سایر بقایای دیگری  روی کندانسور داخلی یا موتور ک. لر گازی قرار نگرفته باشد، و مانع از جریان هوا شود. همچنین ممکن است میزان Freon کم باشد.

  نشت آب از پنل داخلی کولر گازی

  نحوه رفع آن: واحدهای تهویه مطبوع باعث ایجاد میعان می شوند که به طور معمول تخلیه می شود. اما گاهی اوقات، لوله ها می توانند نشت یا مسدود شوند، یا پمپ میعانات ممکن است کار را متوقف کند. سعی کنید لوله تخلیه میعان خود را پاک کنید، سیستم پمپ جلبک را با محلول سفید کننده تمیز کنید، اتصال الکتریکی به پمپ میعانات را بررسی کنید، پمپ را تعویض کنید و لوله تخلیه چگالشی خود را برای نشت بررسی کنید. همچنین توصیه میکنیم برای راهنمایی کامل برای حل این مشکل حتما مقاله مربوط به علت آبریزی و نشت آب از کولر گازی را بخوانید.

  خاموش نشدن کولر گازی

  گاهی ممکن است برای شما پیش بیاید، هنگامی که شما می خواهید کولر گازی را خاموش کنید، دستگاه خاموش نشود و در واقع دستگاه به طور مداوم کار کند. در صورتی ک دستگاه به طور مداوم کار کند، می تواند برای فن مشکل ایجاد کند. بنابراین در این صورت باید فن ترموستات را به حالت خاموش تبدیل کنید تا ببینیک که آیا می توانید از این طریق دستگاه را متوقف کنید. همچنین باید سطح مبرد و رله فن را نیز بررسی کنید.

  سر و صدای زیاد کولر گازی

  گاهی ممکن است از کولر گازی شما سر و صدا های عجیب و غریبی شنیده شود، بعضی اوقات شما نمی توانید علت سر و صدا را تشخیص دهید، بنابراین برای پیدا کردن علت اصلی و پیدا کردن منشاء سر و صدا باید کولر گازی شما، حتما توسط یک فرد متخصص بررسی شود. گاهی اوقات صدا های عجیب و غریب می توانند مانند یک راز باشند، که افراد متخصص علت اصلی هر صدا را می فهمند و آن ها را بر طرف می کنند. به عنوان مثال صدا های ممکن می توانند به واسطه ی وجود یک مشکل در کمربند به وجود آمده باشند. اگر کمربند ها به درستی تراز نشده باشند نیاز است که آن ها را تعویض کنید. همچنین گاهی ممکن است سر و صدا ها بخاطر وجود مشکلی در یاتاقان موتور و… اتفاق افتاده باشد.

  سر و صدا و لرزش کولر گازی تا یک حدی طبیعی می باشد. اما اگر اینسر و صدا ها و لرزش شدید شود، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، به عنوان مثال یکی از اصلی ترین دلایل، بخاطر نصب نا درست کولر گازی باشد.

  نچرخیدن فن کولر گازی

  گاهی ممکن است فن موجود در فضای بیرونی کولر گازی نچرخد، و به همین جهت کولر گازی نتواند فضا را خنک کند. در این صورت می توانید کولر گازی را خاموش کنید و تیغه های فن را  در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، در صورتی که فن آزادانه نچرخد، باید باید فن دستگاه توسط یک فرد متخصص بررسی شود.

  موارد دیگری مانند سوختن موتور کولر گازی (که ما مقاله مفصلی در مورد این مشکل نوشتیم ) نیز می باشد، اما آنها جز ایرادات و مشکلات رایج نمی باشند…

  نکات مهم در تعمیر و نگهداری از کولر گازی اسپلیت

  • ما در این مقاله سعی کردیم تا به تمام ایرادات ممکن در کولر گازی بپردازیم. اما ممکن است، کولر گازی شما بخاطر مواردی از قبیل نصب نا درست، عدم سرویس به موقع، نگهداری نا درست و… دچار مشکلات دیگری شود که در این مقاله ذکر نشده باشد. بنابراین برای بررسی دقیق تر دستگاه بهتر است از یک تکنسین متخصص و متبهر کمک بگیرید.
  • اگر کولر گازی شما خراب شد، باید ابتدا کولر گازی را از برق بکشید، سپس باید 5 دقیقه صب کنید تا دستگاه کاملا خنک شود، و سپس باید با بررسی هر فیوز ارتان را آغاز کنید.
  • همچنین به یاد داشتته باشید، زمانی که از کولر گازی استفاده می کنید، باید حتما، تمام درب ها و پنجره ها را ببندید، تا انرژی کولر گازی به هدر نرود.
  • یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه کنید، سرویس به موقع کولر گازی می باشد، بنابراین شما باید سالانه کولر گازی را سرویس کنید.
  • همچنین به هیچ عنوان از تکنسین های نا وارد و شرکت های غیر مجاز جهت انجام خدمات مربوط به کولر گازی تان استفاده نکنید، زیرا تکنسین های غیر مجاز نه تنها مشکل کولر گازی شما را حل نمی کنند، بلکه ممکن است آسیب جدی به کولر گازی شما وارد کنند. به عنوان مثال آن ها نمی توانند مشکلات مربوط به گاز مبرد را حل کنند و مثلا ممکن است به کولر گازی ای که دارای گاز کافی است، گاز مبرد اضافه کنند و با این کار مشکلات را بسیار بدتر کنند و باعث بروز خطرات جدی شوند.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دسته‌بندی آموزش تعمیرات کولر گازی مقالات آموزش تعمیرات کولر گازی
  اشتراک گذاری
  نوشته های مرتبط
  ورود به سایت